Forum Dive Trek Group

DAN - DAN ubezpieczenia

Irena Gilwatowska - 08-05-2018, 10:41
Temat postu: DAN ubezpieczenia
Poniżej znajdziecie linki do materiałów dotyczących ubezpieczeń nurkowych i nienurkowych, zarówno dla wersji Sport jak i Pro (Instruktorzy, DM)

SPORT:
https://photos.app.goo.gl/aMuu4LwgjayB2Bsr8

PRO:
https://photos.app.goo.gl/p5rT9uRS9sMktfbQ6

W razie pytań zapraszam do kontaktu Smile
Irena Gilwatowska - 15-05-2018, 09:42
Temat postu: Fakty i mity na temat ubezpieczeń DAN
Podczas spotkań z serii Nurkuj Bezpiecznie pojawiło się wiele pytań dotyczących warunków ubezpieczeń nurkowych i nienurkowych dla Członków DAN. Zapraszam Was do podróży przez najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi. Mamy nadzieję, że cykl będzie przydatny podczas wyboru ubezpieczyciela, któremu zawierzycie.

Fakty i mity na temat ubezpieczeń DAN – świadczenia ubezpieczeniowe w kraju macierzystym, czyli w Polsce.

Pytanie: Czy jeśli w kraju macierzystym, czyli w Polsce, nie opłacam NFZ, czy Ubezpieczenie DAN pokryje moje leczenie w razie wypadku?

Odpowiedź: TAK. Polisa Ubezpieczeniowa DAN pokrywa świadczenia zgodnie z Twoim planem ubezpieczeniowym, również w Polsce. DAN w kraju macierzystym zwykle działa jako drugi ubezpieczyciel, a połączeniu z ubezpieczycielem narodowym, jakim w Polsce jest NFZ. Jeśli jednak z jakiegokolwiek powodu osoba ubezpieczona w DAN nie posiada żadnego innego ubezpieczenia, w tym NFZ, DAN będzie działał jako ubezpieczyciel podstawowy, zgodnie z limitami wybranej polisy.
Irena Gilwatowska - 13-06-2018, 10:08
Temat postu:
Fakty i mity na temat ubezpieczeń DAN – Pokrycie kosztów dodatkowych po wypadku

Pytanie: W Polsce zarówno ewakuacja jak i leczenie w komorze hiperbarycznej są pokrywane przez NFZ. Czy DAN pokryje pozostałe wydatki, które nie są pokrywane przez NFZ?

Odpowiedź: TAK. Ubezpieczenie DAN pokrywa nie tylko leczenie w komorze hiperbarycznej, ale też obejmuje całą listę świadczeń dodatkowych, zgodnie z wybranym planem ubezpieczeniowym. Jeśli wypadek nurkowy wydarzy się w kraju macierzystym, DAN może pokryć na przykład wydatki niemedyczne związane z wypadkiem, takie jak zakwaterowanie czy wydatki związane z dojazdami. Innym przykładem jest dzienna dieta szpitalna – jeśli jesteś hospitalizowany powyżej 24 godzin, za każdą dobę pobytu przysługuje dodatkowe świadczenie w postaci diety, w kwocie zależnej od posiadanej polisy.
Irena Gilwatowska - 14-06-2018, 09:12
Temat postu:
Fakty i mity na temat ubezpieczeń DAN – Pokrycie kosztów dojazdu do komory hiperbarycznej

Pytanie: Czy w razie konieczności dotarcia do komory hiperbarycznej samodzielnie i konieczności dalszego leczenia, DAN pokryje koszt takiej podróży?

Odpowiedź: TAK. Właściwie udokumentowane koszty dojazdu na leczenie w komorze hiperbarycznej są pokrywane. Zawsze sugerujemy najpierw skontaktować się z DAN, abyśmy mogli pomóc zorganizować najwłaściwsze działanie. Powiadomienie DAN na jak najszybszym etapie gwarantuje tez bezpośrednie rozliczenie DAN z placówką hospitalizującą, bez konieczności angażowania środków własnych poszkodowanego. Prosimy członków DAN o powiadamianie o wypadkach najpóźniej 5 dnia od zdarzenia.
Marcin Pazio - 18-06-2018, 18:59
Temat postu: zakres ubezpieczenia
Cześć
Mam pytanie odnośnie ubezpieczeń DAN które nurtuje mnie od dawna.
Czy DAN pokryje koszty leczenie wypadku nurkowego jeżeli nurkowanie było wykonywane niezgodnie z posiadanymi uprawnieniami (tu przykłady):
- nurek z uprawnieniami nTMX do 60 m wykonywał nurkowanie na 85m i zdarzył się wypadek
- nurek nurkował w jaskini na CCR bez certyfikatu CCR Cave
- nurkował z użyciem skutera bez certyfikatu DVP lub DPV cave
- nurkował trymiksowo z 3-ma stejdzami a ma formalnie uprawnienia AdvEAN lub AOWD

