Forum Dive Trek Group

Forum Ogólne - Mam OWD i co dalej ?

seradam - 25-08-2009, 21:01
Temat postu: Mam OWD i co dalej ?
Na początku czerwca ukończyłem kurs OWD. Było nas kilku , a ja z moim kursowym partnerem nadal ze sobą nuramy. Staramy się jak najczęściej i wychodzi nam jakieś raz w tygodniu. Teraz do sedna sprawy. Chcę zrobić kolejny krok w przyszłym roku. Mój partner postanowił zrobić go już teraz we wrześniu. Nie jestem do końca zadowolony z mojego pierwszego kursu. Mój partner postanowił zrobić AOWD u tego samego instruktora. Ja natomiast zastanawiam się nad innymi wariantami.
Wielu z Was jest instruktorami ,a przynajmniej doskonale wyszkolonymi nurkami. Dla mnie bezpieczeństwo jest ważne i chcę się czuć pewnie pod wodą. Dlatego chciałbym mieć trudniejszy kurs i bardziej wymagającego instruktora. Pytanie nr 1 czy nie lepiej byłoby zmienić również organizację? Jakie są różnice w systemach szkolenia i jakie korzyści ?
Jak się przygotować do takiego kursu ? Jakie wykonywać ćwiczenia i na co zwracać szczególną uwagę? Czy znajdę gdzieś jakieś porównanie odpowiadających sobie kursów?
Mój cel na najbliższe lata to spokojne nurkowanie na powietrzu w okolicznych jeziorkach na max 40m i może jakieś wraki na Bałtyku. Takie rekreacyjne nurki. Większość w "akwarium" do 7m . Ale zależy mi na możliwości głębszego nura dlatego chcę zrobić drugi stopień. Długo i może niespójnie , ale już późno...
Co mi podpowiecie ? Co mam robić?
Sebastian Mroczkowski - 25-08-2009, 22:01
Temat postu:
Można polecić dobrego instruktora co z pewnością wielu z forum zrobi. Co do samego kursu porównaj kwestie wielkości grupy, ilości czasu jaki poświęci Ci instruktor na kursie a w szczególności pod wodą i zakres tego co zostanie przećwiczone na proponowanych zajęciach.

Pozdrawiam,
Sebastian
Marcin Sójka - 26-08-2009, 10:04
Temat postu:
Jesli nie jestes zadowolony z poprzedniego instruktora, to lepiej go wymienic na lepszy model Smile . Zreszta wielu nurkow uwaza, ze dzieki takim zmianom spotykasz sie z roznym podejsciem do wielu nurkowych problemow. Wazna tez jest wielkosc grupy. Zreszta w tej kwestii moje zdanie jest takie jak Styxa
alien
busi - 26-08-2009, 12:06
Temat postu:
seradam napisał/a:
Pytanie nr 1 czy nie lepiej byłoby zmienić również organizację? Jakie są różnice w systemach szkolenia i jakie korzyści ?


Myślę że to nie ma znaczenia, dobry instruktor nauczy cię potrzebnych rzeczy niezależnie od tego jaki plastik Ci wystawi.
seradam - 26-08-2009, 15:15
Temat postu:
A różnica w wiarygodności plastików? Przychodzi dwóch kolesi z różnymi plastikami o teoretycznie takim samym stopniu umiejętności i co dalej? Wydaje mi się , że są bardziej wiarygodne certyfikaty i bardziej lajtowe...
Sebastian Mroczkowski - 26-08-2009, 15:20
Temat postu:
seradam napisał/a:
A różnica w wiarygodności plastików? Przychodzi dwóch kolesi z różnymi plastikami o teoretycznie takim samym stopniu umiejętności i co dalej? Wydaje mi się , że są bardziej wiarygodne certyfikaty i bardziej lajtowe...


Oj nie rozpętuj wojen federacyjnych Wink

Na poziomie rekreacyjnym to nieistotne a różnice w "spojrzeniu" wynikają z tego kto patrzy.

