Forum Dive Trek Group

IANTD - IANTD ADVANCED NITROX DIVER + ADVANCED REC TRIMIX DIVER

Michał Bińkowski - 16-10-2013, 09:45
Temat postu: IANTD ADVANCED NITROX DIVER + ADVANCED REC TRIMIX DIVER
Jakie są wasze opinie o takim kursie łączonym? Czy warto robić taki kurs? Jeśli tak, to u kogo? itd.
Tomasz Grzyb - 16-10-2013, 12:24
Temat postu:
Hmm
po pierwsze sa to dwa oddzielne kursy wiec nie ma co laczyc
ADV REC TMX obejmuje zakresem to samo co ADV NX Diver + nurkowania TMX
ja zdecydowanie polecam ten TMX bo wiecej sie nauczysz i w sumie to bedzie ostatni sprawdzian przed technicznymi kursami - ja sie okaze ze sie nie nadajesz to przynajmniej bedziesz mial tmx rec wiec i ponizej 40m zejdziesz bezpiecznie (wg mnie ponizej 40 tylko tmx)
a jak bedziesz mial "tylko" nitrox to juz dal tych 8 m tmx pewnie nie bedziesz chcial robic dodatkowego kursu.
Cenowo tez bedzie lepiej
Ja robilem u Sebastiana Mroczkowskiego z Wawy i moge zdecydowanie polecic
Maciek Orłowski - 16-10-2013, 12:31
Temat postu:
Tak jak napisał kolega powyżej, tych kursów się nie łączy Smile

Zdecydowanie A.R. TMX, jeśli nie chcesz oglądać szlamu na dnie jeziora, a możesz dojechać na zajęcia do Trójmiasta na parę weekendów, zapytaj o kurs na Bałtyku w divespot.pl Smile

A1 można już dojechać z Łodzi poniżej 3 godzin ...

Po (i w tracie) ARTMX masz w zasięgu sporo wraków, do Abilli włącznie...
Abramik - 16-10-2013, 12:36
Temat postu:
Michał Bińkowski napisał/a:
Jeśli tak, to u kogo? itd.


A moze A R TMX ale na Malcie? Cieplo i widno o tej porze roku. Rowniez cena za lot, hotel przystepna. jesli tak to moim zdaniem Techwise. Smile
Michał Bińkowski - 16-10-2013, 15:06
Temat postu:
Problem z tym, że wyczytałem, że kursy te można połączyć; są takie oferty szkół nurkowych, na jednym forum była też relacja z takiego kursu;

cytuję nfo ze strony jednej za szkółek:

"Co uzyskasz po tym kursie?

Po zakończeniu kursu będziesz potrafił w pełni świadomie, a co najważniejsze bezpiecznie realizować nurkowania dekompresyjne z użyciem różnych mieszanin nitroxowych oraz czystego tlenu, do maksymalnej głębokości 42 m.

Ukończenie kursu IANTD Advanced EANx (Nitrox) Diver, daje również możliwość kontynuacji szkolenia w technicznych programach IANTD takich jak IANTD Technical Diver lub IANTD Normoxic Trimix Diver.

Zaleca się łączenie programu IANTD Advanced EANx (Nitrox) Diver z programem IANTD Advanced Recreational Trimix Diver. Rozwiązanie takie daje możliwość poznania, zarówno od strony teoretycznie jak i praktycznej, korzyści płynących z nurkowania na rekreacyjnych mieszaninach trymixowych takich jak TMX 25/25."

Rozumiem, że można się spierać czy to połączenie kursów czy jeden pochłania drugi, ale czytając założenia obu z nich to raczej połączenie, bo Adv Rec Tmx zakłada już w zakresie głębokości Adv Ean stosowanie trimixu.
Abramik - 16-10-2013, 15:17
Temat postu:
Michał Bińkowski napisał/a:
Zaleca się łączenie programu IANTD Advanced EANx (Nitrox) Diver z programem IANTD Advanced Recreational Trimix Diver.


