Forum Dive Trek Group

Forum Ogólne - Koniec Hańczy ???

Tomasz Wiński - 23-08-2015, 23:16
Temat postu: Koniec Hańczy ???
http://bialystok.rdos.gov.pl/files/artykuly/22751/Projekt_zarzadzenia_miejsca_udostepnione_Jezioro_Hancza.pdf
Jarek Andrzejewski - 23-08-2015, 23:43
Temat postu:
Myślisz, że zaszkodzi to jezioru?
Robert Langowski - 24-08-2015, 08:14
Temat postu:
Zaszkodzić może np. nurkom. Bo pływanie łodzią z silnikiem dla rekreacji na środek jeziora będzie zakazane. Pozostaną wiosła. Ale jeśli słowo eksploracja odnosi się nie tylko do motorówek, to i wiosła będą zakazane poza wyznaczonym obszarem.
Na całym akwenie hulać będzie mogła tylko SP i Policja. scratch Ja to rozumiem tak, że edukacja(szkolenie) prywatnych firm( np.nurkowych) będzie zakazana, chyba ,że w wyznaczonym obszarze.
Emil Sieńko - 24-08-2015, 09:56
Temat postu:
Czyli na drugą stronę (od Błaskowizny) będzie można popłynąć w celu...przepłynięcia się scratch co do pływania na silnikach elektrycznych, jako alternatywy dla wiosła to pozostaje kwestia interpretacji pojęcia "łódź motorowa" (obecnie używanie silników elektrycznych jest...stosowane więc podejrzewam, że dozwolone biorąc pod uwagę skalę zjawiska Wink ) zobaczymy co będzie dalej study
Grzegorz Olszewski - 24-08-2015, 11:34
Temat postu:
Szczerze mówiąc nie do końca rozumiem te zapisy, ale wychodzi że:
Par 1 ust. 1. mówi, ze cały akwen jest dostępny dla łodzi motorowych i do eksploracji
Par 1 ust. 2 mówi, że te miejsca są dostępne w celach edukacyjnych wyłącznie wojsku, policji i straży.
Czyli razem oznacza to, że tzw. służby w celach edukacyjnych mogą pływać i eksplorować (w tym chyba także nurkować) cały zbiornik.

Par. 2 ust. 1 i 2 mówi, że zaznaczony brzeg w Błaskowiźnie dostępny jest do eksploracji w celach rekreacyjnych.
Czyli nurkować można tylko z brzegu, wypłynięcie na łodzi poza zaznaczoną strefę cywilom zabronione.

O ile 'eksploracja' oznacza także nurkowanie, bo definicji nie ma...

No i jeszcze: czy można wypłynąć cywilom łodzią wiosłową lub żaglówką?
Robert Langowski - 24-08-2015, 12:11
Temat postu:
Ja to widzę tak: Dla ruchu łodzi motorowych oddano cały akwen, żeby otworzyć furtkę szkoleniom Straży Pożarnej na cele edukacyjne.
Natomiast w paragrafie drugim sprecyzowano ,że rekreacyjnie i edukacyjnie(szkolenia),mogą cywile prowadzić tylko w oznaczonej strefie.
Wychodzi na to ,że szkolenia np. żeglarskie( o ile tam się takie odbywają) też mogą być tylko w strefie. Reasumując: rekreacja i szkolenia cywilne, tylko w strefie a edukacja poza strefą tylko dla służb mundurowych. cheers Skoro wędkarze, też robią to tylko rekreacyjnie,to też tylko w strefie.
Tyle mi mówi ,moja znajomość interpretacji prawa.
Wojtek A. Filip - 24-08-2015, 12:24
Temat postu:
Treść projektu nie jest jednoznaczna. Może ktoś z Białegostoku skontaktuje się z Dyr Regionalnym i poprosi o wyjaśnienie?

Wojtek
Sebastian Zieliński - 24-08-2015, 17:20
Temat postu:
...a tak z ciekawości Rolling Eyes poza tym że jest to projekt coś wiemy? Jakie jest realne jego wprowadzenie. Skąd się takie coś pojawiło?
Piotr Szpartaluk - 24-08-2015, 17:41
Temat postu:
Tydzień temu na Hańczy już chodziły informacje, że JUŻ nie wolno pływać na drugą stronę. Ale nikt nie potrafił się powołać na podstawę prawną, więc nie wiem czy chodzi o ten projekt czy coś innego.
Będziemy w weekend na miejscu to zrobimy rozpoznanie.
Robert Langowski - 24-08-2015, 18:09
Temat postu:
No tym sposobem skończy się możliwość zrobienia ,,setki"(również w ramach szkoleń) na wodach śródlądowych w Polsce. Pozostanie Bałtyk.
Skoro to projekt, pewnie zrobiony po cichu przy udziale Straży i ,,ekologów" to teraz równie szybko go przybiją i będzie po sprawie. Potem urzędnicy powiedzą ,że konsultacje społeczne były i nikt się nie sprzeciwił.
Piotr Szpartaluk - 24-08-2015, 18:45
Temat postu:
"Setkę" można zrobić z polanki Rolling Eyes
Jarek Andrzejewski - 24-08-2015, 19:19
Temat postu:
Robert Langowski napisał/a:
Zaszkodzić może np. nurkom.

ale to będzie "Koniec nurka ???", a nie "Koniec Hańczy ???" Smile

Ad rem: z jednej strony takie ograniczenie boli, bo jezioro świetne do nurkowania wszelakiego, ale z drugiej strony trudno potępiać chęć ochrony przyrody.
Rezerwat to obszar ochrony ścisłej...

BTW: Natura 2000 to raczej ochrona krajobrazu czy większego obszaru i to zupełnie coś innego niż rezerwat. Tu są szczegóły: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20040920880
Dariusz Szymański - 24-08-2015, 19:57
Temat postu:
Jeszcze tydzień temu można było nurkować na drugiej stronie jeziora, ba nawet do wczoraj trwały tam (Mierkinie) freedivingowe 'Zawody Krystalicznej Wody'

Z tego co wiem są tam przynajmniej dwa gospodarstwa agroturystyczne, których jedną z atrakcji są właśnie nurkowania...

