Forum Dive Trek Group

Forum Ogólne - Grupowe Zakupy gazów ?

muszkarz - 11-03-2012, 12:50
Temat postu:
Mam takie pytanie do Wojtka ale i nie tylko, czy w dobie modnych zakupów grupowych i rosnącej braci tech. nur. moglibyśmy zastanowić się nad grupowym kupnem tlenu i helu, albo jeszcze lepiej jeżeli to możliwe na wzór Niemców i Austriaków utwórzmy "wspólnotę gazową" non profit, ustalmy kryteria i warunki udziału w niej (bo moim zdaniem nie jest to dla owd).
cheers

Tak tylko głośno myślę....
Pozdro M.

PS.
Podobno w jedności siła... podyskutujmy...
a jeżeli będzie większe zainteresowanie moim pomysłem to Wojtku może wyjdzie z tego osobny temat.
Wojtek A. Filip - 11-03-2012, 16:34
Temat postu:
Zastanowić się oczywiście warto.
Warto wziąć pod uwagę, że formuła naszych Grupowych Zakupów jest dosyć specyficzna - to sprzedaż promująca produkt na rynku i o ile producent nie podejmie innej decyzji ma ona charakter jednorazowy.

"Wspólnota Gazowa" (cokolwiek to znaczy Smile)- wydaje mi się pomysłem lepszym o tyle, że możemy ustalić własne zasady nie będące w sprzeczności z Regulaminem Grupowych Zakupów.
Najprostszym miernikiem zainteresowania jak zwykle jest "lista kolejkowa", która z różnym skutkiem przekłada się na późniejsze zakupy.
Spróbujmy zatem poza dyskusją, zapytać ile osób byłoby chętnych na stworzenie "Centralnego banku helu" ? Przy rozważaniach o tym pomyśle warto wziąć pod uwagę, że sprzedaż hurtowa nie oznacza 2-3 butli - musielibyśmy kupić ich znacznie więcej.

Wojtek
martin - 11-03-2012, 17:08
Temat postu:
W niemczech dziala to bardzo sprawnie. W IG-Gase jest okolo 250 nurkow ktorzy mniej lub bardziej regularnie biora gazy na koszt wspolnoty.
muszkarz - 11-03-2012, 17:40
Temat postu:
Martin,
dokładnie coś takiego mam na myśli, wiedziałem, że coś takiego istnieje też w Niemczech ale nie znałem ich nazwy (danke Martin)
W Austrii jest to organizacja pod nazwą GG-A
można o nich poczytać na ich stronie http://www.gg-austria.org/
a to co o sobie sami piszą:

Über uns

Die Gasgemeinschaft-Austria hat zum Ziel, die Mischgastaucher Österreichs in einer Einkaufsgemeinschaft zu vereinen um durch den gebündelten Bedarf attraktive Konditionen für Gase und Logistik zu erhalten.

Die Gasgemeinschaft-Austria ist eine non profit Organisation!

Die Gasgemeinschaft-Austria wendet sich an alle Taucher, gleich welcher Organisation bzw. Verbandes, um die Möglichkeit zu schaffen, Trimix tauchen "leistbar" zu machen. Wir hoffen, dass dadurch weniger Deep-Air Tauchgänge statt finden und dadurch mehr Sicherheit für die Taucher gegeben ist!

Gdybyśmy my też coś takiego potrafili stworzyć to zaoszczędziłbym sobie fatygi wożenia helu przez dwie granice. Twisted Evil
Tylko czy my będziemy potrafili zapomnieć o tarciach na płaszczyźnie pomiędzy organizacyjnych.
Bo jezeli ta dyskusja pujdzie wznowu w stronę jednynej właściwej religii uprawnionej do wszystkiego....
to wolą dalej wozić flachy.
Wojtek A. Filip - 11-03-2012, 17:42
Temat postu:
Martin, możesz zdobyć dokładniejsze informacje?
Musimy zarejestrować wspólnotę, czy wystarczy firma itp.?
martin - 11-03-2012, 18:28
Temat postu:
Trzeba by sie dogadac z firmami dystrybuujacymi gazy w PL. W Niemczech dziala to tak, ze kazdy nurek ma wlasny numerek, a ceny sa ustalone z gory i negocjowane z roku na rok w zaleznosci od tego - zarowno za gazy jak i za wynajem flach na podstawie obrotu calej grupy w przeszlosci. Przy pomocy tego numerku moge brac i flachy w dowolnym BOK, place przelewem i rozliczam sie 1:1 z dystrybutorem.
Wojtek A. Filip - 11-03-2012, 18:52
Temat postu:
Jeszcze przy okazji - ile kosztuje hel w Germanii?
Może upraszczając sprawę da się dołączyć do nurków Niemieckich?
martin - 11-03-2012, 19:04
Temat postu:
Gdzies od pieciu lat nie bralem - skonczyl mi sie wolny dostep do sprezarki a w norymberdze bardzo niechetnie topuja.