To oczywiście tylko teoretyczne przykłady ale będę wdzięczny za wyjaśnienie.
Piotr Głoskowski - 18-06-2018, 20:16
Temat postu:
Najbezpieczniej napisać bezpośrednio do DAN.
O ile mnie pamięć nie myli to kiedyś w FAQ znalazłem informacje, że tak zwane "uprawnienia" nie są dla DAN istotne.
To sie wydaje słuszne zarówno marketingowo jak i księgowo. Prościej zapłacić niż utrzymywać śledczych i analityków, walidować organizacje szkolące itp. itd.
Tomasz Wciórka - 18-06-2018, 20:38
Temat postu:
Irena jest bezpośrednio z DAN Cool
Marcin Pazio - 17-07-2018, 19:07
Temat postu:
Czy jest możliwość aby koleżanka Irena lub ktoś kompetentny z DAN odpowiedział na moje pytanie ?
Czy może jest niejasne lub za trudne to chętnie wyjaśnię ?
Irena Gilwatowska - 31-07-2018, 08:44
Temat postu:
Spieszę z odpowiedzią.

DAN zawsze pomaga w sytuacjach "emergency" - niezależnie od uprawnień, rodzaju nurkowania, posiadanych certyfikatów, a nawet tego, czy w ogóle jesteś członkiem DAN. Jako Fundacja DAN pomaga wszystkim nurkom w ratowaniu ich życia.

Zupełnie inną kwestią są świadczenia typowo ubezpieczeniowe po wypadku - jak np. odszkodowanie, pokrycie np. protez, diet szpitalnych, podróży do domu etc - tutaj w zależności od sytuacji każdy (!) przypadek traktowany jest indywidualnie, nie ma jednej generalnej odpowiedzi.
Inną bowiem sytuacją jest kiedy nurek AOWD stracił przytomność i znalazł się na 80 metrach, a inną, kiedy to nurkowanie zaplanował i zrealizował - wtedy bowiem świadomie naraża się na niebezpieczeństwo.

W takiej sytuacji zostanie zapewniona pomoc ratująca życie, ale dalsze świadczenia będą rozpatrywane indywidualnie.

W razie pytań zapraszam też na irena@daneurope.org lub 502399707.
Marcin Pazio - 31-07-2018, 20:28
Temat postu:
Dzięki za info.
Andrzej Piekarski - 01-08-2018, 06:31
Temat postu:
Irena

sądzę, że DAN prowadzi statystyki wypadków nurków posiadających Wasze ubezpieczenie, na potrzeby oceny ryzyka wypłat świadczeń

pytanie ile z tych wypadków było poza uprawnienia a ile w ramach?
Irena Gilwatowska - 01-08-2018, 10:00
Temat postu:
Tak, prowadzi.
Niestety nie są to dokumenty dostępne publicznie.
Postaram się jednak przygotować inną statystykę, która da pewien obraz.
Zainspirowaliście mnie Smile
Andrzej Piekarski - 01-08-2018, 11:24
Temat postu:
Irena Gilwatowska napisał/a:
Tak, prowadzi.
Niestety nie są to dokumenty dostępne publicznie.


to oczywiste i nie dziwię się, pomimo dużej oferty szkoleniowej i w ogóle budującej nurkującą brać to jak wszystko maszynka do zarabiania kasy pig

stąd zapewne dość enigmatyczna odpowiedź poniżej

Irena Gilwatowska napisał/a:
Zupełnie inną kwestią są świadczenia typowo ubezpieczeniowe po wypadku - jak np. odszkodowanie, pokrycie np. protez, diet szpitalnych, podróży do domu etc - tutaj w zależności od sytuacji każdy (!) przypadek traktowany jest indywidualnie, nie ma jednej generalnej odpowiedzi.


czy dobrze rozumiem powyższe jeśli mam "pakiet Silver za 86 euro i mam dokładnie zestaw
świadczeń jak w linku", to w momencie wypadku jednak będzie weryfikowane indywidualnie?
Jeśli tak to niestety nas nurków stawia to w charakterze "petentów" jak w standardowej ubezpieczalni.
Irena Gilwatowska - 01-08-2018, 11:34
Temat postu:
Jeśli posiadasz jak w przykładzie uprawnienia AOWD, a zaplanujesz i zrealizujesz nurkowanie na 80 metrów, i będziesz miął wypadek, to tak - będziesz rozpatrywany indywidualnie. O ile oczywiście przeżyjesz.