Zalinkowany w pierwszym poście pseudo-dokument to tylko projekt.
Wątpię żeby wszedł w życie bez konsultacji z zainteresowanymi.
Zaznaczony na zielono kolor nie obejmuje też trochę mniej popularnego miejsca ze skrzynią na miętusy i podwodną 'Maryjką'.
Odpadałyby również wycieczki na 2 brzeg platformą Pana Markiewicza aka 'Marchewa' lub łódką od Roberta Kalcherta
Mi to wygląda na bubel, którego i tak nie będzie komu egzekwować Rolling Eyes
Andrzej Zwetler - 25-08-2015, 14:42
Temat postu:
Fajnie że sobie napisaliście co kto o tym myśli, ale czas na działanie i to bardzo pilne. Konsultacje społeczne zostały ogłoszone 04.08.2015 na stronie www RDOŚ-iu, a ich termin upływa DZISIAJ.
Projekt rozporządzenia dopuszcza do nurkowania rekreacyjnego wyłącznie wschodni brzeg jeziora: od zatoki (plaża z pomostem) do 3-ciego parkingu (w lesie). Cała reszta jeziora ma być niedostępna dla płetwonurkowania rekreacyjnego, dostępna będzie jedynia dla wojska, straży pożarnej i policji. Jeżeli to przejdzie cały zachodni brzeg (tzw druga strona) będzie niedostępny. Niedostępne będą także wszelkie głębsze miejsca w jeziorze - spójrzcie na mapkę.
Cały tekst projektu rozporządzenia znajdziecie TU http://bialystok.rdos.gov.pl/rezerwat-przyrody-jezioro-hancza-bedzie-udostepniony-do-celow-edukacyjnych-i-rekreacyjnych
Proponuję aby każdy kto chce i może napisał DZISIAJ emaila na dres biuro.bialystok@rdos.gov.pl
i tam zaprotestował przeciwko zamykaniu całego akwenu dla nurkowania rekreacyjnego, oraz wniósł o przedłużenie terminu konsultacji społecznych o kolejne 30 dni (z powodu wakacji). Może wtedy wspólnie wymyślimy co z tym problemem zrobić.

WYSYŁAJCIE EMAILE DO RDOŚ I ROZPROPAGUJCIE SZYBKO PROTEST WŚRÓD ZNAJOMYCH!
DO DZIEŁA!
CZAS GONI!
TRZEBA TO ZROBIĆ DZISIAJ!!!
Wojtek A. Filip - 25-08-2015, 15:02
Temat postu:
Andrzej Zwetler napisał/a:
Proponuję aby każdy kto chce i może napisał DZISIAJ emaila na dres biuro.bialystok@rdos.gov.pl
i tam zaprotestował przeciwko zamykaniu całego akwenu dla nurkowania rekreacyjnego, oraz wniósł o przedłużenie terminu konsultacji społecznych o kolejne 30 dni (z powodu wakacji). Może wtedy wspólnie wymyślimy co z tym problemem zrobić.

Załatwione.
Przemek Modrzewski - 25-08-2015, 15:03
Temat postu:
Koniecznie trzeba wysłać maile do nich.


Ja wysyłam. Umieszczę też wiadomość na FB dotyczącym Projektu Baseline na Hańczy.
Emil Sieńko - 25-08-2015, 15:19
Temat postu:
Już się pisze salut
Adam Frajtak - 25-08-2015, 15:38
Temat postu:
Jest jakiś jednolity tekst protestu?
Tomek Płociński - 25-08-2015, 16:32
Temat postu:
Adam Frajtak napisał/a:
Jest jakiś jednolity tekst protestu?


za mało czasu na przygotowanie, każdy tworzy spontanicznie sam
Kasia Makowska - 25-08-2015, 16:34
Temat postu:
jeśli dziś jest ostatni dzień na wysyłanie protestów i uwag w tej sprawie to zdecydowanie powinniśmy "sklecić" jakiś uniwersalny tekst i udostępnić go w internecie, wiele osób nie wyśle maila tylko dlatego, że nie będzie miała pomysłu na to co napisać...jeśli dostaną gotowca na fejsbuku, gdzie będą tylko musieli się podpisać, szansa na zalanie RDOŚ w Białymstoku mailami jest jeszcze spora. Wink
Adam Frajtak - 25-08-2015, 16:57
Temat postu:
Kasia Makowska napisał/a:
jeśli dziś jest ostatni dzień na wysyłanie protestów i uwag w tej sprawie to zdecydowanie powinniśmy "sklecić" jakiś uniwersalny tekst i udostępnić go w internecie, wiele osób nie wyśle maila tylko dlatego, że nie będzie miała pomysłu na to co napisać...jeśli dostaną gotowca na fejsbuku, gdzie będą tylko musieli się podpisać, szansa na zalanie RDOŚ w Białymstoku mailami jest jeszcze spora. Wink


Np ja. Jeżeli mam napisać od siebie co o tym myślę to trafię do więzienia za obrazę i groźby karalne Mr. Green
Piotr Szpartaluk - 25-08-2015, 17:07
Temat postu:
Słuchajcie, trzeba zebrać rzeczowe argumenty i przedsatwić wspólno stanowisko do RDOŚ, czas mamy do północy.

Moje pomysły tak na szybko:

1. Nurkowania poza wyznaczonym w projekcie rejonem w żaden sposób nie wpywają na środowisko, ponieważ nie zużywają jego zasobów, a ew. dopłynięcie łodzia z napędem elektrycznym w inny rejon jeziora nie stanowi degradacji środowiska.

2. Nurkowania w Hańczy wykonywane są zazwyczaj przed doświadczonych nurków mających świadomość ochrony środowiska i dbających o nie w sposób aktywny, np. poprzez usuwanie sieci rybackich porzuconych na dnie i innych śmieci oraz ciągłe monitorowanie warunków środowiskowch.

3. Dzięki naturalnym warunkom jezioro Hańcza niezwykłą rolę edukacyjną.

4. Hańcza jest jedynym akwenem w Polsce, który umożliwia treningi i przygotowania do poważnych eksploracji światowch czy zawodów rangi międzynarodowej. Dzęki treningom na Hańczy wielu polskim mistrzom sportów podwodnych udao się osiągnąć światowe sukcesy.


5. I tak uboga fauna Hańczy została drastycznie ogranicznona przez dokonywania połowów ryb, należy wprowadzić kategoryczny zakaz połowów i wędkowania.


6. Działalność podwodna w Hańczy ma ogromny wpływ na sytuację ekonomiczną regionu. Dzięki niej może funkcjonować wiele gospodarstw agroturystycznych oraz lokalnych biznesów. Ograniczenie możliwości eksploracji zbiornika przyniesie negatywny skutek ekonomiczny dla regionu. Projektowane Zarządzenie spowoduje spadek wpływów do w/w, co będzie skutkowało ich likwidacją a w konsekwencji wzrostem bezrobocia i znacznym spadkiem ruchu turystycznego w regionie.
Tomek Płociński - 25-08-2015, 17:14
Temat postu:
wiadomość trzeba wysłać na adres
biuro.bialystok@rdos.gov.pl


Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Białymstoku.

