Forum Dive Trek Group

NACD - Instruktorzy NACD

Wojtek A. Filip - 26-11-2008, 16:32
Temat postu: Mamy polskiego instruktora NACD :)
Z tajnych źródeł pochodzi informacja, że Robert Klein został pierwszym polskim instruktorem jaskiniowym w amerykańskiej organizacji NACD

Serdecznie gratuluję, tym bardziej, że instruktorów szkolących w systemie NACD w skali świata jest bardzo niewielu Smile


Kliknij, aby dotrzeć do tajnych źródeł .


Pozdrawiam,
Wojtek


PS.
Robert, skoro piszesz na tym forum, to spada na Ciebie poważny obowiązek - masz się chwalić ile popadnie Wink - czyli dawaj zdjęcia i opis.
arecki - 26-11-2008, 16:35
Temat postu:
Robert Gratulacje !!!
Adam Frajtak - 26-11-2008, 16:36
Temat postu:
Gratulacje!!! Partyman
Kuba Jacewicz - 26-11-2008, 16:50
Temat postu:
gratulacje salut

Wojtek napisał/a:
instruktorów szkolących w systemie NACD w skali świata jest bardzo niewielu Smile


moze dlatego, ze organizacja ma tak wyznaczony cel:
"The goal of the NACD is not to encourage people to cave or cavern dive." blackeye

Miejmy nadzieje, ze Robert nie bedzie zbyt dokladnie przestrzegal tej wytycznej Wink
TomM - 26-11-2008, 17:00
Temat postu:
Ależ Robert tej zasady przestrzegał w przeszłości...
Gratulacje serdeczne, jesteśmy dumni bla bla bla, itd itp., uczcimy to przy wiadomej okazji.
Bartek Cyperling - 26-11-2008, 17:57
Temat postu:
respect.
czy to oznacza jeszcze czestsze wizyty w us?
grzegorz - 26-11-2008, 19:19
Temat postu:
gratulacje,tym bardziej,ze w składzie instruktorskim sami amerykańce,meksykańczycy,jeden austriak i dwóch słoweńców Laughing napisz coś na temat samego kursu,czy jest bardzo ciężki ,czy po prostu kwestia opłaty i zaliczenia.
maciek_nurr - 26-11-2008, 19:27
Temat postu:
Gratulacje!
Michał Iwicki - 26-11-2008, 20:03
Temat postu:
Gratulacje Robert!Szacunek salut
ElBacio - 26-11-2008, 21:15
Temat postu:
Wojtek napisał/a:
Z tajnych źródeł pochodzi informacja, że Robert Klein został pierwszym polskim instruktorem jaskiniowym w amerykańskiej organizacji NACD


To nie takie tajne źródła, bo Robert sam mi to wczoraj osobiście powiedział. Niestety, w ramach swojej ignorancji jaskiniowej, nie bardzo doceniłem o co chodzi. Teraz poczytałem i gratuluję Smile

Dobrze, że przynajmniej czapkę z głowy zdjąłem wchodząc do mieszkania Smile

El Bacio
Konrad Dubiel - 27-11-2008, 10:14
Temat postu:
Gratulacje!
Robert Klein - 27-11-2008, 11:52
Temat postu:
Dzięki za miłe słowa.

Może na początku wyjaśnienie czemu NACD. Gdy zacząłem jeździć na Florydę, zorientowałem się, że dostęp do wielu ciekawych jaskiń jest mocno ograniczony i jednym z warunków jakie trzeba spełnić, żeby w nich zanurkować to certyfikat NACD lub NSS-CDS (uznawany wymiennie). Takie jaskinie to np. słynny Diepolder II i III. Tam nie wystarczy IANTD, TDI czy nawet GUE. Ponieważ bardzo chciałem tam zanurkować, musiałem zrobić cross swoich uprawnień na poziomie nurka. Ponieważ sam szkolę jaskiniowo, chciałem by osoby, które kończą u mnie kurs nie miały takich problemów i w przyszłości mogły mieć łatwiejszy dostęp do najlepszych jaskiń. Dowiedziałem, się też, że GUE i NACD powoli zaczynają sobie wzajemnie otwierać jaskinie (Indian Springs, Emerald Sink, może w końcu i Wakulla) . Stąd pomysł na cross do NACD i oferowania podwójnych certyfikatów. Formalnie nie było problemu, bo „szef” Tom Mount był jednym z założycieli NACD i nawet był na konferencji NACD, wiec konfliktu interesów nie będzie. Poza tym w Meksyku i USA wielu instruktorów oferuje podwójne czy nawet potrójne certyfikacje – taka jest praktyka.

