Forum Dive Trek Group

Spotkania - 20-21.09.2008 Testy skafandrów SANTI Katowice/Koparki

Dorota i Wojtek - 27-05-2008, 10:27
Temat postu: 20-21.09.2008 Testy skafandrów SANTI Katowice/Koparki
Hej.

Oto proponowany program:

1. Suchy skafander: zasady doboru, budowa i jak to wszystko działa - prowadzenie Wojtek Filip.
2. Systemy ocieplające - dobór, właściwości, sztuczki... - prowadzenie Wojtek Filip
3. Komunikacja światłem - podstawy bezpiecznego nurkowania dla każdego - prowadzenie Wojtek Filip
4. Firma Sea Monster - latarki HID - prowadzenie Paweł Jarmołowicz
5. Firma Gral Marine - Latarki HID, LED, podwodne systemy oświetleniowe - prowadzenie Bartek Grynda
6. Nurkowania w jaskiniach Florydy - doświadczenia, wrażenia, czyli jak to zorganizować - prowadzenie Tomek Stachura
7. Podstawy dopasowania sprzętu, wyważenie, trym i balans - prowadzenie Wojtek Filip

...a do tego wszystkiego oczywiście nury przez 2 dni Smile - czyli wszystko o czym była wcześniej mowa (no... może z wyjątkiem jaskiń na FL Cool ) każdy sam może wypróbować.


Wszelkie detale proszę ustalać z Organizatorem testów - Alexandrą i Roberteg

Dorota i Wojtek - 27-05-2008, 10:31
Temat postu:
Ola - Robert.

Myślę, że kwestię salki można wymyślić tak, że wykłady zrobi się w jakimś hotelu, potem jakiś lekki obiad i na Kopary.

W Jaworznie jest Brojan ? czy jakoś tak, kiedyś też prowadziliśmy zajęcia w takim ośrodku przed samymi Koparkami po lewej przez las Twisted Evil - nie pamiętam jak się nazywa - są tam fajne domki kempingowe i mały hotelik - może to jest rozwiązanie? Trzeba tylko sprawdzić sprawę salki.


Wojtek
Tomek Tatar - 27-05-2008, 11:26
Temat postu:
Dorota i Wojtek napisał/a:
czy jakoś tak, kiedyś też prowadziliśmy zajęcia w takim ośrodku przed samymi Koparkami po lewej przez las Twisted Evil - nie pamiętam jak się nazywa - są tam fajne domki kempingowe i mały hotelik

Możliwe, że chodzi o OSW Sosina - nad takim jeziorkiem czy zalewem - większym od koparek, ale o głębokości chyba 2 m. Sad Do ośrodka prowadzą drogowskazy.

Serdecznie pozdrawiam.
Dorota i Wojtek - 27-05-2008, 12:00
Temat postu:
Tomek Tatar napisał/a:
Możliwe, że chodzi o OSW Sosina


Wyjąłeś to z zakamarków mojej ciągle nie zdefragmentowanej pamięci... Smile
Myślałem, żeby potraktować ten ośrodek jako bazę na 2 dni, a resztę zrobić na Koparkach. Niestety nie wiem jak wygląda sytuacja z noclegami na samych Koparkach - kiedyś były domki, przyczepy... teraz coś stoi na zewnątrz ale czy działa i w jakim jest stanie tego niestety nie wiem...

Wojtek
Robert Gruca - 27-05-2008, 12:25
Temat postu:
Zorientujemy sie w temacie noclegow, sali wykladowej i jakiegos grilla. Raczej nastawialbym sie na Sosine pod katem noclegow/wykladow/jedzenie, a nurkowanie na Koparkach.

Dam znac jak tylko uda sie ustalic jakies szczegoly. Jesli macie propozycje odnosnie terminu to moge od razu sprobowac cos zadzialac w temacie wstepnych rezerwacji. Oczywiscie prosilbym tez osoby zainteresowane o zglaszanie checi udzialu.
Dorota i Wojtek - 27-05-2008, 12:29
Temat postu:
robertg napisał/a:
propozycje odnosnie terminu


robertg napisał/a:
wstepnych rezerwacji


robertg napisał/a:
zglaszanie checi udzialu


Zaczyna się Wink - czyżbyś kończył szkolenie razem z Dżinksem Wink


Na poważnie: fajnie, że ostro bierzecie się do pracy Smile
Robert Gruca - 29-05-2008, 13:42
Temat postu:
Na chwile obecna sa dwie mozliwosci zorganizowania spotkania:

Sosina/Koparki
Noclegi, wyklady i jedzenie nad Sosina (jeszcze nie zdazylem nic ustalic), a nurkowania i zajecia ze sprzetem na Koparkach. Odleglosc od Sosiny na Koparki to podobno jakies 3-4km.
Zalety: noclegi, wyklady, jedzenie na miejscu, bardzo blisko na Koparki
Wady: nie znam na razie cen i dostepnosci

Katowice/Koparki
Nolegi w hotelach w Katowicach (rozne ceny i standardy), wyklady w sali zorganizowanej razem z zaprzyjazionym klubem nurkowym, rzutnik, a nurkowania tak jak wyzej - na Koparkach. Odleglosc Katowice - Koparki to jakies 25km wiec dojazd nie powinien byc problemem.
Zalety: bicie butli dowolnym gazem na miejscu, mozliwosc doboru miejsc do spania w zaleznosci od upodoban i ceny
Wady: troche dalej na Koparki

Niestety nie widze za bardzo mozliwosci zorganizowania imprezy tak jak Dzinks - wszystko w jednym miejscu - bo Koparki nie grzesza zapleczem noclegowo-wykladowo-grillowym.

Caly czas czekam na zgloszenia chetnych... Na razie zainteresowanie wykazaly tylko 3 osoby (w tym ja i aleXandra Smile) wiec moze sie okaze ze bedzie nas za malo. Przewidywany i bardzo wstepny termin to weekend 12-13 lipca.
Tomek Tatar - 29-05-2008, 15:02
Temat postu:
robertg napisał/a:
Caly czas czekam na zgloszenia chetnych... Na razie zainteresowanie wykazaly tylko 3 osoby (w tym ja i aleXandra Smile) wiec moze sie okaze ze bedzie nas za malo. Przewidywany i bardzo wstepny termin to weekend 12-13 lipca.

Ja jestem zainteresowany, jeśli tylko terminy mi się nie skonfliktują.

Mam też pytanie/propozycję adresowane do Bartka Gryndy - czy byłaby możliwość obejrzenia/testowania obudowy do kamery oraz oświetlenia wideo?

Serdecznie pozdrawiam.
aleXandra - 29-05-2008, 16:23
Temat postu:
Zgłasza się druga połowa organizatora Smile
Proszę, zgłaszajcie się. Informacje, które będą nam pomocne, to:

1. Ilość osób
2. Ilość dni (pierwszy, drugi, oba)
3. Informacja czy w grę wchodzi nocleg (bo może cześć osób z regionu będzie tylko dojeżdżać)

Dwie pierwsze informacje są konieczne żeby w ogóle zaplanować imprezę - pewna minimalna ilość osób musi się zadeklarować, żeby można było zacząć cokolwiek organizować, trzecia - żeby zarezerwować Wam noclegi.

