Forum Dive Trek Group

Forum Ogólne - Ceny i zasoby helu w Polsce i na świecie.

Tomek Kalbarczyk - 03-09-2012, 21:56
Temat postu: Ceny i zasoby helu w Polsce i na świecie.
Nie wiem czy to właściwe miejsce na taką dyskusję.

Zadałem ostatnio takie pytanie : czy nurkowania na trimiksie są dostępne też dla nurków rec?
Dowiedziałem się, że może i tak, ale ...trimiks normoksyczny jest po prostu drogi. Za nabice twina 2x12 l trzeba zapłacić ok. 200 PLN. Cena ta wynika z wysokiej ceny helu w Polsce.
Nie rozumiem tego bo Polska jako JEDYNA w UE ma instalację wydobycia helu [w Odolanowie] , która właśnie przeszła modernizację i uzyskała wzrost wydajności o 30%. Wyczytałem też, że ceny helu na świecie rosną, bo spada ilość helu pozyskiwanego podczas demontażu głowic jądrowych [mniej głowic].
Ponieważ kiedyś planuję nurkować na trimiksie, ale nie wiem kiedy to nastąpi, i zaczynam obawiać się o swoje zasoby finansowe.
Czy trwają badania nad innymi opcjami w trimiksie niż hel?
Darek Zadumiński - 03-09-2012, 22:30
Temat postu:
Tak, z nurkowań na Helu taniej wychodzi Jastarnia. Przepraszam nie mogłem się powstrzymać . Nie śpiesz się tak bardzo z tym tmx em daj szansę innym mieszaninom a jak świadomość dojrzeje, stwierdzisz że tego typu nurkowania pomagają zwiększyć
poziom bezpieczeństwa to nurkuj na TMX. Jak wysoko postawisz sobie poprzeczkę ryzyka nurkując na powietrzu ty i partnerzy to już wasza sprawa.
Paweł Seweryniuk - 03-09-2012, 22:42
Temat postu:
a nawiasem mówiac ostatnio coraz częsciej słysze ze jeszcze chwilka i hel idzie o minimum 30% do góry
Darek Zadumiński - 03-09-2012, 22:47
Temat postu:
hm jedynym słusznym rozwiązaniem jest rebreather Smile oczywiście dla mnie i mojego typu nurkowań.
Marek Lusztyn - 03-09-2012, 22:48
Temat postu:
Neon i wodór są używane wyłącznie na bazie eksperymentalnej, w bardzo głębokich nurkowaniach komercyjnych (dobry początek do poszukiwań i lektury tutaj: http://www.techdiver.ws/exotic_gases.shtml i tutaj http://en.wikipedia.org/wiki/Compagnie_maritime_d'expertises). W skrócie - w dającej się przewidzieć przyszłości, raczej nie ma alternatywy dla helu jako gazu do głębokich nurkowań.

Jeśli byłbyś na poważnie zainteresowany nurkowaniami głębokimi, finansowo jedyną alternatywą jest zakup rebreathera - mniej więcej przy około 100 głębokich nurkowaniach trimixowych koszt rebreathera równoważy koszty gazu, który byłby potencjalnie zużyty do takich samych nurkowań na open cuircuit.

Jak skomentował kiedyś ten sam problem mój dive buddy: "the difference between men and boys is the price of their toys" Very Happy

Nota bene - w Niemczech cena helu dla nurków właśnie wzrosła z 4 do 5 eurocentów za litr, ale i tak nie można go chwilowo kupić Twisted Evil - w Bawarii od końca lipca do chwili obecnej jest przerwa w dostawach spowodowana przyczynami technicznymi, więc żadna ze szkół nurkowych w tej okolicy i tak nie ma w ogóle chwilowo tego gazu w ofercie Evil or Very Mad

Jako ciekawostka - Wielki Zderzacz Hadronów w CERN w okolicy Genewy (który jest również największą na świecie lodówką zbudowaną przez człowieka Very Happy ) używa około 120 ton płynnego helu do chłodzenia magnesów przyspieszających cząstki - wystarczyłoby na baaardzo dużo nurkowań....
Tomek Kalbarczyk - 04-09-2012, 09:29
Temat postu:
D@rek napisał/a:
Tak, z nurkowań na Helu taniej wychodzi Jastarnia. Przepraszam nie mogłem się powstrzymać . Nie śpiesz się tak bardzo z tym tmx em daj szansę innym mieszaninom a jak świadomość dojrzeje, stwierdzisz że tego typu nurkowania pomagają zwiększyć
poziom bezpieczeństwa to nurkuj na TMX. Jak wysoko postawisz sobie poprzeczkę ryzyka nurkując na powietrzu ty i partnerzy to już wasza sprawa.