Pozdrawiam,
Sebastian
bubble - 26-08-2009, 15:32
Temat postu:
Wlasciwie to dobrze jest zaczac wpajac sobie "wlasciwe" elementy techniki nurkowania.
Nie kazda federacja ma odpowiednie standarty szkoleniowe.

Pozdrowienia,
Leszek
Marcin Sójka - 26-08-2009, 15:32
Temat postu:
seradam napisał/a:
A różnica w wiarygodności plastików? Przychodzi dwóch kolesi z różnymi plastikami o teoretycznie takim samym stopniu umiejętności i co dalej? Wydaje mi się , że są bardziej wiarygodne certyfikaty i bardziej lajtowe...


W nurkowaniu rekreacyjnym nie ma to wiekszego znaczenia. Ja osobiscie spojrze raczej na to kto byl instruktorem, ale i tak wszystko zrewiduje woda Mr. Green
alien
Kuba Jacewicz - 26-08-2009, 15:33
Temat postu:
styx napisał/a:
różnice w "spojrzeniu" wynikają z tego kto patrzy.


I generalnie nie ma zasad co do tych spojrzeń, np. niedawno w Jastarni wpisywałem się na listę przed wypłynięciem, a że pod ręką miałem akurat plastik CMASowy, to go wyjąłem i przepisałem stosowne dane.
Stojący obok instruktor CMAS, prowadzący właśnie kurs CMASowy, zerknął mi przez ramię i bardzo się skrzywił na widok logo swojej organizacji... scratch
seradam - 26-08-2009, 16:01
Temat postu:
Czyli niby nie a jednak... Mam zrobić AOWD w PADI a doszkalać się niezależnie u renomowanych instruktorów? Trochę mi szkoda kasy na sam plastik dlatego pytam .
A co tak w realu może człowiek z PADI OWD w naszym kraju? Albo czego ciekawego nigdy nie zobaczę jak nie zrobię kolejnego stopnia?
Marcin Sójka - 26-08-2009, 16:03
Temat postu:
Nieee ... zrobic kurs u dobrego instruktora (federacji nieistotnej)
alien
Sebastian Mroczkowski - 26-08-2009, 16:24
Temat postu:
Alien napisał/a:
Nieee ... zrobic kurs u dobrego instruktora (federacji nieistotnej)
alien



popieram! choć z drugiej strony gdzieś widziałem fragment tekstu "zapraszamy nieważne z jakiej jesteś organizacji, i tak w końcu będzie to IANTD" Smile)

Pozdrawiam,
Sebastian
Zwierz - 26-08-2009, 17:10
Temat postu:
Witam.
Dobry* instruktor to podstawa.
Ja uprawniwnia robię sukcesywnie. OWD - trochę ponurałem, następnie NITROX i AOWD. Z mojego punktu widzenia wydaje mi się że, przede wszystkim nuranie nuranie i nuranie - trening i szkolenie.
Nie spiesz się z robieniem kursów. Kiedy już uznasz że jest czas na kolejny krok wtedy przystąp do kolejnego kursu.
Po każdym wykonanym nurkowaniu masz mniejszy stres i większy fan z nurania.

* Instruktor który nie odpuszcza i nie przymyka oka przy zaliczeniach ćwiczeń.
Dobrze tłumaczy i poświęca czas dla Ciebie.
Tomek Płociński - 26-08-2009, 17:30
Temat postu:
seradam napisał/a:
A różnica w wiarygodności plastików? Przychodzi dwóch kolesi z różnymi plastikami o teoretycznie takim samym stopniu umiejętności i co dalej? Wydaje mi się , że są bardziej wiarygodne certyfikaty i bardziej lajtowe...


