Forum Dive Trek Group

Forum Ogólne - Światowe zapasy helu

Adam Frajtak - 17-02-2013, 09:13
Temat postu: Światowe zapasy helu
Na BBC Konowledge leci program o helu niestety nie wieje optymizmem
1- Światową stolicą produkcji helu jest Amarillo w Texasie
2- Światowe zapasy helu kończą się i całkowicie braknie go za mniej niż 40 lat
3- 16% jest wg fachowców MARNOWANYCH przez napełnianie balonów, baloników, sterowców itd przez cywili
4- Hel jest potrzebny minn przy wykonywaniu rezonansu magnetycznego w medycynie

Coś mi się wydaje że w temacie helu będzie już tylko gorzej Sad
Tomek Kalbarczyk - 17-02-2013, 09:21
Temat postu:
A Polska posiada największe złoża helu w UE , tylko że PGNiG sprzedało kopalnię Messerowi.
Adam Frajtak - 17-02-2013, 09:38
Temat postu:
Tomek Kalbarczyk napisał/a:
A Polska posiada największe złoża helu w UE , tylko że PGNiG sprzedało kopalnię Messerowi.

I Messer przeniósł ją do Republiki Południowej Afryki czy pozostawił tą kopalnię w UE w kraju zwanym Polską? .... Chodzi mi o to czy to coś zmienia że jedna firma sprzedała jakąś swoją niepotrzebną cząstkę drugiej silnej firmie?
Tomek Kalbarczyk - 17-02-2013, 09:51
Temat postu:
A Ty oczekiwałeś ode mnie lekarstwa na problem ubywania helu, czy też tak sobie chciałeś ponarzekać?
Adam Frajtak - 17-02-2013, 10:36
Temat postu:
Tak jak już napisałem "Chodzi mi o to czy to coś zmienia że jedna firma sprzedała jakąś swoją niepotrzebną cząstkę drugiej silnej firmie?"
Marcin Tracz - 17-02-2013, 14:17
Temat postu:
Cytując wikipedie:
"Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo posiada jedyną na terytorium Unii Europejskiej instalację do pozyskiwania helu. Stanowi ona część odazotowni gazu ziemnego w Odolanowie oraz w odazotowni w okolicach Ostrowa Wielkopolskiego. W 2012 roku zakończyła się jej dwuletnia modernizacja. Dzięki temu wzrośnie wydajność instalacji, o ok. 30%, i ergonomiczność. Wartość prac wynosiła 27,7 milionów złotych. Dzięki instalacji PGNiG Polska jest jednym z sześciu krajów na świecie produkujących hel. Wśród głównych odbiorców są: Austria, Francja, Niemcy, Szwajcaria, Turcja, Wielka Brytania, kraje bałkańskie."
Konrad Dubiel - 18-02-2013, 09:42
Temat postu:
PGNiG większość produkcji sprzedaje Messerowi.
No i mamy hel po 1700 PLN za flaszkę...
Adam Frajtak - 18-02-2013, 11:05
Temat postu:
1700 za flaszkę to może być dopiero początek złych wiadomości, prowadzone są rozmowy dotyczące zakazu sprzedaży helu w celach rozrywkowych czyli dotyczyć to może również nurkowania.
Bogen - 18-02-2013, 11:29
Temat postu:
Konrad Dubiel napisał/a:
PGNiG większość produkcji sprzedaje Messerowi.
No i mamy hel po 1700 PLN za flaszkę...

Jakiego helu ?
Tomek Kalbarczyk - 18-02-2013, 11:35
Temat postu:
Ja jestem podwójnie nieszczęśliwy bo zanim dotrę do nurkowań na trimiksie to albo hel będzie kosztował 1000 EUR / flaszkę, albo nie będzie go w ogóle. Zatem Ci, którzy na trimiksie już nurkują/nurkowali mają tylko połowę powodów do narzekania. silent
bpiotrek - 18-02-2013, 11:39
Temat postu:
Why the world is running out of helium - Independent

Cytat:

Professor Richardson believes the price for helium should rise by between 20- and 50-fold to make recycling more worthwhile.


Cytat:
Professor Richardson also believes that party balloons filled with helium are too cheap, and they should really cost about $100 (£75) to reflect the precious nature of the gas they contain.


