Forum Dive Trek Group

Forum Ogólne - termin przydatności gazów

Wojciech Gajowniczek - 18-04-2013, 20:44
Temat postu: termin przydatności gazów
Witam,

Czy może orientuje się ktoś : czy gaz przetrzymywany w butli przez dłuższy okres może się przeterminować , być niezdatny do użytku ?
Mam butle 11l z prawie 2 letnim + - nx50 Wink Można użyć czy lepiej nie ?

--
Wojtek G.
Adam Jaworski - 18-04-2013, 20:54
Temat postu:
Co Ci napisal blender na butli, tam gdzie jest pozycja "Best before: ..."? Smile
pawelk282 - 18-04-2013, 21:05
Temat postu:
Podejdz do tego w ten sposob: butla do legalizacji, wiec gaz do spuszenia Smile
Wojciech Gajowniczek - 18-04-2013, 21:05
Temat postu:
Cytat:
Co Ci napisal blender na butli, tam gdzie jest pozycja "Best before: ..."?

Shake before use
Tomek Płociński - 18-04-2013, 21:56
Temat postu:
Co Ci pokazał pomiar tlenu?
crowley - 19-04-2013, 09:42
Temat postu: Re: termin przydatności gazów
wojtazz napisał/a:
Można użyć czy lepiej nie ?
lepiej nie.
Piotr Klementowski - 19-04-2013, 09:46
Temat postu:
Ja się podłączę pod pytanie. Taki scenariusz: Kupuję butlę i trzymam w domu nabitą bo akurat mnie najdzie na nurkowanie, spakuje się i po prostu pojadę. Nie jestem uzależniony od żadnego centrum nurkowego żeby butlę wypożyczyć, nabić. Ale jeśli nie nurkuję co tydzień tylko np 3 miesiące się złoży to czy z takim gazem można nurkować? Nitrox/powietrze.

Czyli po prostu : jaki jest ten termin przydatności gazu do użycia?
Wojciech Gajowniczek - 19-04-2013, 09:57
Temat postu:
Tomek Płociński napisał/a:
Co Ci pokazał pomiar tlenu?


-3%

--
W.
Jarek Andrzejewski - 19-04-2013, 10:03
Temat postu:
Butle ładowane tlenem medycznym mają 3 lata ważności. Informacja z Linde Gaz w Łodzi, sprzed chwili.
Jeśli więc tlen 3 lata może w butli poczekać, to chyba w mieszaninie z azotem nie krócej?
Zastrzegam, że nie mam wiedzy co do wpływu np. wody, resztek oleju czy rdzy w butli na jakość gazu - więc być może ten czas trzeba skrócić (ale, nawet jeśli tak, to IMHO raczej do wielu miesięcy niż paru tygodni - no i jednak na stan naszej butli mamy pewien wpływ Smile )
Paweł Boruta - 19-04-2013, 10:05
Temat postu:
crowley napisał/a:
lepiej nie


To zwykła ostrożność na zasadzie "nie kusić losu" czy jakoś to uzasadnisz? Odruch mam taki sam, też "lepiej nie" ale się zastanawiam, czy mato sens Smile.

A jak wygląda sprawa z trymiksem? Wiem że po nabiciu taki gaz musi się zmieszać, a czy w stojącej rok butli może się rozwarstwić?

Pozdrawiam, Paweł
crowley - 19-04-2013, 10:16
Temat postu:
Paweł Boruta napisał/a:
crowley napisał/a:
lepiej nie


To zwykła ostrożność na zasadzie "nie kusić losu" czy jakoś to uzasadnisz? Odruch mam taki sam, też "lepiej nie" ale się zastanawiam, czy jest to jakkolwiek uzasadnione Smile.
nie pamiętam dokładnie przepisu(właśnie szukam:)), ale po głowie kołacze mi się termin 3 miesiące. Butla żyje swoim życiem. Odstaw sobie kiedyś butle nabitą czymkolwiek(oprócz 100% tlenu medycznego w butli tlenowej) i zobacz jak będzie pachnieć po roku;] Z tlenem medycznym sprawa wygląda inaczej, bo butle tlenowe, standardowe, używane w ratownictwie medycznym mają zawór zwrotny - nic tam się nie dostaje.