Nie wiem czy mnie dobrze zrozumiałeś. Mnie trimiks interesuje przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Nie włączył mi się "god mode" i nurkowania poniżej 40 m póki co mnie nie interesują. Interesuje mnie natomiast spokój oraz całkowite zapamiętanie przebiegu nurkowania. Dlatego interesuje mnie TMX.

Wracając do meritum: mimo że zdrowie i bezpieczeństwo są bezcenne, kwestia ekonomiczna też ma swoje znaczenie. Jeżeli TMX osiągnie zawrotne ceny ze względu na cenę helu, to wielu ludzi po prostu nie będzie z niego korzystać.
Pytanie dlaczego "uprawnieniowo" TMX jest dostępny tylko dla nurków technicznych to kwestia innego wątku. Jeżeli tak nie jest, to proszę mnie poprawić.
Konrad Dubiel - 04-09-2012, 09:42
Temat postu: Re: Ceny i zasoby helu w Polsce i na świecie.
Tomek Kalbarczyk napisał/a:
Cena ta wynika z wysokiej ceny helu w Polsce.
Nie rozumiem tego bo Polska jako JEDYNA w UE ma instalację wydobycia helu [w Odolanowie] , która właśnie przeszła modernizację i uzyskała wzrost wydajności o 30%.


PGNIG cały hel z Odolanowa sprzedaje Messerowi, który w całości go eksportuje.
Następnie polski oddział Messera importuje ten hel, przelicza euro po bandyckim kursie, dolicza 200% marży i sprzedaje w Polsce.
Dokładnie tak to się odbywa.
Wojtek A. Filip - 04-09-2012, 09:50
Temat postu:
Tomek Kalbarczyk napisał/a:
Nie wiem czy mnie dobrze zrozumiałeś. Mnie trimiks interesuje przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Nie włączył mi się "god mode" i nurkowania poniżej 40 m póki co mnie nie interesują. Interesuje mnie natomiast spokój oraz całkowite zapamiętanie przebiegu nurkowania. Dlatego interesuje mnie TMX.

Wracając do meritum: mimo że zdrowie i bezpieczeństwo są bezcenne, kwestia ekonomiczna też ma swoje znaczenie. Jeżeli TMX osiągnie zawrotne ceny ze względu na cenę helu, to wielu ludzi po prostu nie będzie z niego korzystać.
Pytanie dlaczego "uprawnieniowo" TMX jest dostępny tylko dla nurków technicznych to kwestia innego wątku. Jeżeli tak nie jest, to proszę mnie poprawić.

Tomek masz rzadkie, bardzo rozsądne podejście do kwestii bezpieczeństwa.
Jest mi ono bardzo bliskie.
Nie trzeba ciągle nurkować "na helu" - można spokojnie zrobić to na zasadzie 3-4 wyjazdów w roku. Miesięcznie wydaję 1500-2000zł na gazy do nurkowania - nie widzę potrzeby szukania obniżenia kosztów przez zastosowanie reba - to moim zdaniem niewłaściwe podejście. Zawsze zadaję sobie pytanie czy stać mnie na nurkowanie jakie chcę zrobić - pod uwagę biorę wyłącznie bezpieczną wersję - jeżeli nie, nie nurkuję.


Jako nurek rekreacyjny masz kilka możliwości nurkowania na mieszaninach z dodatkiem helu.
To co przychodzi mi do głowy to tzw. "Trimiks rekreacyjny" - program realizowany przez IANTD, oraz Rec3 czyli coś na kształt specjalizacji Deep w GUE.
Jeżeli czujesz jakąś szczególną więź z którąś z organizacji, możesz w dziale "federacyjnym" zapytać o możliwości szkolenia tmx w jakieś konkretnej federacji, albo poznać szczegóły różnych programów.


W zależności od tego jak zamierzasz ułożyć swoją dalsza karierę nurkową można wziąć pod uwagę kilka innych możliwości, ale to będzie już zależne od tego jakiego sprzętu chcesz używać, jakie są Twoje zapatrywania na formę szkolenia, czy wreszcie od elementu wydawać by się mogło prozaicznego: czy masz partnera/zespół, z którym będziesz realizował nurkowania o których piszesz.