Czy nurkowanie trimixowe ma przyszłość? Evil or Very Mad
Adam Jaworski - 18-02-2013, 11:44
Temat postu:
Może powstanie jakiś środek farmakologiczny znoszący narkotyczne działanie azotu na mózg - i w ten sposób zamiast tmx będzie można znowu robić deep air z podobnym efektem? Ciekawe, czy były w tym zakresie jakieś próby...
TomM - 18-02-2013, 12:32
Temat postu:
Niestety, wygląda na to, że użycie helu do celów nurkowych staje się coraz droższe i za chwilę będzie dostępne tylko dla elity finansowej. Przynajmniej w formie otwartego obiegu.
Jeśli w zakresie cen tendencja wzrostowa sie utrzyma (a wszystko na to wskazuje) to pozostanie albo wykonywać nurkowania bezhelowe, albo rebreather będzie właściwie jedyną opcją nurkowania na głebokości narkotyczne.
Przynajmniej dopóki zakup helu będzie legalny.
No to może nurkujmy na mieszankach helowych póki to możliwe i nie odkładajmy na później, bo przyszłość rekreacyjnych nurkowań trimiksowych rysuje się kiepsko... Confused
Piotr Głoskowski - 18-02-2013, 13:07
Temat postu:
Na szczęście hel można otrzymać z wodoru w prostej reakcji:
p+p-->D+e+v
D+p-->He+y
He+He-->He+2p
W uproszczeniu H +H = He + energia
Przy okazji chałupę sie ogrzeje i sprężarkę zasili. Będą Państwo zadowoleni.
Smile
Grotto8 - 18-02-2013, 13:11
Temat postu:
Z powodu dostępności i ceny helu jest tylko kwestią czasu kiedy dla nurkowań komercyjnych (przemysłowych) będzie opracowana inna technologia. Skorzysta na tym również nurkowanie rec. Pewnie nie szybko, ale w końcu mamy na to 40 lat Smile
Piotr Głoskowski - 18-02-2013, 13:21
Temat postu:
Jeśli regulacje UNESCO ograniczą nurkowanie do wraków nie starszych niż 100 lat to za czterdzieści lat i tak nie będzie po co nurkować głębiej niż na 40 m.
Adam Frajtak - 18-02-2013, 13:46
Temat postu:
Piotr(G) napisał/a:
Jeśli regulacje UNESCO ograniczą nurkowanie do wraków nie starszych niż 100 lat to za czterdzieści lat i tak nie będzie po co nurkować głębiej niż na 40 m.

A jest taki pomysł?
Piotr Głoskowski - 18-02-2013, 14:05
Temat postu:
Na jednej z prezentacji podczas Festiwalu Wrakowego Weiber opowiadając o jednym ze swoich nurkowań dorzucił " ale spieszcie się bo zostały tylko dwa lata". Statek zatonął w 1915 roku i za rok nie będzie można na nim nurkować bez zezwoleń ze względu na nowe regulacje wprowadzone przez UNESCO. Potem pociągnął temat mówiąc, że najprawdopodobniej z tego powodu odmówi UNESCO ich prośbie o współpracę przy ich publikacji nt. wraków. Po prezentacji zapytałem go o to czy to jest obowiązujące prawo, czy dotyczy wszystkich wraków czy tylko o szczególnym znaczeniu historycznym. To ostatnie sformułowałem jako pytanie o biznes na Scapa. Uzyskałem odpowiedź, że to bardzo poważny problem dla tamtejszych firm a prawo obowiązuje. To cała moja wiedza na ten temat. Nie potwierdzałem jej nigdzie więcej.
Informacja przyznam mocno mnie zdumiała.
Konrad Dubiel - 18-02-2013, 14:38
Temat postu:
Bogen napisał/a:
Konrad Dubiel napisał/a:
PGNiG większość produkcji sprzedaje Messerowi.
No i mamy hel po 1700 PLN za flaszkę...

Jakiego helu ?


4.6
Konrad Dubiel - 18-02-2013, 14:42
Temat postu:
Piotr(G) napisał/a:
nie będzie można na nim nurkować bez zezwoleń ze względu na nowe regulacje wprowadzone przez UNESCO.


Prawdopodobnie masz na myśli konwencję o ochronie podwodnego dziedzictwa kulturowego:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Konwencja_o_ochronie_podwodnego_dziedzictwa_kulturowego
Stare to, nie ratyfikowane przez Polskę i chyba z konwencji nie wynika zakaz nurkowania.
Piotr Głoskowski - 18-02-2013, 16:04
Temat postu:
http://www.unesco.org/new/en/culture/themes/underwater-cultural-heritage/world-war-i/
Bogen - 18-02-2013, 17:35
Temat postu:
Konrad Dubiel napisał/a:
Bogen napisał/a:
Konrad Dubiel napisał/a:
PGNiG większość produkcji sprzedaje Messerowi.
No i mamy hel po 1700 PLN za flaszkę...

Jakiego helu ?