Co do dolaczenia do IG-Gase, skontaktuj sie z Thore:
http://www.ig-gase.de/kontakt.html

Niestety wszystko zalatwia na telefon.
Divezone_pl - 17-03-2012, 16:46
Temat postu:
W zasadzie to dobre pytanie,ja też chętnie poznam ceny jaki obowiązują u naszych sąsiadów. Jeżeli temat jeszcze aktualny to daj znać jak to się prezentuje. W kwestii zakupów grupowych,to kilka razy miałem okazję uczestniczyć i wspominam je miło ze względu na niższa cenę.
Przemek Hinc - 18-03-2012, 16:12
Temat postu:
Też chętnie bym się przyłączył do zakupów, jeżeli cena będzie atrakcyjna. Może faktycznie dobrym pomysłem byłoby się przyłączyć do kolegów zza Odry? Jakoś strasznie daleko nie jest, a zawsze można się umówić tak, że jak ktoś akurat będzie wyjeżdżał do Niemiec i będzie miał miejsce, żeby zabrać więcej, to można puścić wiadomość na forum, zebrać listę chętnych i przywieźć większą ilość, a pozostali odbiorą swoje butle już w Polsce. Jeżeli ktoś ma możliwość zorientowania się w cenach, to byłoby fajnie - przekalkuluje się gdzie będzie najtaniej i można zacząć coś tworzyć.
martin - 18-03-2012, 18:42
Temat postu:
Tylko ze chcac przewozic przez granice musisz sie dowiedziec czy jakies przepisy cie nie obejma... Mysle z ebardziej oplacalne jest znalezienie grupy i negocjonowanie wtedy ceny.

Moja propozycja: Wojtek zaklada odpowiednia grupe, osoby chetne zglaszaja sie do niego i deklaruja realistycznie ile by braly. Na podstawie tych danych mozna zaczac negocjacje z dostawcami.
Wojtek A. Filip - 18-03-2012, 18:59
Temat postu:
Grupę chętnie uruchomię, ale może warto określić ile kto rocznie wykonuje nurkowań tmx, żeby wiedzieć o czym rozmawiamy?
Jeżeli ktoś robi kilka, to też nie problem, byle była to jakaś określona ilość.

Warto wziąć też pod uwagę instruktorów, którzy prowadzą szkolenia tmx - tutaj chyba trzeba doliczyć He dla kursantów?
Spróbujmy zatem zrobić listę, na podstawie której będzie można szacować o jakiej ilości helu mówimy. Podajcie proszę ilość nurkowań tmx/rok i średnią frakcję helu/rok i uśredniony zestaw butli jakich używacie (trzeba w to wliczyć flachy boczne).

1. Wojtek / 100 nurkowań / średnio 60% He / 2x18l
2.
3.
Fox. - 18-03-2012, 19:00
Temat postu:
A nie bedzie tutaj lepiej i prosciej Question http://www.linde-gaz.pl/pl/index.html
martin - 18-03-2012, 19:05
Temat postu:
Jeszcze dwie male sugestie - piszcie zapotrzebowanie w butlach na rok, osobno na O2, He, Ar. im wiecej flach (nawet roznych) latwiej wynegocjowac dobre ceny.

Grupe zrobil bym zamknieta - w Niemieckiej ceny sa dostepne tylko czlonka. Chodzi o zachowanie "rownowagi" na rynku.