Sądzę, że przez jakiś czas, podany termin można traktować jak propozycję, więc jeśli komuś nie pasuje akurat 12-13 lipca, a bardzo chciałby być, to może zgłosić propozycję swojego terminu. Dopóki niewiele osób się zgłosiło, jest jeszcze pole manewru.
Tomek Tatar - 29-05-2008, 16:41
Temat postu:
aleXandra napisał/a:
Sądzę, że przez jakiś czas, podany termin można traktować jak propozycję, więc jeśli komuś nie pasuje akurat 12-13 lipca, a bardzo chciałby być, to może zgłosić propozycję swojego terminu. Dopóki niewiele osób się zgłosiło, jest jeszcze pole manewru.

Ja bym wolał późniejsze weekendy. 12-13 lipca jest ryzyko, że będę jechał na inny akwen.

Serdecznie pozdrawiam.
Robert Gruca - 29-05-2008, 21:27
Temat postu:
Mozemy zmienic planowany termin na weekend 26/27 lipca, bo na wczesniejszy - 17/18 - mamy juz zaplanowany Baltyk.
GRALmarine - 29-05-2008, 22:34
Temat postu:
Mam też pytanie/propozycję adresowane do Bartka Gryndy - czy byłaby możliwość obejrzenia/testowania obudowy do kamery oraz oświetlenia wideo?

Będziesz mógł obudowę i całe oświetlenie zobaczyć na Zakrzówku . Będę w Krakowie na konferencji w straży 10 i 11czerwca.Rozkładu jeszcze dokładnie nie znam, ale pewnie będzie możliwość spotkania.Zabieram tam całe oświetlenie,kamery i taki "cud" jak tutaj www.lyyn.se
Bartłomiej Grynda.
midzik - 30-05-2008, 08:48
Temat postu:
Jezeli chodzi o termin 12-13 lipca, to tak się "paskudnie" skłąda, że wybieramy się liczniejszą grupą "paskudnych" nurków (na pewno więcej niż trzech...) z Klubu Płetwonurków PASKUDA z Lublina, właśnie w tym terminie, więc prawdopodobnie grono zainteresowanych będzie większe, no i jakby kto chciał najbardziej znanego AZONA w Polsce jeszcze raz zobaczyć, tym razem po naprawie, to oczy wiście będzie.

W planach mamy nurkowanko w sobotę w dzień, wieczorem ognisko, nurkowanie nocne dla chętnych, w niedzielę wyjazd na nurkowanie do Zakrzówka.

Pozdrawiam

Mirek
Robert Gruca - 30-05-2008, 10:28
Temat postu:
Midzik, a macie juz plany noclegowe? Bo moze spotkanie testowe, ktore jest w fazie mocno poczatkujacej mogloby zintegrowac sie z Waszymi planami Smile
midzik - 05-06-2008, 10:04
Temat postu:
Jeżeli chodzi o plany noclegowe naszej grupy, niestety muszę się przyznać, że trudno mi wyegzekwować deklaracje kolegów z klubu co do noclegu. Wiem o kilku osobach co się wybierają, ale ze względu na odległość terminu, nikt jeszcze nie chce robić deklaracji "pewnych" i rezerwować noclegu. A moim zdaniem to błąd.

Wiele głosów słyszałem akceptujących Sosinę, ale rezerwacji nikt jeszcze nie robił.

Zatem pozostaje chyba tylko czekać. Jedyne co jest pewne z naszej strony to termin 12-13 lipca i miejsce : Koparki sobota i Zakrzówek niedziela.

Być może "paskudni" koledzy i koleżanki czytający to forum odpowiedzą publicznie.


Pozdrawiam

Mirek
Robert Gruca - 05-06-2008, 11:23
Temat postu:
Jak na razie nie za duzo osob wykazuje zainteresowanie impreza... wiec jedyna nadzieje w "paskudnej" ekipie Smile Ale moze wreszcie sie slaskie towarzystwo zmobilizuje i chociaz wstepnie zadeklaruje obecnosc/zainteresowanie testami i spotkaniem.

Midzik dzieki za informacje.
Anonymous - 07-06-2008, 19:27
Temat postu:
Jakby nie galoty, Robert pewnie by nie podszedł Smile Oczywiście się zapisuję headbang
Robert Gruca - 08-06-2008, 02:22
Temat postu:
jacekplacek napisał/a:
Jakby nie galoty, Robert pewnie by nie podszedł Smile Oczywiście się zapisuję headbang


Galoty jak galoty, jakby nie ta naszywka divetrek'a na galotach to bym na pewno nie podszedl Smile Ale ciesze sie z osobistego spotkania i zapraszam razem z cala ekipa na testy. Szczegoly juz wkrotce...
Tomek Płociński - 09-06-2008, 02:31
Temat postu:
robertg napisał/a:
Galoty jak galoty, jakby nie ta naszywka divetrek'a na galotach to bym na pewno nie podszedl

Czyzby DIR galoty staly sie wizytowka DiW forumowiczow? Moze zaczne zakladac to stane sie rozpoznawalny Smile
Tomek Płociński - 09-06-2008, 02:35
Temat postu:
robertg napisał/a:
Przewidywany i bardzo wstepny termin to weekend 12-13 lipca.

Wyglada na to ze ze roznych wzgledow krakow bedzie mi blizszy niz biale, dlatego prosze o uwzglednienie mojej skromnej osoby na potencjalnej liscie uczestnikow Smile
borosail - 09-06-2008, 08:39
Temat postu:
Plotek napisał/a:

Wyglada na to ze ze roznych wzgledow krakow bedzie mi blizszy niz biale


!!ZDRAJCA!! Mr. Green
Robert Gruca - 09-06-2008, 09:07
Temat postu:
Plotek napisał/a:
robertg napisał/a:
Przewidywany i bardzo wstepny termin to weekend 12-13 lipca.

Wyglada na to ze ze roznych wzgledow krakow bedzie mi blizszy niz biale, dlatego prosze o uwzglednienie mojej skromnej osoby na potencjalnej liscie uczestnikow Smile


Hmm... a moze Katowice/Koparki? Nie widzialem zadnych planow odnosnie Krakowa.
Anonymous - 09-06-2008, 10:23
Temat postu:
robertg napisał/a:
Nie widzialem zadnych planow odnosnie Krakowa

Bo niektórym wydaje się, że koparki są w Krakowie. A wystarczy trochę pomyśleć i już wiadomo, że to Chorzów... king
Robert Gruca - 09-06-2008, 16:16
Temat postu:
jacekplacek napisał/a:

Bo niektórym wydaje się, że koparki są w Krakowie. A wystarczy trochę pomyśleć i już wiadomo, że to Chorzów... king


Ale zeby nie robic przyjezdnym wody z mozgu Wink Koparki to Jaworzno (a dokladniej Jaworzno Szczakowa) i jak na razie nikt ich nie zamierza przenosic ani do Krakowa ani do Chorzowa.