4.6


Nie wiem w jakiej cenie ostatecznie kupujesz i ile helu potrzebujesz ale na moje oko powinieneś nawiązać kontakt z kimś kto ma bardziej atrakcyjną umowę. Wink
Hel, jeszcze ( nie wiem jak długo) można kupić lekko poniżej 1000zł.
Adam Jaworski - 18-02-2013, 17:42
Temat postu:
Nie mam nic wspólnego z trymiksem, ale chyba zaraz sobie walnę linię trendu ceny, policzę koszt pieniądza zamrożonego w butlach i gazie i jak mi coś wykres pokaże, nakupię butli i zrobię zapas, którego zacznę używać dopiero za kilka lat Smile

Gdzie i za ile można kupić takie duże butle?
Paweł Seweryniuk - 18-02-2013, 18:38
Temat postu:
zrobilismy dokładnie tak samo jakiś miesiąc temu, mamy killka do 200, kilka do 300 ale widzę ze trzeba jeszcze dokupić.
Tomek Płociński - 18-02-2013, 18:46
Temat postu:
TomM napisał/a:
Przynajmniej w formie otwartego obiegu.

Jako zwolennik teorii spiskowych jestem przekonany, że za wzrost cen helu jest odpowiedzialne lobby rebreather'owe Twisted Evil Twisted Evil
Fox. - 18-02-2013, 20:51
Temat postu:
Paweł Seweryniuk napisał/a:
zrobilismy dokładnie tak samo jakiś miesiąc temu, mamy killka do 200, kilka do 300 ale widzę ze trzeba jeszcze dokupić.



Very Happy http://german.alibaba.com/product-gs/scuba-self-contained-underwater-breathing-apparatus-cylinder-and-diving-cylinder-607276463.html
Fox. - 18-02-2013, 20:53
Temat postu:
Wink http://www.alipapers.com/15l-hydrogen-cylinder_1/
Leszek Łaptaszyński - 18-02-2013, 21:30
Temat postu:
W Polsce zasoby helu w złożach eksploatowanych wystarczą na kilkanaście lat w udokumentowanych na kilka lat dłużej. Niedługo i tak czeka nas zakup helu "światowego". Nasz hel sprzedajemy na całą europę i ceny są raczej zbliżone do światowych. Między 2002 a 2007 rokiem cena helu wzrosła dwukrotnie. I będzie drożał, jadnak w jakim tempie nikt nie wie. Jego podaż zależy od ilości wydobytego gazu ziemnego. Ostatnio w Katarze wybudowano największą na świecie fabrykę helu. Dla nurków na pewno starczy. Do nurkowań głębokich zawodowych zużywa się parę procent produkcji światowej (240 mln m3) a do rekreacyjnych to pewnie ułamek procenta.
Marcin Tracz - 18-02-2013, 22:35
Temat postu:
a co wy nato

Cena helu 4.6 65 zł za m3
pawelw - 18-02-2013, 22:38
Temat postu:
TomM napisał/a:
albo rebreather będzie właściwie jedyną opcją nurkowania na głebokości narkotyczne.


to przez GUE Razz na pedalski nurki biotą hel ... , a tak na prawdę to CCR i tylko CCR 1/4 ceny za takie same nury ... nic tylko nurać Smile
slawek - 18-02-2013, 23:03
Temat postu:
Marcin Tracz napisał/a:
a co wy nato

Cena helu 4.6 65 zł za m3

No to ja na to, że na takim pociemniałym pasku jest napisana data
"poniedziałek, 10 stycznia 2011 21:44 "
pawelw - 18-02-2013, 23:10
Temat postu:
Cytat:
No to ja na to, że na takim pociemniałym pasku jest napisana data
"poniedziałek, 10 stycznia 2011 21:44 "


haha miszcz !!! do helu nie dorósł niegdy nie kupował tylko googlował Smile
Konrad Dubiel - 19-02-2013, 08:57
Temat postu:
Marcin Tracz napisał/a:
a co wy nato
Cena helu 4.6 65 zł za m3


10 stycznia 2011 - wtedy tyle kosztował - jakieś 800 PLN brutto za butlę 50l 200 bar.
Teraz jest 1300 a od marca 1700 PLN za flaszkę.
Konrad Dubiel - 19-02-2013, 09:07
Temat postu:
Piotr(G) napisał/a:
http://www.unesco.org/new/en/culture/themes/underwater-cultural-heritage/world-war-i/


"UNESCO calls therefore on its Member States and on society, to engage stronger in order to achieve a comprehensive preservation and understanding of this legacy as a unique testimony of war and a convincing voice for peace".
Czyli po polsku: "bla, bla, bla..."

