Forum Dive Trek Group

Forum Ogólne - Pytanie małonurkowe do starszych kolegów :)

Wojtek A. Filip - 17-04-2012, 17:53
Temat postu: Pytanie małonurkowe do starszych kolegów :)
Hej.
Jestem chory na nos, więc będąc na chorobie postanowiłem uatrakcyjnić sobie pobyt przez obejrzenie serialu "Podróż za jeden uśmiech" Shocked .
Oglądając cz.1 zauważyłem na dworcu PKP w Krakowie napis "Kasy Wojskowe". Jakoś w mojej młodości ten element mi umknął - na małym dworcu w miejscowości z której pochodzę nie było takich kas.
Może ktoś coś podpowiedzieć w tej sprawie?

Pozdrawiam,
Wojtek
Bogdan WEG - 17-04-2012, 18:49
Temat postu: Re: Pytanie małonurkowe do starszych kolegów :)
Wojtek Filip napisał/a:
Hej.
Jestem chory na nos, więc będąc na chorobie postanowiłem uatrakcyjnić sobie pobyt przez obejrzenie serialu "Podróż za jeden uśmiech" Shocked .
Oglądając cz.1 zauważyłem na dworcu PKP w Krakowie napis "Kasy Wojskowe". Jakoś w mojej młodości ten element mi umknął - na małym dworcu w miejscowości z której pochodzę nie było takich kas.
Może ktoś coś podpowiedzieć w tej sprawie?

Pozdrawiam,
Wojtek


Port lotniczy Kraków-Balice do którego prowadzi linia kolejowa jest zbudowany na terenie wojskowym. Prawdopodobnie te kasy obsługiwały wojsko, ktore sie przemieszczało Wojskowy Port Lotniczy Balice -Kraków Główny - Reszta Świata.
Adam Frajtak - 17-04-2012, 20:56
Temat postu: Re: Pytanie małonurkowe do starszych kolegów :)
Wojtek Filip napisał/a:
Hej.
Jestem chory na nos, więc będąc na chorobie postanowiłem uatrakcyjnić sobie pobyt przez obejrzenie serialu "Podróż za jeden uśmiech" Shocked .
Oglądając cz.1 zauważyłem na dworcu PKP w Krakowie napis "Kasy Wojskowe". Jakoś w mojej młodości ten element mi umknął - na małym dworcu w miejscowości z której pochodzę nie było takich kas.
Może ktoś coś podpowiedzieć w tej sprawie?

Pozdrawiam,
Wojtek

Wojtek bo w Twojej miejscowości były przewozy na kopalnię Smile
Wojtek Komocki - 17-04-2012, 21:00
Temat postu:
Wojtek Filip napisał/a:
Hej.
Jestem chory na nos, więc będąc na chorobie postanowiłem uatrakcyjnić sobie pobyt przez obejrzenie serialu "Podróż za jeden uśmiech" .
Oglądając cz.1 zauważyłem na dworcu PKP w Krakowie napis "Kasy Wojskowe". Jakoś w mojej młodości ten element mi umknął - na małym dworcu w miejscowości z której pochodzę nie było takich kas.
Może ktoś coś podpowiedzieć w tej sprawie?


Adam Frajtak napisał/a:
Wojtek bo w Twojej miejscowości były przewozy na kopalnię


Elo
Skoro Adam postanowił zażartować nie będę gorszy Smile Obejrzyj Hansa Klossa i będziesz miał same wojskowe kasy Smile
Zdrowiej bo masz w zaprzyjaźnionym centrum przesyłkę - dzisiaj pozostawiłem do przeanalizowania sensowności podziałania poprzez operację wewnętrzną w celu ewentualnej wymiany serwis kit
Pozdrawiam
Wojtek Komocki
Wojtek A. Filip - 17-04-2012, 21:40
Temat postu:
Wbrew pozorom Adam nie żartował Smile.
Przewozy na kopalnię były (dla niezorientowanych: chodziło tu o zakładowe linie autobusowe dowożące pracowników kopalni z miejsca zamieszkania do pracy), ale była też stacja kolejowa z o ile dobrze pamiętam 4 kasami. Natomiast na rynku był "dworzec" PKS'u, nazywany przez młodych dworcem niebieskich, bo o ile dobrze pamiętam pod koniec lat 70tych pojawiły się pierwsze autobusy komunikacji podmiejskiej w kolorze czerwonym* ale kasy wojskowej nie pamiętam Confused


*autobusy transportu pracowniczego miały kolor żółty, a że czasem podjeżdżały na przystanki PKS, to znane było pytanie: przepraszam a ten żółty to czerwony czy niebieski? Smile.


Swoją drogą serial właśnie skończyłem - fajne klimaty np. gdańska starówka z Neptunem i starą Warszawą zaparkowaną tuż obok...
piotrkw - 18-04-2012, 07:19
Temat postu:
Kasy wojskowe istniały głównie na dużych dworcach w miastach wojewódzkich . Wojsko poruszało się po kraju ( w przypadku skorzystania z cywilnych środków transportu ) przy pomocy tzw. rozkazu wyjazdu, który był przepustką dla WSW ( Wojskowa Służba Wewnętrzna , czyli dzisiejsza żandarmeria ) oraz .... biletem , kolejowym , autobusowym , na określonej trasie przejazdu i terminie. Aby go zalegalizować u przewożnika , należało go " podstęplować i zarejestrować " w kasie . Przy małej stacyjce z jednym dwoma okienkami nie było wydzielonego okienka . Przy dużych dworcach kolejowych z np 10-15 stanowiskami , były wyznaczone te które tym się zajmowało - y . Ilośc w zależności od potrzeb. Przy dużych garnizonach i dużej ilości wojska mogło być ich kilka .
Jeszcze to pamiętam Wink Kurcze , chyba nie ma się czym chwalić Wink Chyba że pamięcią. Wink

A .. i jeszcze jedno , kasy te obsługiwały również cywili z tym że wojsko w przypadku kolejek do okienek ( też pamiętam, w Poznaniu po obu stronach było z 16 -18 kas, z tego czynna połowa , i tak po dziesięc, piętnaście osób do kasy ) miało w kasach "wojskowych" pierwszeństwo.
Wojtek A. Filip - 18-04-2012, 07:32
Temat postu:
piotrkw napisał/a:
Kasy wojskowe istniały (...)

Dziękuję za wyjaśnienie salut .
szuwar - 19-04-2012, 11:54
Temat postu:
Tak dla informacji przewozy kopalniane dalej są, w zaniku ze względu na dużą ilość samochodów, ale są.

Wojtek Filip napisał/a:

Przewozy na kopalnię były (dla niezorientowanych: chodziło tu o zakładowe linie autobusowe dowożące pracowników kopalni z miejsca zamieszkania do pracy)


2.0 Powered by phpBB modified v1.9 by Przemo © 2003 phpBB Group and little modified v 0.1 by Mariusz