W Krakowie maja Zakrzowek Smile
Tomek Płociński - 10-06-2008, 00:09
Temat postu:
borosail napisał/a:
!!ZDRAJCA!! Mr. Green


To ja tu dezorientacje konkurencyjnej imprezy wprowadzam, piszac po pijaku, ze koparki sa w krakowie, a ten mi zaraz dekonspiracje chce uskutecznic Mr. Green


robertg napisał/a:
Koparki to Jaworzno (a dokladniej Jaworzno Szczakowa)


I bardzo dobrze bo w sumie blizej Smile
aleXandra - 14-06-2008, 14:20
Temat postu:
W zeszłym tygodniu wybraliśmy się na Sosinę w celu małego rekonesansu. Niestety, ośrodki nie są duże i wszystkie domki (we wszystkich trzech ośrodkach na Sosinie) od dawna są zarezerwowane na okres wakacyjny. Do dyspozycji jest jedynie hotel, gdzie cena za pokój dwuosobowy wynosu 160z ł Sad

Ponieważ teraz nie ma miejsc, a jest duża szansa, że w okolicach września być może będzie baza noclegowa na Koparkach, zdecydowaliśmy się przełożyć testy na wrzesień.
Jesteśmy w kontakcie z Mirkiem Kierepką, właścicielem bazy na Koparkach i jeśli wsyzstko pójdzie zgodnie z planem, jesienią mają stać tam domki, będzie podciągnięty prąd i woda Shocked.

Dodatkowo uznaliśmy, że ze względu na okres wakacyjny część z Was może być w rozjazdach, więc wrzesień wydaje się być optymalniejszą porą. Także wydaje się to lepszym terminem na zorganizowanie nurkowań nocnych dla tych, którzy będą chcieli potestować latarki w prawdziwych ciemnościach (regulamin bazy przewiduje, że z wody trzeba wyjść do 22:00, a na początku lipca dzień jest jeszcze dość długi).

Jeśli chodzi o miejsce wykładów, to cześć z Was wie, że na Koparkach pojawiła się niedawno budka z jedzeniem, grill i namiot, gdzie to jedzenie można skonsumować. Podobno w niedługim czasie będzie tam jeszcze więcej miejsc do siedzenia, stoliki, parasole. Rozmawialiśmy już w właścicielem tego miejsca, w tej chwili planujemy wynajęcie namiotu i przeprowadzenie wykładów na miejscu, na Koparkach. Gdyby okazało się, że do tego można na Koparkach spać, byłoby to rozwiązanie idealne, wszystko odbyłoby się na miejscu.

Informacja na temat przewidywanego terminu testów, już wkrótce!
mysiar - 23-06-2008, 09:47
Temat postu:
hej
czy te testy skafandrów na Koparkach już sie odbyły ?
midzik - 23-06-2008, 09:54
Temat postu:
Z mojej wiedzy to się nie odbyły, bo:

aleXandra napisał/a:
Informacja na temat przewidywanego terminu testów, już wkrótce!



a nic takiego nie było, coby się informacją nazywało....

A "paskudne" nurki z Lublina i tak się wybierają 12 Lipca Koparki i 13 Zakrzówek.

Pzdr
Mirek
Robert Gruca - 23-06-2008, 11:49
Temat postu:
mysiar napisał/a:
hej
czy te testy skafandrów na Koparkach już sie odbyły ?


Nie odbyly sie i niestety nie odbeda sie w lipcu ze wzgledu na problemy logistyczne (noclegi).
Przenosimy impreze na wrzesien - wtedy bedzie mozliwosc zorganizowania noclegow albo na Koparkach (jesli do tego czasu powstana domki) albo w Sosinie, bedzie tez miejsce na samych Koparkach do przeprowadzenia wykladow i prezentacji sprzetu. Dokladny temin jeszcze nie zostal ustalony ale jak masz jakies propozycje to wal tutaj albo na priv.
Moje plany zakladaja wyjazd w 2 tygodniu wrzesnia ale dokladnego teminu jeszcze nie znam.
Anonymous - 23-06-2008, 15:26
Temat postu:
W Sosinie jest też plaża, nurki, ratownicy...
Robert Gruca - 15-07-2008, 19:22
Temat postu:
Termin testow na Koparkach zostal ustalony!

Z przyjemnoscia zawiadamiany, ze testy skafandrow Santi, latarek GralMarine i SeaMonster oraz warsztaty z zakresu suchych skafandrów, podstaw komunikacji światłem oraz dopasowania sprzętu, wyważenia, trymu i balansu

odbeda sie w weekend 20-21 września headbang

w bazie Gródek w Jaworznie Szczakowej, czyli po prostu na Koparkach.


Niedługo pojawią się konkrety, ale już dziś zapraszamy wszystkich do zgłaszania udziału hello2
Anonymous - 15-07-2008, 23:00
Temat postu:
cheers
Robert Gruca - 15-07-2008, 23:52
Temat postu:
jacekplacek napisał/a:
cheers


Rozumiem ze to zgloszenie uczestnictwa Twojego i calej ekipy Smile Jeszcze pare dni i bedzie szczegolowy harmonogram co, gdzie, kiedy i dlaczego tak krotko Wink
Robert Gruca - 29-07-2008, 08:49
Temat postu:
Zapewne w spotkaniu na Koparkach wezma udzial glownie ludzi z poludnia Polski, ale na wypadek gdyby ktos chcial nocowac (z piatku na sobote i/lub z soboty na niedziele) i szukal miejsc noclegowych w okolicy ponizej kilka sensownych miejsc noclegowych:

Hotel Brojan w Jaworznie

Hotel Dalia w Jaworznie

Hotel Wodnik nad zalewem Sosina (ok 2-3km od Koparek)

Osrodek wypoczynkowy Sosina nad zalewem Sosina (ok 2-3km od Koparek)

Zainteresowanych noclegami zapraszam na priv - moge pomoc w organizacji noclegu
Robert Gruca - 17-08-2008, 19:20
Temat postu:
Informacja wazna dla wszystkich glodomorow i milosnikow dan goracych z grilla i nie tylko. W trakcie testow w bufecie na Koparkach bedzie mozna zakupic przerozne domowej roboty smakolyki. Ponizej przykladowe menu - szef kuchni poleca Cooking

• Gulasz - zupa gulaszowa z kawalami miesa, pieczywo - 10zł
• Karczek z grilla z surowka, pieczywo - 13zl
• Kielbaska z grilla z pieczywem - 6zl
• Żurek domowej roboty z pieczywem - 8zl
• Kawalki kurczaka z grilla - 5-6zl
• Goracy barszcz do picia - 3zl
• Szaszlyk drobiowy z pieczywem - 15zl
• Bigos domowy z pieczywem - 8zl
• Kaszanka z grilla z pieczywem - 5zl

Jesli znajdzie sie kilkoro chetnych mozemy zorganizowac pieczonki (ziemniaki pieczone z wkladka kielbasiano-boczkowo-miesna) w cenie 10zl/osoba.

coffee2 Napoje zimne (rozne rozniste) i gorace (kawa, herbata) dostepne beda caly czas.