Coś mi się zdaje, że z tym rzekomym zakazem to jakaś pomyłka.
Piotr Głoskowski - 19-02-2013, 10:56
Temat postu:
Dla Prawdziwych Polaków to raczej dramat nie jest bo pierwszowojennych wraków to u nas jakoś tak mało ale rozumiem, że nurkowie dla których sensem nurkowania jest to co w Kanale mogą być mocno zaniepokojeni. Jeżeli UK to ratyfikowała ( ?) a Francja na pewno ( dopiero co - jest na tej stronie w aktualnościach) i chłopaki do tego czytają takie teksty to mogą być zaniepokojeni ( wiem, że to wygląda jakby ktoś sobie "jaja" robił ale to z ich strony):

Site Protection

The safeguarding of submerged archaeological sites needs effective site supervision and often also physical protection.

Site supervision
Several operational tools may help to ensure an effective supervision of sites:

Protected zones and delimitation buoys may define protected areas and feature information panels warning intruders about penalties. Vigilance from guards and law enforcement remain necessary.

Sonar buoys: float moored in water to mark a location, they may warn of danger, or indicate a navigational channel transmitting information to a base station on land. They can be installed in the parameters of an underwater archaeological site and may set off an alarm when a boat enters a particular zone. The alarm can also activate a camera or trigger the production of a satellite image transmitting information about the intruder to State authorities.

Satellite supervision: the movements of ships within protected zones, containing underwater cultural heritage, can be controlled by satellite (see for instance the Spanish Vyamsat Project). High resolutions satellite images are taken by various satellites of certain maritime zones and a cartographic map is produced. Position changes of ships are in this way identified and vessels detected that violate the boundaries of protected areas. The images are processed by a database that contains software on geography, digital cartography, graphics and positioning technology. The data collected may serve also as prove in a court case.
Marek Cacaj - 21-02-2013, 09:19
Temat postu:
Bogen napisał/a:
Nie wiem w jakiej cenie ostatecznie kupujesz i ile helu potrzebujesz ale na moje oko powinieneś nawiązać kontakt z kimś kto ma bardziej atrakcyjną umowę.
Hel, jeszcze ( nie wiem jak długo) można kupić lekko poniżej 1000zł.

Tyle to kosztuje teraz , od pierwszego marca cena wzrasta do 1700
Bogen - 06-03-2013, 16:02
Temat postu:
Marek Cacaj napisał/a:
Bogen napisał/a:
Nie wiem w jakiej cenie ostatecznie kupujesz i ile helu potrzebujesz ale na moje oko powinieneś nawiązać kontakt z kimś kto ma bardziej atrakcyjną umowę.
Hel, jeszcze ( nie wiem jak długo) można kupić lekko poniżej 1000zł.

Tyle to kosztuje teraz , od pierwszego marca cena wzrasta do 1700


Wprowadzasz w błąd użytkowników forum.
W Szczecinie nadal można kupić hel poniżej 1000zł.
Piotr Głoskowski - 06-03-2013, 20:21
Temat postu:
Co do tlenu to na pewno racja ale dla laika, a to w końcu laicy mają się przesiadać na CC ( za laika uważam każdego, kto na CC nie pływa) problemy z tlenem wydają się być pod kontrolą. To coś co zależy ode mnie. Są czujniki, w razie czego to wiem co zrobić itp. A z CO2 jest trochę jak z lawiną dla himalaisty. Poza kontrolą.
Piszę właśnie z pozycji laika, z apetytem zerkającego w stronę CC.
Zam statystyki domniemanych przyczyn wypadków i mimo, że CO2 jest tam w mniejszości to, przynajmniej na mnie, ta mniejszość działa o wiele bardziej studząco niż cała reszta.
Z przyjemnością zmienię zdanie. Nawet liczę na pare uspokajających tekstów Smile.
Marek Cacaj - 07-03-2013, 11:01
Temat postu:
Bogen napisał/a:


Wprowadzasz w błąd użytkowników forum.
W Szczecinie nadal można kupić hel poniżej 1000zł.


Właśnie dzwonilem do Messera i cena za Hel 4.6 to 1550. W Linde jest podobnie. Napisz gdzie można kupić za 1000 zł to Wszyscy użytkownicy forum skorzystają.
Tomek Płociński - 07-03-2013, 11:24
Temat postu:
Ja mam w pracy po cirka 700 zł ale tylko dlatego, że jakiś czas temu podpisaliśmy długoterminową umowę, która się kończy w tym roku i już wiem, że będę musiał płacić więcej.
Marek Cacaj - 07-03-2013, 11:37
Temat postu:
My tez mieliśmy w podobnej cenie ale umowa skończyła sie w tamtym roku
Tomek Płociński - 07-03-2013, 12:05
Temat postu:
Moze Bogenowi sie jeszcze nie skoczyla Mr. Green
Tomek Płociński - 07-03-2013, 12:12
Temat postu:
Wątek o nurkowaniu na CCR przeniosłem do tego działu
Ryzyko nurkowania na CCR

2.0 Powered by phpBB modified v1.9 by Przemo © 2003 phpBB Group and little modified v 0.1 by Mariusz