Forum Dive Trek Group

Forum Ogólne - Rekordowe nurkowanie

Tomek Płociński - 03-12-2011, 21:46
Temat postu: Rekordowe nurkowanie
Gratulacje dla Starnasia za ustanowienie nowego rekordu.
Jak widać dualreb się sprawdza.

link do wyborcza.pl
pawelw - 03-12-2011, 22:15
Temat postu:
Gratulacje , kto to mógł zrobic jak nie własnie Starnaś ...
Marek Matych - 03-12-2011, 23:19
Temat postu:
Potwierdzam i gratuluję z Dahab Krzysztof Starnawski wykonał nurkowanie na głębokość 283 metrów ustanawiając rekord świata w nurkowaniu na obiegu zamkniętym.
pawelw - 03-12-2011, 23:22
Temat postu:
Matych napisał/a:
283 metrów ustanawiając rekord świata w nurkowaniu na obiegu zamkniętym


i rekord Polski Very Happy
Marcin Tracz - 04-12-2011, 07:59
Temat postu:
Szacun salut
Święta w tym roku przyszły wcześniej dla Starnasia- taki prezent cheers
busi - 04-12-2011, 12:00
Temat postu:
Brawo Starnaś Smile
Tomek - 04-12-2011, 12:46
Temat postu:
Szacun Starnaś !
Witold Hoffmann - 04-12-2011, 15:45
Temat postu:
Nie zdziwiłbym się gdyby robił po prostu test ciśnieniowy swojego sprzętu przed eksploracją jaskiń, a rekord tak przy okazji przypadkowo się trafił Wink
Slavek - 04-12-2011, 19:02
Temat postu:
Szacun!
Adam Słucki - 04-12-2011, 21:03
Temat postu:
Gratulacje:)
Przemek Modrzewski - 04-12-2011, 21:34
Temat postu:
bez rozgłosu i szumu. Super.
Czas na Nuno teraz Wink Już podobno szykują zmianę koszulek w Planet Wink

pozdr z Dahab
Dulmen - 05-12-2011, 20:46
Temat postu:
Znalazłem jeszcze krotką rozmowę Starnaśia naTVN 24 http://www.tvn24.pl/12694,1726680,0,1,zszedl-na-283-m-niektorzy-placa-za-to-wysoka-cene,wiadomosc.html
Darek DYNAR - 05-12-2011, 23:08
Temat postu:
sativ napisał/a:
Nie zdziwiłbym się gdyby robił po prostu test ciśnieniowy swojego sprzętu przed eksploracją jaskiń, a rekord tak przy okazji przypadkowo się trafił Wink


blisko, gdzieś tak to wyglądało... Laughing napewno jest to jeden z etapów na drodze do realizacji niezwykle ambitnych planów, szacun i gratki...
Krzysztof Starnawski - 07-12-2011, 12:51
Temat postu: Nurkowanie na 283m w Dahab, krotkie info
Witam
Udało nam się już wrócić do kraju i szykuję się już powoli do sezonu zimowego ( trochę praca w TOPR , trochę eksploracja Hranickiej Propasti)
Na samym początku chce podziękować za smsy, emaile i wpisy na forum doceniające pracę naszego całego zespołu.

Ja sam dziękuje Markowi, Rutkowi i Irence za pomoc i zabezpieczenie mojego nurkowania.
Główne nurkowanie na 283 m wykonaliśmy 2 grudnia i trwało ono 9 godzin. Wystartowaliśmy z hotelu przed 4 w nocy i wrócili dawno po zmroku. Całe nurkowanie zrobiliśmy startując z brzegu i wypływając daleko w morze w pław. Po osiągnięciu dna i wynurzeniu się do 100 m przy użyciu skutera pożyczonego od Stypy ( wielkie dzięki) dopłynąłem w toni do ścian Belsów i dalej pod Archem do Blue Hol gdzie na spokojnie wykonałem dekompresje.
Nurkowanie było wyszykowane na 300m ale niestety uderzyłem w dno troszkę płyciej. Jedyny komputer który wytrzymał to nurkowanie, nie zresetował się i nie przestał liczyć deco to mój Liquivision X1

Całe to nurkowanie jak i wcześniejsze na 100m, 130m, 180m robiłem na swoim dualrebreatherze zabierając wszystkie gazy z sobą i nie zabezpieczając tych działań obiegiem otwartym.

Nurkowanie miało parę ciekawych momentów, które opisze w dłuższym sprawozdaniu z naszego wyjazdu.

