Forum Dive Trek Group

Forum Ogólne - Nurkowanie pod Lodem

kulas - 30-01-2009, 21:40
Temat postu: Nurkowanie pod Lodem
Zima w pelni wiec strona na czasie tylko lod troche grubszy(2 metry).


Tutaj
GRALmarine - 31-01-2009, 08:26
Temat postu:
Tutaj lód był cieńszy niż 2m.
http://halbot.haluze.sk/?id=4720
Tomek - 31-01-2009, 10:45
Temat postu:
....to wypadamy blado Smile, tydzien temu u nas lod mial tylko 15 cm - 20cm
http://nurkowanie-slupsk.socjum.pl/galeria/album/23/PL_1_CMAS_with_Mares
kulas - 31-01-2009, 16:22
Temat postu:
GRALmarine napisał/a:
Tutaj lód był cieńszy niż 2m.
http://halbot.haluze.sk/?id=4720


Niezle, w Kanadzie co roku ginie kilka osob ktore jezdza na snowmobile po zamarznietych jeziorach lub rzekach. Samochody tez sie topia. Popularne jest lowienie ryb pod lodem pod koniec zimy lod jest kruchy ale niektorzy niemaja wyobrazni i skutki sa tragiczne.

W moim pierwszym linku podoba mi sie opis o nurkowaniu podlodowym. Musza miec dwie dziury do nurkowania jedna jako zapasowa bo czasami foki w nich siedza i niema szansy zeby sie wydostac. No i oczywiscie wywiercenie dziury w 2 metrowym wymaga ciezkiego sprzetu.
Tomek Tatar - 31-01-2009, 21:47
Temat postu:
kulas napisał/a:
No i oczywiscie wywiercenie dziury w 2 metrowym wymaga ciezkiego sprzetu.

Z opowieści klubowych kolegów wiem, że nurkowali na Czarnym Stawie pod Rysami pod ok. 2 metrowym lodem. Przerębel był o tyle wykonywany ciężkim sprzętem, że ciężko go było wynieść z poziomu Morskiego Oka. Very Happy

Załączam zdjątko przerębla od spodu wycięte z filmu (tym razem chyba trochę cieńszy niż 2 m, ale 1,5 m to chyba ma).


Serdecznie pozdrawiam.
Anonymous - 01-02-2009, 09:09
Temat postu:
Tomek, jak Oni tę dziurę wycięli? scratch 2 tyg. temu robiłem za gwiazdora Very Happy : jako jedyny miałem piłę spalinową... Twisted Evil
Trochę fotek TU i TU z mojego ulubionego ostatnio Piechcina. A ta fotka fajnie mi się kojarzy:

Proszę zwrócić uwagę, na klucz do kół Very Happy
GRALmarine napisał/a:
Tutaj lód był cieńszy niż 2m.

Nieźle.... Shocked Może zapomnieli conieco?
kulas - 01-02-2009, 18:18
Temat postu:
Fajne zdjecia zawsze milo sie oglada pictures z nurkowan. Na jednym zdjeciu zauwazylem kolege z rurka tutaj
pod lodem raczej bezurzyteczna Wink
haw - 01-02-2009, 19:18
Temat postu:
kulas napisał/a:
pod lodem raczej bezurzyteczna
zalezy jak gruby jest lod Very Happy
Tomek Tatar - 01-02-2009, 22:25
Temat postu:
jacekplacek napisał/a:
Tomek, jak Oni tę dziurę wycięli?

Nie kojarzę jakie dokładnie narzędzia były używane (zapytam jak spotkam któregoś z ówczesnych podlodowców), ale pamiętam opowiadania, że końcowy etap wykuwania przerębla musiał wykonywać nurek (częściowo wydrążona dziura wypełniała się już wodą).

Serdecznie pozdrawiam.
Leszek Legat - 02-02-2009, 12:29
Temat postu:
witam,

wrzuciłem na stronę parę zdjęć z nurkowań pod lodem w Chmielnie, jakby ktoś miał ochotę rzucić okiem, to zapraszam Smile
http://www.balticexplorers.pl/galeria/Chmielno/index.html
Wojtek A. Filip - 02-02-2009, 12:59
Temat postu:
Korzystając z zaproszenia Leszka do Chmielna zaatakowaliśmy Kaszuby.
Zespół był niezły: Monika - pierwszy raz pod lodem, Leszek - w domu ma zalodzoną wannę i czasem z niej wychodzi, Paweł - też ma taką wannę no i ja - niekwestionowany król zmarzluchów, absolutny podważacz wszelkich teorii o ultra ciepłych ocieplaczach (wg mnie takie nie istnieją) Smile -> generalnie zapowiadało się super, a okazało się, że było znacznie lepiej...



Już niebawem szerszy materiał w tej sprawie, a na razie kilka fotek - autorem wszystkich (z wyjątkiem jednej) jest Leszek Legat, a ciekawskich zapraszam do galerii ekipy Balticexplorers , gdzie foty są w zdecydowanie lepszej jakości .



Nury realizowaliśmy techniką jaskiniową, więc żeby było ciekawiej Leszek zaproponował płytką część zbiornika i... to był strzał w 10 Smile. Miałem zamienić się w sopel lodu jakoś w 23min, tymczasem po rozwinięciu pierwszego kołowrotka bez zastanowienia podpięliśmy drugi...
Klimaty były tak ciekawe, że pierwszy nur zakończył się po 77min, co Paweł skwitował "to ja idę na łyżwy"... i poszedł Shocked
Potem było już tylko ciekawiej: test nowej latarki Grala, skuter i okolice i kolejne 70min pod lodem...
Kilka fotek - inne z filmikami za jakiś czas...


autor zdjęć - Leszek


Paweł...


Początek, czyli startujemy z drabiny


Jeżeli ktoś myśli że nurkowanie na 1m głębokości może być nudne...


Nieco szybciej


Kolejny kołowrotek


Łączka Smile



Monika, Leszek, Paweł - dziękuję za super weekend Smile



Pozdrawiam,
Wojtek

2.0 Powered by phpBB modified v1.9 by Przemo © 2003 phpBB Group and little modified v 0.1 by Mariusz