Forum Dive Trek Group

Forum Ogólne - Głębiej już się prawie nie da

Adam Jaworski - 01-02-2013, 02:32
Temat postu: Głębiej już się prawie nie da
Cz. 1 filmu:



oraz część druga:


ziemia - 01-02-2013, 19:39
Temat postu:
Więcej o batyskafach w książce ,, Szturm Morskich Głębin'' H.Tailez.
Maciej Rosiak - 01-02-2013, 20:29
Temat postu: Re: Głębiej już się prawie nie da
Adam, wielkie dzięki!

Kiedyś widziałem jakiś dokument o tym wydarzeniu. Tylko raz i nigdy żadnej powtórki. Od jakiegoś czasu nawet już przestałem szukać. Gdyby to było możliwe, kliknął bym Ci "pomógł". Drogi Panie Adminie- jeśli można manualnie dorzucić Adamowi takie jedno "pomógł", to ja napiszę stosowne oświadczenie.

A jeśli kogoś interesuje temat rozwijania koncepcji przez prof. Alexandra Piccarda to polecam książkę jego autorstwa "Do stratosfery i w głąb mórz" wydaną przez warszawskie ISKRY w 1964 roku. Na portalach aukcyjnych do kupienia za kilka -kilkanaście złotych.
Pierwsza część opisuje fazę projektową, budowę i rekordowy lot balonem stratosferycznym. Druga część, o większej objętości, opisuje odwrócenie koncepcji i budowę kolejnych batyskafów, aż do Trieste. Książka ciekawie opisuje kwestie techniczne, ale napisana jest językiem dla nie-inżynierów. Nie opisuje zanurzenia na "dno świata", gdyż kończy się na rekordowym wtedy zanurzeniu na 3150m z dn. 30.09.1953r, co w żaden sposób nie czyni jej przez to mniej ciekawą.

Mnie osobiście w całej tej historii bardzo intryguje fakt, że kolejne takie zanurzenie jak przedstawione w filmie, wykonano dopiero w zeszłym roku. Po 52 latach James Cameron został trzecim człowiekiem który osiągnął dno absolutne. Prawdopodobnie zadziałała zasada: "kto bogatemu zabroni?". Tylko się cieszyć, że mu się chciało Very Happy

pozdrowioni
MaCK
Wojtek A. Filip - 02-02-2013, 19:01
Temat postu:
Maciej Rosiak napisał/a:
Gdyby to było możliwe, kliknął bym Ci "pomógł". Drogi Panie Adminie- jeśli można manualnie dorzucić Adamowi takie jedno "pomógł", to ja napiszę stosowne oświadczenie.

Z przyjemnością to zrobię - napisz proszę PW - jestem za granicą, a tutaj panel admina nie działa tak jakbym chciał...

2.0 Powered by phpBB modified v1.9 by Przemo © 2003 phpBB Group and little modified v 0.1 by Mariusz