Forum Dive Trek Group

Forum Ogólne - Archeologia podwodna - studia podyplomowe

Michał Bińkowski - 02-03-2014, 16:45
Temat postu: Archeologia podwodna - studia podyplomowe
Czy ktoś z forumowiczów miał do czynienia ze studiami podyplomowymi - archeologia podwodna - na UW? Prośba o podzielenie się przemyśleniami na ten temat.
Andrzej Barnat - 02-03-2014, 17:44
Temat postu:
Mój znajomy ale jak chcesz pogadać to jak się zobaczymy. Przy okazji.
Emil Sieńko - 09-03-2014, 22:28
Temat postu:
Hmm a co Cię konkretnie interesuje Question Jestem tym szczęśliwcem, któremu udało się zrobić taki kurs właściwie za free Very Happy (2 edycje były (do)finansowane z kasy UE) ale tak, jak napisałem był to kurs archeologii a teraz są to już chyba studia podyplomowe tzw."pełną gębą". Z ogólnych wrażeń i odczuć to nie żałuję Wink Jak coś to pisz tu bądź odezwij się priv. salut
bpiotrek - 09-03-2014, 22:33
Temat postu:
Napisz czy kurs jest ciekawy dla kogoś kto nie ma wykształcenia (mocnego zacięcia) historyczno-archeologicznego?

Czy później jest możliwość udziału w wyprawach archeologicznych UW?

Jaki procent uczestników dotrwał aktywnie do końca? - z mojego skromnego doświadczenia to na kursach i studiach podyplomowych to pod koniec zostaje 20-40% zapaleńców.

Jaki procent zajęć z Twojego punktu widzenia było wartościowe (nie tylko przydatne merytorycznie, ale też dobrze poprowadzone)? - znów z mojego doświadczenia to maksymalnie 30-40%
Emil Sieńko - 10-03-2014, 21:13
Temat postu:
Ciężko mi ocenić czy ktoś kto nie ma mocnego zacięcia histo-archeo będzie miał motywację by wstać w niedzielę rano i o 8.15 słuchać wykładu o kawałku drewna zamienionego w dłubankę ileś lat temu Wink No chyba, że tak ceni swoje PLN-y Wink Z pewnością nie trzeba mieć wykształcenia w omawianym temacie- w końcu po to są (też) studia podyplomowe Wink

Statystyk nie prowadziłem i kiepsko u mnie z liczeniem ale powiem szczerze, że większość na moje (nieuzbrojone w tym zakresie) oko tak z 90% dotrwała szczęśliwie do końca kursu. Z frekwencją bywało różnie ale zasady były jasne i swoje trzeba było...być Smile

A tak ciut poważniej i trochę subiektywnie to nie żałuję czasu spędzonego na wykładach ale głównie "na zajęciach". Z resztą nie samą nauką człowiek żyje i powiem szczerze tak specjalistyczny kurs zebrał na tyle ciekawe towarzystwo, że bywało naprawdę interesująco poza uczelnią; i w tym wypadku nie mówię o typowym "piwie" ale także nurkach poza kursowych i znajomościach, które (nie)zwyczajnie trwają love6.

Co do "wartości" zajęć to...były one bardzo różnorodne- od wykładów (ok, też nuuudnych oczywiście IMHO ponieważ dla kolegi obok mogły być one fascynujące) po naprawdę ciekawe. % nie wycenię. Embarassed

Jak ktogoś też kręci aktywny udział w dalszych działaniach archeo to jest rozsyłana informacja na mail o "ogólnodostępnych" inicjatywach. Od jakiegoś czasu nic nie dostaję ale to może być też spowodowane brakiem mego odzewu przez hmmmm....2 lata? Crying or Very sad

Jak kogoś to kręci to też fajnie wygląda plastik "nurek archeolog" KDP CMAS farao Choć nie gwarantuję, że teraz jest wydawany po zmianie formuły z kursu na studia podyplomowe.

Nie wiem, jak teraz ale za moich czasów to były obowiązkowy wyjazd na praktyki (PL bądź zagraniczny ale o tym zaraz) i 1 albo 2 wyjazdy szkoleniowe w PL (Gdańsk, CMM). Miałem o tyle szczęście, że udało mi się "zmobilizować" na wyjazd na Krym na co w obecnej sytuacji politycznej pewnie nie ma co liczyć. Roboty było dużo ale też np. udało się skosztować trochę rekreacji. Link do filmiku (niecałe 2:30 polecam w HD) poniżej z tego co się udało zrobić w międzyczasie (np. płynąc na stanowisko archeologiczne):

http://www.youtube.com/watch?v=fiT7h9IKP7E

Podsumowując: nie podejmę się typowo obiektywnej oceny czy warto scratch ale mi się podobało thumright Dużo zależy z jakim nastawieniem idziesz na kurs i czego oczekujesz. Mi było trochę łatwiej ponieważ wcześniej za czasów studenckich działałem w kole naukowych m wydziale Archeologii na UW (mimo zupełnie innego kierunku studiów Rolling Eyes).

