Forum Dive Trek Group

Forum Ogólne - Dlaczego w Polsce nie ma nitroksu?

hubert68 - 18-12-2009, 06:51
Temat postu: Dlaczego w Polsce nie ma nitroksu?
Temat ten został wydzielony z wątku o Zawodach skuterowych w Polsce kliknij aby dowiedzieć się więcej o zawodach. Wojtek





Mirek obiecuje nitroxy od jakichś 10 miesięcy. Na każde moje pytanie odpowiada, że wciąż za mało osób o niego pyta, by było to opłacalne, może jak wszyscy wspólnie zaczniemy go o EAN nękać to... Dodatkowo wreszcie musiałby wszystko w sprężarkowni wyczyścić Very Happy
Niespełna 30 min samochodem od koparek jest w Katowicach Kuba Koncytowicz, miesza doskonałe gazy, uczciwie, nie za drogo (Nitrox do 40 czy 50 % 2 PLN/l) i jeszcze do tego używa tlenu medycznego. Jakby się z nim dogadać... Może nawet byłby w stanie stworzyć "polową" sprężarkownię z EAN...
Anonymous - 18-12-2009, 08:28
Temat postu:
hubert68 napisał/a:
Mirek obiecuje nitroxy od jakichś 10 miesięcy. Na każde moje pytanie odpowiada, że wciąż za mało osób o niego pyta, by było to opłacalne, może jak wszyscy wspólnie zaczniemy go o EAN nękać to...

Bo pytasz od 10 miesięcy. Ja pytam od 2 lat Mr. Green
Ze znanych mi akwenów najbliższe warunków Wojtka jest Białe. Ze słyszenia natomiast, stawiałbym na Piłakno. Oczywiście pomijając Zatokę, gdzie z żadnym gazem, noclegiem itp. problemów nie ma. Pozostaje pogoda...
TomM - 18-12-2009, 10:28
Temat postu:
hubert68 napisał/a:
może jak wszyscy wspólnie zaczniemy go o EAN nękać to


Muszę powiedzieć, że przed laty nitroks u Mirka nie był czystą teorią. Jeśli dobrze pamietam, w 2005 roku ze 2 lub 3 razy napełniłem nitroks w tej bazie. Jak zwykle: musiał byc do tego szef, za chętny nie był, ale dało się.

hubert68 napisał/a:
Niespełna 30 min samochodem od koparek jest w Katowicach


Tak. Ale wyobraź sobie, że w sobotę o zmroku zjeżdża 30 twinów do napełnienia nitroksem na niedzielę. Albo tylko 15... To byłoby 5-10 godzin pracy, skończyłoby sie nad ranem. Kluczem jest odległość, gdyby było to na miejscu, rozłozyło by sie w czasie.

hubert68 napisał/a:
Może nawet byłby w stanie stworzyć "polową" sprężarkownię z EAN...


W bliskości koparek? Brzmi dobrze, ale to czysta teoria. Pomijając inne kwestie - problem zasilania 3-fazowego w "terenie" raczej jest nie do pokonania.
To juz bardziej wierzę w możliwośc dogadania się "zadaniowego" z Mirkiem. Niemniej stworzenie banku nitroksu na 2-dniowa imprezę to chyba przesada. Chyba, że takie plany istnieją niezależnie.
Teoretycznie można zrealizować bank nitroksu, który zwiezie sie na koparki przed imprezą i napełnienia odbędą sie metodą przetaczania z banku. To jest możliwe praktycznie wszędzie, choćby na Pogorii Smile Kwestia ile napełnień należy zabezpieczyć. Przyjmijmy, że 15 napełnień twinów 12-tkowych od 65 bar... Pzetaczając na kaskadę do 150 bar na twina potrzebne jest ok. 10 butli przemysłowych napełnionych nitroksem.
Czy to jest do zorganizowania? Nie wiem.
Adam Frajtak - 18-12-2009, 10:40
Temat postu:
jacekplacek napisał/a:

Bo pytasz od 10 miesięcy. Ja pytam od 2 lat Mr. Green

gdzieś mniej więcej 2-3 lata temu zapytałem Mirka czy ma EAN ? Odpowiedź była następująca: "Wszyscy tylko pytają, nikt nie kupuje" Zapytałem więc czy ma bo chcę nabić odpowiedź - "No przecież mówię że nie - bo zainteresowanie jest zbyt małe" Razz
TomM - 18-12-2009, 10:56
Temat postu:
Adam Frajtak napisał/a:
"Wszyscy tylko pytają, nikt nie kupuje" Zapytałem więc czy ma


Adam - rozmawiałem na temat nitroksu z właścicielami kilku sprężarkowni na terenie Katowic. Jest taki ktoś, kto niedawno stworzył centrum nurkowe, zrealizował mieszałkę (Bałakiera) i zaoferował nitroks. Realnie, nie wirtualnie. Po ok. 10 miesiącach sprzedał bałakierke i zrezygnował z oferowania nitroksu. Z tego samego powodu, który podał ci Mirek.
Jego klienci powiedzieli: "świetnie, super, że masz nitroks." Tylko nikt nie kupował. Wszyscy tylko mówili "świetnie". Kluczem jest oczywiście cena. No i najbliższy zbiornik. Co wnosi nitroks na koparkach abstrahując od "wyznania" nurkowego?
Z identycznego powodu w innych centrach nurkowych na Śląsku nitroks, choć jest, nie jest osiągalny łatwo. Bo rzadko ktoś kupuje. Napełnienia powietrzem idą na bieżąco, a nitroks od wielkiego dzwonu. Więc musi byc do tego "szef", mityczny "Pan Zdzicho" (imię zmienione) a w ogóle to nie na dzisiaj, tylko zostaw butle i odbierz za tydzień.
Tu nie ma teorii spiskowej: po prostu sie nie opłaca w sensie obrotu, jeśli masz wszystko miec legalnie.
Pewnym wyjątkiem jest wspomniany tutaj Kuba. Pewnie też mu sie nie opłaca. Ale on nitroks potrzebuje (instruktor techniczny), więc nie liczy czy mu sie "opłaca".
Adam Frajtak - 18-12-2009, 11:20
Temat postu:
Tomek, wszystko co napisałeś to prawda. Tak jest ale ... no właśnie są takie Svobone Hermanice gdzie Pani Dworzaczkova nitrox ma i to w banku Very Happy

U nas jak zawsze ...
ps. Ja biję u Kuby lub w CCR w tych centrach gazy po prostu są.
TomM - 18-12-2009, 11:28
Temat postu:
Adam Frajtak napisał/a:
Svobone Hermanice gdzie Pani Dworzaczkova nitrox ma i to w banku


Akurat na tym akwenie EAN wnosi wiele, bo realnie wydłuża czas bezdeko.
Gdyby na miejscu koparek był Lom Sifr Smile tez kwestia nitroksu u Mirka wyglądałaby inaczej.
Kuba Koncytowicz - 18-12-2009, 19:03
Temat postu:
Jeśli chcecie to mogę wygospodarować weckend w którym będę bił nitrox.
Musicie tylko wcześniej sprecyzować termin i mniej więcej ilość chętnych.
Z mojej firmy na koparki jest 30 min. drogi.

2.0 Powered by phpBB modified v1.9 by Przemo © 2003 phpBB Group and little modified v 0.1 by Mariusz