Szanowny Panie Dyrektorze

Jestem nurkiem, który od wielu lat przyjeżdża nad jez. Hańcza podziwiać uroki tego pięknego akwenu.
Wprowadzenie proponowanego zarządzenia, w sprawie ograniczenia dostępności większości akwenu dla nurków spowoduje pogorszenie atrakcyjności tego miejsca i zmniejszy liczbę chętnych do zwiedzania tego pomnika przyrody. Wyznaczony do nurkowania obszar można zwiedzić w zaledwie 2-3 dni. Dlatego ograniczenie dostępu wpłynie negatywnie na turystykę w tym regionie.
Ochrona środowiska tego akwenu nie powinna być poprawiana poprzez wprowadzanie ograniczeń, ale w wyniku poprawy infrastruktury na brzegach. Poprawa tej infrastruktury może w istotny sposób przyczynić się do ochrony tego akwenu.
Nurkowie wraz z ich rodzinami stanowią istotną grupę osób odwiedzających ten rezerwat przyrody. W zdecydowanej większości są to osoby o wysokiej kulturze osobistej, wykazujące zamiłowanie do przyrody i dbające o zachowanie jej w należytym stanie. Dlatego proszę o rozważenie potrzeb tej grupy społecznej.

Wnoszę o odrzucenie rozporządzenia w proponowanej treści oraz o wydłużenie terminu negocjacji społecznych, które z uwagi na okres urlopowy na pewno umknęły uwadze wielu zainteresowanych tym tematem.

Z poważaniem
ziemia - 25-08-2015, 17:15
Temat postu:
Piotr, ja sie podpiszę chętnie pod Twoim pismem.
Wojtek A. Filip - 25-08-2015, 17:15
Temat postu:
Poprawcie mnie jeżeli się mylę:
-Hańcza to rejon chroniony, w którym oficjalnie nie wolno się poruszać łodziami z napędem spalinowym/elektrycznym (?).
-Jeżeli w wyniku projektu zostanie przydzielony jakiś obszar po którym poruszać się można, to de facto ze stanu "gorszego" dostajemy "lepszy".

To, że w istocie przyjecie projektu spowoduje ograniczenie w stosunku do stanu obecnego możemy pominąć, jeżeli tylko jest on niezgodny z obowiązującymi przepisami.
Myślę, że warto wziąć to pod uwagę zanim ogłosimy, że nałożono na nas ograniczenia, a zacząć dyskusję szerszą (nie ograniczającą się do tego, że "teraz nie możemy przepłynąć na drugą stronę").
Tomek Płociński - 25-08-2015, 17:23
Temat postu:
Wojtek A. Filip napisał/a:
Jeżeli w wyniku projektu zostanie przydzielony jakiś obszar po którym poruszać się można, to de facto ze stanu "gorszego" dostajemy "lepszy".


poruszać się łodziami po całym akwenie może tylko wojsko, straż i policja

eksploracja rekreacyjna, bez możliwości korzystania z łodzi tylko w wyznaczonym rejonie.
Przemek Modrzewski - 25-08-2015, 17:25
Temat postu:
Wojtek A. Filip napisał/a:
Poprawcie mnie jeżeli się mylę:
-Hańcza to rejon chroniony, w którym oficjalnie nie wolno się poruszać łodziami z napędem spalinowym/elektrycznym (?).
-Jeżeli w wyniku projektu zostanie przydzielony jakiś obszar po którym poruszać się można, to de facto ze stanu "gorszego" dostajemy "lepszy".

.


Nie wolno poruszać się z napędem spalinowym na całej Hańczy. Tylko wojsko, policja i inne tego rodzaju służby mogą. I z tego co ja rozumiem z projektu to tak ma zostać.
Piotr Szpartaluk - 25-08-2015, 17:29
Temat postu:
To koniecznie trzeba dopisać, bo na dzień dzisiejszy to dramat:

Tomek Płociński napisał/a:
Ochrona środowiska tego akwenu nie powinna być poprawiana poprzez wprowadzanie ograniczeń, ale w wyniku poprawy infrastruktury na brzegach. Poprawa tej infrastruktury może w istotny sposób przyczynić się do ochrony tego akwenu.


Wojtek A. Filip napisał/a:
Poprawcie mnie jeżeli się mylę:
-Hańcza to rejon chroniony, w którym oficjalnie nie wolno się poruszać łodziami z napędem spalinowym/elektrycznym (?).


Wolno poruszać się łodziami z napędem elektrycznym, spalinowym nie wolno.

Wojtek A. Filip napisał/a:

-Jeżeli w wyniku projektu zostanie przydzielony jakiś obszar po którym poruszać się można, to de facto ze stanu "gorszego" dostajemy "lepszy".


Nie, nic nie dostaniemy. Dostaną służby możliwość pływania wszędzie na silniku spalinowym a nam odbiorą możliwość nurkowania poza wyznaczoną strefą, czyli de facto wypływania czymkolwiek poza wyznaczoną strefę. Dlatego to jest słabe.

W ogóle słabe jest dopuszczanie motórówek na Hańczy. O ile rozumiem jeszcze służby ratownicze, o tyle wojsko to już przegięcie!
Przemek Modrzewski - 25-08-2015, 17:35
Temat postu:
Piotr Szpartaluk napisał/a:
Słuchajcie, trzeba zebrać rzeczowe argumenty i przedsatwić wspólno stanowisko do RDOŚ, czas mamy do północy.

Moje pomysły tak na szybko:

1. Nurkowania poza wyznaczonym w projekcie rejonem w żaden sposób nie wpywają na środowisko, ponieważ nie zużywają jego zasobów, a ew. dopłynięcie łodzia z napędem elektrycznym w inny rejon jeziora nie stanowi degradacji środowiska.

2. Nurkowania w Hańczy wykonywane są zazwyczaj przed doświadczonych nurków mających świadomość ochrony środowiska i dbających o nie w sposób aktywny, np. poprzez usuwanie sieci rybackich porzuconych na dnie i innych śmieci oraz ciągłe monitorowanie warunków środowiskowch.

3. Dzięki naturalnym warunkom jezioro Hańcza niezwykłą rolę edukacyjną.

4. Hańcza jest jedynym akwenem w Polsce, który umożliwia treningi i przygotowania do poważnych eksploracji światowch czy zawodów rangi międzynarodowej. Dzęki treningom na Hańczy wielu polskim mistrzom sportów podwodnych udao się osiągnąć światowe sukcesy.