Oczywiscie jesli ktos bedzie wolal pogrillowac samemu - nie ma zadnych przeszkod, trzeba tylko zaopatrzyc sie w grilla, wegiel oraz rozpalke i rozstawic w dogodnie wybranym miejscu Smile
Robert Gruca - 03-09-2008, 08:50
Temat postu:
Ustalilismy juz harmonogram na oba dni testowe - moga oczywiscie wystapic jakies przesuniecia w zaleznosci od decyzji wystawcow, ale wstepnie impreza bedzie wygladac tak:

Sobota - 20 września

10.00-11.00 Suchy skafander: zasady doboru, budowa i jak to wszystko działa - Wojtek Filip.
11.00-12.00 Systemy ocieplające - dobór, właściwości, sztuczki - Wojtek Filip
12.00-12.15 Przerwa
12.15-13.00 Komunikacja światłem - podstawy bezpiecznego nurkowania dla każdego - Wojtek Filip
13.00-13.45 Sea Monster - latarki HID - Paweł Jarmołowicz
13.45-14.30 Gral Marine - Latarki HID, LED - Bartek Grynda
14.30-15.30 Yellow Diving - Latarki HID, kołowrotki, worki Anhinga, skutery Submerge
15.30-20.30 Nurkowania testowe (latarki HID, LED, suche skafandry, worki, skutery)
20.30-21.30 Nurkowania w jaskiniach Florydy - doświadczenia, wrażenia, czyli jak to zorganizować - Tomek Stachura

Niedziela - 21 września

10.00-11.00 Podstawy dopasowania sprzętu, wyważenie, trym i balans - Wojtek Filip
11.00-16.00 Nurkowania testowe (latarki HID, LED, suche skafandry, worki, skutery)

W przerwach między wykładami w bufecie dostępne będzie smaczne jedzonko domowej roboty, dania z grilla, a także kawa, herbata i inne napoje.
Nie planowalismy specjalnych przerw na obiad - kazdy jak zglodnieje bedzie mogl wyskoczyc do bufetu kilka krokow dalej, wymienic srodki platnicze na jedzenie i skonsumowac w bufecie lub sluchajac prezentacji.
Robert Gruca - 06-09-2008, 14:52
Temat postu:
Ladowanie butli w czasie testow bedzie mozliwe na kilka sposobow.

Na miejscu w bazie nurkowej Grodek na Koparkach.

Cennik ladowania butli na Koparkach (ze strony www.orka-bielsko.com.pl ):
- powietrze - 1,5zl/litr

Alternatywnie mozliwe bedzie ladowanie butli w Katowicach w centrum Scuba. Kuba, ktory centrum prowadzi, bedzie dostepny w oba dni testowe i jak tylko uzbiera sie kilkoro chetnych wezmie butle do nabicie i przywiezie pelne.

Cennik ladowania butli w centrum Scuba (ze strony www.nurkowanie.katowice.pl ):
- powietrze - 1,33zl/litr
- ean do 40% - 2zl/litr
- ean 40-80% - 3zl/litr
Cennik tmx pomine Wink no chyba ze ktos bedzie bardzo chcial zanurkowac na Koparkach na trimixie Very Happy

W dniach od 7 do 15 wrzesnia bede niedostepny wiec wszelkie pytania zwiazane z testami musza poczekac. Odpowiem oczywiscie jak najszybciej po powrocie z nurkowania na chorwackich wrakach Laughing
Tomek Płociński - 17-09-2008, 10:25
Temat postu:
Testy coraz blizej a tu cisza.

Jak planujecie rozwiazac sprawe wydawania skafandrow. tzn. czy trzeba miec plastik lub swoj suchy (jak nad bialym) tudziez wykazac sie zacna liczba nurkow w logbooku?
Czy trzeba miec swoj wezyk do SS?
Robert Gruca - 18-09-2008, 08:44
Temat postu:
Plotek napisał/a:
Testy coraz blizej a tu cisza.

Jak planujecie rozwiazac sprawe wydawania skafandrow. tzn. czy trzeba miec plastik lub swoj suchy (jak nad bialym) tudziez wykazac sie zacna liczba nurkow w logbooku?


Jaka cisza? Nowe informacje sa podawane przeciez na biezaco Smile

Odnosnie wydawania skafandrow - nie konsultowalem tego jeszcze z Wojtkiem, ale kazdy odbierajacy bedzie musial podpisac formularz z tekstem "Testowany sprzęt zabieram na nurkowanie na własną odpowiedzialność. Posiadam doświadczenie i umiejętności w nurkowania ...... [tu do zaznaczenia opcje suchy skafander, latarka, skrzydło, skuter]" z mozliwoscia wielokrotnego wyboru (formularz zapozyczony z wczesniejszych testow).

Wymaganie plastiku wydaje mi sie smieszne (choc sam taki posiadam), swoj suchy (a moze suchy kolegi?) tez nie wydaje sie dobrym rozwiazaniem bo przeciez ktos moze dopiero chciec taki zakupic... co do logbooka - ja nie wpisuje czy bylem w suchym czy w piance (pianki nie mam wiec sprawa jest prosta Wink ). Stawialbym raczej na rozsadek ludzi zainteresowanych testami - nie umiem sie czyms poslugiwac to mowie o tym wprost i prosze o pomoc.

W przypadku suchaczy bedzie znajomy instruktor, ktory po wczesniejszym uzgodnieniu bedzie mogl wziac pod wode kogos, kto nie ma pojecia o tym sprzecie. Polecam tez uczestnictwo w pierwszym wykladzie Wojtka - kiedys sam w takim bralem udzial i dal mi zdecydowanie wiecej niz kurs SS.

Plotek napisał/a:
Czy trzeba miec swoj wezyk do SS?


Wydaje mi sie ze wezyk jest elementem suchego i bedzie dostepny ale potwierdze to jeszcze z Wojtkiem. W kazdym razie - jakies wezyki na pewno beda, bo sam wiem ze sa conajmniej 2 rozne "króćce"
Robert Gruca - 18-09-2008, 09:07
Temat postu:
Z uwagi na pogode toothy2 moze okazac sie, ze niektore wyklady i prezentacje moga zostac skrocone, zeby uczestnicy imprezy nie pozamarzali podczas sluchania. Dzieki temu wydluzony zostanie czas na nurkowania testowe i sprawdzenie skafandrow i ocieplaczy w boju Smile


Z dodatkowych informacji - director niestety Pawel Jarmolowicz nie dotrze na impreze wiec ilosc latarek testowych Sea Monstera zostanie zmniejszona do jednego HID'a SM24 (ale za to beda 3 aku co daje ok. 12h swiecenia pod woda).

Nie bedzie tez Tomka Stachury z Santi. Skafandry i ocieplacze oczywiscie beda Smile i opowiadal o nich bedzie Wojtek. Zamiast wieczornej prezentacji Tomka planujemy (jesli oczywiscie chetni nie zamarzna do tego czasu) krotka prezentacje zdjec z wrakow Chorwacji i male conieco o GUE.
Tomek Płociński - 18-09-2008, 12:46
Temat postu:
robertg napisał/a:
Z uwagi na pogode toothy2 moze okazac sie, ze niektore wyklady i prezentacje moga zostac skrocone


zawsze mozna zarzadzic zalozenie ocieplaczy i SS na czas wykladow Smile

Czy ktos z w-wy i okolic sie przypadkiem wybiera?
PrzybylakMarcin - 18-09-2008, 21:21
Temat postu:
robertg napisał/a:
Z uwagi na pogode moze okazac sie, ze niektore wyklady i prezentacje moga zostac skrocone

Czy na koparkach jest jakaś salka czy coś w tym guście? Pogoda zapowiada się fatalnie.

http://umold.meteo.pl/java/mgram.php?x=16&y=9&pol_x=98&lang=0&ver=&ikonka=0
zdul - 18-09-2008, 21:23
Temat postu:
Plotek napisał/a:
robertg napisał/a:
Z uwagi na pogode toothy2 moze okazac sie, ze niektore wyklady i prezentacje moga zostac skrocone


zawsze mozna zarzadzic zalozenie ocieplaczy i SS na czas wykladow Smile

Czy ktos z w-wy i okolic sie przypadkiem wybiera?