Powodzenia,
Wojtek
Paweł Seweryniuk - 04-09-2012, 19:55
Temat postu:
Pamietaj tez ze hel ma swoje minusy
- nie bardzo nadaje sie do inflacji ss , musisz miec argonówke czyli dodatkową butle do inflacji
- ze wzgledu na to ze jest rzadszy od azotu musisz perfekcyjniej wykonac wwynurzenie i przystanki- zapomnij o CESA-ie z 20 metrów
- teoretycznie bardziej wychładza organizm ( niektórzy twierdzą że to mit)
Darek Zadumiński - 04-09-2012, 21:08
Temat postu:
Tomek Kalbarczyk napisał/a:
Nie wiem czy mnie dobrze zrozumiałeś. Mnie trimiks interesuje przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Nie włączył mi się "god mode" i nurkowania poniżej 40 m póki co mnie nie interesują. Interesuje mnie natomiast spokój oraz całkowite zapamiętanie przebiegu nurkowania. Dlatego interesuje mnie TMX.

Wracając do meritum: mimo że zdrowie i bezpieczeństwo są bezcenne, kwestia ekonomiczna też ma swoje znaczenie. Jeżeli TMX osiągnie zawrotne ceny ze względu na cenę helu, to wielu ludzi po prostu nie będzie z niego korzystać.
Pytanie dlaczego "uprawnieniowo" TMX jest dostępny tylko dla nurków technicznych to kwestia innego wątku. Jeżeli tak nie jest, to proszę mnie poprawić.


wszystko co napisałeś zapewnia rebreather, jest zajebisty nawet na 10 m nurkowania
po prostu na plecach masz mieszalnik best gazów nitrox tmx co sobie pan życzy.
Po paru latach nurkowania CC OC mnie wku.. a muszę na tym nurkować bo reb w serwisie
Z helem jest tak Konrad pisze, jak zapłaciłem za 200 bar 4,6 prawie 1 tyś to reb jeszcze bardziej mi spodobał a kiedyś 300 zł się płaciło ech.
Tomek Kalbarczyk - 04-09-2012, 21:41
Temat postu:
wszystko co napisałeś zapewnia rebreather, jest zajebisty nawet na 10 m nurkowania
po prostu na plecach masz mieszalnik best gazów nitrox tmx co sobie pan życzy.
Po paru latach nurkowania CC OC mnie wku.. a muszę na tym nurkować bo reb w serwisie
Z helem jest tak Konrad pisze, jak zapłaciłem za 200 bar 4,6 prawie 1 tyś to reb jeszcze bardziej mi spodobał a kiedyś 300 zł się płaciło ech.[/quote]

Powiem tak: na pewno wiesz o czym piszesz. Ale ja się reba po prostu boję. A przynajmniej mu nie ufam, bo rozumiem jak działa. I obawiam się, że to odbierze mi przyjemność nurkowania na rebie. Musi minąć trochę czasu żeby to do mnie przemówiło.
Jak rozłożą się koszty nurkowania TMX na CC i OC uwzględniając koszt reba na poziomie 35 kPLN? Przypuszczam że niezbyt korzystnie na rzecz reba? Jednak za wartość tego urządzenia można sporo He zakupić.
Darek Zadumiński - 04-09-2012, 21:57
Temat postu:
Tomek Kalbarczyk napisał/a:
Powiem tak: na pewno wiesz o czym piszesz. Ale ja się reba po prostu boję. A przynajmniej mu nie ufam, bo rozumiem jak działa. I obawiam się, że to odbierze mi przyjemność nurkowania na rebie. Musi minąć trochę czasu żeby to do mnie przemówiło.
Jak rozłożą się koszty nurkowania TMX na CC i OC uwzględniając koszt reba na poziomie 35 kPLN? Przypuszczam że niezbyt korzystnie na rzecz reba? Jednak za wartość tego urządzenia można sporo He zakupić.


