Forum Dive Trek Group

Forum Ogólne - znaki drogowe

klon - 28-02-2014, 10:09
Temat postu: znaki drogowe
witam,
mam prośbę - czy ktoś z Was zna może ustawę/rozporządzenie dotyczącą podstaw prawnych ustawiania znaków w Polsce? Chodzi mi o to kto i w drodze jakiego aktu prawnego może ustanowić umieszczenie znaku drogowego.
Wujek gugle podrzucił mi dwa rozporządzenia - jedno o warunkach technicznych dotyczących znaków a drugie o znaczeniu poszczególnych znaków, ale nie znalazłem na razie aktu prawnego, który reguluje to kto i w drodze czego może podjąć decyzję o usytuowaniu znaku - nie wiem Rada Miasta, Prezydent...?

będę wdzięczny za popmoc... i dalej szukam Wink
pozdrawiam
k
Wojtek A. Filip - 28-02-2014, 17:09
Temat postu:
Hej.

Osoba, której szukasz: Paulina


Wojtek
Jarek Andrzejewski - 28-02-2014, 17:30
Temat postu: Re: znaki drogowe
klon napisał/a:
mam prośbę - czy ktoś z Was zna może ustawę/rozporządzenie dotyczącą podstaw prawnych ustawiania znaków w Polsce?


klik do Sejmu, podstawa prawna (ustawa Prawo o ruchu drogowym) też jest w linku.
O to chodziło?
Jagmin - 28-02-2014, 17:45
Temat postu: Re: znaki drogowe
klon napisał/a:
kto i w drodze czego może podjąć decyzję o usytuowaniu znaku - nie wiem Rada Miasta, Prezydent...


Zależy od drogi;
- gminne - gmina,
- powiatowe - powiat,
- wojewódzkie - Urząd Marszałkowski,
- ...

Robisz/zlecasz "Projekt stałej/czasowej organizacji ruchu - znak... na drodze... w miejscu..." (prosty: mapa orientacyjna, sytuacyjna 1:500 lub 1:1000, stan istniejący, nowy znak, ewentualnie foto widoku obecnie i fotomontaż planowanego, trochę sztampowego opisu z czego znak, etc.), dajesz do zatwierdzenia u zarządcy i Policji.
W wypadku dróg wojewódzkich i ważniejszych zatwierdza go zarządca odcinka a dopiero następnie URZĘDNICY "wojewódzcy" lub "krajowi". (Podobnież na tych szczeblach raczej trudno spotkać osoby przychylne najbardziej nawet uzasadnionym inicjatywom Smile)
Sebastian Budek - 01-03-2014, 00:07
Temat postu:
W Warszawie inżynier ruchu na podstawie projektu organizacji zaopiniowanego przez komendanta policji ( w zależności od drogi) miejskiego lub wojewódzkiego i zarządcę drogi.

1.Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r., poz. 1137 z późn. zm.).
2.Ustawa z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2013 r., poz. 260 z późn. zm.).
3.Rozporządzenie Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych (Dz. U. Nr 170, poz.1393).
4.Rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 43, poz.430).
5.Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 23 września 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków zarządzania ruchem na drogach oraz wykonywania nadzoru nad tym zarządzaniem (Dz. U. Nr 177, poz.1729).
Nie wiem jak teraz ale kiedyś droga przez mękę.
Pozdrawiam
Sebastian
klon - 03-03-2014, 08:58
Temat postu:
dziękuję Wam wszystkim - przerabiam temat bo na uliczce (droga wewnętrzna), wszyscy mamy garaże (mieszkańcy osiedla), przed którymi spokojnie sobie do niedawna parkowaliśmy. Ostatnio pojawił się znak "zakaz postoju" a straż miejska zostawia za wycieraczkami jakieś informacje typu, że "jak jeszcze raz cię przyłapiemy to zobaczysz..." ponieważ nie doczytałem nigdzie, że taki znak może postawić zarządca drogi a jednocześnie ani Prezydent Poznania, Rada Miasta czy Zarząd Dróg Miejskich nie wydali takiej uchwały (czy czegokolwiek tam) w tej sprawie to zacząłem troszkę temat drążyć...

poczytam i jeszcze raz dziękuję za linki salut
k
klon - 03-03-2014, 09:01
Temat postu:
Jarek Andrzejewski napisał/a:
O to chodziło?

dzięki Jarek - w sumie chodzi mi o wszystko co sprawy dotyczy zanim zacznę jakieś ruchy to chcę sprawdzić czy nie mają przypadkiem racji Wink
klon - 03-03-2014, 09:03
Temat postu:
Wojtek Filip napisał/a:
Osoba, której szukasz

dzięki Wojtek - zanim zawrócę głowę Paulinie to poczytam trochę to co koledzy wyżej podesłali salut

2.0 Powered by phpBB modified v1.9 by Przemo © 2003 phpBB Group and little modified v 0.1 by Mariusz