Dokladnie to zrobilem na Malcie rok temu w koncu listopada.
Wspaniale nurkowanie, mnostwo cwiczen, troche frustracji ale bylo super. Najlepszy kurs // tydzien jaki w zyciu mialem.
Nurkujesz w twinie + 1 lub 2 stage do 48m. RObisz fajne deko i jako to okreslil moj instruktor "sharkujesz" na 6m Smile

Zastanawiam sie nad Normoxic TMX &Tec w tym roku wlasnie z nimi.

Zerknij tu:
http://www.techwise.com.mt/courses/iantd/technical-diver.php
Maciek Orłowski - 16-10-2013, 15:56
Temat postu:
Nieważna jest semantyka, po prostu nie daj się skasować za 2 kursy Smile

Zapytaj instruktora, co więcej będzie na kursie łączonym ADV EANx + ARTMX w porównaniu do samego ARTMX ? Moim zdaniem absolutnie NIC Smile
Abramik - 16-10-2013, 16:01
Temat postu:
Maciek Orłowski napisał/a:
nie daj się skasować za 2 kursy


Z czystej ciekawosci: czy adv nitrox nie jest absolutnie wymagany zeby zrobic TMX? Smile
Tak mi sie wydaje ale moge sie mylic.
Michał Bińkowski - 16-10-2013, 16:17
Temat postu:
Wystarczy Deep do jednego i do drugiego kursu, no i oczywiście Nitrox.
A Deep'a zawsze można było robić razem w Adv Nitrox.
Maciej Curzydło - 16-10-2013, 17:11
Temat postu:
Cytat:
Zapytaj instruktora, co więcej będzie na kursie łączonym ADV EANx + ARTMX w porównaniu do samego ARTMX ? Moim zdaniem absolutnie NIC

Pytanie czy będzie więcej nurkowań na programie obejmującym dwa kursy w porównaniu do programu obejmującego tylko jeden kurs. Jeżeli będzie więcej nurkowań; a pewnie będzie; to na pewno da to początkującemu nurkowi technicznemu całkiem dużo. Bardzo często zaczynający swoją karierę nurkowie nie zdają sobie sprawy ile się mogą nauczyć przez każde dodatkowe nurkowanie. Kurs i jego standardowe wymagania to jedno a uzyskiwane doświadczenie to drugie i na dłuższą metę pewnie nawet ważniejsze.
MSC
Tomek Płociński - 16-10-2013, 17:14
Temat postu:
Maciek Orłowski napisał/a:
Nieważna jest semantyka, po prostu nie daj się skasować za 2 kursy

Zapytaj instruktora, co więcej będzie na kursie łączonym ADV EANx + ARTMX w porównaniu do samego ARTMX ? Moim zdaniem absolutnie NIC

Dokładnie tak salut
To nie jest kwestia czy połączyć ale który wybrać, ja bym brał Adv Rec Tmx, no chyba, że porównanie ceny za kombo versus jeden = koszt jednego dodatkowego plastiku
Abramik - 16-10-2013, 17:22
Temat postu:
Maciek napisał/a:
Jeżeli będzie więcej nurkowań;

Wlasnie sprawdzilem logbook'a: Chyba wlasnie dlatego wybralem combo bo bylo wiecej nurkowan. Ja mialem ich 7 w ciagu 5 dni. Jesli robilbym tylko ARTMx bylo by chyba 4.

Ponizej wyjasnienie:
This program must include a minimum of 120 minutes of OW bottom time completed within 4 dives, 2 of which must be to depths between 100 fsw (30 msw) and 160 fsw (48 msw). If combined with a Deep Diver Program, the total dive time for both programs must include a minimum of 160 minutes completed within 6 or more dives. Even if the time and skill
Kod:


Cena za dodatkowe 3 nurki bez kursu byla chyba niemalze taka sama jak z kurs wiec wolalem wiecej ponurkowac i wiecej sie pouczyc. Smile
Sebastian Popek - 16-10-2013, 17:28
Temat postu:
Abramik napisał/a:
Wlasnie sprawdzilem logbook'a: Chyba wlasnie dlatego wybralem combo bo bylo wiecej nurkowan. Ja mialem ich 7 w ciagu 5 dni. Jesli robilbym tylko ARTMx bylo by chyba 4.