Tym czasem parę zdjęć autorstwa jak zwykle Ireny w galerii na naszej stronie www.dualrebreather.com oraz filmik z kamerki która zarejestrowała wskazania komputerów

Ponadto podziękowania dla bazy Planet Divers w Dahab, firmy Eques, GralMarine, LOLA.cz , Liquivision , Sławkowi Paćko i Ani, Tomkowi Zabierkowi, Wiesiowi Zahor, Romkowi Palaczowi i wszystkim którzy nas wspierali a niekoniecznie chcą by ich wymieniać :=)

http://vimeo.com/33210412

Krzysiek Starnawski








crowley - 07-12-2011, 13:32
Temat postu:
gratuluje:)
miluch - 07-12-2011, 13:40
Temat postu:
Jak zwykle, po cichu i z zaskoczenia. Wielki Szacun i Gratulacje!!!
GRALmarine - 07-12-2011, 14:26
Temat postu:
Krzysiek,
Gratulacje, słowa podziwu i uznania.
Twój rekord był tak niespodziewany, jak atak Japończyków na Pearl Harbor.
Bartłomiej Grynda
Tomasz Wciórka - 07-12-2011, 15:10
Temat postu:
GRALmarine napisał/a:
Krzysiek,
jak atak Japończyków na Pearl Harbor.
Bartłomiej Grynda


w swietle pewnych faktow atak na PH nie byl zaskoczeniem dla wszystkich zainteresowanych 8), swoja droga dzisiaj jeden z serwisow internetowych opublikowal na ten temat artykul

zeby nie byll off top. rowniez gratuluje! niewyobrazalne osiagniecie - bynajmniej dla mnie
Wojtek A. Filip - 07-12-2011, 20:04
Temat postu:


Wszyscy tylko rekord i rekord... w sumie jest faktem, że taki się zdarzył, ale jakoś znając Starnasia nie podejrzewam go o rekordowe plany jako cel sam w sobie, a raczej o normalny trening.

Krzychu - czytasz ten temat, więc dawaj jakieś dwa słowa.
Jak dual? Cały nur na jednym rebie, a drugi pasywnie czy jakieś inne kombinacje?
Jaki miałeś ocieplacz i jak w ogóle z termiką?

Cieszę się, że wszystko poszło zgodnie z planem salut .


Do zobaczenia,
Wojtek
GRALmarine - 07-12-2011, 20:21
Temat postu:
Masz racje Wojtek. Krzysiek trenował do REKORDU ale się rozmyślił. A z tego wyszedł "tylko" rekord świata. Teraz pewnie będzie dłuuuugo odpoczywał. Ale już pojutrze do roboty .

Krzysiek!!!
Odpoczywaj szybko i do ....( ale jeszcze w tym roku?)
Bartek
pawelw - 07-12-2011, 21:18
Temat postu:
Wojtek Filip napisał/a:
Cieszę się, że wszystko poszło zgodnie z planem salut


i pewnie z V-Plannerem ...
Jarosław Futro - 08-12-2011, 09:07
Temat postu:
Gratulacje
Michał Piechocki - 09-12-2011, 13:22
Temat postu:
Gratulacje !!!
wojtek_r - 09-12-2011, 17:40
Temat postu:
Rozmowa ze Starnasiem nt rekordu i nurkowania wogóle z dzisiejszego TVN:
http://dziendobry.tvn.pl/video/pod-woda-byl-az-9-godzin,1,newest,16403.html
Krzysztof Starnawski - 09-12-2011, 19:41
Temat postu:
Witam
Bardzo miło usłyszeć miłe słowa na temat naszego głębokiego nurkowania.
Wszystkim dziękuję.
Tak jak już wcześniej wspomniałem postaram się napisać dłuższą relację i pewnie poza swoją stroną i na tych forach też ją umieszczę.
4-5 Luty na TECHMEETINGU w Bratysławie będę miał prezentację o nurkowaniu na podwójnym rebreatherze i omówię 2 ostatnie projekty czyli eksploracja The PIT ( próba połączenia jaskiń poprzez TKM restrykcję) i o ostatnim nurkowaniu na 283 w Egipcie. Zainteresowanych zapraszam na Słowacje bo tam nie ma emabarga na mówienie o takich nurkowaniach =)
a teraz krótko na zadawane pytania:
Wojtek: Reby zmieniałem jak się zmienia butle przy nurkowaniu w SM czyli oddychałem z nich na zmianę
Reb się sprawował prawie dobrze, wystąpiła jedna mała awaria ale panowałem nad nią.
Z termiką nie było najciekawiej. Temperatura wody była tylko 21 stopni. Pod koniec deco zmarzłem. Nie wpadłem na pomysł by zabrać ogrzewanie do Egiptu. Następnym razem zabiorę !!!!