Dziś miałem płynąć na Bałtyk na 3 dni spędziłem trochę czasu mieszając co potrzeba mam parę stejdży 3 twiny no super ale właśnie zaczęło wiać
7-8 w skali B i co jutro jedziemy nad Biebrzę fotki robić na 8m
to mnie rozpierdalało i rozpierdala przy OC.
Kiedyś zastanawiając się nad rebem koszty ..... ble ble ble zastanowiłem się ile wart jest święty spokój ---- jest bezcenny
Paweł Seweryniuk - 04-09-2012, 22:04
Temat postu:
Spójrz na to inaczej
Jedziesz na weekend na bałtyk, plan po jednym głebokim nurze np Franken w sobote i niedziele
Koszt za weekend okolo
Dojazd 300 zl
Gazy (twin2x12) 500 zł za 2 nury
Gazy deco 100 zl
Nocleg z żarciem 200 zł

Razem 1100 zł za 30-max 40 minut czasu dennego- no chyba że wezmiesz 18 albo dodatkowe stejdze- ale to tez dodatkowy koszt
Policz to samo dla reba, przy tych kosztach zrobisz nie 2 tylko 4 nury ( tak mi sie przynajmniej wydaje bo jak narazie sam plywam na OC)
Paweł Seweryniuk - 04-09-2012, 22:06
Temat postu:
D@rek jak pisalem to nie widzialem twojego postu-

Raz wlasnie tak jak ty zanurałem na bryzie na 18/40
Tomek Kalbarczyk - 04-09-2012, 22:21
Temat postu:
Czy raz wymieszany TMX ma jakiś "okres przydatności do spożycia" ?
Darek Zadumiński - 05-09-2012, 07:18
Temat postu:
w zasadzie oprócz blokowania butli to jest wieczny.Ale jako rzadki gaz może powoli uchodzić w nicość
Paweł Boruta - 05-09-2012, 10:44
Temat postu:
Paweł Seweryniuk napisał/a:
- ze wzgledu na to ze jest rzadszy od azotu musisz perfekcyjniej wykonac wwynurzenie i przystanki- zapomnij o CESA-ie z 20 metrów


Możesz rozwinąć temat? Jak rozumiem, hel ze względu na niską gęstość szybciej nasyca nasz organizm, a także szybciej niż azot się wysyca co w przypadku błędów przy wynurzaniu czy właśnie CESIE może spowodować powstanie pęcherzyków?

Dwa - może ktoś rozwinąć temat zastosowania wodoru w nurkowaniu zawodowym? Jakie są osiągane głębokości i na jakiego rodzaju sprzęcie? Szukałem, ale wujek google nic ciekawego mi nie wskazał. Jak na razie wiem tyle, ze jest niedrogi, nie jest mocno narkotyczny, ale lubi sobie wybuchnąć.

Pozdrawiam, Paweł
Michał Kosut - 05-09-2012, 11:03
Temat postu:
Paweł,

Wodór jest mieszaniną, która może być używana tylko w przypadku gdy zawartość procentowa tlenu jest mniejsza niż 1,5%. Raczej nie używa go się przy płytkich projektach ze względu na tę komplikację.

Cząsteczki helu jak i pęcherzyki nimi wywołane mają są mniejsze i lżejsze niż azotu i dlatego mają większą mobilność. Niestety w kontekście DCS oznacza to, że zator np. w naczyniach krwionośnych może stworzyć się szybciej, niż gdyby dotyczyło to pęcherzyków azotu. W praktyce nurkowania trimixowe wymagają z tego względu dużo większej precyzji przy wynurzaniu (nieprzekraczanie maksymalnej prędkości dla modelu) oraz utrzymywania stałej głębokości na przystankach (szczególnie na początku oraz uważanie, żeby nie przebić przystanka do góry na wejściu).

PS. Napisałeś że hel się nasyca i wysyca (w rozumieniu że się odsyca), a nasycanie i wysycanie to opis tego samego zjawiska. Jest to bardzo częsty błąd, który występuje także w materiałach. Chemicznie i fizycznie wysycanie to inaczej nasycanie (można skojarzyć z wypełnianiem), ale potocznie można się zamotać. Dlatego ja na przykład konsekwentnie używam nasycanie/odsycanie lub saturacja/desaturacja.

Pozdrawiam,
Paweł Boruta - 05-09-2012, 11:27
Temat postu:
Dzięki bardzo za odpowiedź! Odnośnie nazewnictwa - dzięki za przypomnienie, jak widać czasami mi się to jeszcze kręci. Teraz postaram się wbić do głowy.

nasycanie/odsycanie lub saturacja/desaturacja - oprawić w ramkę i zawiesić nad łóżkiem Smile.