Paweł Boruta napisał/a:

A jak wygląda sprawa z trymiksem? Wiem że po nabiciu taki gaz musi się zmieszać, a czy w stojącej rok butli może się rozwarstwić?
Może się rozwarstwić i wcześniej - ale to nie problem, wystarczy butlą porządnie pomajtać;]
martin - 19-04-2013, 11:15
Temat postu:
Jarek Andrzejewski napisał/a:
Butle ładowane tlenem medycznym mają 3 lata ważności.


Bo jest to (jak sama nazwa wskauzuje) produkt medyczny i musi miec date przydatnosci. Idiotyczne przepisy.

crowley napisał/a:
i zobacz jak będzie pachnieć po roku

Dokladnie tak samo. Jak smierdzi to masz flache do czyszczenia - niezaleznie jak dlugo bedziesz mial w niej gaz.

Cytat:
-3%

Blad pomiaru. Oszacuj szybciutko:

11l * 200 bar* 50% = 1100 barl O2
11l * 200 bar* 47% = 1034 barl O2
Daje ~60 barl ubytku O2 => ~93g => ~5.9 mol

O2 mogl tylko zwiazac sie z materialem butli -> w wyniku reakcji powstaje Fe3O4 - wiaze 4.4 mol Fe, sumaryczna masa ~250g+~93g -> 340 g rdzy
Lukciu - 19-04-2013, 11:15
Temat postu:
crowley napisał/a:
i zobacz jak będzie pachnieć po roku;


Jak i czym? scratch

Tlen, azot, hel to nie maja zapachu. Jedynie w grę wchodzą jakieś grzyby i organika ale znieść 200 ata przy 50% tlenu to jest coś (zwłaszcza jak mieszanie było parcjalne). Ewentualnie problemem mogą być tlenki, jeśli ma się co w butli utlenić. Tlenek aluminium jest bezzapachowy więc sam w sobie odpada.


Jarek Andrzejewski napisał/a:
Jeśli więc tlen 3 lata może w butli poczekać, to chyba w mieszaninie z azotem nie krócej?


To jest tylko przepis. Jakaś data ważności musi być - jest to 'tlen medyczny' czyli lek. Dla porównania butle nurkowe 'żyją' wedle przepisów dwa lata. Czyli 3 lata dla tlenu jest zawsze całkowicie bezpieczne, przy zachowaniu odpowiednich standardów.

Edit:
martin napisał/a:
w wyniku reakcji powstaje Fe3O4


11l To raczej flaszka alu.
crowley - 19-04-2013, 11:39
Temat postu:
jeśli flaszki byłyby idealnie czyste powietrze nie będzie niczym pachnieć. niestety idealne warunki to tylko w erze.
martin - 19-04-2013, 11:50
Temat postu:
Cytat:
11l To raczej flaszka alu.


Niekoniecznie:

ale na wszelki wypadek: 5.9 mol * ~102 g/mol => ~600g

crowley napisał/a:
jeśli flaszki byłyby idealnie czyste powietrze nie będzie niczym pachnieć


Moje nie pachna. Nawet po 12..14 miesiacach.
Lukciu - 19-04-2013, 12:14
Temat postu:
martin napisał/a:
Niekoniecznie:
ale na wszelki wypadek: 5.9 mol * ~102 g/mol => ~600g


Statystycznie.
Co do aluminium - tworzy warstwę tlenku -> nie utlenia się dalej.

