Forum Dive Trek Group

Forum Ogólne - Spray hydrofobowy - czy można tym nasączać ocieplacze?

Adam Jaworski - 09-11-2012, 14:47
Temat postu: Spray hydrofobowy - czy można tym nasączać ocieplacze?
Wpadło mi w oko coś, co możecie obejrzeć na wideo poniżej. W skrócie - hydrofobowa substancja od której woda ucieka, jeśli tylko może. Zapobiega przez trwałym zamoczeniem, zawilgoceniem itp.

W kontekście zwykłych problemów nurkowych (suszenie ocieplaczy) oraz testów z jednego z ostatnich wątków (zatapianie, pływalność) chodzi mi po głowie pewna idea. Czy dałoby się zaimpregnować tym ocieplacz (polar? thinsulate?) i jakie byłyby tego praktyczne skutki:

a) dla pływalności w przypadku zalania

b) może nawet ważniejsze - dla procesu zawilgocenia/zamoczenia i późniejszego suszenia ocieplacza

c) może najważniejsze - dla kwestii termiki, odprowadzania wilgoci maksymalnie daleko od ciała itp.

Co myślicie?






Tomek Kalbarczyk - 10-11-2012, 10:44
Temat postu:
Ciekawe. Mam podobny preparat do butów trekkingowych, ale nie wpadłem na to żeby potraktować tym ocieplacz. Zastanawiam się czy to nie zakłóci oddychalności ocieplacza. Ten mój do butów jest na bazie rozpuszczalnika organicznego, który może uszkodzić zewnętrzną warstwę ocieplacza, ale gbyby był np. na alkoholu to można spróbować.
Takie materiały tworzą cienką warstewkę antyadhezyjną na powierzchni tkaniny. Przypuszczalnie trzeba by odnawiać, ale co jakiś czas. Wydaje się genialne w swojej prostocie.
Wiesz gdzie to można kupić?
MaRkY - 10-11-2012, 11:27
Temat postu:
Pamiętajcie, że człowiek składa się z wody w dośc dużym stopniu, kontakt skóry z taką substancją może wywołać atopowe zapalenie skóry.
Adam Jaworski - 10-11-2012, 12:56
Temat postu:
Tomek Kalbarczyk napisał/a:
Takie materiały tworzą cienką warstewkę antyadhezyjną na powierzchni tkaniny. Przypuszczalnie trzeba by odnawiać, ale co jakiś czas. Wydaje się genialne w swojej prostocie.
Wiesz gdzie to można kupić?


Nie mam pojęcia, tak mi w tej chwili w oko wpadło.

MaRkY napisał/a:
Pamiętajcie, że człowiek składa się z wody w dośc dużym stopniu, kontakt skóry z taką substancją może wywołać atopowe zapalenie skóry.


Też mi się tak wydaje, że kontakt tego bezpośrednio z organizmem (zwłaszcza na dłuższą metę) może nie być specjalnie zdrowy. Natomiast do głowy przyszło mi już coś innego. Wyobraź sobie, że wyłazisz z wody, bierzesz płetwy - a one już są suche. I do bagażnika! I tak ze wszystkim - suchy robi się od razu na zewnątrz suchy, wszystko natychmiast z niego obcieka. I bojki by szybciej schły na wietrze... Smile Na pewno mniejsza korozja by też brała różne metalowe elementy, gdyby od razu po wyjściu z wody pozbywały się wilgoci.

Ciekawe też, jaki wpływ może mieć powierzchnia o takich właściwościach na możliwość zalodzenia automatu - gdyby te właśnie miejsca, w których tworzą się zalążki lodu, miały taką tajemniczą właściwość nielubienia wody...
Bartosz Zaród - 10-11-2012, 14:23
Temat postu:
Tomek Kalbarczyk napisał/a:

Wiesz gdzie to można kupić?


Produkt chyba nie uzyskał stosownych homologacji - do czasu dopuszczenia do użycia bym się powstrzymał od zakupu.

Cytat:
Please note that our NeverWet products are NOT available for Consumers as a Retail product at this time. We expect to have retail spray can products available by mid 2012.


Link do strony producenta
http://buyneverwet.com/
Adam Jaworski - 19-06-2013, 11:36
Temat postu:
Bartosz Zaród napisał/a:
Produkt chyba nie uzyskał stosownych homologacji - do czasu dopuszczenia do użycia bym się powstrzymał od zakupu.


No z tego, co widzę, to idą do przodu - jestem coraz bardziej ciekaw różnych nurkowych zastosowań - w szczególności szybszego suszenia sprzętu przed podróżą, jak trzeba wyleźć z wody, słońca nie ma a suchacz, płetwy i tym podobny asortyment idzie do bagażnika. Również, jaki to może mieć wpływ na parowanie maski...


tOmki - 19-06-2013, 12:02
Temat postu:
Zaraz wkroczy lobby producentów proszków i środków do czyszczenia odzieży, obuwia itp.
Daria Boruta - 19-06-2013, 12:18
Temat postu:
Ja podobnie jak Marky, byłabym bardzo ostrożna, jeśli preparat miałby mieć kontakt ze skórą - mam pewne mieszane uczucia dotyczące eksperymentowania na ocieplaczach i wnętrzu suchara z niezupełnie przebadanymi pod tym kątem substancjami - Adam zapewne pamiętasz jak się skończyła moja przygoda w Łagowie z suszeniem butów suchara silicażelem Rolling Eyes Blizny zostały... a ja jestem teraz ostrożniejsza.

2.0 Powered by phpBB modified v1.9 by Przemo © 2003 phpBB Group and little modified v 0.1 by Mariusz