Ja wybieram się w sobotę rano i mam wolne miejsce w aucie.
Robert Gruca - 18-09-2008, 21:45
Temat postu:
PrzybylakMarcin napisał/a:
robertg napisał/a:
Z uwagi na pogode moze okazac sie, ze niektore wyklady i prezentacje moga zostac skrocone

Czy na koparkach jest jakaś salka czy coś w tym guście? Pogoda zapowiada się fatalnie.

Niestety, mam nadzieje ze bedzie choc troszke cieplej i nie bedzie caly dzien padalo... ale na pogode wplywu nie mam scratch Moze Wojtek dogada sie z ciemna strona mocy i da rade cos zalatwic... zobaczymy czy sie postara Wink.


Wyklady i prezentacje DJ zrobimy w namiocie kolo bufetu (wiec goraca herbatka i inne żurki beda pod reka), a pozniej do wody Thumb down - powinna byc cieplejsza niz temperatura na dworze Smile

A tak patrzac na to z innej strony - bedzie prawdziwa okazja do przetestowania ocieplaczy i skafandrow... a ze szaro na dworze to i latarki beda lepiej widoczne.
Robert Gruca - 18-09-2008, 22:42
Temat postu:
Wracajac do pogody i miejsca wykladow - przyszedl mi do glowy jeszcze jeden pomysl do rozwazenia. Hotel Wodnik ma sale wykladowa na kilkadziesiat osob (ok. 30 zmiesci sie tam wygodnie) - koszt sali to 30zl/godzine (cennik). Jesli uzbieraloby sie dostatecznie duzo (najlepiej wszyscy zainteresowani) chetnych moznaby rozwazyc zrobienie wykladow i prezentacji wlasnie tam - przy 30 osobach (a tyle jak na razie jest zapisanych na liscie) koszt sali wynioslby po ok. 5zl/osobe.

Oczywiscie traktujcie to jako luzna propozycje i jesli chodzi o mnie to tak samo chetnie poslucham wykladow Wojtka i prezentacji producentow sprzetu w namiocie na Koparkach.
Tomek Płociński - 18-09-2008, 22:46
Temat postu:
Zarezerwowalem ostatni pokoj w Hotelu Wodnik, przy czym Pani ostrzegla mnie ze maja w ten weekend wesele i moze byc glosno.
Moze wesele organizuja w innej sali niz ta o ktorej myslisz?
Robert Gruca - 18-09-2008, 23:01
Temat postu:
Plotek napisał/a:
Zarezerwowalem ostatni pokoj w Hotelu Wodnik, przy czym Pani ostrzegla mnie ze maja w ten weekend wesele i moze byc glosno.
Moze wesele organizuja w innej sali niz ta o ktorej myslisz?

Prawde mowiac nie wiem - bylem w tym hotelu tylko raz przez kilka minut zobaczyc jak wyglada sala. Nie sprawdzalem czy sala konferencyjna ma szanse byc wolna w sobotnie "dopoludnie" - rzucilem tylko luzna propozycje do rozwazenia jako alternatywe. Jutro zadzwonie do hotelu i zobacze jak wyglada sprawa sali (i czy wogole jakos wyglada w zwiazku z tym weselem). Ciekawe czy weselnicy byliby bardzo zdziwieni jakbysmy wparowali na impreze w suchaczach z butlami na plecach Wink

Osobiscie wolalbym calosc przeprowadzic na Koparkach - wszystko na miejscu - ale poniewaz wiem, ze dla niektorych tempertatura moze okazac sie zbyt niska - mozemy zastanowic sie nad innymi opcjami. Teoretycznie moznaby wynajac sale wykladowa w Katowicach z tym ze to lekko liczac 30km i pewnie nie kazdemu bedzie sie chcialo jezdzic.
Tomek Płociński - 18-09-2008, 23:09
Temat postu:
Ja bym pozostal na koparkach. Nurek z zasady wody sie nie boi, wiec kilka kropel deszczu nie zaszkodzi. O ile wykladowcy wytrzymaja to sluchacze zapewne rowniez.
Zrobisz jak uwazasz salut
Robert Gruca - 18-09-2008, 23:29
Temat postu:
Plotek napisał/a:
Ja bym pozostal na koparkach. Nurek z zasady wody sie nie boi, wiec kilka kropel deszczu nie zaszkodzi. O ile wykladowcy wytrzymaja to sluchacze zapewne rowniez.
Zrobisz jak uwazasz salut


No i bardzo dobrze - wczoraj stalem 2h na dworze i ogladalem pokazy walk rycerskich jako element "imprezy" firmowej (bezalkoholowej niestety wiec rozgrzewaczy nie bylo) to i w weekend damy rade Smile
PrzybylakMarcin - 19-09-2008, 09:54
Temat postu:
Gdyby było naprawdę zimno to w odległości 1 km od koparek jest pub/restauracja w którym spokojnie można by się zadekować. Jedzenie i picie mają nawet OK.
borosail - 19-09-2008, 10:11
Temat postu:
O ile drogi będa nadal asfaltowe i nie dopadnie nas kryzys przemysłu naftowego a także koła będą nadal okrągłe to pojawimy się na koparkach w składzie 2 sztuki w sobotę o poranku (hihihi) i zostaniemy do późnego wieczora.
do zobaczenia zatem
Wojtek A. Filip - 19-09-2008, 11:14
Temat postu:
Hej.

Właśnie kończę upychanie wszystkich kartonów do przedłużacza i za 2-3 godz ruszam na Koparki - jeżeli ktoś ma jakieś extra życzenia to proszę - jeszcze mogę zabrać to i owo, a potem będę pisał już z trasy.


Do zobaczenia,
Wojtek
PrzybylakMarcin - 19-09-2008, 12:39
Temat postu:
Ja poproszę ocieplacz BZ200 na chudzinkę 164cm wzrostu.
Wojtek A. Filip - 19-09-2008, 13:38
Temat postu:
PrzybylakMarcin napisał/a:
Ja poproszę ocieplacz BZ200


Ocieplacze/skafandry i inne takie dostałem w kartonach i niewiele mogę z tym zrobić - będą takie jakie przysłali... Smile

Jest tam 1szt BZ200 S/M - proponuję zapolować na niego wczesnym rankiem i posiąść z tradycyjnym nurkowskim "mój ciż on, mój..." potem biała chustka, i klasyczny hopsasadyrdymasa i masz ocieplacz...
Procedura jest pewnie znana, więc tak sobie tylko napisałem Smile

Wojtek
Robert Gruca - 19-09-2008, 13:47
Temat postu:
Wojtek napisał/a:
Jest tam 1szt BZ200 S/M - proponuję zapolować na niego wczesnym rankiem i posiąść z tradycyjnym nurkowskim "mój ciż on, mój..."