Fox. napisał/a:
A nie bedzie tutaj lepiej i prosciej

Nie - pojedyncze osoby moga tylko pomazyc o rabacie.
Fox. - 18-03-2012, 19:11
Temat postu:
Dariusz Wilamowski o ile slyszalem zaopatruje sie w Linde .Porozmawiajcie z nim moze pomoze Wink
Wojtek A. Filip - 18-03-2012, 19:17
Temat postu:
Martin, nie ma kłopotu z zamknięciem grupy, ale zobaczmy najpierw czy ktoś będzie chciał do niej dołączyć.
Przemek Hinc - 18-03-2012, 19:45
Temat postu:
Ja chętnie dołączę - dopiero w tym roku zacznę nurkować tmx, ale znając moje możliwości czasowo-finansowe, na tą chwilę mogę wstępnie określić, że robiłbym ok. 30-50 nurkowań tmx rocznie. Przez najbliższy rok-dwa frakcja helu będzie się pewnie wahać w okolicach 35-45%. Możecie dopisać mnie do listy i zobaczymy jakie ceny wynegocjujemy.
Wojtek A. Filip - 18-03-2012, 19:54
Temat postu:
Sam się dopisz Smile , dodając uśrednioną wielkość flach. Tlen wymyślimy później.
muszkarz - 19-03-2012, 19:29
Temat postu:
W imieniu grupy nurkowej której jestem członkiem zgłaszam zapotrzeboeanie na ten rok: scratch
8 flach 50l. Helu
16 flach 50l. Tlenu
3 flachy 50l. Argonu
Pozdrawiam.
Przemek Hinc - 20-03-2012, 15:05
Temat postu:
Wstępnie piszę się na 3x 50l Helu jeżeli będzie tanio. Może będzie więcej Wink
Tomek Płociński - 20-03-2012, 18:45
Temat postu:
Jak sie wstrzymacie jeszcze chwile to niedlugo bede mial rozeznanie w cenach rynkowych gazow, po zakonczeniu przetargu salut
Wojtek A. Filip - 20-03-2012, 19:01
Temat postu:
Luz - na razie szacujemy potrzeby.
hubert68 - 20-03-2012, 20:38
Temat postu:
Fajny pomysł. Planujemy w małej grupce GUE-owców stworzenie własnej sprężarkowni. Trudno w tej chwili szacować potrzeby, no i póki co to "tylko" 35-45% helu ale mam nadzieję, że niedługo już także wyższe frakcje. Myślę, że sprężarkownia powstanie latem lub jesienią, wtedy będziemy w stanie podać zapotrzebowanie na He, O2, Ar...
Ale wstępnie się piszemy.
muszkarz - 06-04-2012, 14:31
Temat postu:
Dzisiaj jak grom z jasnego nieba spadła na mnie wiadomość że od 01.04 hel w PL znowu podrożał i kosztuje już 90 zł. za m\3 netto u dystrybutora
Zgroza .
Dlatego chciałem zapytać czy są jakieś szanse na zakupy grupowe ?
Wojtek A. Filip - 06-04-2012, 17:34
Temat postu:
Cześć Muszkarz.
Z mojej strony nic się nie zmieniło.
Formalnie możemy spokojnie działać przez moją firmę, ale potrzebny jest ktoś, kto widząc jakie mamy tu zapotrzebowanie zajmie się sprawą - sam nie ma niestety tyle czasu, żeby zajmować się tym od początku do końca.

Pozdrawiam,
Wojtek
Jakub Osuch - 06-04-2012, 18:04
Temat postu:
Witam
Sprawdziłem ceny przed chwilą.
Cena netto helu 4.6 200 bar 700 zł od środy 11.04 podwyżka do 50 procent. Do ceny trzeba doliczyć dzierżawę butli lub zakup.
Jak ktoś potrzebuje to proszę o informacje na terenie Warszawy dostawa gratis.

Mogę zająć się negocjacją cen z dostawcami. Obsługuję jako informatyk kilka firm zajmującymi się gazami.
Wojtek A. Filip - 06-04-2012, 18:14
Temat postu:
No to Kuba, przejmuj sprawę i działaj.
Ciekaw jestem czy przy takich ilościach gazów jakie tu zostały podane możliwa będzie jakaś konkretna negocjacja cen helu, czy w grę wchodzić będzie jakiś "upust kosmetyczny" scratch ?
Jakub Osuch - 06-04-2012, 18:26
Temat postu:
Ok Dam znać co i jak. Dajcie mi trochę czasu.
Wojtek A. Filip - 06-04-2012, 18:28
Temat postu:
Luz - fajnie, że coś się ruszy salut .
muszkarz - 06-04-2012, 21:30
Temat postu:
Zaczynam szkolenie na reba,
tym bardziej że mój "BODY" już na tym ustrojstwie pływa i jeszcze żyje !!!!! salut
Przemek Hinc - 27-07-2012, 20:30
Temat postu:
Hejo! Czy coś ruszyło w temacie? Pojawiły się jakieś postępy?
kurek - 27-07-2012, 21:21
Temat postu:
Witam,
Kupujemy "ogromne" ilości gazów z punktu widzenia nurkowania rec. Ta firma dostarcza zmieszany heliox za połowę hurtowej ceny helu w Polsce + dzierżawa rack.
http://www.dominion-gas.com/index.php
Moze jakiś przedsiębiorca się zainteresuje.

Pozdr
JK

2.0 Powered by phpBB modified v1.9 by Przemo © 2003 phpBB Group and little modified v 0.1 by Mariusz