Te 3% (jeśli to alu) wygląda mi na niepewność pomiaru. Tak czy siak - wniosek ten sam.
crowley - 19-04-2013, 12:26
Temat postu:
martin napisał/a:
crowley napisał/a:
jeśli flaszki byłyby idealnie czyste powietrze nie będzie niczym pachnieć


Moje nie pachna. Nawet po 12..14 miesiacach.
używasz filtra osobistego czy masz swoją sprężarkę?Smile
martin - 19-04-2013, 12:56
Temat postu:
Mam pewne zrodla + filtr przy niepewnym zrodle.
crowley - 19-04-2013, 12:59
Temat postu:
martin napisał/a:
Mam pewne zrodla + filtr przy niepewnym zrodle.
to dużo zmienia jeśli chodzi o jakość gazu;]
martin - 19-04-2013, 13:10
Temat postu:
A tak z ciekawosci: jak kupujesz kielbase, to kupujesz najlepsza czy najtansza Smile?
Wojciech Gajowniczek - 19-04-2013, 13:14
Temat postu:
martin napisał/a:

Moje nie pachna. Nawet po 12..14 miesiacach.

Tu też nie wyczułem jakiegoś dziwnego zapachu.
Gaz był z dobrego, sprawdzonego źródła.

Lukciu napisał/a:

Te 3% (jeśli to alu) wygląda mi na niepewność pomiaru. Tak czy siak - wniosek ten sam.

Nie napisałem na początku -butla alu s080, Rolling Eyes

No to jeszcze czujnik muszę sprawdzić...

--
W.
crowley - 19-04-2013, 13:15
Temat postu:
martin napisał/a:
A tak z ciekawosci: jak kupujesz kielbase, to kupujesz najlepsza czy najtansza Smile?
jak jestem głodny to kupuje jakąkolwiek:)
martin - 19-04-2013, 13:17
Temat postu:
Widzisz, ja nie. Mimo ze po kielbasie to "najwyzej" spedze pare godzin w kiblu, a przy jakimkolwiek gazie moge sobie zrobic kuku.
martin - 19-04-2013, 13:18
Temat postu:
Niekoniecznie. +/- 2% to calkiem dobra dokladnosc, wiec spokojnie miesisz sie w granicy bledu pomiaru.
crowley - 19-04-2013, 13:21
Temat postu:
martin napisał/a:
Widzisz, ja nie. Mimo ze po kielbasie to "najwyzej" spedze pare godzin w kiblu, a przy jakimkolwiek gazie moge sobie zrobic kuku.
ogólnie nie jem kiełbasy, chodziło, że jak nie mam gdzie nabić to bije tam gdzie mogę;]
Lukciu - 19-04-2013, 14:24
Temat postu:
wojtazz napisał/a:
No to jeszcze czujnik muszę sprawdzić...

Nie zaszkodzi.

OT/
Refleksja 'na szybko' - wstępnie wystarczy potrząsnąć butlą. Nie ma bata - z 0.6 kg tlenku musiałoby coś latać 8) Wink
ZielonySmok - 20-04-2013, 09:10
Temat postu:
Podobny wątek:
http://www.divetrek.com.pl/forum/viewtopic.php?t=6880

Tlen po kilkunastu latach w cylindrze stalowym, wdychany przez 20 minut nie posiadał żadnego smaku lub zapachu.
Fox. - 20-04-2013, 22:49
Temat postu:
Mieszanki oddechowe w szczegolnosci posiadajace zawartosc Helu zmieniaja swoj sklad nie stosujac w cylindrach do nich odpowiednich zaworow. To jedyna uciazliwosc.
Po dluzszym skladowaniu mieszanek pod cisnieniem w cylindrach nalezy zbadac ich obecny procentowy sklad.
Pozdrawiam
sskijop - 21-04-2013, 12:09
Temat postu:
ja nie nurkuje podczas zimy wywalam gaz i napełniam od nowa, a czy sie przeterminuje to nie wiadomo.
martin - 21-04-2013, 12:12
Temat postu:
sskijop napisał/a:
a czy sie przeterminuje to nie wiadomo