Osoby ubezpieczone w żadnym wypadku nie są traktowane jak "petenci". Jednak obowiązują pewne zasady (jak wszędzie) i nie można oczekiwać, że ktoś świadomie je łamiący będzie traktowany tak samo, jak osoby tych zasad przestrzegające.

nie sądzisz, że to dość logiczne?
Andrzej Piekarski - 01-08-2018, 12:38
Temat postu:
Owszem

jednak Twój pierwotny wpis pozwala sądzić, że nawet nurkując w ramach limitów mając wypadek będę rozpatrywany indywidualnie zamiast: kupiłeś pakiet Silver w ramach pakietu masz strzelam 20 świadczeń ergo tego możesz oczekiwać w momencie wypadku jako pewnik a nie My DAN się zastanowimy czy twój wypadek jednak był hmm poprawny?

Indywidualizm zakładam w momencie kiedy zadziało się coś czego w powyższej liście nie ma a się zadziało i trzeba podjąć decyzję aby delikwenta uratować.
Irena Gilwatowska - 01-08-2018, 13:38
Temat postu:
ależ ja dokładnie to napisałam!

Przeczytaj proszę cały wątek - podstawowe pytanie dotyczyło przekraczania swoich limitów i uprawnień...!
Andrzej Piekarski - 01-08-2018, 14:03
Temat postu:
napisanie
Irena Gilwatowska napisał/a:
DAN zawsze pomaga w sytuacjach "emergency" - niezależnie od uprawnień, rodzaju nurkowania, posiadanych certyfikatów, a nawet tego, czy w ogóle jesteś członkiem DAN. Jako Fundacja DAN pomaga wszystkim nurkom w ratowaniu ich życia.

to w całości ambicja DAN jestem przekonany wypełniana jak najlepiej się da. ( misja wizja itd).

jednak nurkowie kupują "ubezpieczenie DAN" na wypadek jak by nie patrzeć wypadku, a nie aby mieć ładny i modny plastik w portfelu
w tym samym watku dalej piszesz
Irena Gilwatowska napisał/a:
Zupełnie inną kwestią są świadczenia typowo ubezpieczeniowe po wypadku - jak np. odszkodowanie, pokrycie np. protez, diet szpitalnych, podróży do domu etc - tutaj w zależności od sytuacji każdy (!) przypadek traktowany jest indywidualnie, nie ma jednej generalnej odpowiedzi.
Inną bowiem sytuacją jest kiedy nurek AOWD stracił przytomność i znalazł się na 80 metrach, a inną, kiedy to nurkowanie zaplanował i zrealizował - wtedy bowiem świadomie naraża się na niebezpieczeństwo.

to obszar pozostawiający niedomówienia w kwestii mojego pytania
Irena Gilwatowska - 01-08-2018, 14:16
Temat postu: Re: zakres ubezpieczenia
Dokładnie tak. I to była moja odpowiedź na zadane pytanie.
A pytanie brzmiało tak:

Marcin Pazio napisał/a:

Czy DAN pokryje koszty leczenie wypadku nurkowego jeżeli nurkowanie było wykonywane niezgodnie z posiadanymi uprawnieniami (tu przykłady):
- nurek z uprawnieniami nTMX do 60 m wykonywał nurkowanie na 85m i zdarzył się wypadek
- nurek nurkował w jaskini na CCR bez certyfikatu CCR Cave
- nurkował z użyciem skutera bez certyfikatu DVP lub DPV cave
- nurkował trymiksowo z 3-ma stejdzami a ma formalnie uprawnienia AdvEAN lub AOWD

To oczywiście tylko teoretyczne przykłady ale będę wdzięczny za wyjaśnienie.


I nadal podtrzymuję wszystko co napisałam.
Jeśli nurkujesz w ramach swoich uprawnień - masz pełen pakiet ubezpieczeniowy bez żadnych "ale".
Jeśli przekraczasz swoje uprawnienia, każdy przypadek w zakresie świadczeń poza-emergency, rozpatrywany jest indywidualnie.

I chyba nadal nie widzę żadnych niespójności.
Irena Gilwatowska - 13-08-2018, 19:26
Temat postu:
W linku obraz statystyczny wypłat świadczeń

link
piotrkw - 14-08-2018, 08:49
Temat postu:
Właśnie w związku z wyjazdem na Maltę przystąpiłem do zakupu ubezpieczenia . Czy coś zle szukam , nie mogę znaleść strony DAN z językiem polskim . Ale tej gdzie przechodzimy do zamawiania ubezpieczenia , jego warunków , tego co drobnym druczkiem itd. Nie chcę angielskiej czy niemieckiej bo mogę dokładnie wszystkiego nie zrozumieć Wink
Monika - 14-08-2018, 09:55
Temat postu:
Cytat:
W ciągu ostatnich 10 lat (2008-2017) DAN Europe zaakceptował większość wniosków dotyczących incydentów związanych z nurkowaniem, a współczynnik akceptacji wyniósł 96%.
Oznacza to, że tylko 4% wszystkich zgłoszonych wypadków nurkowych, z ważnych powodów, nie zostało objętych świadczeniem ubezpieczeniowym