Nigdzie na świecie się z tym nie spotkałem, poza polską, ale to tylko w jednym miejscu, a wiadomo, że wyjątek potwierdza regułę Smile
W większości CN plan pierwszego nurka będzie lajtowy, i na podstawie to co robisz pod wodą a nie na podstawie tego co pokazujesz na plastiku, DM oceniają Twój poziom.
Kacper - 26-08-2009, 17:36
Temat postu:
seradam napisał/a:
A różnica w wiarygodności plastików? Przychodzi dwóch kolesi z różnymi plastikami o teoretycznie takim samym stopniu umiejętności i co dalej? Wydaje mi się , że są bardziej wiarygodne certyfikaty i bardziej lajtowe...


i po raz kolejny (sorki że powtórzę): "najważniejszy jest instruktor"
plastik jakim będziesz machał w bazach komuś przed oczami wg mnie nie ma znaczenia. Ja swoje zbieranie plastików zakończyłem jakieś 2 lata temu, bo tak naprawdę to nie jest istotne. I tak najczęściej (jak już wspomniałeś, że nurkujesz z kolegą) nurasz, będziesz nurał z jakąs paczką znajomych, która będzie znała Twój poziom, wiec po co Ci plastik?
Zdarzyło mi się poznać i nurać z osobami legitymującymi się plastikami z powaznych organizacji a pod wodą okazywało się że gość jest Master of disaster (bez wdawania się w szczegóły)

I tak jak napisał Alien :"woda zweryfikuje wszystko"
ważne żebyś Ty się czuł tam dobrze i bezpiecznie, i potrafił ogarnąć temat, bo może się zdarzyć ,że będziesz musiał pod wodą zająć się także swoim przypadkowym partnurem jeszcze chwilę temu wymachującym Ci przed oczami zajebistym plastikiem zajebistej organizacji. Uwierz - i mówię to z własnego doświadczenia i obserwacji - plastik nie jest odzwierciedleniem stopnia wyszkolenia.
A robiąc kurs u dobrego instruktora zawsze jakiś tam plastik, jakiejś organizacji dostaniesz, więc nurając na wyjeździe czy w jakiejś obcej bazie zawsze będziesz miał czym machnąć komuś przed oczami, bo czy będziesz miał aowd z padi, ssi czy iantd to i tak masz aowd i tak będziesz mógł zanurać do 30 metrów. Standardy szkoleniowe są we wszystkich organizacjach bardzo podobne, kwestia tego jak się Tobą zajmie instruktor, ile czasu Ci poświęci i jak Ci przekaże wiedzę.

Powodzenia w wyborze słusznej drogi Very Happy Very Happy Very Happy
szymon_gda - 09-09-2009, 13:15
Temat postu: kurs nitrox
witam, ja po części z podobnym problemem. mam owd który w polsce mi wystarcza. ale moim celem co roku jest wyjazd w cieplejsze rejony. tam przy głebokim nurkowaniu, nie powiem, czuje sie lekko 'otępiały Rolling Eyes
mam ograniczone fundusze, ale bardzo zastanawiam sie nad zrobieniem kursu nitrox.
tu pytanie
jesli planuje raz w roku safari , to czy dla takiej osoby jest to zbędny wydatek czy inwestycja się zwróci?
dziękuje za radę z góry.
PrzybylakMarcin - 09-09-2009, 13:18
Temat postu:
szymon_gda napisał/a:
tam przy głebokim nurkowaniu, nie powiem, czuje sie lekko 'otępiały

czyli jak głęboko? ile metrów?
ElBacio - 09-09-2009, 15:27
Temat postu:
szymon_gda napisał/a:
czy dla takiej osoby jest to zbędny wydatek czy inwestycja się zwróci?


Wydałem mnóstwo pieniędzy na nurkowanie, włącznie z najróżniejszymi kursami rekreacyjnymi, technicznymi, kursami instruktorskimi na wiele poziomów... I wiesz co? Jeszcze _żadna_ z tych inwestycji mi się nie zwróciła.
Każdy kolejny wydatek to tylko zachęta do dalszego wydawania pieniędzy.

I świetnie. Nurkowanie to hobby. Każde hobby kosztuje i realizujmy je najbezpieczniej jak potrafimy.

Nitrox to bardzo potrzebny kurs i przydatny. Ale nie zmienia to faktu, że w nurkowaniu nic się nie zwraca.
Bądź świadomy, że masz OWD i słusznie myślisz o Nitroksie, a już rozważasz nurkowania na poziomie AOWD, a nawet głębsze... To wszystko są wydatki. Jeszcze nie wiesz ile wydatków przed Tobą Very Happy

El Bacio
szymon_gda - 09-09-2009, 15:52
Temat postu:
ElBacio napisał/a:
szymon_gda napisał/a:
czy dla takiej osoby jest to zbędny wydatek czy inwestycja się zwróci?


