Forum Dive Trek Group

Targi nurkowe - 17-25.01.09 Targi Boot

Wojtek A. Filip - 13-01-2009, 21:08
Temat postu: 17-25.01.09 Targi Boot
Hej.
Ktoś się wybiera?

Z ciekawostek - będzie nowy skuter i ogrzewanie Salvo prezentowane przez nasze SANTI, no i oczywiście jakieś 100tys innych ciekawych sprzętów.


Wojtek
ElBacio - 14-01-2009, 00:11
Temat postu:
Wojtek napisał/a:
Ktoś się wybiera?


Będę w najbliższą sobotę i niedzielę.

El Bacio
Wojtek A. Filip - 14-01-2009, 00:23
Temat postu:
Fajnie - możesz zrobić jakąś foto/video relację?
ElBacio - 14-01-2009, 00:39
Temat postu:
Wojtek napisał/a:
Fajnie - możesz zrobić jakąś foto/video relację?


Spróbuję coś sklecić, ale nie jestem w stanie np. zauważyć co jest ciekawego w temacie rebów, nowych latarek, itp., gdyż nie śledzę na bieżąco sprzętu Smile


Przy okazji - jeśli ktoś będzie w tym czasie na targach i ma ochotę na wspólną kawę/herbatę to możemy wymyśleć.

El Bacio
Wojtek A. Filip - 14-01-2009, 08:42
Temat postu:
Luz - jeżeli coś będzie podejrzanie wyglądać - rób zdjęcia Wink.

Warto prześledzić rynek światła i skuterów (ceny/modele/promocje targowe). Kilka tygodni temu oglądałem prototyp LED wyprodukowany przez H - może jest już dostępny? (Halcyona znajdziesz na jednym z największych stoisk na tarach - BtS), w okolicy będzie też pewnie stoisko dżedajowców z najgłówniejszym Yodą. Natomiast SANTI znajdziesz w hali nr 3 na stoisku J73.
Bonti - 14-01-2009, 18:44
Temat postu:
Czekam z niecerpliowścia na jakieś nowe "zabawki" do nurkowania

Część wątku dotyczącą Światła Salvo typu HMI można zobaczyć TU - Bogen
ElBacio - 19-01-2009, 00:39
Temat postu:
Wojtek napisał/a:
Fajnie - możesz zrobić jakąś foto/video relację?


Byłem przez weekend, więc zgodnie z obietnicą krótka relacja:

Najpierw kilka informacji logistycznych:

Samolot WAW -> DUS -> WAW (piątek - niedziela), Lufthansa około 390 zł / osobę
Nocleg Hotel Sheraton 4* na lotnisku około 110 U$D / noc dla dwóch osób
Bilet na targi na 2 dni 23 EUR / os.

Targi:

Wszystko w zasadzie tak samo jak w zeszlym roku, tylko... dużo gorzej. Ci co mnie znają wiedzą, że bywam na wielu różnych imprezach targowych (w tym w Londynie i Birmingham), ale tak nudnej wystawy jak BOOT 2009 to jeszcze nie widziałem!

Nie udało mi się dostrzec w zasadzie niemal niczego nowego wartego zainteresowania, bo to co było niby nowe, to wszyscy znają z Birmingham z listopada.

Nowy ocieplacz DUI - nie dane mi było przymierzyć, bo nie dysponowali rozmiarem XL (a może ktoś już kupił tuż przede mną? Ale to dziwne, bo to pierwszy dzień targów, które mają trwać 9 dni).

Nowy skafander powłokowy DiveSystemu - taka próba skopiowania TLS350, ale widać gołym okiem różnicę (cen na PLN około 2800 zł)

Nowe skutery od diveX modele Cuda 550 i Cuda 850

Cuda 550: do 180m głębokości, 23kg, maks. 77 m/min, 550Wh, życie akumulatora 184 min przy 45 m/min, życie akumulatora przy maks. prędkości 35 min, zasięg przy 45 m/min 7,9 km, zasięg przy maks. prędkości 2,7 km

Cuda 850: do 180m głębokości, 27kg, maks. 77 m/min, 850Wh, życie akumulatora 284 min przy 45 m/min, życie akumulatora przy maks. prędkości 54 min, zasięg przy 45 m/min 12,2 km, zasięg przy maks. prędkości 4,2 km
(z tego co widzę to na broszurce jest błąd przeliczania mil na kilometry)

Mares dał mi breloczek, ręcznik i długopis Smile

Koszt wymiany baterii w zegarkach Citizen Promaster - w jednym miejscu 41 EUR, w drugim 25 EUR.

