Forum Dive Trek Group

GUE - Projekt Baseline - Hańcza

Piotr Szpartaluk - 23-08-2015, 17:39
Temat postu: Projekt Baseline - Hańcza
Cześć!

Ruszamy z projektem Baseline na Hańczy. Project manago to Przemek Modrzewski.

Jest wybrane miejsce na tablice pomiarowe do pomiaru przejrzystości wody (krążek Secchiego), niebawem będziemy je ustawiać. Rozmawiamy też z fachowcem do badania glonów, być może będzie możliwość profesjonalnych badań wody pod kątem biologicznym.

Na razie pobraliśmy próbki drewna z tzw. Drzewa z trzeciej polanki, tu jest filmik:


Z drzewem mamy jeszcze ambitniejsze plany, ale o tym później Wink

Zapraszamy do dołączenia do projektu!
Przemek Modrzewski - 23-08-2015, 21:23
Temat postu:
Cześć )

Dodatkowo do tego co napisał Piotrek, mamy wyznaczone miejsca na pierwsze stacje badawcze.
Będziemy także wyznaczać kolejne. Potrzebna pomoc nurków GUE w zbieraniu pomiarów Smile

Zapraszamy wszystkich nurków GUE, i nie tylko, do bounce współtworzenia i udziału w tym projekcie badawczym.
Robert Langowski - 23-08-2015, 21:24
Temat postu:
Czekamy na dalsze relacje salut
Adam Jaworski - 23-08-2015, 21:49
Temat postu:
Wpadnę nad Hańczę na przełomie września i października, to jak będzie coś na bieżąco do ogarnięcia to chętnie pomogę.
Przemek Modrzewski - 02-09-2015, 17:08
Temat postu:
Kolejny weekend badawczy za nami. Tym razem udało się ustawić dwie nowe stacje badawcze, zrobić pierwsze pomiary, Odnaleźć starą stację i ją odświeżyć. Pobraliśmy także kolejne próbki drzewa - tym razem do precyzyjnego określenia wieku drzewa przy pomocy badania c14.
Krótka relacja video z naszych prac.


Sebastian Zieliński - 02-09-2015, 18:18
Temat postu:
A w jakim celu zostawiliście stara stację z metrówką w wodzie?
Question
Piotr Szpartaluk - 02-09-2015, 19:38
Temat postu:
Stara stacja zostanie przebudowana podczas następnego wyjazdu, nie mieliśmy tyle materiałów budowlanych tym razem.
Dariusz Szymański - 02-09-2015, 20:11
Temat postu:
Sebastian Zieliński napisał/a:
A w jakim celu zostawiliście stara stację z metrówką w wodzie?
Question

Bawiłem się nią w lipcu - można dokładniej zmierzyć wizurę Smile
Ciekawe co będzie z tym miejscem jeżeli wejdzie ograniczenie - ta miejscówka się nie załapała.
Przemek Modrzewski - 02-09-2015, 22:40
Temat postu:
Fajnie że jej nikt nie zniszczył. Metrowka jest częścią tej stacji więc jej nie ruszamy ale poprawimy tablice Smile
Maciej Jarząbek - 05-09-2015, 17:52
Temat postu:
Panowie fajnie, ze Wam się chce- cieszą takie akcje i mają spory sens, ale mam pytanko czy robicie to formalnie i zupełnie legalną "ścieżką" ?
Jak wiadomo Hańcza jest zbiornikiem objętym ochroną prawną i wszelkie samowolki mogą niestety obrócić się przeciw nam.
Przemek Modrzewski - 06-09-2015, 16:40
Temat postu:
Co masz na myśli legalną scieżką?

Jeśli chodzi o PB na Hańczy to jest to projekt oficjalnie zgłoszony w ramach PB. Ten projekt już był tam tylko nie było aktywny przez jakiś czas i cały wysiłek teraz w tym, żeby środowisko się zaangażowało w niego ponownie. My tylko staramy się go uruchomić, żeby było do czego dołączać.

Teraz chcemy sprawę wspólnie z władzami ustalić co on może wnieść do ochrony akwenu. W tej chwili to co uprawiamy to samowolka polegająca na nurkowaniu w Hanczy i ocenie widoczności Wink i to jeszcze nie podpada pod paragraf. Wywiercenie dziurki w drzewie też myślę, że nie podpada a może być z tego dużo fajnej wiedzy przyrodniczo - badawczej związanej z tym akwenem.

Zgadzam się jednak, że kolejne kroki to "zalegalizowanie" projektu przez "ujawnienie się" władzom i porozmawianiu o wspólnych korzyściach.
Remek Modrzewski - 06-09-2015, 17:19
Temat postu:
Nurkowanie w Hańczy jest legalne. Póki co wszędzie a po wejściu rozporządzenia (zgodnie z jego aktualnym projektem) będzie można nurkować tam gdzie zamierzamy prowadzić badania w ramach PB.