Pozdrawiam, Paweł
zibi - 05-09-2012, 12:04
Temat postu:
Michał Kosut napisał/a:

...... Wodór jest mieszaniną, ......


Pewnie skrót myślowy, ale lepiej poprawić bo jeszcze ktoś się źle nauczy:
wodór nie jest mieszaniną
To gaz (pierwiastek) składnik mieszanin: hydroxu i hydrelioxu, czyli mieszaniny wodoru i tlenu oraz wodoru, helu i tlenu.
Adam Jaworski - 05-09-2012, 12:15
Temat postu:
Michał Kosut napisał/a:
Wodór jest mieszaniną, która może być używana tylko w przypadku gdy zawartość procentowa tlenu jest mniejsza niż 1,5%. Raczej nie używa go się przy płytkich projektach ze względu na tę komplikację.


1,5%? Techdiver.ws podaje nieco większe wartości, choć dla nas maluczkich, nurkujących na rekreacyjno/sportowe głębokości a nie komercyjnie na pół kilometra jest to zdaje się bez znaczenia Smile

Hydrogen has also been used together with oxygen (hydrox), but this mixture is very explosive, if the percentage of oxygen is more than 4-5%. For this reason it's not possible to breathe this mix above 30 meters to avoid hypoxia.
Paweł Boruta - 05-09-2012, 12:42
Temat postu:
Ja się spotkałem z wartością 4%. Ale chodzi mi o coś innego. Ma ktoś jakieś informacje na temat takich nurkowań? Wiem, że w komorze osiągnięto ok. 700metrów, ale mnie interesuje prawdziwe nurkowanie, w wodzie Smile.
Adam Jaworski - 05-09-2012, 12:55
Temat postu:
Musiałbyś chłopaków w Comexsie podpytać. Albo tu na forum Foxa Smile
zibi - 05-09-2012, 13:05
Temat postu:
- 534 m w morzu(HYDRA 8, 1988)
-701 m w komorze (HYDRA 10, 1992).

Poszperaj w necie hasło comex hydra 8 i 10
Michał Kosut - 05-09-2012, 13:42
Temat postu:
zibi napisał/a:
Pewnie skrót myślowy, ale lepiej poprawić bo jeszcze ktoś się źle nauczy:
wodór nie jest mieszaniną


Oczywiście, masz rację. Embarassed Miałem na myśli mieszaniny tlenu z wodorem.
Bocian - 05-09-2012, 16:57
Temat postu:
Cytat:
Ma ktoś jakieś informacje na temat takich nurkowań? Wiem, że w komorze osiągnięto ok. 700metrów, ale mnie interesuje prawdziwe nurkowanie, w wodzie


Jest o tym co nieco chocby w książce ,,Na dnie i w toni" Antoniego Dębskiego.
aleXandra - 18-09-2012, 09:08
Temat postu:
Marek Lusztyn napisał/a:

Nota bene - w Niemczech cena helu dla nurków właśnie wzrosła z 4 do 5 eurocentów za litr, ale i tak nie można go chwilowo kupić Twisted Evil - w Bawarii od końca lipca do chwili obecnej jest przerwa w dostawach spowodowana przyczynami technicznymi, więc żadna ze szkół nurkowych w tej okolicy i tak nie ma w ogóle chwilowo tego gazu w ofercie Evil or Very Mad


Z podobnym problemem spotkaliśmy się na Chorwacji. Mimo usilnych starań baza nie była w stanie zakupić helu do naszych nurkowań.
Podobno w Polsce też są problemy z zakupem.
Czy ktoś może ostatnio próbował w Polsce kupić hel i może potwierdzić, że naprawdę są problemy z zaopatrzeniem.
Ewentualnie czy ktoś wie i może napisać co się dzieje? Czy chodzi o zbliżającą się podwyżkę cen gazu?
Darek Zadumiński - 18-09-2012, 14:59
Temat postu:
Michał Kosut napisał/a:
Oczywiście, masz rację. Miałem na myśli mieszaniny tlenu z wodorem.

i czeskim metanolem - o czym wy piszecie
Helu jest pod dostatkiem bynajmniej na mojej okolicy także zapraszam przygotuję każdą mieszaninę.
Chorwaci was zlali bo prawdopodobnie nie mieli licencji na prowadzenie tego rodzaju nurkowań.
aleXandra - 18-09-2012, 15:11
Temat postu:
D@rek napisał/a:

Chorwaci was zlali bo prawdopodobnie nie mieli licencji na prowadzenie tego rodzaju nurkowań.