Nie udało mi się nigdzie znaleźć przedłużki do paska do D6.

Skrzydło DiveRite Classic Wing Dual 360 - 398 EUR

Kompresory:
Coltri MCH6 benzynowy 1899 EUR + VAT
Bauer Junior II (300 bar) 2590 EUR + VAT
Bauer Oceanus benz. 4120 EUR + VAT
L&W LW100B benz. 2390 EUR + VAT
L&W LW160B benz. 5160 EUR + VAT

Głowica GreenForce LED Monostar P7D (12W, 900 lumenów, 6300K) 375 EUR

Ocieplacz Weezle Extreme 179 EUR
Ocieplacz Weezle Extreme Plus 189 EUR
Zakupy: znakomita większość rzeczy nurkowych (typu np. worki OMS) są do kupienia znacznie taniej w Polsce i to było duże zaskoczenie dla mnie. Z reguły wraca się z targów z nowym sprzętem - tym razem prócz koszulki polo z europejskim (bo ładniejsze niż amerkańskie) logiem TDI/SDI niemal niczego nie kupiłem!

Wszelkie materiały książkowe były w języku niemieckim, więc moja biblioteczka nie wzbogaciła się.

Reasumując - dla mnie dużo ciekawsze były targi zeszłoroczne, a najlepsze - angielskie.

Nic mnie nie urzekło, więc nie było czego fotografować.
Kilka zdjęć zrobiłem dla znajomych, więc tutaj podaję linka.

http://junior.csl.pl/nur/boot2009/index.html

El Bacio
dzinks - 19-01-2009, 07:42
Temat postu:
Patrząc na zdjęcie ocieplacza DUI to pierwsze wrażenie mówi mi że to wyprzedaż ocieplaczy nurkowych Budeswery alien



Dla porównania BARE



Dzięki El Bacio za relację.
Konrad Dubiel - 19-01-2009, 10:06
Temat postu:
Jedna fotka jest szczególnie ciekawa:

'wanted trimix tech-divers sponsors for participation with expedition (march/april 09) "Graf Zeppelin"'
Wojtek A. Filip - 19-01-2009, 12:42
Temat postu:
El Bacio - dziękuję za relację Smile.

Czy zdjęcia które zamieściłeś to wszystkie, jakie masz, czy są jeszcze jakieś tajne Wink?
Czy masz jakieś dodatkowe z nowymi Xskuterami ?


Wojtek
martin - 19-01-2009, 12:53
Temat postu:
dzinks napisał/a:
Dla porównania BARE

To chyba dla plci pieknej - parzac na zamek na pupie. A jak wiadomo, plec piekna ma troche inne wymagania estetyczne, jesli chodzi o sprzet nurkowy. Moze Mania skusi sie opowiedziec, jak swietnie jest miec dopasowany do figury suchacz Smile
ElBacio - 19-01-2009, 14:36
Temat postu:
Wojtek napisał/a:
Czy masz jakieś dodatkowe z nowymi Xskuterami ?


Oczywiście, że mam.
Ulotki starego i nowego skutera:
http://junior.csl.pl/nur/boot2009/divex_sierra.jpg
http://junior.csl.pl/nur/boot2009/divex_cuda.jpg

Dostałem od Andrew także płytę pt. "Dive Xtras 2007 Products". To jest DVD, więc nie wiem, jak ją można wygodnie udostępnić Wam w sieci.
Do płyty dołączana była wizytówka Richarda Johanssona z BtS EUROPA AG.

Ciekawi cen i warunków współpracy znajdą radoś w tym folderze:
http://junior.csl.pl/pub/DIVEX/
(Te pliki były na płycie)

El Bacio

Wojtek napisał/a:
Czy zdjęcia które zamieściłeś to wszystkie, jakie masz, czy są jeszcze jakieś tajne ?


Mam jeszcze tajne, robione wieczorem w hotelu pod prysznicem, ale chyba znacznie wykraczają poza zakres tematyczny forum. Very Happy Razz
martin - 19-01-2009, 15:10
Temat postu:
ElBacio napisał/a:
To jest DVD, więc nie wiem, jak ją można wygodnie udostępnić Wam w sieci.


Jesli nie ma na tym zadnego "coprightu" to mam lezacy odlogiem server na ktorym mogl bym polozyc n.p. image lub shrink.
Wojtek A. Filip - 19-01-2009, 15:44
Temat postu:
No i gicior - El bacio - Martin - możecie to jakoś tak wymyślić, żeby było dostępne w "Skuterach" ?