Proszę pamiętać że wszelkie działania badawcze w ramach PB to działania przyrodnicze mające na celu między innymi poznanie zmian jakie zachodzą w środowisku wodnym pod wpływem oddziaływania człowieka, człowieka przebywającego nad wodą a nie pod wodą. Dzięki naszym staraniom już w pierwszej fazie projektu mamy informacje dotyczące rozwoju drobnoustrojów których powstawanie głównie zleży od spływających z pól nawozów sztucznych.

Chcemy docelowo zainteresować RDOŚ badaniami wykonanymi w ramach PB i dzięki temu zmienić postrzeganie nas jako nurków przez urzędników tego organy państwowego.
Maciej Jarząbek - 06-09-2015, 19:43
Temat postu:
Panowie nie zrozumcie mnie źle- jestem z Wami całym sercem, ale żyję w tym kraju już chyba za długo i wiem czym to się może skończyć (Wigierski Park Narodowy jest tego doskonałym przykładem). Napiszcie coś więcej o PB Hańcza albo pokierujcie w odpowiednie linki chętnie się czegoś dowiem na ten temat.
Jarek Andrzejewski - 06-09-2015, 20:07
Temat postu:
macka5 napisał/a:
/.../żyję w tym kraju już chyba za długo i wiem czym to się może skończyć (Wigierski Park Narodowy jest tego doskonałym przykładem)./.../

masz na myśli wymóg wnoszenia opłaty za nurkowanie czy coś jeszcze?
Od lat jeżdżę nad Wigry (zacząłem na długo przed powstaniem WPN), więc mnie zaciekawiło to, co napisałeś (w zasadzie nie mam porównania z innymi PN).
Monika Brzózka - 09-09-2015, 07:45
Temat postu:
Cześć,

Taki tam luźny pomysł w kontekście projektu - podrzucam artykuł dotyczący w skrócie historii raków różnych w Hańczy. Może zbierając na stacjach dane dotyczące parametrów wody pokusić się także o monitorowanie populacji raków? Poniżej cytat a jednocześnie apel autora Pawła Laskowskiego oraz link do artykułu w Nurkowej Polsce Raki w jeziorze Hańcza ze zdjęciami Andrzeja Markiewicza.

"Historia raków w Jeziorze Hańcza może w przyszłości stanowić zalążek do współpracy przy monitorowaniu podwodnego środowiska naturalnego, a także współpracy między nurkami, naukowcami i instytucjami zajmującymi się ochroną przyrody w kraju. Odpowiednio wyszkolony z zakresu ekologii wód płetwonurek to cenny strażnik i obserwator podwodnego świata.
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Białymstoku zamiast myśleć o ograniczaniu dostępu do rezerwatu Jeziora Hańcza płetwonurkom rekreacyjnym i jednoczesnym bezmyślnym, niczym nieuzasadnionym dopuszczaniem używania łodzi motorowych bez jakichkolwiek ograniczeń i innych sprzętów motorowych oraz wyrażaniem zgody na eksplorację zbiornika jednostkom Sił Zbrojnych RP oraz jednostkom Policji i Straży Pożarnej, pomyślałby o działaniach w obszarze ekologii, min. monitorowaniu stanu populacji raków przez podwodnych obserwatorów. W kontrolowanych warunkach można byłoby pokusić się o próby odłowu raków sygnałowych przez wyselekcjonowaną grupę płetwonurków. Współpracę z płetwonurkami „ekologami” na terenie rezerwatu Jezioro Hańcza, należałoby rozpropagować na terenie całego kraju.

Prawnym narzędziem zapobiegającym kolejnym introdukcjom jest Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 12.11.2001 r. (Dz. U. nr 138, poz. 1559 z późn. zm.) ze zmianą w paragrafie 8 (Dz. U. 2003, Nr 17, poz. 160), nakazujące niewpuszczanie schwytanych osobników raka sygnałowego z powrotem do wód, w tym także do tych, w których został złowiony. Rozporządzenie to stanowi unikalne rozwiązanie prawne w skali europejskiej, lecz bez upowszechniania może okazać się nieskutecznym, martwym prawem."

pozdrawiam,
Mo
Jarek Andrzejewski - 09-09-2015, 15:38
Temat postu:
Cytat:
/.../nakazujące niewpuszczanie schwytanych osobników raka sygnałowego z powrotem do wód, w tym także do tych, w których został złowiony."

to niekoniecznie oznacza, że należy je łowić (szczególnie w rezerwacie).

Tu miałem dylemat, ale ostatecznie zostawiłem faunę w spokoju:


Monika Brzózka - 09-09-2015, 16:22
Temat postu:
Jarek Andrzejewski napisał/a:
to niekoniecznie oznacza, że należy je łowić (szczególnie w rezerwacie).