Wiadomo. Tylko ty nie wiesz Wink

W dalszym ciagu sie zastanawiam, dlaczego ludzie maja strach przechowywac przez pare miesiecy gaz, ktory jest 4.5 mln lat stary. Wink
crowley - 21-04-2013, 14:59
Temat postu:
martin napisał/a:
W dalszym ciagu sie zastanawiam, dlaczego ludzie maja strach przechowywac przez pare miesiecy gaz, ktory jest 4.5 mln lat stary. Wink
nie każdy ma filtr osobisty i nie każdy ma dostęp do sprawdzonej nie syfiącej sprężarki. stąd obawy. jak ktoś raz natknie się na śmierdzący gaz, to obawia się o to czy znów nie będzie podobnie.
martin - 21-04-2013, 15:05
Temat postu:
Gaz to nie wino albo ser, nie dojrzewa. Albo smierdzi od razu, albo wcale
Fox. - 21-04-2013, 21:06
Temat postu:
martin napisał/a:
sskijop napisał/a:
a czy sie przeterminuje to nie wiadomo


Wiadomo. Tylko ty nie wiesz Wink

W dalszym ciagu sie zastanawiam, dlaczego ludzie maja strach przechowywac przez pare miesiecy gaz, ktory jest 4.5 mln lat stary. Wink


Slusznie za Martinem.
Jak wspominalem wyzej gazy lekkie ulatniaja sie przez kiepskie tanie zawory...i to moze zmienic tylko sklad mieszanki...poza tym gaz gazem zostanie takim jakim byl przez lata.
Po co go spuszczac ? poza
tym podstawa jest utrzymywac cylindry pod cisnieniem.
Patrz instrukcja ich obslugi.
Pozdrawiam.
Lukciu - 21-04-2013, 23:17
Temat postu:
martin napisał/a:
W dalszym ciagu sie zastanawiam, dlaczego ludzie maja strach przechowywac przez pare miesiecy gaz, ktory jest 4.5 mln lat stary.


Selekcja naturalna.
Geny tych którzy na wszystkim się znają i testują tą wiedzę na sobie nie są 'promowane'.
crowley - 22-04-2013, 16:19
Temat postu:
martin napisał/a:
Gaz to nie wino albo ser, nie dojrzewa. Albo smierdzi od razu, albo wcale
co śmierdzi nie wiem. wiem, że mój guru od gazów zauważył ścisły związek z zawilgoconymi butlami a smrodkiem. ja wiem tylko, że śmierdzi, bo sam miałem okazję to poczuć.
martin - 22-04-2013, 17:11
Temat postu:
Jakos nie wiem co chcesz powiedziec - jak smierdzi, trzeba wyczyscic flachy. Nie widze zwiazku "jak smierdzi, to mozna krotko przechowywac" - smrod czuc natychmiast.
crowley - 23-04-2013, 06:56
Temat postu:
martin napisał/a:
smrod czuc natychmiast.
jak masz olej - tak. jak masz wodę - nie.
Wojtek A. Filip - 23-04-2013, 08:13
Temat postu:
Jarek, a nie lepiej, przyjmując, że prędzej czy później coś niefajnego w butli się znajdzie od razu zacząć prewencyjnie stosować filtr/filtry?

Odpada gdybanie co do jakości gazów, a przy okazji oszczędzasz czas/$ na serwisie butli, zaworów, wymianie węży i serwisie automatów.


Pozdrawiam,
Wojtek
martin - 23-04-2013, 08:59
Temat postu:
crowley napisał/a:
jak masz wodę - nie.

Dwa pytania:
1.) skad sie bierze woda w butli?
2.) co sie z ta woda dzieje, ze zaczyna smierdziec?
crowley - 23-04-2013, 09:18
Temat postu:
martin napisał/a:

Dwa pytania:
1.) skad sie bierze woda w butli?
np. z niesprawnej sprężarki
martin napisał/a:

2.) co sie z ta woda dzieje, ze zaczyna smierdziec?
nie mam pojęcia;]
Wojtek Filip napisał/a:
Jarek, a nie lepiej, przyjmując, że prędzej czy później coś niefajnego w butli się znajdzie od razu zacząć prewencyjnie stosować filtr/filtry?
oczywiście, że lepiej. ale proponuje zrobić ankietę ile osób stosuje filtry. okaże się, że znikoma część...
martin - 23-04-2013, 09:49
Temat postu:
crowley napisał/a:
np. z niesprawnej sprężarki

Selektywnie? Filtr kondensatu uszkodzony tak, ze przepuszcza wode, ale nie przepuszcza oleju?