ElBacio napisał/a:

Mam jeszcze tajne, robione wieczorem w hotelu pod prysznicem


-> inne miejsca nurkowe ? Wink


Andrzej - jeżeli to nie kłopot - przygotuj proszę jakiś skuterowy materiał "ogólnodostępny" - jakiś zrzut z płyty, albo przeróbka filmów zamieszczonych na coś co przyswaja silnik forum?
Albo przy okazji podrzuć ją do się do niej dobierzemy... Twisted Evil
ElBacio - 20-01-2009, 10:09
Temat postu:
martin napisał/a:
Jesli nie ma na tym zadnego "coprightu" to mam lezacy odlogiem server na ktorym mogl bym polozyc n.p. image lub shrink


To materiał rozdawany promocyjnie na targach każdemu, kto jest chętny, więc tylko na rękę producentowi zwiększenie dystrybucji.

Wojtek napisał/a:
Andrzej - jeżeli to nie kłopot - przygotuj proszę jakiś skuterowy materiał "ogólnodostępny" - jakiś zrzut z płyty, albo przeróbka filmów zamieszczonych na coś co przyswaja silnik forum?


Zrobiłem z płyty ZIPa. I wrzuciłem:

http://junior.csl.pl/nur/divex2007.zip

To ma jakieś 4,2 GB.

Nie wrzucił się do ZIPa folder AUDIO_TS, bo był pusty, a ziper nie chciał pustego przyjąć. Nie wiem więc, czy po rozpakowaniu nie trzeba będzie założyć pustego folderu AUDIO_TS.

El Bacio
Norbik - 21-01-2009, 22:56
Temat postu:
To i ja dorzucę coś na pierwszy rzut oka dziwacznie wyglądającego.

Idea niejakiego pana Thomasa Kwapisa - system tłumiący odgłosy wydychanego gazu.
Według magazynu targów system jest kompatybilny z aktualnie stosowanymi automatami i ma w zamyśle wynalazcy być alternatywą np. dla nurków fotografujących rybki Razz nie używających CCR-ów.

za sprawą tego tłumika odgłosy powstające wraz z wydechem gazu do wody redukowane są o 2/3 przy nieznacznym wzroście oporów podczas wydechu.
Te dwie pały Mr. Green wynalazca nazwał Perleatorami (niem. w nawiązaniu do kształtu powstających bąbli przypominających perły).

Praca nad systemem trwała trzy lata. Spełnia normę EN 250 (testy przeprowadził na różnych automatach niem. Lloyd).

Dowolny automat jest uzupełniany u producenta tego dziwa Very Happy o odpowiedni adapter, do kktórego mocowane są tłumiki. Tłumiki można w każdej chwili, także podczas nurkowania, zdemontować.

Koszt całego systemu to 150 Euro. Po 50 nurkach, perleatory trzeba wymienić i ta operacja kosztuje po 10 euro za jedna pałkę


ElBacio - 21-01-2009, 23:01
Temat postu:
Norbik napisał/a:
Idea niejakiego pana Thomasa Kwapisa - system tłumiący odgłosy wydychanego gazu.


Ja na tym stoisku zostałem poinformowany, że ten bajer ma na celu zmniejszenie rozmiaru bąbli (taka "maszynka do mięsa" na bąble), a o hałasie nic nie wspominali...

El Bacio
Norbik - 21-01-2009, 23:03
Temat postu:
Hej mocuje się ze zdjęciem i nijak nie mogę wstawić. zdjęcie jest w galerii.
Norbik - 21-01-2009, 23:06
Temat postu:
Przeczytałem to
tutaj

str. 7. wspominają tam o "die Ausamtemgeräusche" (w wolnym tłum. odgłosy powstające przy wydechu)



ElBacio napisał/a:
że ten bajer ma na celu zmniejszenie rozmiaru bąbli


W artykule twierdza, ze to tłumik dzwięku. Ale wspominają, że ma redukować również wielkość bąbli. Zależy chyba od tego kto o tym opowiada. W myśl zasady: dużo/ duże bąble=dużo hałasu Very Happy
Konrad Dubiel - 22-01-2009, 09:47
Temat postu:
W telewizorni oglądałem kiedyś jakieś filmidło gdzie chcieli blisko jakiegoś morskiego zwierza podejść.
A że ten bąbli się bał, a obiegów zamkniętych nie mieli to nurkowali na dwuwężowych automatach z zamocowaną na puszce gąbką - rozpraszała bąble i tłumiła dźwięk.
No i bąble za plecami leciały a nie po pysku.
martin - 22-01-2009, 10:33
Temat postu:
Norbik napisał/a:
Te dwie pały Mr. Green wynalazca nazwał Perleatorami (niem. w nawiązaniu do kształtu powstających bąbli przypominających perły).


