Forum Dive Trek Group

Forum Ogólne - Czy czekają mnie jakieś niespodzianki ?

Adam Frajtak - 16-02-2013, 12:55
Temat postu: Czy czekają mnie jakieś niespodzianki ?
Ma ktoś z was może doświadczenie ze sprowadzaniem butli nurkowych z USA ? Mam zamiar ściągnąć do PL tego twina Czy mogą mnie czekać w związku z tym jakieś niespodzianki ?
TomM - 16-02-2013, 13:10
Temat postu: Re: Czy czekają mnie jakieś niespodzianki ?
Adam Frajtak napisał/a:
Czy mogą mnie czekać w związku z tym jakieś niespodzianki ?


Chyba nie do końca "niespodzianki". Butle mają gwint 3/4 cala i brak CE, a więc potencjalny problem z legalizacją i zbytem - a nawet z napełnieniem (problem formalny, nie techniczny).
Zobacz tutaj
Teoretycznie po imporcie powinieneś butle legalizować w UE - co pewnie jest w sumie możliwe, ale kłopotliwe, a może nawet kosztowne.
pawelk282 - 16-02-2013, 13:32
Temat postu:
Luxfery i Cataliny z US legalizowalem w Warszawie w Scubaservice. Producentem tych butli jest Worthington - moze tez da sie zrobic.
Adam Frajtak - 16-02-2013, 13:33
Temat postu:
Czy takie same problemy czekają każdego turystę który zechciałby przyjechać ze swoimi butlami ponurkować na polskich wrakach ? Jak to wygląda właśnie od strony prawnej?
Załóżmy że nurkuje zawsze w takiej właśnie konfiguracji bo lubię, bo tak czuję się bezpieczniej w jaskini i na wraku. To jest moja konfiguracja właśnie z takimi butlami, czy muszę mieć CE ? Czy muszę robić co 2 lata legalizację ?
Rozumiem że gdybym chciał wprowadzić do obrotu na terenie EU to sprawa jest oczywista ale jako turysta czy aby nie mogę bawić się w wodzie swoimi zabawkami?

Ale głównie dlatego chcę je ściągnąć do PL bo do 119-tek nie muszę używać balastu mają odpowiadającą mi pojemność 14,8 l i świetnie mi się z nimi nura. Nie udało mi się znaleźć też odpowiedników w UE tabela
TomM - 16-02-2013, 13:56
Temat postu:
Adam Frajtak napisał/a:
Czy takie same problemy czekają


Teoretycznie tak. Podstawą jest rozporządzenie Ministra Transportu w sprawie warunków technicznych dozoru technicznego na podstawie Ustawy o Dozorze Technicznym. Zbiorniki ciśnieniowe spełniające kryteria muszą mieć legalizację.
Identyczna sytuacja będzie, jak zawieziesz swojego twina do USA. Visual Inspection sobie nakleisz, ale Hydro Testu nie przeskoczysz, a będzie problem go zrobić z powodu gwintu M25.
W obu przypadkach zapewne da się dogadać koleżeńsko, w końcu sprzęt jest nowy a daty wyraźnie nabite, ale formalnie problem istnieje.
Posiadać sobie możesz, nurkować także, całkowicie legalnie. Sprzedać także. Ale napełniać legalnie - nie.
Adam Frajtak - 16-02-2013, 14:09
Temat postu:
TomM napisał/a:
Posiadać sobie możesz, nurkować także, całkowicie legalnie. Sprzedać także. Ale napełniać legalnie - nie.

No tak, typowa schizofrenia urzędnicza deratyzacja w tym przypadku nie zadziała więc trzeba nauczyć się z tym żyć Mr. Green
TomM - 16-02-2013, 15:13
Temat postu:
Pociesz się, wiele czynności związanych ze sporządzaniem mieszanek nurkowych jest w świetle prawa nielegalnych. Na przykład przetaczanie tlenu z dużych butli do małych w miejscach, które nie są punktami napełniania w świetle obowiązujących przepisów. IMHO większość aktów sporządzania mieszanin oddechowych metodą ciśnień parcjalnych jest sprzeczna ze stanem prawnym. Teoretycznie powinieneś chyba w firmie Linde, czy Messer zlecić sporządzenie stosownej mieszaniny w butli klienta, aby pozostać w zgodzie z prawem.
Podobnie rzecz się ma z zaworami w butlach zawierających mieszanke hiperoksyczną - zgodnie z przepisami powinny być to zawory M26. Nie znam nikogo, kto takie zawory posiada. Ale słyszałem o problemach z napełnieniem butli bez takich zaworów w niektórych bazach na terenie EU. Podobnie z legalizacją - jej brak może być podstawą do odmowy napełnienia.

2.0 Powered by phpBB modified v1.9 by Przemo © 2003 phpBB Group and little modified v 0.1 by Mariusz