Konrad Dubiel - 09-12-2011, 22:28
Temat postu:
Reby (szczególnie handsety) były jakoś dostosowywane do ciśnienia czy jak z fabryki?
A tak wogóle to szacun Smile
Witold Hoffmann - 09-12-2011, 22:31
Temat postu:
Ja dość nieśmiało chciałbym poprosić o większa ilość relacji i tekstów, bo również są strasznie fajnie pisane Wink Może laptop w Tatry i w chwilach przerwy da radę naskrobać trochę o tym i również innych- wcześniejszych/aktualnych/przyszłych projektach Twisted Evil ?
Wojtek A. Filip - 10-12-2011, 01:28
Temat postu:
k.Starnawski napisał/a:
Z termiką nie było najciekawiej. Temperatura wody była tylko 21 stopni. Pod koniec deco zmarzłem. Nie wpadłem na pomysł by zabrać ogrzewanie do Egiptu. Następnym razem zabiorę !!!!

Co miałeś na sobie pod sucharem?
Adam Jaworski - 10-12-2011, 02:36
Temat postu:
Ile wynosi okres ochronny takiego jednego reba jak te dwa, które miałeś? Był jakiś plan awaryjny na okoliczność, gdyby oba z tego samego powodu technicznego na skutek głębokości szlag trafił, czy w ogóle nie rozpatrywałeś takiej ewentualności?
Krzysztof Starnawski - 10-12-2011, 07:59
Temat postu:
Witam
Coś na pewno napisze w wolnej chwili choć musze przyznać że kiepsko mi to idzie i ciężko się do tego zbieram.

Jeśli chodzi o skafander to miałem solidny wyrób z Equesa ( cordura z zamkiem z przodu) oczywiście w moim ulubionym kolorze czerwonym. Ta czerwień powoduje że zdjęcia Irenki są jeszcze ładniejsze =) Jak jesteście na etapie zmiany skafandra to bardzo polecam zapomnieć o trendach DIR i czarny kolor zarezerwować sobie tylko na wypadek pogrzebu =) Na dodatek czerwony kolor znacznie łatwiej dostrzec pod woda i łatwiej się rozpoznać co na deco pozwalało nam się wzajemnie szybko dostrzegać (cały zespół był na czerwono a Rutek jako że się ociąga z wymianą musiał zakładać czerwoną koszulkę na wierzch =) )

Jeśli chodzi o docieplenie to tu popełniliśmy pewien błąd logistyczny wynikający z tego że na poprzednim wyjeździe przegrzewałem się na deco. Woda była o 5-6 stopni chłodniejsza niż jak nurkowałem na 222m w zeszłym roku. Zabrałem tylko letni ocieplacz Equesa i jeden komplet bielizny. Na szczęście Wiesiu Zahor z firmy Wolfgan dowiózł mi trzy komplety grubej bielizny wełnianej Devolda, która ma tez niezłe parametry termiczne nawet jak cię zaleje a trzeba pamiętać że przez manszety na nadgarstkach zawsze trochę wody cieknie zwłaszcza jak się płynie na skuterze.

Jeśli chodzi o reba to handsety były specjalnie wzmacniane wymieniane szybki na grubsze i testowane na 300m w komorze.

Czas ochronny reba całego wynosi 8+8 godzin czyli łącznie 16 godzin. Jeśli obydwa by padły na dole to nie miał bym na czym wyjść i zrobić deco. Jeśli padł by tylko jeden to na deco miałem na brzegu gotowy 3 rebreather który po podaniu przez suport by zastąpił uszkodzony na dokończenie deco . Wymiana rebreatherow pod woda mamy już opanowane =)

Krzysiek Starnawski

Grotto8 - 10-12-2011, 10:12
Temat postu:
k.Starnawski napisał/a:

Jeśli chodzi o skafander to miałem solidny wyrób z Equesa ( cordura z zamkiem z przodu)

Czy to jest model specjalny uszyty tylko dla Pana, czy raczej standardowy z przóbkami, czy zupełnie standardowy?
TomekR - 10-12-2011, 16:46
Temat postu:
Krzysiek,
Wielkie gratulacje,pozostaje pod wrazeniem tego nurkowania.
Czy wypelniales handsety i pojemniki na baterie olejem mineralnym lub innym plynem?
Czy "na dole" obslugiwales rb manualnie, czy pozwoliles dzialac elektronice?
pzdr
Tomek
Fox. - 11-12-2011, 23:50
Temat postu:
SUPER cyclops Very Happy ..... opanowanie i spokoj....