Co do „niezachęcania do nurkowania jaskiniowego” – chodzi tu raczej o taką praktykę jaką mój były kolega uprawia z rebreatherami, czyli próbę wciśnięcia tego każdemu przy każdej okazji. Nurkowanie jaskiniowe jest niebezpieczne i szacuje się, że około 1% nurków ma kwalifikacje by przystąpić do kursu a jeszcze mniej odpowiednie predyspozycje. Dlatego nie namawiamy, co nie znaczy, że nie wolno reklamować kursów czy opowiadać o nurkowaniu jaskiniowym. A przy okazji, ciągle uważam, że poważniejsze nurkowania wrakowe są trudniejsze, bardziej wymagające i bardziej niebezpieczne niż jaskiniowe.

Sam egzamin (w NACD nie ma kursów instruktorskich – przygotowujesz się sam i podchodzisz) trwał 4 dni – 2 dni cavern 2 dni cave. 4 egzaminatorów i niezły łomot. Generalnie dość nieprzyjemnie, różnice opinii, niezrozumienie europejskich warunków jak również tego, że poziom ludzi przychodzących na takie kursy w Europie jest dużo wyższy niż w USA. Szczerze mówiąc, zgłaszając się na egzamin myślałem, że będzie to raczej formalność, im bliżej był termin, tym bardziej przeczucia się zmieniały i w sumie wyniku nie byłem pewny do ostatniej chwili. W trakcie tych 4 dni miałem do zrobienia pisemny egzamin na nurka i instruktora, egzamin ze standardów i procedur, statutu, wykłady, wypracowanie do napisania, ćwiczenia na sucho, ćwiczenia w wodzie otwartej i testy sprawnościowe (V-drill na czas, bezdechy itd.) oraz zajęcia w jaskini. 3 instruktorów - kursantów generowało bez przerwy sytuacje awaryjne, często dwóch jednocześnie. Uciekali, rozpływali się, zamierali w bezruchu, zakręcały im się zawory, plątali się itd. Wisienką na torcie było wyciągnięcie nieprzytomnego oddychającego nurka przez Devils Ear na powierzchnię utrzymując automat w paszczy, chroniąc głowę przed urazami i zachowując prędkość wynurzania. Poszkodowany i ja w twinach 2x19. Jeśli ktoś był w Devils Ear wie na czym polega trudność.

No i to by było na tyle.


Robert
Michal Winek - 27-11-2008, 15:12
Temat postu:
No no kolego, tym wieksze wyrazy uznania. Fajnie widziec, jak ktos sie spelnia w tym co kocha najbardziej.
W twoim przypadku to z pewnoscia dobry kierunek. Tak wiec trzymaj kurs!

Czego ci szczerze zycze.
scyllis - 28-11-2008, 17:09
Temat postu:
Brawo! Applause Gratulacje!
kurek - 28-11-2008, 21:53
Temat postu:
Gratulacje
kjar - 29-11-2008, 00:05
Temat postu:
Gratulacje i wyrazy szacunku.
KasiaK - 30-11-2008, 10:08
Temat postu:
Gratulacje Smile
Waldo - 30-11-2008, 15:45
Temat postu:
Gratuluję !

2.0 Powered by phpBB modified v1.9 by Przemo © 2003 phpBB Group and little modified v 0.1 by Mariusz