5. I tak uboga fauna Hańczy została drastycznie ogranicznona przez dokonywania połowów ryb, należy wprowadzić kategoryczny zakaz połowów i wędkowania.


6. Działalność podwodna w Hańczy ma ogromny wpływ na sytuację ekonomiczną regionu. Dzięki niej może funkcjonować wiele gospodarstw agroturystycznych oraz lokalnych biznesów. Ograniczenie możliwości eksploracji zbiornika przyniesie negatywny skutek ekonomiczny dla regionu. Projektowane Zarządzenie spowoduje spadek wpływów do w/w, co będzie skutkowało ich likwidacją a w konsekwencji wzrostem bezrobocia i znacznym spadkiem ruchu turystycznego w regionie.


Trzeba dodać do tych argumentów, kwestie przedłużenia terminu decyzji i przynajmniej dialogu społecznego jeśli nie można tego wstrzymać inaczej na tym etapie. Myśle, że same protesty mailowe mogą nie wiele dać. Sprawę wysyłam także do TVN na kontakt24 bo najlepiej to nagłośnić w mediach. Może ktoś ma kontakty jeszcze gdzieś?
Kasia Makowska - 25-08-2015, 17:50
Temat postu:
"Rekreacja" w Polsce trochę źle się kojarzy, bo przy akwenach wodnych to przede wszystkim różnego rodzaju: plażing, leżaking, głośne pijane tłumy ludzi, zostawiające po sobie sterty śmieci, rowery wodne, stragany z frytkami i piwem...taka rekreacja rzeczywiście powoduje straty w otoczeniu i powinno się ją w jakiś sposób kontrolować (choćby przez wydzielanie konkretnych stref na ową "rekreację"). świat nurkowy działa jednak trochę inaczej, to zupełnie inna forma "rekreacji", niestety nie jestem pewna czy urzędnicy pracujący nad nowymi ustaleniami potrafią to rozróżnić Wink
Przemek Modrzewski - 25-08-2015, 17:50
Temat postu:
Wysłane
Adam Frajtak - 25-08-2015, 17:51
Temat postu:
Wysłałem wersję Tomka Płocińskiego
Tomasz Wiński - 25-08-2015, 19:00
Temat postu:
Wysłane
Paweł Seweryniuk - 25-08-2015, 19:26
Temat postu:
poszło
ziemia - 25-08-2015, 20:42
Temat postu:
Wysłane.
Marek Dankowski - 25-08-2015, 21:05
Temat postu:
Wysłałem wersję Tomka Płocińskiego.
Piotr Szpartaluk - 25-08-2015, 21:58
Temat postu:
Ależ Koledzy, naprawdę nieistotne jest, kto czyją wersję wysłał (a najlepiej jak swoją własną Smile )

Chodzi o to, aby zebrać rzeczowe argumenty i jeśli uda się przeciągnąć konsultacje społeczne przedstawić jedną spójną, przemyślaną wersję nurków. Bo pamiętajcie, że dla urzędasów jesteśmy tylko małą, marginalną częścią interesariuszy. Prawdopodobnie oni nawet nie mają świadomości, jak ważna jest Hańcza dla świata nurkowego i jak ważny jest świat nurkowy dla tego regionu - to im trzeba uświadomić.
Michał Bińkowski - 25-08-2015, 22:31
Temat postu:
poszło, trochę późno, ale...
Emil Sieńko - 26-08-2015, 08:30
Temat postu:
Piotr Szpartaluk napisał/a:
Chodzi o to, aby zebrać rzeczowe argumenty i jeśli uda się przeciągnąć konsultacje społeczne przedstawić jedną spójną, przemyślaną wersję nurków.

Ok, uwagi zainteresowanych poszły, czas na konsultacje minął puker i...to może czas na zebranie naszych postulatów w jednym miejscu scratch Może stworzymy skonsolidowany głos/zdanie nurków(obawiam się, że może to być trudne) ale możemy zebrać nasze argumenty w jednym miejscu. Wrzucamy na forum swoje uwagi wysłane do RDOŚ czy załatwimy to jakiś inny sposób?
WW - 26-08-2015, 08:35
Temat postu:
Kasia Makowska napisał/a:
świat nurkowy działa jednak trochę inaczej, to zupełnie inna forma "rekreacji", niestety nie jestem pewna czy urzędnicy pracujący nad nowymi ustaleniami potrafią to rozróżnić Wink


Niestety, to już nie jest prawda. Kiedyś tak było. Teraz - wystarczy przejść się po "naszych" parkingach w poniedziałek. Niczym nie różnią się od plaż - proporcjonalnie do ilości człowieków rzecz jasna.

Ja popieram ograniczenie akwenu. Zostawmy coś dla naszych dzieci.
Piotr Szpartaluk - 26-08-2015, 08:55
Temat postu:
WW, dlatgeo postulujemy min. rozwinęcie infrastruktury na brzegu, a chodzi w zasadzie o śmietniki i toalety, nic więcej nie trzeba. Problem w tym, że parkingi są prywatne i trudno będzie wymusić inwestycje.

Poniżej uzupełniona lista argumentów, dopisujcie swoje plizzz:

1. Nurkowania poza wyznaczonym w projekcie rejonem w żaden sposób nie wpływają na środowisko, ponieważ nie zużywają jego zasobów, a ew. dopłynięcie łodzią z napędem elektrycznym w inny rejon jeziora nie stanowi degradacji środowiska.

2. Nurkowania w Hańczy wykonywane są zazwyczaj przed doświadczonych nurków mających świadomość ochrony środowiska i dbających o nie w sposób aktywny, np. poprzez usuwanie sieci rybackich porzuconych na dnie i innych śmieci oraz ciągłe monitorowanie warunków środowiskowych.

3. Dzięki naturalnym warunkom jezioro Hańcza pełni niezwykłą rolę edukacyjną.

4. Hańcza jest jedynym akwenem w Polsce, który umożliwia treningi i przygotowania do poważnych eksploracji światowych czy zawodów rangi międzynarodowej. Dzięki treningom w Hańczy wielu polskim mistrzom sportów podwodnych udało się osiągnąć światowe sukcesy.

5. I tak uboga fauna Hańczy została drastycznie ograniczona przez dokonywania połowów ryb, należy wprowadzić kategoryczny zakaz połowów i wędkowania.