Tak trzymac.

pzdr.
Krzysztof Starnawski - 14-12-2011, 14:43
Temat postu:
Witam
Suchy skafander Equesa był szyty na miarę ale to standardowy model tyle tylko ze miał manszetę szyjną neoprenową i silikonowe manszety ręczne a zamek z przodu. Spokojnie możesz taki zamówić, koniecznie w kolorze czerwonym =)

Jeśli chodzi o handesety to były wzmacniane i zmienione uszczelnienia tak by wytrzymywały 35 ata. Ani elektronika ani bateria nie była zalana olejem. Standardowe nie wytrzymają takiego ciśnienia ( niestety sprawdziłem )

Rebreather zawsze obsługuje manualnie czy nurkuje na 20m czy aż na ponad 200m . elektronice pozwalam działać tylko przy dłuższych pobytach na stałej głębokości. Oczywiście jest ona również moim zabezpieczeniem gdybym się fest zapomniał =)

Tomek, pod koniec maja Bobby Franklin zaprosił mnie na Florydę bym zaprezentował swojego dualreba i projekty , które na nim zrobiłem głównie w jaskiniach, na coroczną konferencję NSS-CDS więc może się tam spotkamy i szerzej odpowiem na twoje pytania

Pozdrawiam
Krzysiek Starnawski.


TomekR - 15-12-2011, 02:07
Temat postu:
k.Starnawski napisał/a:
elektronice pozwalam działać tylko przy dłuższych pobytach na stałej głębokości. Oczywiście jest ona również moim zabezpieczeniem gdybym się fest zapomniał =)

Bylem ciekawy jak stabilne bylo Twoje ppO2, na tej glebokosci, glownie dlatego, ze na podstawie testow NEDU, procedury Navy sugeruja uzywanie elektroniki na glebokosciach powyzej 1000' . Wg 'nich' manualne wtryski sa malo precyzyjne, w takich warunkach , i moga prowadzic do krotkotrwalych/lokalnych nieregularnosci w dystrybucji tlenu w petli.

k.Starnawski napisał/a:
Tomek, pod koniec maja Bobby Franklin zaprosił mnie na Florydę bym zaprezentował swojego dualreba i projekty , które na nim zrobiłem głównie w jaskiniach, na coroczną konferencję NSS-CDS więc może się tam spotkamy i szerzej odpowiem na twoje pytania

Super! fajnie by sie bylo spotkac. Jak tylko czas pozwoli postaram sie dotrzec.

pzdr
Tomek
Paweł Wójcik - 15-12-2011, 11:21
Temat postu:
Krzysztof, ile waży ten podwójny zestaw, który zakładasz jako back mount? bo rozumiem, że resztę dopinasz w wodzie Smile

No i oczywiście Gratulacje! salut
Krzysztof Starnawski - 27-12-2011, 12:50
Temat postu:
Fotokast autorstwa Ireny Stangierskiej przedstawia nasz trening i przebieg akcji nurkowej w czasie której osiągnąłem głębokość makymalną 283 m w Dahab/ Egipt.

Pierwszy tydzień to głównie trening, szukanie odpowiedniego miejsca i logistyki dla naszych nurkowań. Drugi tydzień to seria głębszych nurków i dopracowywanie detali.

Fotocast przedstawia względnie chronologicznie wydarzenia

Krzysiek Starnawski
www.dualrebreather.com


Witold Hoffmann - 27-12-2011, 14:07
Temat postu:
Rewelacja Very Happy

Wygląda to jak sielskie niedzielne popołudnie spędzone w rodzinnym gronie, w sumie chyba jest to całkiem trafny opis z drobnym szczegółem niedzielnego nurka CCR na prawie 300m Wink

Tylko relacja, choć świetna, aż krzyczy o materiał video Crying or Very sad

2.0 Powered by phpBB modified v1.9 by Przemo © 2003 phpBB Group and little modified v 0.1 by Mariusz