eee tam - wpisz w niemieckim ebayu "perlator" i zobaczysz ze z perlami to nie ma nic wspolnego Smile
Norbik - 22-01-2009, 13:16
Temat postu:
zgadza się w rzeczywistości ów wynalazek nie ma z perłami nic wspólnego Very Happy

Starałem się oddać jedynie obrazowo znaczenie niemieckiego czas. ausperlen. Nie znajdziesz go nawet w największym niemieckojęzycznym słowniku Dudena, choć jest w potocznym użyciu Smile
Na język polski także trudno przełożyć, stąd taki zabieg translatorski.

Perleatoren. w tym przypadku to zbudowana na bazie Perlatoren nazwa własna.
Nie jest to określenie techniczne. Nie spotkałem się bynajmniej w mojej praktyce z czymś takim.

Perlatoren znam Very Happy

" Thomas Kwapis, gab den Schalldämpfern den Namen Perleatoren, in Ahnlehnung an das Ausperlen der Luftblasen"

"Tohmas Kwapis nazwał tłumiki(dzwięku) Perleatorami, nawiązując do procesu powstawania pęcherzy/ bąbli powietrza"


Podchodząc do sprawy czysto lingwistycznie, musimy zauważyć, że Kwapis nazwał te tłumiki Perleatorami, nie natomiast Perlatorami.

Zabieg marketingowy Kwapisa (chciał wypromować własny rozpoznawalny produkt)?
Na pewno chciał, aby nazwa PERLEatoren przywodziła na myśl ausPERLEn.

die Perle,-n = perła , die Blase,-n= pęcherz np. Lupftblase (pęcherz powietrza)

(perlen=perlić się, niem. in Form von Perlen (1 c) hervorkommen, sich bilden = występować/ w formie pereł, przybierać perliste kształty)

Napisałem to, żeby inni czytąjący (nie znający niem.) watek wiedzieli o co biega Very Happy . To tylko moje spostrzeżenia apropos tego co przeczytałem w artykule.

Dzięki za sugestię. Teraz widzę, ze mógł to nazwać po prostu Perlatorami. Kto ma kran w domu wie o co chodzi Very Happy
Poza tym zastanawiam się teraz, czy ten wynalazek nie działa podobnie do tego co miałem kiedyś w akwarium (niestety nie wiem jak się to nazywa). Kawałek kostki z rurką
do napowietrzania wody. Mr. Green
martin - 22-01-2009, 13:43
Temat postu:
Norbik napisał/a:
Nie znajdziesz go nawet w największym niemieckojęzycznym słowniku Dudena


Moj niemiecki nie potrzebuje Dudena, wiec przyznam sie ze nie szukalem. Natomiast samo "ausperlen" uzywane jest stosunkowo czesto (n.p. "In einem Glas Sekt perlt der Kohlendioxid am Glasboden aus und steigt langsam zur Oberfläche") gdy jest mowa o gazach i cieczach. Osobiscie w jezyku polskim uzyl bym sformolowania "wytraca sie".

Norbik napisał/a:
Nie spotkałem się bynajmniej w mojej praktyce z czymś takim.

A moge sie spytac co robisz Wink?

Norbik napisał/a:
Zabieg marketingowy Kwapisa (chciał wypromować własny rozpoznawalny produkt)?


Mysle ze chcial uniknac skojarzenia z kranami Smile

Norbik napisał/a:
Poza tym zastanawiam się teraz, czy ten wynalazek nie działa podobnie do tego co miałem kiedyś w akwarium (niestety nie wiem jak się to nazywa).


Masz na mysli kostke z drzewa lipowego? Nazywa sie to "Luftsprudelstein" albo "Ausströmer".

Wszystkie te wynalazki dzialaja podobnie. Inny nurkowy patent (zeby wrocic do tematu) to wklady z materialu "gabkopodobnego" w obudowach militarnych SCR'ow - zapobiegajace zlokalizowaniu nurka Wink
Norbik - 22-01-2009, 13:43
Temat postu:
Oczywiście mogę się mylić. Myśle, ze wynalazca użył takiej nazwy do celów patentowych Very Happy
tu jest opis patentu
Norbik - 22-01-2009, 14:13
Temat postu:
Hej Martin, oczywiście. Masz racje. Dlatego napisałem, że czasownik jest w powszechnym użyciu.