6. Działalność podwodna w Hańczy ma ogromny wpływ na sytuację ekonomiczną regionu. Dzięki niej może funkcjonować wiele gospodarstw agroturystycznych oraz lokalnych biznesów. Ograniczenie możliwości eksploracji zbiornika przyniesie negatywny skutek ekonomiczny dla regionu. Projektowane Zarządzenie spowoduje spadek wpływów do w/w, co będzie skutkowało ich likwidacją a w konsekwencji wzrostem bezrobocia i znacznym spadkiem ruchu turystycznego w regionie.

7. Większy nacisk należy położyć na poprawę infrastruktury na brzegu, szczególnie na parkingach w wyznaczonych miejscach wejścia do wody.
Emil Sieńko - 26-08-2015, 08:56
Temat postu:
WW napisał/a:
Ja popieram ograniczenie akwenu. Zostawmy coś dla naszych dzieci.

Ok czyli co proponujesz? Zgadzasz się w pełni z projektem? Wg mnie najlepszym rozwiązaniem by było zachowanie obecnego stanu rzeczy bez dalszego dopuszczania nowych miejsc gdzie możliwe jest wejście z brzegu do jeziora (możliwość wejścia do wody w kilku obecnie uczęszczanych miejscach, również po stronie zachodniej jeziora, oraz dopuszczenie do nurkowania całej powierzchni jeziora w tym z jednostek pływających o napędzie elektrycznym). I wilk syty i owca cała Very Happy
WW - 26-08-2015, 09:41
Temat postu:
Piotr Szpartaluk napisał/a:
WW, dlatgeo postulujemy min. rozwinęcie infrastruktury na brzegu, a chodzi w zasadzie o śmietniki i toalety, nic więcej nie trzeba. Problem w tym, że parkingi są prywatne i trudno będzie wymusić inwestycje.


A więc nic się nie zmieni i nadal degradacja będzie postępować.
Chce ją zatrzymać.


Piotr Szpartaluk napisał/a:
1. Nurkowania poza wyznaczonym w projekcie rejonem w żaden sposób nie wpływają na środowisko, ponieważ nie zużywają jego zasobów, a ew. dopłynięcie łodzią z napędem elektrycznym w inny rejon jeziora nie stanowi degradacji środowiska.


Zgoda. Powiem więcej. Brak dowodów, że używanie silników spalinowych ma wpływ negatywny. Wręcz przeciwnie. W latach sześćdziesiątych firma Johnson prowadziła testy wytrzymałościowe. Przyłączyli się biolodzy i umieścili "życie " w basenie testowym i kontrolnie, takie samo obok. W basenie, gdzie przez 120 dni bez przerwy pracowały silniki zaburtowe "życie" było bujniejsze.

Piotr Szpartaluk napisał/a:
2. Nurkowania w Hańczy wykonywane są zazwyczaj przed doświadczonych nurków mających świadomość ochrony środowiska i dbających o nie w sposób aktywny, np. poprzez usuwanie sieci rybackich porzuconych na dnie i innych śmieci oraz ciągłe monitorowanie warunków środowiskowych.


To nieprawda.

Piotr Szpartaluk napisał/a:
3. Dzięki naturalnym warunkom jezioro Hańcza pełni niezwykłą rolę edukacyjną.


Bzdura

Piotr Szpartaluk napisał/a:
4. Hańcza jest jedynym akwenem w Polsce, który umożliwia treningi i przygotowania do poważnych eksploracji światowych czy zawodów rangi międzynarodowej. Dzięki treningom w Hańczy wielu polskim mistrzom sportów podwodnych udało się osiągnąć światowe sukcesy.


Wymień trzy z ostatnich 5 lat.

Piotr Szpartaluk napisał/a:
5. I tak uboga fauna Hańczy została drastycznie ograniczona przez dokonywania połowów ryb, należy wprowadzić kategoryczny zakaz połowów i wędkowania.


Zgoda na zakaz połowów zawodowych

Piotr Szpartaluk napisał/a:
6. Działalność podwodna w Hańczy ma ogromny wpływ na sytuację ekonomiczną regionu. Dzięki niej może funkcjonować wiele gospodarstw agroturystycznych oraz lokalnych biznesów. Ograniczenie możliwości eksploracji zbiornika przyniesie negatywny skutek ekonomiczny dla regionu. Projektowane Zarządzenie spowoduje spadek wpływów do w/w, co będzie skutkowało ich likwidacją a w konsekwencji wzrostem bezrobocia i znacznym spadkiem ruchu turystycznego w regionie.


Zgoda

Piotr Szpartaluk napisał/a:
7. Większy nacisk należy położyć na poprawę infrastruktury na brzegu, szczególnie na parkingach w wyznaczonych miejscach wejścia do wody.


J.w.

Emil Sieńko napisał/a:
WW napisał/a:
Ja popieram ograniczenie akwenu. Zostawmy coś dla naszych dzieci.

Ok czyli co proponujesz? Zgadzasz się w pełni z projektem?


Tak, bo to krok w dobra stronę. Niestety nie można ograniczyć wojska i policji.


Emil Sieńko napisał/a:
Wg mnie najlepszym rozwiązaniem by było zachowanie obecnego stanu rzeczy bez dalszego dopuszczania nowych miejsc gdzie możliwe jest wejście z brzegu do jeziora (możliwość wejścia do wody w kilku obecnie uczęszczanych miejscach, również po stronie zachodniej jeziora, oraz dopuszczenie do nurkowania całej powierzchni jeziora w tym z jednostek pływających o napędzie elektrycznym). I wilk syty i owca cała Very Happy


Nie, bo obecne status quo, to rozwój obecnego trendu, co oznacza dalsza niekontrolowaną degradacja brzegu i samego jeziora.
Piotr Szpartaluk - 26-08-2015, 10:37
Temat postu:
WW napisał/a:

Piotr Szpartaluk napisał/a:
2. Nurkowania w Hańczy wykonywane są zazwyczaj przed doświadczonych nurków mających świadomość ochrony środowiska i dbających o nie w sposób aktywny, np. poprzez usuwanie sieci rybackich porzuconych na dnie i innych śmieci oraz ciągłe monitorowanie warunków środowiskowych.


To nieprawda.


Ależ prawda. Przemek może znajdzie fotkę z porwaną siecią krórą wyciągnął na jedynce.

WW napisał/a:

Piotr Szpartaluk napisał/a:
3. Dzięki naturalnym warunkom jezioro Hańcza pełni niezwykłą rolę edukacyjną.