Wydałem mnóstwo pieniędzy na nurkowanie, włącznie z najróżniejszymi kursami rekreacyjnymi, technicznymi, kursami instruktorskimi na wiele poziomów... I wiesz co? Jeszcze _żadna_ z tych inwestycji mi się nie zwróciła.
Każdy kolejny wydatek to tylko zachęta do dalszego wydawania pieniędzy.

I świetnie. Nurkowanie to hobby. Każde hobby kosztuje i realizujmy je najbezpieczniej jak potrafimy.

Nitrox to bardzo potrzebny kurs i przydatny. Ale nie zmienia to faktu, że w nurkowaniu nic się nie zwraca.
Bądź świadomy, że masz OWD i słusznie myślisz o Nitroksie, a już rozważasz nurkowania na poziomie AOWD, a nawet głębsze... To wszystko są wydatki. Jeszcze nie wiesz ile wydatków przed Tobą Very Happy

El Bacio

Jestem tego swiadomy, AOWD jest oczywiscie przede mną. Ale ból głowy wcześniej mnie spotka na safari:? Nie rozważam głębszych nurkow , jestem troche po nich.
Nieprawda że nic sie w nurkowaniu nie zwraca. Czasem cos sie zwraca, inna rzecz że po wielu latach Razz . Na przyklad: Wypożyczam sprzęt, więc kolejne zakupione rzeczy przeze mnie zwracają mi się , po latach Laughing
Wiem, ze nurkowanie to jedno z droższych hobby, jakie człowiek wymyślił. Ale własnie dlatego pytam, który z plastików w portfelu jest przydatny na początku drogi, a który wymyślono w PADI przede wszystkim po to, by nabijać kasę szkołom nurkowym.
Jeszcze raz dzięki za wszelkie rady. Te pesymistyczne też.
Tomek Płociński - 09-09-2009, 19:40
Temat postu:
szymon_gda napisał/a:
Ale własnie dlatego pytam, który z plastików w portfelu jest przydatny na początku drogi, a który wymyślono w PADI przede wszystkim po to, by nabijać kasę szkołom nurkowym.


Kurs nitroksowy z pewnością warto zrobić Smile
Jeśli nurkujesz np. z Coloną to nitroks masz w cenie.
busi - 09-09-2009, 21:38
Temat postu:
W związku z kosztami tego sportu na początku najważniejszy jest chyba plastik pod tytułem VISA PLATINIUM albo bardziej ekskluzywna Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
PrzybylakMarcin - 09-09-2009, 21:43
Temat postu:
busi napisał/a:
W związku z kosztami tego sportu na początku najważniejszy jest chyba plastik pod tytułem VISA PLATINIUM albo bardziej ekskluzywna

hahahah jakże celna uwaga Smile
ElBacio - 09-09-2009, 21:44
Temat postu:
szymon_gda napisał/a:
Nieprawda że nic sie w nurkowaniu nie zwraca. Czasem cos sie zwraca, inna rzecz że po wielu latach . Na przyklad: Wypożyczam sprzęt, więc kolejne zakupione rzeczy przeze mnie zwracają mi się , po latach


Nieświadomość istoty rzeczy nie mąci jasności poglądów Very Happy

El Bacio
Piotrek Ginter - 09-09-2009, 23:29
Temat postu:
ElBacio napisał/a:
Nieświadomość istoty rzeczy nie mąci jasności poglądów

Podoba mi sie Rolling Eyes
Maciejs - 11-09-2009, 11:09
Temat postu:
Szymon nie rozdrabniaj się na advance albo nitrox - zrób od razu advance nitrox w pakiecie z deep diver i będziesz miał z głowy 8)

2.0 Powered by phpBB modified v1.9 by Przemo © 2003 phpBB Group and little modified v 0.1 by Mariusz