Uprzejmie ostrzegam - polujacych na niego moze byc wiecej Wink
Wojtek A. Filip - 19-09-2008, 13:55
Temat postu:
Cytat:
polujacych na niego moze byc wiecej


Wobec tego zadecyduje obertas (oczywiście mam na myśli pełny freestyle)
Robert Gruca - 19-09-2008, 19:21
Temat postu:
Ponizej lista sprzetu dostepnego do testow ktora dostalem od Wojtka i chlopakow z YD:


Santi dostarczy do gruntownego przetestowania:

Skafandry:
- Espace S, L, L, L
- Enduro XXL, XL, XL, XL, S, L, M, L

Ocieplacze:
- BZ 400 XXL
- BZ 200 L, M/S (w sumie 4 sztuki)
- CS 150 XL
- CDS 40 L
- Kamizelka ocieplająca 2 szt.
- Skarpety polar 3 pary
- Skarpety Ortalion 3 pary


Chlopaki z Yellow Diving przyjada zaopatrzeni w:

- lampy 12, 21, 24 i 35W
- ogrzewanie
- całą gamę skrzydeł i uprzęzy
- oczywiście skutery
Wojtek A. Filip - 20-09-2008, 07:23
Temat postu:
Hej.

Wilgotność względna powietrza wynosi 96%, więc wejście w testowym sprzęcie do wody powinno być pozbawione dużych kontrastów Wink.

Do zobaczenia o 1000 salut
Robert Gruca - 20-09-2008, 10:21
Temat postu:
Impreza rozpoczeta. Pogoda może średnia jak na końcówkę lata, ale przynajmniej nie pada (czasami... Twisted Evil ). Ale pod wodą na pewno jest cieplej niż na powietrzu.

Za chwilę z lekkim poślizgiem rozpoczynamy wykłady w namiocie koło bufetu. A wszystkich, którzy chcą oglądać sprzęt, pomacać, poprzymierzać, a nawet zanurkować zapraszamy do wiaty E - nie da się nie trafić Mr. Green

W zwiazku z niewielka iloscia wezykow do suchych skafandrow prosimy w miare mozliwosci o zabranie swoich wezykow (koncowka inflatorowa)


Robert Gruca - 20-09-2008, 22:50
Temat postu:
No i pierwszy dzień testów za nami. Jak na razie bez strat w ludziach i sprzęcie... Rolling Eyes

Pogoda, mówiąc delikatnie mogła być lepsza Evil or Very Mad jednak mimo deszczu znalazła się spora grupa twardzielek i twardzieli żądnych wiedzy i wrażeń, którym nie straszna woda (na powierzchni)...
Przynajmniej pod wodą było ciepło Smile

Poniżej krótka fotostory z testów...

Nie zdazylismy jeszcze rozlozyc calego sprzetu, a juz wiata pelna byla zainteresowanych


W koncu udalo sie rozwiesic zestaw skafandrów i ocieplaczy Santi - do wyboru do koloru:


Testy rozpoczęły się wykładami na temat suchych skafandrów... Jako że pogoda sprzyjała wykładom, sala była pełna


Zaczęło się spokojnie, ale gdy do akcji wkroczył szpikulec, napięcie z każdą chwilą rosło...


Dalej było już tylko bardziej ostro...


Chłopcy pozazdrościli i sami postanowili spróbować


Wojtek nie próżnował - w zanadrzu miał schowane kolejne rekwizyty:


W międzyczasie pojawili się chłopcy z Yellow Diving:


I wyciągnęli swój sprzęt... Wszyscy łakomym okiem patrzyli się na skutery Smile


Po przerwie rozpoczął się wykład z dopasowania suchego skafandra z Anią jako modelką w roli głównej... Wojtek nie mógł się powstrzymać i... ubrał ją w suchacza...


...w którym wyglądała tak pięknie, że aż się Wojtek za serce złapał...


Po skończonych wykładach uczestnicy mogli nareszcie pooglądać sprzęt, który udostępniony był testującym. Każdy mógł porównać ze sobą latarki roznych producentow.

Chłopaki z Yellow Diving

oraz Bartek Grynda cierpliwie odpowiadali na pytania testujących:

Dostepne byly tez HIDy Sea Monster'a



Chwilę później Weronika i Wojtek wyruszyli razem na wspólne nurkowanie pamiętając, aby przestrzegać podstawowych zasad komunikacji światłem...


Jak widać w zasięgu latarki były rzeczy ciekawe...


.. jak i przedziwne


Na końcu grupa najbardziej zaciętych uczestników wykonala nurkowanie nocne.

W tym czasie organizatorzy pełni radości i entuzjazmu już nie mogli doczekać się jutrzejszych testów... Laughing


A jutro od 10.00 - trym i balans, potem conieco o GUE... a w miedzyczasie kazdy bedzie mogl wejsc do wody zeby przetestowac wybrany sprzet (co biorac pod uwage pogode na powierzchni wydaje sie calkiem rozsadne 8))
Wojtek A. Filip - 21-09-2008, 07:38
Temat postu:
No tak...

Robert umawialiśmy się przecież, że ładujesz tylko te zdjęcia gdzie robię groźne dir-miny i wyglądam nieprzystępnie i zniewalająco...

a tu masz - wybrałeś samo "zniewalająco"? Twisted Evil :



Bardziej poważnie, to byłem bardzo miło zaskoczony ilością osób chętnych na wykłady - praktycznie co pół godziny zaczynałem swoje marudzenie i podejrzewając, że "na pewno teraz nikogo nie będzie... Wink ) za każdym razem byłem miło rozczarowany.

Pod rozwagę można dać 2 interesujące pytania z wykładów:
1. Jak ciszej świecić latarką?
2. Jeżeli nurek (samiec) stosuje cewnik zewnętrzny dopuszczony do użytku przez więcej niż 10godz to jakie będą konsekwencje, jeżeli w międzyczasie podnieci się nie tylko mentalnie?

Wczoraj zajęcia zakończyliśmy na Koparkach po 20.00, a wliczając rozkładanie i suszenie tego co było mokre, żeby Wam dzisiaj było ciepło to coś po 22.00 - ważne, że robiliśmy to z dużą przyjemnością.

Dzisiaj kończymy trochę wcześniej, a do wykładów o których wspomniał Robert dojdzie prawdopodobnie konfiguracja sprzętu wg. Dżedaj Smile


Do zobaczenia za 2godz.


Wojtek
Robert Gruca - 21-09-2008, 10:39
Temat postu:
Informacja dla kolezanki, ktora zgubila wczoraj pletwe - zguba zostala wyciagnieta z wody i jest do odbioru w bazie przy okazji kolejnego nurkowania Smile
Tomek Płociński - 21-09-2008, 21:19
Temat postu:
Ciekawi mnie potencjalna odpowiedz na pytanie 2 Twisted Evil
W miedzyczasie moja bratowka stwierdzila ze nie powinno sie nic stac poniewaz takie cewniki sa stosowane w szpitalach. Co oczywiscie nie jest sednem sprawy, jednak dodatkowe sprostowanie rzucilo troche swiatla na ta kwestie, bo chyba tylko nieprzytomnemu facetowi uda sie uniknac wzwodu jak mu pielegniarka zaklada taki cewnik Twisted Evil (Bynajmniej nie jest to fachowa ani sprawdzona wersja Razz )

P.S. W akcji poszukiwawczo wydobywczej znalazca zguby byl robi.ploc, (tak mimochodem dodalem bo pewnie wrodzona skromnosc nie pozwoli mu sie przyznac Laughing )
Tomek Płociński - 21-09-2008, 21:32
Temat postu:
zdul napisał/a:
Ja wybieram się w sobotę rano i mam wolne miejsce w aucie.