Bzdura


Naprawdę? Tylko kilka opracowań naukowych jakie dostałem w ostatnich dniach:
http://link.springer.com/article/10.2478%2Fs13545-013-0059-x#page-1
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4064123/
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4064123/

WW napisał/a:

Piotr Szpartaluk napisał/a:
4. Hańcza jest jedynym akwenem w Polsce, który umożliwia treningi i przygotowania do poważnych eksploracji światowych czy zawodów rangi międzynarodowej. Dzięki treningom w Hańczy wielu polskim mistrzom sportów podwodnych udało się osiągnąć światowe sukcesy.


Wymień trzy z ostatnich 5 lat.


Proszę:
Stały balast bez płetw (Unassisted)
•mężczyzn: Mateusz Malina - 83 m (28.11.2013) Little Blue Hole Competition 2013, Dahab

Nurkowanie bez płetw (Free Immersion)
•mężczyzn: Mateusz Malina - 113 m (27.11.2014) Vertical Blue 2014, Long Island
•kobiet: Monika Zawistowska - 52 m (19.06.2014) 7th Mediterranean World Cup, Kreta
Kasia Makowska - 26-08-2015, 15:02
Temat postu:
Cytat:


Proszę:
Stały balast bez płetw (Unassisted)
•mężczyzn: Mateusz Malina - 83 m (28.11.2013) Little Blue Hole Competition 2013, Dahab

Nurkowanie bez płetw (Free Immersion)
•mężczyzn: Mateusz Malina - 113 m (27.11.2014) Vertical Blue 2014, Long Island
•kobiet: Monika Zawistowska - 52 m (19.06.2014) 7th Mediterranean World Cup, Kreta


dokładnie: Hańcza jest ważna również dla środowiska freediverów, może nawet ma dla nich większe znaczenie niż dla nas, choćby w poprzedni weekend odbyły się tam zawody kryształowej wody, gdzie freediverzy korzystali z nieuwzględnionego dla rekreacji obszaru jeziora. czy zrobili coś złego? czy środowisko ucierpiało? w Polsce nie ma innych tego typu miejsc do nurkowania, niestety nasza "władza" ma tendencję do zamykania wszelkich miejsc "niszowej aktywności" nie mamy u siebie nawet głębokich basenów dla nurków, jest kilka 4 metrowych obiektów min pkin, który teraz nie jest już dostępny..bo go wyremontowano Wink jest kilka kamieniołomów, które borykają się z rożnymi problemami, choćby Zakrzówek, który jest na celowniku wielkich deweloperów, trzeba rozwijać w naszym wspaniałym kraju różne dyscypliny sportowe i pilnować, aby nie zabierano nam tego co do tej pory funkcjonuje, bo niestety urzędnicy mają takowe pomysły dość często Wink spójrzmy tutaj na inną "niszową" dziedzinę - wszelkiego rodzaju imprezy motoryzacyjne, czy to motocyklowe czy samochodowe, chętnych do uprawiania tego typu rozrywki jest mnóstwo, ale nie mogą tego robić, bo nie ma gdzie. zamykane są kolejne tory wyścigowe (np tor Lublin), planowane było również zamknięcie toru wyścigowego w Poznaniu- jedynego tak profesjonalnego toru w Polsce, na szczęście protesty zadziałały i tor zostaje. musimy walczyć o swoje, bo jeśli tego nie zrobimy to nasze dzieci będą żyły w krainie Biedronek, Carrefourów i banerów, bo do tego to wszystko dąży Wink
Robert Langowski - 26-08-2015, 16:54
Temat postu:
Fajne argumenty podaje Ochrona Środowiska. A akurat teraz podobna akcja jest nad Zalewem Koronowskim na obrzeżu Borów Tucholskich.Z 10 lat temu miejscowe władze i Ochrona Środowiska zabroniły na tym akwenie ruchu łodzi i skuterów.Tylko małe silniczki elektryczne przy jachtach.Wszystko było w imię ochrony przyrody,ciszy,i bezpieczeństwa kąpiących się. Minęła dekada i teraz te same instytucje z ,,zielonymi" na czele forsują ,aby znów dopuścić cały akwen do ruchu motorowodnego.
Argumenty? Wymiera ruch turystyczny,więc trzeba akwen otworzyć dla silników a silniki mieszając wodę polepszą jej natlenienie,co zapobiegnie rozwojowi glonów.Jak widać wszystko zależy od aktualnie wygodnych argumentów.
Jarek Andrzejewski - 26-08-2015, 18:42
Temat postu:
Piotr Szpartaluk napisał/a:
WW napisał/a:

Piotr Szpartaluk napisał/a:
2. Nurkowania w Hańczy wykonywane są zazwyczaj przed doświadczonych nurków mających świadomość ochrony środowiska i dbających o nie w sposób aktywny, np. poprzez usuwanie sieci rybackich porzuconych na dnie i innych śmieci oraz ciągłe monitorowanie warunków środowiskowych.


To nieprawda.


Ależ prawda. Przemek może znajdzie fotkę z porwaną siecią krórą wyciągnął na jedynce.

Nawet jeśli "zazwyczaj" jest dobrym określeniem, to przecież jest niemało innych, którzy np. niszczą ścianki (czy to celowo czy po prostu przez niewystarczającą technikę). Trudno uznać to za pomijalny wpływ.

Przy okazji warto przypomnieć bardzo ciekawą inicjatywę Pawła Szpygla:

http://www.szpygiel.pl/realizacje_pl/contemplator_mundi_pl/cm_realizacje/SPK_VR_pl/index.html
http://www.szpygiel.pl/realizacje_pl/contemplator_mundi_pl/cm_realizacje/sonar_pl/index.html
Andrzej Zwetler - 26-08-2015, 19:52
Temat postu:
Prawdopodobnie dzisiaj na TVN24 o godzinie 21:30 ma być coś na ten temat. Wiem że coś realizowali. Jeżeli skończyli i wyszło coś z sensem to o w/w godzinie ma być emisja. Miał się wypowiadać między innymi rzecznik RDOŚ.
Emil Sieńko - 26-08-2015, 21:05
Temat postu:
WW napisał/a:
Nie, bo obecne status quo, to rozwój obecnego trendu, co oznacza dalsza niekontrolowaną degradacja brzegu i samego jeziora.