Cytat:
nie mam pojęcia;]

Ta odpowiedz mnie jakos nie satysfakcjonuje.

crowley napisał/a:
ale proponuje zrobić ankietę ile osób stosuje filtry.

Zrob ankiete ile osob uzywa gumek przy przypadkowym seksie. Czy wynik ankiety w jakikolwiek sposob wplywa na twoje zachowanie?
Wojtek A. Filip - 23-04-2013, 09:51
Temat postu:
crowley napisał/a:
ale proponuje zrobić ankietę ile osób stosuje filtry. okaże się, że znikoma część...
...a to pokaże, że ?



Ktoś pyta jak długo gaz w butli jest przydatny do spożycia?
Odpowiedź: jeżeli tylko przeanalizujemy skład i jest ok, to nie ma takiego terminu.


...a jeżeli gaz śmierdzi?
No to użytkownik ma wkłady filtrów do wymiany, czeka go serwis sprzętu, zakup nowych węży bo porowatość gumy uniemożliwia ich wymycie, sprzęt pewnie utracił kompatybilność tlenową etc., a gaz oczywiście nie nadaje się do użycia.


...ale ja nie stosuję filtrów...
-poszukaj jak największej ilości informacjji na temat ich działania i kupuj jak najszybciej, albo zrezygnuj ze sprężarkowni w której ładujesz butle i znajdź "czystszą"



...ale je nie chcę filtra bo ankieta pokaże że prawdopodobnie nikt takiego nie używa, a boję się, że koledzy będą się śmiali Rolling Eyes

-ryzykujesz podtruwanie się
-masz sporo $ na serwis sprzętu (chyba, że udajesz, że płukanie butli załatwia sprawę - co oczywiście nie jest prawdą)
-nie jesteś zdziwiony złym samopoczuciem w czasie/po nurkowaniu, oraz tym że gaz śmierdzi, bo przecież wiesz dlaczego cheers
Wojciech Gajowniczek - 23-04-2013, 13:06
Temat postu:
Dzięki za podsumowanie.
Janusz Giera - 23-04-2013, 15:42
Temat postu:
Następujące pytanie
ładowanie miksem parcjalnym potrzebne są dwa filtry?
Jeden do tlenu,drugi do powietrza,czy używamy jednego np.tylko do powietrza,czy zakładamy że w butlach gazy są czyste Shocked
crowley - 23-04-2013, 15:47
Temat postu:
Janusz Giera napisał/a:
Następujące pytanie
ładowanie miksem parcjalnym potrzebne są dwa filtry?
Jeden do tlenu,drugi do powietrza,czy używamy jednego np.tylko do powietrza,czy zakładamy że w butlach gazy są czyste Shocked
chodzi ci o przetaczanie tlenu parcjalnie, a następnie dobijanie powietrzem? tlen bez filtra, powietrze z filtrem.
martin - 23-04-2013, 15:55
Temat postu:
Janusz Giera napisał/a:
czy zakładamy że w butlach gazy są czyste


Spojrz na notki katalogowe gazow kupowanych z hurtowni.

Filtry "osobiste" sa potrzebne tylko, jesli wlasciciel sprezarki oszczedza na jej serwisie.
Janusz Giera - 23-04-2013, 16:07
Temat postu:
Tak jak kolega slusznie zauważył,chodzi o przetaczanie z większych butli.Dzięki za szybką podpowiedz Very Happy
Paweł Seweryniuk - 23-04-2013, 19:16
Temat postu:
tylko jak tlen to pooooooowoli.

2.0 Powered by phpBB modified v1.9 by Przemo © 2003 phpBB Group and little modified v 0.1 by Mariusz