Czy jest dostępna informacja ile z tych 96% zaakceptowanych wniosków obejmowało całość poniesionych przez poszkodowanego kosztów? I jeśli nie wszystkie to jaki statystycznie % wnioskowanej kwoty jest pokrywany przez DAN ?
piotrkw - 18-08-2018, 09:13
Temat postu:
Nic?? Nie istnieje taka strona ?? Pytanie przyszłościowe, bo na ten wyjazd nie znajdując nic z interesujących mnie informacji na stronie DAN, ubezpieczyłem się od sportów wysokiego ryzyka w Generali.
Irena Gilwatowska - 21-09-2018, 20:29
Temat postu:
Polska wersja strony DAN jest niemal gotowa, przechodzi ostatnie testy.
Polska wersja warunków polisy została przetłumaczona i udostępnimy ją prawdopodobnie pierwszy raz podczas Targów Dive Show Poland.
Póki co przejrzysty opis warunków w języku polskim można znaleźć tu:

DAN ubezpieczenia / broszura
Andrzej Piekarski - 24-09-2018, 07:08
Temat postu:
Monika napisał/a:
Czy jest dostępna informacja ile z tych 96% zaakceptowanych wniosków obejmowało całość poniesionych przez poszkodowanego kosztów? I jeśli nie wszystkie to jaki statystycznie % wnioskowanej kwoty jest pokrywany przez DAN ?


podłączam się pod pytanie salut
Irena Gilwatowska - 28-09-2018, 12:24
Temat postu:
Monika, Andrzej - niestety taka statystyka nie jest dostępna do publikacji.
Piotr Głoskowski - 04-01-2019, 09:40
Temat postu:
Irena, mam pytanie dotyczące definicji wypaku nurkowego:

a. diving with scuba or rebreather apparatus from the moment you lift your assembled Buoyancy Compen- sator Device / underwater breathing apparatus to wear it and enter water, until you totally exit water and your scuba tank or rebreather unit is placed on the ground;

Idę ze sprzętem do wody, przewracam się i łamie nogę. O ile jeśli to się zdarzy w drodze z wody to wszystko jest jasne "until you totally exit water and your scuba tank or rebreather unit is placed on the ground"

ale jak rozumieć" from the moment you lift your assembled Buoyancy Compensator Device / underwater breathing apparatus to wear it AND enter water,

intencja wydaje się być jasna "od momentu podniesienia sprzętu" ale dodanie "i wejścia do wody" wprowadza zamieszanie.

Z góry dziękuję za odpowiedź
Irena Gilwatowska - 14-01-2019, 22:44
Temat postu:
Piotr Głoskowski napisał/a:
Irena, mam pytanie dotyczące definicji wypaku nurkowego:

a. diving with scuba or rebreather apparatus from the moment you lift your assembled Buoyancy Compen- sator Device / underwater breathing apparatus to wear it and enter water, until you totally exit water and your scuba tank or rebreather unit is placed on the ground;

Idę ze sprzętem do wody, przewracam się i łamie nogę. O ile jeśli to się zdarzy w drodze z wody to wszystko jest jasne "until you totally exit water and your scuba tank or rebreather unit is placed on the ground"

ale jak rozumieć" from the moment you lift your assembled Buoyancy Compensator Device / underwater breathing apparatus to wear it AND enter water,

intencja wydaje się być jasna "od momentu podniesienia sprzętu" ale dodanie "i wejścia do wody" wprowadza zamieszanie.

Z góry dziękuję za odpowiedź



czytając dalej:

Diving Activities includes:

a) the assembly, disassembly and checking of diving equipment;

b) putting on and removing equipment;

c) loading and unloading diving equipment on and off a transportation vehicle for the purpose of going to or returning from a dive site; and

d) embarking on or disembarking from a water craft for diving purposes.

e) filling of tanks (by authorized and trained personnel only).

Odpowiadając - nie musisz być w wodzie.
Piotr Głoskowski - 14-01-2019, 22:47
Temat postu:
Dziękuję
bell23 - 27-06-2019, 22:22
Temat postu:
witam
w dalszym ciągu na stronie DAN warunki ubezpieczenia są w języku angielskim...
kiedy będą po polsku?
bell23 - 01-07-2019, 06:43
Temat postu:
I jeszcze pytanie do Ireny
Co obejmuje ubezpieczenie Dan w kwestii ubezpieczenia podróżnego?

2.0 Powered by phpBB modified v1.9 by Przemo © 2003 phpBB Group and little modified v 0.1 by Mariusz