Tosmy sie co do wyjazdu nie dogadali bo w sumie moglismy sie razem bujnac, za to udalo sie razem zanurac Smile
Robert Płociński - 21-09-2008, 21:40
Temat postu:
Plotek napisał/a:

P.S. W akcji poszukiwawczo wydobywczej znalazca zguby byl robi.ploc, (tak mimochodem dodalem bo pewnie wrodzona skromnosc nie pozwoli mu sie przyznac Laughing )


Monika stwiedziła, że to za sprawą mocy nabytej Smile, więc nie ma o czym mówić. Ja sam jestem zdziwiony żeśmy ją znaleźli to znaczy Plotek i tajemniczy kolega, który w zgubieniu płetwy uczestniczył.
Tomek Płociński - 21-09-2008, 21:47
Temat postu:
Ciekawsza w sumie jest historia jak zostala zgubiona ale to juz moze autorka zdarzenia kiedys opowie Smile


robi.ploc napisał/a:
tajemniczy kolega


Tylko trzy osoby widzialy tego jesiotra, wiec to zapewne forumowy zdul,
zdul - 21-09-2008, 22:41
Temat postu:
Plotek napisał/a:
Ciekawsza w sumie jest historia jak zostala zgubiona ale to juz moze autorka zdarzenia kiedys opowie Smile


robi.ploc napisał/a:
tajemniczy kolega


Tylko trzy osoby widzialy tego jesiotra, wiec to zapewne forumowy zdul,

Potwierdzam, że jesiotra widziałem, chociaż za cholerę nie wiedziałem co to za ryba.
Tomek Płociński - 21-09-2008, 23:27
Temat postu:
W zasadzie juz po testach wiec czas najwzyszy na podziekowania dla Katowickiej ekipy za organizacje, Wojtkowi za wyklady, producentom za mozliwosc skorzystania ze sprzetu, wszystkim za atmosfere a Bogom za pogode Smile
Na ladzie fajnie sie sluchalo, gadalo i jadlo, a opady deszczu i temperatura powietrza zachecaly do ogrzania sie pod woda Twisted Evil
Milo bylo spotkac znajomych a takze poznac po raz pierwszy w realu kilku forumowiczow.
Dla mnie byl to pierwszy raz na koparkach i zapewne nie ostatni.
Robert Gruca - 22-09-2008, 21:38
Temat postu:
Wracajac jeszcze do tematu samych testow - ktoremus z testerow przez pomylke przyplatal sie jeden wezyk do suchego skafandra z koncowka jacket'owa. Jesli znalezlibyscie u siebie taki nadmiarowy wezyk uprzejmie prosimy o zwrot nam lub Wojtkowi (znamy wszystkich testerow i jak bedzie trzeba zrobimy objazdowa kontrole Twisted Evil )
aleXandra - 22-09-2008, 23:57
Temat postu:
Dwa dni testów minęły bardzo szybko. Pogoda niestety, nie dopisała – ale myślę sobie, że może i to miało swoje plusy. Najwytrwalsi, którzy zdecydowali się przyjechać, mieli dużą swobodę w wyborze testowanego sprzętu, kolejek prawie Wink nie było (i w tym miejscu pragnę zdementować niepotwierdzone plotki jakoby jeden z testująych miał się zaczaić na innego testera i postępem wyrwać mu ocieplacz Santi BZ200 rozmiar M Twisted Evil ), a wystawcy mogli poświęcić dużo czasu zainteresowanym i szczegółowo odpowiedzieć na pytania.

Poniżej foto-relacja z dnia drugiego…

Już od samego rana Koparki przywitały nas ulubioną pogodą…



ale mimo złej aury na posterunku od rana czuwała ekipa z Yellow Diving,


wraz z którą pojawiły się również dwa przedmioty powszechnego pożądania (echh… ciężko być organizatorem Sad ).


Ci, którzy mimo deszczu już od rana pojawiali się w wiacie mogli liczyć na fachową pomoc Wojtka i Moniki


na przykład w dobrze ocieplacza:


suchego skafandra:


lub porównać technologię HID oraz LED.


Podczas gdy obok, u chłopaków z Yellow Diving, można było uzyskać wiele szczegółowych informacji na temat konstrukcji latarki:


Niektórzy zaś w ogóle nie tracili czasu na zbędne pytania…


Chociaż… testy testami, ale oczywiście wiadomo, że bywają rzeczy ważne i ważniejsze Razz


Chwilę po 11.00 rozpoczął się wykład na temat wyważania oraz właściwego trymu:


a pogoda tak jak i w sobotę – sprzyjała wykładom


tym ciekawszym, że na stole pojawili się faceci w bieliźnie Laughing


Potem przyszedł czas na parę słów o historii Zakonu i zasadach panujących wśród Braci… Jako, że za sprawą Mocy technika wkroczyła nawet na Koparki, wykład był prawdziwie multimedialny.
Nie wiadomo tylko jaką modlitwę i do kogo skierowaną odmówił Wojtek gdy wszyscy wpatrzeni byli w monitor…


A w tak zwanym międzyczasie testerzy oglądali, pożyczali…


..i wypełniali ankiety Smile


Ostatni wykład Wojtka dotyczył konfiguracji sprzętu zgodnej z zasadami Zakonu
Rozpoczęło się od pomiarów długości butli Shocked


A dalej już były tylko różne takie zwykłe historie o automatach, dzikich wężach, latających skrzydłach i mieczach świetlnych…


No i nadszedł czas na koniec. Spakowane pudła zostaną wysłane do Szczecina...


...a bannery będą wisieć w innym miejscu…


I tylko na Koparkach tak jakoś pusto i smutno się zrobiło...

Tomek Płociński - 23-09-2008, 22:50
Temat postu:
Jako ze niewiele jest opisów osób testujących skafandry dlatego na zachętę napiszę coś o swoich wrażeniach.
Wcześniej pływałem w suchym tylko na kursie i miałem doczynienia ze skafandrem neoprenowym i trylaminatem Bare.
Nie jestem więc wielkim znawcą suchych skafandrów dlatego moje uwagi będą raczej dotyczyły subiektywnych odczuć osoby, która zaczyna swą przygodę w nurkowaniu w suchaczu.