Status quo to wg. mnie tak jak napisałem "możliwość wejścia do wody w kilku obecnie uczęszczanych miejscach, również po stronie zachodniej jeziora, oraz dopuszczenie do nurkowania całej powierzchni jeziora w tym z jednostek pływających o napędzie elektrycznym" - czyli dokładnie stan w chwili zastanej (a nie dalsza degradacja brzegów jak piszesz). Wymaga to rzeczowej oceny stanu faktycznego (w tym kręgu osób i podmiotów na które dana regulacja będzie oddziaływać) a nie z góry narzucenia regulacji "tu wolno wchodzić do jeziora a tu nie"....
Dariusz Szymański - 26-08-2015, 21:21
Temat postu:
Andrzej Zwetler napisał/a:
Prawdopodobnie dzisiaj na TVN24 o godzinie 21:30 ma być coś na ten temat.


Właśnie zapowiedzieli materiał o Hańczy- za 9 minut start. Może ktoś ma jak to nagrać?
Przemek Modrzewski - 26-08-2015, 22:50
Temat postu:
Nie jestem w stanie zrozumieć tych co tu się wypowiadają za tą inicjatywą. Przecież ona nie ma nic wspólnego z ochroną tego akwenu. Nurkowie nie niszczą tego akwenu (nie mówmy o niszczeniu ścianek bo one akurat nie wnoszą nic do ochrony przyrody tylko ewentualnie efekt wizualny dla innych nurków).

Dla dzieci to zostawiajmy spadek a nie jeziorko bo może tam nawet się nie wybiorą. My jesteśmy teraz i dbając o porządek na brzegu i korzystanie z wyznaczonych miejsc do wejść do wody, korzystajmy z dobrodziejstw tego co mamy.

Jak zamkniemy wszystko dla dzieci to może jeszcze zabrońmy chodzić na grzyby bo dla dzieci muszą zostać. A co z naszymi zupami grzybowymi ja się pytam ???? Wink

tu chodzi o zupełnie co innego. Kasa dla kogoś ewentualnie a nie dbanie o żadną przyrodę. Jakby ktoś dbał to by zasponsorowali Toytoye i śmietniki, żeby nie walić po krzakach. To dopiero niszczy akwen.

Nie wspomnę o kompletnym dewastowaniu akwenu przez ciągnięcie sieci, które nawet platformy podwdne potrafią przeorać na pół. Nic nie zostaje na dnie. Kto tam trochę pływa to wie coś o tym.
Dariusz Szymański - 26-08-2015, 23:32
Temat postu:
Nagrałem (słabe audio)

MaRkY - 26-08-2015, 23:51
Temat postu:
Poszło - poprawiona wersja Tomka - o brak zrozumienia dla łodzi motorowych przy szkoleniu służb.
zaapelowałem o całkowity zakaz używania łodzi motorowych na akwenie z wyłączeniem potrzeby ratowania życia i zdrowia.
Piotr Szpartaluk - 27-08-2015, 08:19
Temat postu:
Z wypowiedzi Pana Dyrektora wynika jasno: konsultacje konsultacjami a oni i tak wprowadzą to zarządzenie.
A za rok przyjdą do nich lokalni przedsiębiorcy i przedstawią kredyty do spłacenia.
Andrzej Zwetler - 27-08-2015, 12:18
Temat postu:
Lektura obowiązkowa dla zainteresowanych tematem:
"Ustawa o ochronie przyrody"
"Plan ochrony dla rezerwatu przyrody "jezioro Hańcza"".
To Wam nieco rozjaśni w głowach.
Piotr Szpartaluk - 27-08-2015, 13:22
Temat postu:
Andrzej Zwetler napisał/a:

"Plan ochrony dla rezerwatu przyrody "jezioro Hańcza"".
To Wam nieco rozjaśni w głowach.


Rozdział 5
Program działań ochronnych



Działania ochronne:

- dążenie do uporządkowania gospodarki wodno-ściekowej oraz właściwego zagospodarowania obornika i gnojowicy
-unaturalnienie zbiornika wodnego


Zakres działań:
- ograniczenie nurkowania
- monitorowanie wód jeziora


Doskonałe! Czyli jesteśmy postrzegani jako ścieki Laughing
Przemek Modrzewski - 27-08-2015, 14:23
Temat postu:
Co oni chcą organiczać? Tak jakby tam było nie wiadomo ile nurkowania. Wystarczy pojechać na Hańczę w październiku i zobaczyć, że jako takie obłożenie jest tylko lipiec-sierpień.

Za to niszczenie wszystkiego sieciami dzieje się cały rok
Emil Sieńko - 27-08-2015, 15:32
Temat postu:
Przemek Modrzewski napisał/a:
Co oni chcą organiczać? Tak jakby tam było nie wiadomo ile nurkowania. Wystarczy pojechać na Hańczę w październiku i zobaczyć, że jako takie obłożenie jest tylko lipiec-sierpień.
Za to niszczenie wszystkiego sieciami dzieje się cały rok


Dokładnie listopad-marzec można być jedynym nad i pod wodą i to nawet w weekendy shakng2
Andrzej Zwetler - 27-08-2015, 18:29
Temat postu:
Fakty TVN 19:00 znowu ma być coś na temat...
MaRkY - 27-08-2015, 21:30
Temat postu:
TVN 24 - Relacja
ziemia - 28-08-2015, 07:20
Temat postu:
Urzędasay chcą chronic jezioro, ale tam chyba nie bywają. Nie przeszkadzją im rybacy, którzy łodziami motorowymi je ogałacają z ryb, nikt nie pilnuje zarybiania. Służby widziałam jak sobie robią rajdy bez sensu i celu po całum jeziorze, bo mogą. Parę kup nurków nie zanieczyści tak środowiska jak obora bez szczelnego gnojownika. A zresztą jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o kasę. Pewnie będą chcieli jkakichś opłat za nurkowanie poza strefą wydzieloną, no i wzrośnie prestiż urzędnika, od którego będzie wszystko zależało. Może trzeba by wprowadzic jakąś niedużą opłatę klimatyczną, która będzie przeznaczona na ochronę Hańczy, a nie wymyślac pozwolenia na nurkowanie.
Piotr Szpartaluk - 28-08-2015, 08:31
Temat postu:
Urzędasy realizują program ochrony Hańczy. W programie jest zapisane "ograniczyć nurkowania" więc organiczą. I tym samym wywiązują się z powierzonych zadań.

Natomiast nad sensownością tego zakazu nikt się prawdopodobnie nie zastanawiał, wynika on z nieznajomości tematu.
(bo na plażowaniu przecież każdy się zna, stąd piękna plaża w Błaskowiźnie Razz )
Tomek Płociński - 01-09-2015, 14:44
Temat postu:
Trochę więcej informacji oraz interpretacji obecnej sytuacji można przeczytać
tutaj

Wychodzi na to, że wprowadzany zakaz to jest raczej zezwolenie.