W sumie ? Czy tylko nurkowań, nazwijmy je głębokie, czyli poniżej 30m ?
Abramik - 16-10-2013, 17:37
Temat postu:
Sebastian Popek napisał/a:
W sumie ?


W sumie 7.
Nurki od tylu w metrach:
45,45,27,28,26,10,11,

czasy z reguly dlugie 50min - 90min.
10 i 11 metrow to dla sprawdzenia, skonfigurowania, poprawienia sprzetu + obsluga stage'y, rzucanie, podnoszenie, krecenie zaworami i inne duperele.
Maciek Orłowski - 16-10-2013, 18:21
Temat postu:
Cytat:

Pytanie czy będzie więcej nurkowań na programie obejmującym dwa kursy w porównaniu do programu obejmującego tylko jeden kurs.
MSC


Chodziło mi o zakres materiału teoretycznego i praktycznego.

Jeśli ktoś chciałby mieć więcej nurkowań to chyba sensowniej rozszerzyć za dodatkową opłatą jeden, wybrany kurs niż w tym celu robić bliźniaczo podobny, drugi. Cenowo zapewne też wyjdzie korzystniej...

Zresztą robienie tego combo to takie trochę rozdwojenie jaźni - albo decydujemy się na nurkowania na powietrzu albo lekkim tmx na głębokości, do których uprawniają te kursy Smile

pozdrawiam,
Maciek
Tomasz Grzyb - 16-10-2013, 18:56
Temat postu:
Nie ma co dywagować sa standardy dostępne w sieci - jest wszystko opisane
http://www.kursyinstruktorskie.eu/wp-content/uploads/2010/06/IANTD-SP-2010.pdf
to minimum do zrobienia
ja mialem dylemat czy to czy to i ze wzgledow ekonomiczno praktycznych wybralem cos szerszego. ARTMX
W IANTD jest jeszcze jedna zasada - "ocena instruktora" tzn jezeli nie masz minimum w logbooku to zabiera Cie na nura sprawdzajacego kaze zrobic jakies cwiczenia i ocenia czy sie nadajesz czy nie.
wg mnie oferta combo na te kursy - to proba wyciagniecia ekstra kasy - ale nie znam dokladnei zakresu oferty wiec moze sie myle
Michał Bińkowski - 16-10-2013, 21:38
Temat postu:
Przykład cen ze strony jednej ze szkółek:

"Ceny:

IANTD Advanced EANx (Nitrox) Diver 1200,00 PLN

IANTD Advanced EANx (Nitrox) Diver + IANTD Advanced Recreational Trimix Diver 1.700,00 PLN*

Powyższe ceny zawierają koszty materiałów szkoleniowych oraz certyfikat.
* cena kursu łączonego nie uwzględnia kosztów gazów"

Czyli dochodzi koszt helu. Dla mnie różnica w cenie nie jest powalająca, a jeśli combo daje więcej nurkowań pod okiem instruktora to zawsze na korzyść.
Maciek Orłowski - 16-10-2013, 21:49
Temat postu:
porównaj cenę combo z kursem ARTMX ...nie ADV EANx
Michał Bińkowski - 16-10-2013, 21:59
Temat postu:
W innej szkółce sam ART kosztuje 1.700 + gazy, a sam Adv Eanx 1.500.
hubert68 - 24-10-2013, 06:02
Temat postu:
W TDI jest kurs Helitrox Diver, może być połączony z kursami Adv. Nitrox i Deco. Proc. Zarówno zakres uprawnień, jak i uprawnienia po kursie są praktycznie identyczne (45 m) z jedną różnicą - Helitrox daje uprawnienia do używania TMX 21/20. Może to byłaby interesująca opcja?
beroduar - 27-10-2013, 12:26
Temat postu:
A czy blender nie wyda Ci Tmx 21/35 widząc po prostu jakiekolwiek uprawnienia Tmx?
Marcin Tracz - 27-10-2013, 17:38
Temat postu:
Z tego co przeżyłem na własnej skórze, to jeden ze znajomych blenderów powiedział mi, że zrobi mi gaz jaki chcę, bo i tak nie ponosi za mnie odpowiedzialności. Jego nie interesuje dla kogo robi gaz. CZy zgodnie z przepisami- tego nie wiem.
Tomciuch - 27-10-2013, 23:38
Temat postu:
hubert68 napisał/a:
. Zarówno zakres uprawnień, jak i uprawnienia