Do testów dostałem Santi Espace i ocieplacz BZ200.
Pierwsze wrażenia były podobne jak przy innych trylaminatach - znacznie lżejszy niż neoprenowy oraz znacznie łatwiejszy w zakładaniu. Wysłuchawszy wcześniej wykład Wojtka o zakładaniu suchego nie miałem większych problemów, no może zacząłem nie od tej ręki (tzn od prawej Razz) ale na szczęście w pobliżu miałem wsparcie Smile
Niestety mój partnur zamiast zbierać się do nurania zajął się nurkowym gawędziarstwem z innymi nurkami, którym nota bene wiatr i deszcz w nurkowaniu przeszkadzał. Tak jakby nurkowanie w Polsce miało coś wspólnego suchością i ciepłem Twisted Evil
W związku z powyższym przećwiczyłem akcję bounce załatwiana podstawowych potrzeb fizjologicznych. Na szczęście człowiek posiada instynkt samozachowawczy i w sytuacjach zagrażających życiu tudzież zdrowiu jest zdolny do rzeczy niemożliwych. Takową i ja wykonałem a mianowicie bez większego problemu pierwszy raz samodzielnie, udało mi się zdjąć skafander, zdążyć załatwić potrzebę i ponownie go założyć Smile Nie jestem pewien czy równie szybko tą samą operację wykonałbym w piance Smile

Dalej niestety było już tylko gorzej. Niedopasowana uprząż, trochę za mało ołowiu, walka z zaworami, opanowanie dwóch kompensatorów wyporności. Tutaj nadmienię, że mit o wyważaniu się workiem w moim przypadku zakończył się porażką. Ilość powietrza potrzebna do uzyskania swobody ruchów była wystarczająca do kontrolowania pływalności, a dodanie powietrza do worka powodowało niedostatki w skafandrze co w efekcie utrudniało oddychanie. Na szczęście braciszek śmigał na skuterze w pobliżu ratując mnie z opresji. Za co jestem mu dozgonnie wdzięczny salut
Na koniec jeszcze mokry rękaw Sad
Drugi nurek był znacznie lepszy. Poprawa uprzęży, więcej ołowiu i życie stało się łatwiejsze. Większa swoboda ruchów i komfort cieplny to oczywiście podstawowe różnice w odniesieniu do pianki. Jednak niestety czasami utrzymywanie odpowiedniej ilości gazu w skafandrze nadal sprawiało mi kłopot, co okazało się dopiero po pewnym czasie, kiedy odczułem wyraźne objawy zmęczenia. Nie sądzę aby wynikało to w stawianiu większych oporów pod wodą. Raczej było to spowodowane większym wysiłkiem przy oddychaniu w nadmiernie opiętym skafandrze. Z pewnością następnym razem muszę się lepiej wyważyć. Za to drugi nurek był zdecydowanie suchszy Smile

Reasumując:. Przesiadka z pianki na suchy skafander nie jest trywialną sprawą i wymaga wsparcia doświadczonej osoby tudzież odpowiedniego szkolenia/warsztatu. W efekcie końcowym nie jest to sztuka trudna, aczkolwiek dobrze jest poznać kilka sztuczek, o których mam nadzieję dowiedzieć się więcej w przyszłości.
Stwierdzenie poprawy komfortu termicznego było zauważalne głównie na powierzchni. Łezka w oku mi się kręciła widząc obok grupę nurków zdejmujących pianki, odsłaniając nagie ciało przy temperaturze 10 stopni. Sam tak czynię ale z pewnością przy takich warunkach pogodowych nie zdecydowałbym się na więcej niż jednego nura w piance.
Woda niestety była na koparkach zbyt ciepła dlatego trudno jest oceniać jak ocieplacz BZ200 sprawdziłby się w jeziorze poniżej termokliny. Mam nadzieję, że wkrótce dane mi będzie dokonać takiego testu.
Zalety:
- mniejsza waga i większa łatwość w ubieraniu w odniesieniu do skafandra neoprenowego
- swoboda ruchów, oczywiście po dodaniu odpowiedniej ilości powietrza
- możliwość dopasowania ocieplacza do warunków, a co za tym idzie nawet nuranie w egiptowie jest możliwe
- konkurencyjna cena w porównaniu z Bare (z DUI nie ma co porównywać)
- lepszy komfort termiczny
- polski producent i serwis

Wady:
- ograniczone ruchy i cięższe oddychanie przy niedoborze powietrza w suchym, którego zdaje się trzeba dodać więcej niż w neoprenowym Question
- lateksowa kryza dość mocno uwierała szyję
- zastosowany materiał - błyszczący czarny nylon trochę razi, matowa cordura wygląda znacznie lepiej
- bardziej złożona technika nurkowania w porównaniu z pianką
- możliwość przecieków (cokolwiek by to znaczyło) która będąc stanem permanentnym w piance nie przeszkadza w nuraniu. W przypadku suchego może popsuć nastrój w trakcie tudzież po nurkowaniu.
zdul - 24-09-2008, 22:01
Temat postu:
Ponieważ Plotek zaczął więc ja pozwolę sobie kontynuować. Dostałem ocieplacz BZ200 i skafander Espace. Moje doświadzczenia jak dotąd ograniczone były do skompresowanego neoprenu więc pierwszym pozytywnym odczuciem była większa swoboda ruchów na powierzchni no i oczywiscie lekkość skafandra. Praktycznie nie czułem, że mam coś na sobie. Pierwszy nurek nie był niestety zbyt udany. Wężyk od skafandra był nieoryginalny i aby dodawać powietrze musiałem dociskać go drugą ręką co było szczególnie uciążliwe gdy podobnie jak Plotek starałem się dodatkowo wyważać jacketem. Drugi nurek był zdecydowanie lepszy (po wymianie wężyka). Zrezygnowałem z wyważania jacketem, gdyż przy otwartym zaworze bez problemu uzyskałem neutralną pływalność. Zreszta zawory pracowały bez zastrzeżeń zarówno dodawczy jak i upustowy. Jeśli chodzi o komfort cieplny to trudno to ocenić bo woda nawet na 13 m była ciepła. Niestety kryza lateksowa i jej neoprenowe ocieplenie przy wypożyczonym kapturze niezbyt się sprawdziła. Po prostu czułem jak chłodna woda przelewa mi sie po szyi.
Podsumowując:
na + : lekki, wygodny, szczelny
na - : lateksowa kryza i jej ocieplenie, cena - mimo bardzo pozytywnych odczuć przy nurkowaniu wydaje mi się dość wygórowana. Zestaw ocieplacz + skafander za prawie 5 tys zł dla rekraacyjnego nurka to jednak dość sporo.
Wojtek A. Filip - 25-09-2008, 13:41
Temat postu:
Coś niewiele osób chce się dzielić swoimi potestowymi wrażeniami... scratch

Ze swojej strony mogę powiedzieć, że były to najdłużej trwające czasowo testy - statystykę przygotowują Organizatorzy i pewnie za jakiś czas przedstawią.

Mimo wody ze wszystkich stron całość przebiegała bardzo sprawnie - równolegle prowadzone wykłady i wypożyczanie sprzętu przebiegało również bardzo sprawnie.

Testerom i słuchaczom dziękuję za uczestnictwo, a Organizatorom za przygotowanie całości.
Współwystawiaczom za współwystawianie oczywiście również dziękuję Smile.


Do zobaczenia w najbliższy weekend w Szczecinie.


Pozdrawiam,
Wojtek
Luigi - 30-09-2008, 10:14
Temat postu:
Kurcze Miałem jechac na te testy , strasznie żałuje ze nie mogłem , ale w piątek sie dowidziałem że będe ojcem i tak sie cieszyłem ze zawartosc promili nie pozwoliła mi przyjechac na pokaz Mr. Green

2.0 Powered by phpBB modified v1.9 by Przemo © 2003 phpBB Group and little modified v 0.1 by Mariusz