Forum Dive Trek Group

Forum Ogólne - Jak legalnie nabijac butle

Paweł Seweryniuk - 05-12-2012, 18:19
Temat postu: Jak legalnie nabijac butle
Witam
Orientuje sie ktoś w jaki sposób (gdzie, kiedy, u kogo i za ile) można zrobić kurs UDT w zakresie nabijania zbiorników ciśnieniowych.

Pytam bo rozumiem ze pracując w centrum nurkowym bez takich uprawnień nie moge nabić butli ze spreżarki lub banku (mając szkolenie P2 na którym mnie tego uczono ) ?

Jak to wygląda prawnie ?
MaRkY - 05-12-2012, 19:14
Temat postu:
Zadzwoń do UDT - tam mają wykaz ośroków,które przygotowują do egzaminu, zazwyczj też w takim ośrodku możesz zdać egzamin UDT. Dokładnie tak jak z wózkami jezdniowymi.

Lub możesz takie szkolenie zrobić sobie bezpośrednio w UDT Oferta Szkoleń UDT
Wojtek A. Filip - 05-12-2012, 22:58
Temat postu:
Inna możliwość to kontakt z CN Vertigo - co jakiś czas organizują interesujące Cię szkolenie.

Wojtek
ElBacio - 05-12-2012, 23:51
Temat postu:
Paweł Seweryniuk napisał/a:
Orientuje sie ktoś w jaki sposób (gdzie, kiedy, u kogo i za ile)


Ja robiłem swój kurs w Vertigo (Warszawa), ale oczywiście całe szkolenie + zajęcia praktyczne + egzamin były prowadzone przez inspektora UDT.
Jakiś czas temu taki kurs był też organizowany przez Orka SA (Koparki).
Paweł Seweryniuk - 06-12-2012, 10:09
Temat postu:
Wlasnie slyszalem ze na koparkach tez jest , problem polega na tym ze robi sie to w dwa weekendy i minimum 6 osob wiec ciezko do ogarniecia logistycznir

Chyba zglosze sie do Vertigo

Dziekuje za odpowiedz
waterman - 06-12-2012, 11:21
Temat postu:
Twoje CN jesli jestes tam zatrudniony powinno wystawić takie zaswiadczenie ze kurs ten potrzebny jest tobie do wykonywania zawodu. Jedziesz sobie na ul. Radarową bo tam sie mmiesci UDT, pracuje tam bardzo miły pan Andrzej Z. Od niego dostaniesz potrzebne materiały ( informacjie i Polskie Normy) wplacasz w kasie 175 zeta za egzamin, spokojnie czekasz na termin, zdajesz ( lub nie, bo egazmin latwy nie jest) i sprawa załatwiona. salut
crowley - 06-12-2012, 13:16
Temat postu: Re: Jak legalnie nabijac butle
Paweł Seweryniuk napisał/a:
[...]lub banku
wg polskich przepisów bicie z banku nie jest dozwolone;]
Paweł Seweryniuk - 06-12-2012, 15:31
Temat postu:
rozwiniesz ten temat?
crowley - 06-12-2012, 15:53
Temat postu:
Paweł Seweryniuk napisał/a:
rozwiniesz ten temat?
było już kiedyś o tym: click
w skrócie w Polsce można napełniać zbiorniki przenośne(w to wchodzą butle) gazami sprężonymi. ale tych gazów nie można przetaczać. uprawnienia UDT(jedyne, słuszne i w zgodzie z prawem) nie dają uprawnień do przetaczania, a właśnie do napełniania...
Lukciu - 06-12-2012, 16:17
Temat postu:
No dobra, a przetaczanie to co to w świetle prawa jest jak nie forma napełniania?
scratch Bo jak dla mnie przeciwieństwem napełniania jest upuszczanie, na które (zgodnie z logiką) nie trzeba mieć pozwolenia.

Poszperałem trochę w sieci i udało mi sie znaleźć:
http://www.pip.gov.pl/html/pl/doc/pdf/034.pdf

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ
z dnia 23 grudnia 2003 r.
w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy produkcji i magazynowaniu gazów, napełnianiu
zbiorników gazami oraz używaniu i magazynowaniu karbidu
(Dz. U. z dnia 19 stycznia 2004 r.)


Tamże:

Niedopuszczalne jest przetaczanie gazów ze zbiorników przenośnych do innych zbiorników przenośnych poza zakładem napełniającym.

Dobry przepis czy są aktualniejsze/ mają zastosowanie inne?

Lukasz.
crowley - 06-12-2012, 16:56
Temat postu:
Lukciu napisał/a:
No dobra, a przetaczanie to co to w świetle prawa jest jak nie forma napełniania?
scratch Bo jak dla mnie przeciwieństwem napełniania jest upuszczanie, na które (zgodnie z logiką) nie trzeba mieć pozwolenia.
nie jest to samo. jak będziesz miał kurs UDT pan z UDT wszystko ładnie wyjaśnia;]
No dobra, a przetaczanie to co to w świetle prawa jest jak nie forma
Poszperałem trochę w sieci i udało mi sie znaleźć:
http://www.pip.gov.pl/html/pl/doc/pdf/034.pdf

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ
z dnia 23 grudnia 2003 r.
w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy produkcji i magazynowaniu gazów, napełnianiu
zbiorników gazami oraz używaniu i magazynowaniu karbidu
(Dz. U. z dnia 19 stycznia 2004 r.)


Tamże:

Niedopuszczalne jest przetaczanie gazów ze zbiorników przenośnych do innych zbiorników przenośnych poza zakładem napełniającym.

Dobry przepis czy są aktualniejsze/ mają zastosowanie inne?[/quote]wg ISAP jak najbardziej aktualny przepis. Natomiast zakład napełniający to zakład posiadający uprawnienie do napełniania gazami zbiorników przenośnych oraz do konserwacji i napraw tych zbiorników. Sam byłem w szoku jak się dowiedziałem na kursie, że wszystkie mixy są robione niezgodnie z prawem Smile
Lukciu - 06-12-2012, 17:28
Temat postu:
Crowley dzięki za interpretację.

OT:/

Myślałem o takim uprawnieniu, a teraz już się zastanawiam czy warto. Po co iść na kurs skoro dowiem się tam jedynie iż w świetle prawa nie mogę napełnić własnej butli z własnej sprężarki etc?

Czy dla nurka takie uprawnienia są przydatne poza ułatwieniem w opisanym przez Pawła przypadku?

Lukasz.
Bogdan WEG - 06-12-2012, 17:52
Temat postu:
Paweł Seweryniuk napisał/a:
Wlasnie slyszalem ze na koparkach tez jest , problem polega na tym ze robi sie to w dwa weekendy i minimum 6 osob wiec ciezko do ogarniecia logistycznir

Chyba zglosze sie do Vertigo

Dziekuje za odpowiedz


Jestem chętny na kurs na Koparkach

2.0 Powered by phpBB modified v1.9 by Przemo © 2003 phpBB Group and little modified v 0.1 by Mariusz