Oczywiście, ale można zrobić jedną rubryczkę więcej obok pomiaru widoczności i temperatury pod tytułem 'rak - widziany/ nie widziany' w czasie nurkowania oraz ewentualnie jeśli widziany to który i ewentualnie fotkę pacjentowi strzelić. Taka tam statystyka.

Mo

PS. Ewentualnie wycinać na butli znaczki za każdego 'ustrzelonego' raka w Hańczy Wink
Piotr Bański - 11-09-2015, 09:57
Temat postu:
Piotr Szpartaluk napisał/a:
Jest wybrane miejsce na tablice pomiarowe do pomiaru przejrzystości wody (krążek Secchiego)


W pionie czy w poziomie? W poziomie się ponoć (info z PB) kiepsko sprawdza.
Piotr Szpartaluk - 11-09-2015, 10:35
Temat postu:
W poziomie. Dokument Project Baseline - Project Set up and Establishing a Station dopuszcza tak i tak, w zależności od celów jakie chce się osiągnąć. A my chcemy wiedzieć jak to się zmienia z perspektywy nurka.
Piotr Bański - 11-09-2015, 10:46
Temat postu:
Piotr Szpartaluk napisał/a:
A my chcemy wiedzieć jak to się zmienia z perspektywy nurka.


? Smile A jaka jest alternatywna perspektywa? Wink

Z tego co pamiętam, jakieś dwa lata temu PB mocno promował ten bodaj holenderski (albo belgijski, nie pomnę) miernik, taki jak ten na pierwszej stacji. Stąd pytanie.

Ale oczywiście najważniejsza jest jednolita baza do pomiarów, więc jeśli użyjecie wszędzie krążków, to też na pewno będzie super. Życzę powodzenia Smile Mam nadzieję że kiedyś uda mi się tam zajrzeć i się przydać.
Dariusz Szymański - 28-09-2015, 22:11
Temat postu:
wczoraj odwiedziłem Hańczę, znalazłem miarkę:


Trochę niefortunne miejsce wybraliście...
Blisko tej zatoczki/cypelka często są spore ruchy wody. Na głębokości 5-6m to wychodzi tam loteria, a nie pomiary.
Koledzy byli w tym samym czasie na 2 brzegu i mieli dużo lepsze warunki nawet na płyciznach.
Mierzenie tak płytko w obecnym miejscu nie daje moim zdaniem dobrego pojęcia o widoczności...
Kontrastowa tarcza znikała z oczu w okolicach czwartego metra. Wystarczyło zanurzyć kolejne 7-8m głębiej i paprochy kompletnie znikały.
Piotr Szpartaluk - 06-10-2015, 07:46
Temat postu:
O, super! Smile
W tym miejscu są dwie stacje, druga parę metrów głębiej (na 10m), nie znalazłeś jej? Postawiliśmy dwie aby właśnie zobaczyć, którą docelowo zostawić a którą zwinąć.

Na drugim brzegu nie będziemy stawiać, w kontekście planowanego zarządzenia RDOŚ nie będzie można tam nurkować bez zezwolenia.
Dariusz Szymański - 06-10-2015, 08:15
Temat postu:
Smile na 10m nie znalazłem, ale poszukam jak żona pozwoli na nurkowanie...
Piotr Szpartaluk - 06-10-2015, 12:46
Temat postu:
Powinna być jak nikt jej nie zwinął, trzeba prostopadle do linki w głąb jeziora płynąć i za 4 ruchy płetwą jest druga, równoległa linka zakończona tabliczką.

Wybór miejsca na stację jest zdeterminowany jeszcze innym czynnikiem: strukturą geologiczną dna. W okolicach jest zazwyczaj tak twarde, że nie da się tam wbić słupka, a stacje też nie mogą być przy samym wejściu do wody bo zaraz ktoś je zdepczze. Także kilka czynników trzeba wziąć pod uwagę.
Piotr Szpartaluk - 31-12-2015, 09:40
Temat postu:
W grudniu część naszej ekipy Kasia i Renmek odwiedzili stacje pomiarowe na Hańczy.
Wizurka przepiękna! Smile


Dariusz Szymański - 31-12-2015, 10:54
Temat postu:
Pierwsze 3 tygodnie grudnia były super na Hańczy...
Woda była krystalicznie przejrzysta, koledzy raportowali nawet 15m widoczności...
http://www.youtube.com/watch?v=_VEL78fr_9s

Ostatnio byłem 29.12 i woda się trochę popsuła... wyraźnie więcej paprochów szczególnie tam głębiej.
Okonie i szczupaki pouciekały na 20-30m, woda przy powierzchni ma już poniżej 4°C
Błotko na parkingach pozamarzało, a w zatoczkach widac było nawet cienki lód Smile

2.0 Powered by phpBB modified v1.9 by Przemo © 2003 phpBB Group and little modified v 0.1 by Mariusz