Czy mają licencję czy nie, tego nie wiem, bo nie pytałam. Ale zakładam, że tak, bo rok wcześniej robiliśmy w tej bazie nurkowania trimixowe. W tym roku wcześiej inne grupy też. Zresztą została im jedna flaszka, którą mieliśmy do wykorzystania na B-17.
Z rozmów z właścicielami bazy wynikało, że naprawdę się starali ten hel załatwić w kilku miejscach. Jak nie załatwili, to proponowali żebyśmy hel przywieźli z Polski.
TomM - 22-09-2012, 13:22
Temat postu:
aleXandra napisał/a:
może potwierdzić, że naprawdę są problemy z zaopatrzeniem.


Tak, są problemy. We Francji baza czeka od 4 miesięcy na dostawę. Lokalnie w Katowicach można kupić tylko hel 4.0 w "atrakcyjnej" cenie 1080 netto za 10 m sześć.
klon - 23-09-2012, 22:50
Temat postu:
dziwne to wszystko - w Poznaniu jest hel na każde zawołanie i w dodatku, póki co, w starej cenie...
slawek - 23-09-2012, 23:03
Temat postu:
Pewnie stare zapasy. Na Hańczy poszło ostro w górę, nawet już po 20 groszy. Dzisiaj Sala też mówił że ma stare zapasy, a w zasadzie już nie ma, a nowa cena jest z kosmosu.
Ciężkie czasy nadchodzą.
klon - 23-09-2012, 23:12
Temat postu:
slawek napisał/a:
Dzisiaj Sala też mówił że ma stare zapasy, a w zasadzie już nie ma, a nowa cena jest z kosmosu.

patrz - w ubiegłym tygodniu jeszcze miał po normalnej cenie...

faktycznie

slawek napisał/a:
Ciężkie czasy nadchodzą


Rolling Eyes
borsuk1209 - 24-09-2012, 00:23
Temat postu:
Wiem ze bazy maja jeszcze zapasy i proszą aby nie mowic innym w jakich cenach się kupiło.
ZielonySmok - 24-09-2012, 00:36
Temat postu:
Poszukajcie w sieci:
"Hel pozwoli zwiększyć pojemność HDD" lub "Armia USA ma problem: brakuje jej helu" oraz "Wkrótce na świecie zabraknie tego gazu. Jest za tani"
Mr. Green bom geek
Paweł Seweryniuk - 24-09-2012, 08:14
Temat postu:
A orientuje sie ktos jak wyglada sprawa w planecie w dahab - jest po starej cenie?
Fox. - 14-10-2012, 00:32
Temat postu:
Paweł Boruta napisał/a:
Ja się spotkałem z wartością 4%. Ale chodzi mi o coś innego. Ma ktoś jakieś informacje na temat takich nurkowań? Wiem, że w komorze osiągnięto ok. 700metrów, ale mnie interesuje prawdziwe nurkowanie, w wodzie Smile.


Hej.

Comex jako pierwszy w praktyce zastosowal Wodor w nurkowaniu komercyjnym ,po uprzednich doswiadczeniach z tym gazem w Marsee osiagneli w projekcie Hydra 701m 71 bar
chlopaki musieli siedziec w systemie okolo miesiaca.
Hydreliox jest gazem zadko stosowanym chodzi o specjalne prace za wielkie pieniadze..z ogromnym ryzykiem ( wybuch explozja.) stosuje sie go do nurkowan na glebokosc nawet do 500 m.
Hydreliox jest gazem nieprzyjemnym w uzytku...jest tak jak by oddychalo sie para wodna odczowa sie lekki efekt jakby zachlysniecia woda ...odczowalne sa bule w piersiach ciezko sie go wdycha sa to poczatkowe efekty ktore po jakims czasie organizm ludzki przyswaja. jest gazem bardzo zimnym.
Praktycznie Hydreliox w nurkowaniu rekreacyjnym nie ma jakiejkolwiek przyszlosci...takie zabawki by nurkowac na hydrelioxie to fortuna Very Happy oraz wysokie wyszkolenie.