Twoja sugestia jest jak najbardziej trafna. Wytraca się Very Happy. w moim tłumaczeniu postanowiłem trochę pobawić się językiem. W przypadku gazu w wodzie masz racje to odpowiednik w sam raz.
W innych przypadkach to może być np. absondern, ausscheiden Very Happy Ale synonimów w każdym języku jest sporo.

martin napisał/a:
Moj niemiecki nie potrzebuje Dudena, wiec przyznam się ze nie szukalem.


W to nie wątpię Very Happy Ja używam jednokierunkowych z racji profesji. Zajmuje się Kommunikationswissenschaft , reklamą i tłumaczeniami. Niemiecki jest językiem, którego używam w pracy. Ale wszystkiego nie wiem Very Happy Zresztą takich osobników nie ma.

Duden jest dla mnie czymś w rodzaju "Vergewisserungsinstanz" w sytuacji, kiedy nie mam kontaktu z żywym niemieckim, ostatnią są zawsze znajomi w Niemczech Very Happy

Okey. Sprawy językowe na bok, bo z forum nurkowego zrobi się lingwistyczne Very Happy
Wojtek A. Filip - 22-01-2009, 14:50
Temat postu:
Norbik napisał/a:
Kommunikationswissenschaft

Norbik napisał/a:
Vergewisserungsinstanz


Shocked gdyby nie TO pewnie miałbym spore wątpliwości czy można to w ogóle wypowiedzieć Wink
Norbik - 22-01-2009, 15:02
Temat postu:
Very Happy

Kommunikation + s + wissenschaften = nauki o komunikacji społecznej

to "s" pośrodku to tzw "Fügungs-s" łącznik dwóch słów. Są jeszcze inne Very Happy

Kommunikation- to jest jasne

Wissenschaften- nauki

Vergewisserung + s + instanz lepiej bym to po niemiecku wytłumaczył. taki naukowy bełkot. W dużym przybliżeniu: instancja uwierzytelniająca cheers


Wiem, ze na początku to trudne. Wojtku, gdy zaczniesz widzieć w tasiemcu połaczone ze soba słowa wszystko staje się łatwiejsze i zrozumiałe Very Happy
martin - 22-01-2009, 15:11
Temat postu:
Off-top:

Wojtek napisał/a:
gdyby nie TO


TO jest sztuczne, nikt kto posluguje sie jezykiem niemieckim tak nie mowi.

Wymowe cwicz na nazwach przedmiotow otaczajacych cie na codzien:

* Seitenscheibenentfrosterdüse
* Kochmesseraufbewahrungsbehälter
* Küchenwandschrankbeleuchtung

Calkowity off-top:

Jeszcze lepsze sa tlumaczenia robione przez niektorych tlumaczy. Poznymi jesiennymi wieczorami, napadnie cie smutek, warto poczytac ogloszenia po niemiecku na polskich stronkach. N.p. jedno centrum nurkowe (nazwe pozwole sobie ominac) ma w sprzedazy podwodne motocykle oraz fortepiany Wink

Norbik napisał/a:
Vergewisserung + s + instanz lepiej bym to po niemiecku wytłumaczył. taki naukowy bełkot. W dużym przybliżeniu: instancja uwierzytelniająca


Ladnie przetlumaczone, ale jak zauwazyles naukowo- sztuczne. Niemiec uzyl by slowa "Nachschlagewerk".

Norbik napisał/a:
Wojtku, gdy zaczniesz widzieć w tasiemcu połaczone ze soba słowa wszystko staje się łatwiejsze i zrozumiałe


Moim zdaniem tez nie jest to trudne. Duzo gorsze sa prefixy czasownikow, potrafiace zmienic sens calej wypowiedzi, znajdujace sie na koncu zdania. O ile osoby wladajace dobrze jezykiem nie zwracaja na nie uwagi (a czasami i zapomna ze maja byc), to dla nowicjusza paro minutowa wypowiedz zmieniajaca znaczenia na samym koncu moze byc powodem duzej frustracji.
nurek - 22-01-2009, 15:29
Temat postu:
martin napisał/a:

TO jest sztuczne, nikt kto posluguje sie jezykiem niemieckim tak nie mowi.


Wiesz, kabaret... Wink

2.0 Powered by phpBB modified v1.9 by Przemo © 2003 phpBB Group and little modified v 0.1 by Mariusz