O zezwolenie na nurki na 100m i ściankę po drugiej stronie mogą się ubiegać centra nurkowe i bazy, i jest je dużo łatwiej uzyskać niż w innych rezerwatach.
Emil Sieńko - 01-09-2015, 15:04
Temat postu:
Z tego co wiem część baz nad Hańczą (o ile nie wszystkie) posiada aktualnie zezwolenia RDOŚ. Dlatego nurkuje się zawsze "z" jakąś bazą thumright Kwestia tylko czy w świetle nowej regulacji - czy obecne zezwolenia będą nadal obowiązywały i jak czy proces ubiegania się o zezwolenie nie będzie utrudniony... albino
Monika - 01-09-2015, 15:25
Temat postu:
http://bip.bialystok.rdos.gov.pl/wydawanie-zezwolen-na-odstepstwa-od-zakazow-obowiazujacych-w-rezerwatach-przyrody

Regulacja ustawowa nie może być zmieniona przepisem zarządzenia. Procedura pozostanie taka sama.

Nowa regulacja nie wprowadza ograniczeń, stanowi zwolnienie z zakazów w rezerwacie obowiązujących w określonym zakresie - w tym zakresie nie ma potrzeby występowania o zezwolenie. Reszta się nie zmieniła.

Myślę, że raczej warto się zastanowić jak nurkowie mogą współpracować z RDOŚ i dołożyć swoją cząstkę do ochrony środowiska Hańczy. Wspólny punkt widzenia najczęściej ułatwia otrzymanie zezwolenia.

Jeśli w RDOŚ nie ma świadomości, że nurkowie nie stanowią zagrożenia dla środowiska Hańczy to naszym zadaniem jest tę świadomość zbudować.
Myślę, że np. projekt Baseline jest niezłym pretekstem. Pod warunkiem, że przestaniemy myśleć o tych, którym mamy coś przekazać per "urzędasy".

Wielu z nas, nurków, nie wiedziało, że wymagane jest zezwolenie. To że teraz już wiemy nie oznacza, że teraz nam coś "zabrano". W sumie raczej dostaliśmy nieco szersze spojrzenie Wink
Jarek Andrzejewski - 01-09-2015, 16:16
Temat postu:
Przyznam się, że nie wiedziałem, że Hańcza to rezerwat (i to od 1963 roku!).
Parę razy byłem nad jej brzegami w różnych miejscach (np. na północy są świetne "łąki" podwodne), objeżdżałem ją na rowerze, ale nie przypominam sobie, żeby gdzieś były tablice z taką informacją (może dlatego, że nie jest to obszar ochrony ścisłej jak np. wigierskie jeziora Białe, Okrągłe, Długie i Muliczne?).

http://www.monitorpolski.gov.pl/MP/1963/s/48/244
Piotr Szpartaluk - 01-09-2015, 22:40
Temat postu:
Monika napisał/a:

Nowa regulacja nie wprowadza ograniczeń, stanowi zwolnienie z zakazów w rezerwacie obowiązujących w określonym zakresie - w tym zakresie nie ma potrzeby występowania o zezwolenie. Reszta się nie zmieniła.


Ano właśnie! W ten sposób armia i inne służby uzyskały wolny dostęp do jeziora czyniąc z niego poligon. Nie muszą już występować o zezwolenie na pływanie łodzią motorową. Evil or Very Mad


Monika napisał/a:

Myślę, że raczej warto się zastanowić jak nurkowie mogą współpracować z RDOŚ i dołożyć swoją cząstkę do ochrony środowiska Hańczy.
[...]
Myślę, że np. projekt Baseline jest niezłym pretekstem.


Oczywiście. Zamierzamy nawiązać kontakt w tej sprawie z RDOŚ, o wynikach negocjacji poinformuję ASAP.
Wojtek A. Filip - 02-09-2015, 08:54
Temat postu:
Piotr Szpartaluk napisał/a:
Zamierzamy nawiązać kontakt w tej sprawie z RDOŚ

...a kto to "Wy" ?
W czyim imieniu i w jakiej formie chcecie ten kontakt nawiązać?
Napisz proszę co chcesz negocjować?
Piotr Szpartaluk - 02-09-2015, 09:42
Temat postu:
My - czyli osoby zaangażowane w projekt Baseline na Hańczy. Narazie jest nas niewielu, ale mnie to nie dziwi, bo Hańcza daleko, trzeba ponieść koszty na stacje badawcze, dojazdy itd.
Może grono się powiększy.

Chcemy zawrzeć porozumienie, na mocy którego będziemy mieli nieograniczony dostęp do akwenu w zamian za wyniki badań. A mogą być one interesujące zpunktu widzenia RDOŚ, bo prawadzimy rozmowy z fachowcami od badania glonów, więc dużo więcej danych będziemy mieć niż w pierwotnych założeniach projektu.
WW - 02-09-2015, 10:28
Temat postu:
Piotr Szpartaluk napisał/a:
Ano właśnie! W ten sposób armia i inne służby uzyskały wolny dostęp do jeziora czyniąc z niego poligon. Nie muszą już występować o zezwolenie na pływanie łodzią motorową. Evil or Very Mad


Tak już jest, że te formacje muszą mieć wyszkolonych nurków a Hańcza do tego szkolenia dobrze się nadaje. Oni muszą gdzieś trenować, aby w razie czego nieść pomoc innym. Dla nas to przyjemność, dla nich ciężka praca.
Musisz spojrzeć na Hańcze nieco szerzej.
Dlatego napisałem wcześniej, że w odróżnieniu od większości zabierających głos, jak popieram próbę uregulowania naszego statusu nad tym pięknym jeziorem.
Andrzej Zwetler - 02-09-2015, 13:11
Temat postu:
Cytat:
Ano właśnie! W ten sposób armia i inne służby uzyskały wolny dostęp do jeziora czyniąc z niego poligon. Nie muszą już występować o zezwolenie na pływanie łodzią motorową.

Spokojnie... Jak na razie RDOŚ nie wydał rozporządezenia, przeczytaliśmy jedynie jego projekt. To wcale nie jest pewne że ostateczna wersja będzia niezmieniona. Według GDOŚ: RDOŚ nie może udzielić odstępstwa dla wszystkich służb wpisując to do rozporządzenia. RDOŚ może wydać odstępstwo tylko temu kto o nie wystąpi.

2.0 Powered by phpBB modified v1.9 by Przemo © 2003 phpBB Group and little modified v 0.1 by Mariusz