Alternatywa jest Neox... Wink

Pozdrawiam.
Fox. - 07-12-2012, 21:19
Temat postu:
Pawel .
Tutaj dla ciebie do poczytania.
http://www.techdiver.ws/exotic_gases.shtml

Pozdrawiam.
i zarazem uswiadamiam ze podane mieszanki gazowe nieumiejetnie stosowanymi sa mieszankami magacymi doprowadzic do ryzyka zatrocia oraz zwiazanego z tym zjawiska tak zwanego utopieniem sie.
Fox. - 07-12-2012, 21:36
Temat postu:
http://www.divingheritage.com/moderncomex.htm
Wink
ZielonySmok - 03-05-2013, 11:09
Temat postu:
Ile kosztuje jeden oddech nurka na 100m?
0,35*18*11/10=6,93zl
cena helu * litrów na minutę * ciśnienie na 100m / na ilość oddechów = (jeśli oddychalibyśmy tylko helem)

przy gazie 10/70 cena helu dla jednego oddechu to: 70% z 6,93zl = 4,85zł
(Euro kosztuje dzisiaj 4,16 a funt 4,90)
Może to doprowadzić do oszczędzania gaz, co spowoduje problemy.
zibi - 09-05-2013, 20:52
Temat postu:
ZielonySmok napisał/a:
Ile kosztuje jeden oddech nurka na 100m?
0,35*18*11/10=6,93zl
cena helu * litrów na minutę * ciśnienie na 100m / na ilość oddechów = (jeśli oddychalibyśmy tylko helem)

przy gazie 10/70 cena helu dla jednego oddechu to: 70% z 6,93zl = 4,85zł
(Euro kosztuje dzisiaj 4,16 a funt 4,90)
Może to doprowadzić do oszczędzania gaz, co spowoduje problemy.


trochę drogo to wyszło Smile powiedz skąd masz cenę helu 0,35 zł za litr ???

Przynajmniej w Dahabie w Planet litr helu to 0,055 euro czyli ok. 0,23 zł w detalu tak było w ubiegłym tygodniu Smile drogo ale bezpiecznie.
ZielonySmok - 09-05-2013, 21:42
Temat postu:
zibi napisał/a:
trochę drogo to wyszło powiedz skąd masz cenę helu 0,35 zł za litr ???
Przynajmniej w Dahabie w Planet litr helu to 0,055 euro czyli ok. 0,23 zł w detalu tak było w ubiegłym tygodniu drogo ale bezpiecznie.

Może nie będę dokładnie pisać, ale to niedaleko mojego miejsca opisanego w "Skąd" Smile
kindofblue - 09-05-2013, 22:29
Temat postu:
ZielonySmok napisał/a:
zibi napisał/a:
trochę drogo to wyszło powiedz skąd masz cenę helu 0,35 zł za litr ???
Przynajmniej w Dahabie w Planet litr helu to 0,055 euro czyli ok. 0,23 zł w detalu tak było w ubiegłym tygodniu drogo ale bezpiecznie.

Może nie będę dokładnie pisać, ale to niedaleko mojego miejsca opisanego w "Skąd" Smile


Zielony ... ty chcesz aby nasze łódzkie zapasy helu, u wiesz kogo, jacyś przyjezdni wydmuchali. Normalnie podcinasz gałąź, na której wisimy.
ZielonySmok - 09-05-2013, 22:57
Temat postu:
Cytat:
Zielony ... ty chcesz aby nasze łódzkie zapasy helu, u wiesz kogo, jacyś przyjezdni wydmuchali. Normalnie podcinasz gałąź, na której wisimy.

Mea maxima culpa Exclamation
MaRkY - 15-09-2013, 23:43
Temat postu:
Słyszałem coś o problemach z dostępnością Helu w Chorwacji - znacie jakieś szczegóły ??
Marek Kempa - 16-09-2013, 09:45
Temat postu:
MaRkY napisał/a:
Słyszałem coś o problemach z dostępnością Helu w Chorwacji - znacie jakieś szczegóły ??


Nurkowałem w sierpniu na Visie i nie było problemów z helem.
Wojtek Maciejewski - 16-09-2013, 10:20
Temat postu:
MaRkY napisał/a:
Słyszałem coś o problemach z dostępnością Helu w Chorwacji


Hel jest tylko na północ od Gdańska Smile

2.0 Powered by phpBB modified v1.9 by Przemo © 2003 phpBB Group and little modified v 0.1 by Mariusz