Jaka jest różnica pomiędzy „zakres uprawnień” a „uprawnienia”

Marcin Tracz napisał/a:
Z tego co przeżyłem na własnej skórze, to jeden ze znajomych blenderów powiedział mi, że zrobi mi gaz jaki chcę, bo i tak nie ponosi za mnie odpowiedzialności. Jego nie interesuje dla kogo robi gaz. CZy zgodnie z przepisami- tego nie wiem.


Zamawia się konkretny produkt… a kto co z nim zrobi… to inna sprawa… jak zamówisz nóż to jego wytwórca nie ponosi odpowiedzialności, że kogoś nim zarżnąłeś nawet siebie … Wink
Pozdrawiam.
robert9 - 27-10-2013, 23:46
Temat postu:
jak dla mnie uzywanie trymixu do nurkowan rekreacyjnych czy tez technicznych na glebokosciach rzedu 30 - 40 metrow jest conajmniej nieekologiczne.szkoda helu.uwazam ze jesli na tych glebokosciach ktos ma problem z oddychaniem (bo gesto) lub z narkoza to raczej powinien rozejrzec sie za innym hobby (np. szachy) .sa wyjatkowo trudne nurkowania eksploracyjne gdzie lepiej jest uzyc trymix ale jest to promil nurkowan ktore wykonuje ( w tym zakresie glebokosci) .pozdrawiam
Tomasz Grzyb - 28-10-2013, 10:14
Temat postu:
robert9 napisał/a:
a glebokosciach rzedu 30 - 40 metrow

ARTMX daje mozliwosc nurkowania do 48 na TMX a ADV ENAx w IANTD to max 42m - czyli tmx w zakresie 42-48m a nie 30-40
ja osobiscie na powietrzu nie schodze ponizej 40m - nie mam na to ochoty
Tomek Płociński - 29-10-2013, 08:58
Temat postu:
robert9 napisał/a:
jak dla mnie uzywanie trymixu do nurkowan rekreacyjnych czy tez technicznych na glebokosciach rzedu 30 - 40 metrow

Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia


robert9 napisał/a:
conajmniej nieekologiczne.szkoda helu.uwazam ze jesli na tych glebokosciach ktos ma problem z oddychaniem (bo gesto) lub z narkoza to raczej powinien rozejrzec sie za innym hobby (np. szachy)

tą część wypowiedzi mogłeś sobie darować ponieważ ma charakter pejoratywny
Ci których stać na TMX np od 30m albo płycej, mogą nie być zainteresowani Twoją opinią salut


... racjonalizm powiązany jest nadzwyczaj często z afirmacją liberalizmu. "Żyj i daj żyć innym" jest uznawane za racjonalne hasło, które przywraca każdej jednostce przysługujące jej prawa człowieka, choć nie tamuje jej też drogi do zrzeszania się we wspólnotach.*


Nie zaczynajcie proszę na nowo dyskusji, które już były i wiadomo, że zdania w tej kwestii są podzielone salut
*wikipedia - racjonalizm światopoglądowy
Michał Bińkowski - 29-10-2013, 11:54
Temat postu:
Albo rozmawiamy, że używam TMX bo muszę już na tej głębokości, albo używamy bo daje to określone korzyści, poza jedną tj. ceną.
hubert68 - 29-10-2013, 15:19
Temat postu:
[quote="Tomciuch"]
hubert68 napisał/a:
. Zarówno zakres uprawnień, jak i uprawnienia


Jaka jest różnica pomiędzy „zakres uprawnień” a „uprawnienia”

Przepraszam miało być "zakres szkolenia" i "uprawnienia". Dzięki za czujne oko.

2.0 Powered by phpBB modified v1.9 by Przemo © 2003 phpBB Group and little modified v 0.1 by Mariusz