W razie pytań postaram się oczywiście pomóc (tu czy na priv.). study

pozdrawiam salut
Monika Brzózka - 04-10-2018, 11:48
Temat postu:
Dzień dobry,

Odświeżam wątek, głównie w nadziei, że znajdą się chętni. Obecna edycja 10/2018 nie została uruchomiona ze względu na niewystarczając ilość chętnych. W przyszłym tygodniu zostanie otwarta kolejna i potrwa do końca stycznia a zajęcia będą się rozpoczynać w lutym 2019.

Program studiów obejmuje następujące przedmioty – forma zajęć:

Archeologia podwodna Morza Bałtyckiego i Północnego – wykład 12 godz.
Archeologia podwodna Morza Czarnego - wykład 8 godz.
Archeologia podwodna Morza Śródziemnego i Adriatyku – wykład 12 godz.
Archeologia podwodna na śródlądziu - wykład 12 godz.
Archeologia Morska – wykład 4 godz.
Szkutnictwo dla archeologów – warsztaty 4 godz.
Źródłoznawstwo archeologii podwodnej - wykład 16 godz.
Historia nurkowania i archeologii podwodnej – warsztaty 4 godz.
Metodyka archeologicznych badań podwodnych – konwersatorium 16 godz.
Fotografia archeologiczna i fotografia podwodna – warsztaty 10 godz.
Rysunek – warsztaty 8 godz.
Konserwacja zabytków – wykład 4 godz., warsztaty 8 godz.
Muzealnictwo – warsztaty 4 godz.
Ochrona podwodnego dziedzictwa archeologicznego - wykład 4 godz.
Geologia dna morskiego – ćwiczenia 8 godz.
Bioarcheologia – konwersatorium 6 godz.
Fizjologia i patofizjologia nurkowania dla archeologów – wykład 4 godz.
Fizyka nurkowa dla archeologów – konwersatorium 4 godz.
Wstęp do archeologii dla nurków – wykład 16 godz.
Metodologia pisania pracy rocznej – warsztaty 1,5 godz.
Ochrona Własności intelektualnej – wykład 1,5 godz.
BHP – wykład 1,5 godz.
Ćwiczenia terenowe – 30 godz.

Studia podyplomowe „Archeologia podwodna” trwają dwa semestry. Przedmioty będą zaliczane na podstawie obecności na zajęciach (dopuszczalna absencja poniżej 25 %). A same studia kończą się napisaniem i obroną pracy dyplomowej.

Absolwenci studiów otrzymają świadectwo ukończenia studiów podyplomowych z wykazem przedmiotów oraz oceną końcową.
Zajęcia teoretyczne odbywać się będą w systemie weekendowym (sobota - niedziela), średnio 1 raz w miesiącu. Wszystkie zajęcia za wyjątkiem jednego zjazdu będą prowadzone w Instytucie Archeologii UW, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28.
Jeden zjazd (ze względu na specyfikę zajęć) będzie mieć miejsce w Gdańsku w Centralnym Muzeum Morskim.
W sumie będzie mieć miejsce 10 zjazdów.

Jako, że księgowa to nie zawód a charakter nie obejdzie się bez cyferek:
1. Czesne 3000,00 zł (płatność może być dokonywana w całości na początku pierwszego semestru, albo w dwóch ratach po 1500 PLN na początku każdego z semestrów)
2. W ramach studiów, studenci mają obowiązek wziąć udział w terenowych archeologicznych ćwiczeniach podwodnych – 30 godzin (1 tydzień) – grupy do 10 osób.
Dostępne będą różne warianty do wyboru: ćwiczenia na stanowiskach archeologicznych w Polsce lub ćwiczenia za granicą (m.in. Ukraina - rejon Oczakowa). Koszty wyjazdu i pobytu na ćwiczeniach do pokrycia indywidualnie przez każdego uczestnika (orientacyjna cena w Polsce:1000 – 2000 pln, zagranica od 2500 pln - info ze strony nie weryfikowałam!)

Mam ochotę się pouczyć, może ktoś się skusi? Jeden weekend w miesiącu można poświęcić a i te 15-30 stron pracy dyplomowej da się napisać.


pozdrawiam,
Mo
bpiotrek - 04-10-2018, 12:55
Temat postu:
Prawie się skusiłem, ale mając jeszcze na głowie T1 odpuściłem w tym roku. Może jakaś silna grupa z forum?
Monika Brzózka - 08-10-2018, 08:50
Temat postu:
Dzień dobry,

Szybka aktualizacja - druga tura rekrutacji została otwarta i potrwa od dziś 08.10.2018 00:01 – 08.02.2019 23:59). Czyli czasu do namysłu trochę jeszcze jest Wink

link do rekrutacji

pozdrawiam,
Mo
Monika Brzózka - 10-02-2019, 23:47
Temat postu:
Dzień dobry,
Aktualnie tj. do 13 lutego do 23:59 (tak, tak precyzyjnie jest zapisane w systemie) trwa druga tura rekrtutacji.

Gdyby ktoś się decydował to polecam rozpocząć z wyprzedzeniem tworzenie konta studenckiego w IRK (internetowa rejestracja kandydatów). Bo pomimo, że to podyplomówka to bez podania takich danych jak: numer świadectwa maturalnego, data jego wydania, nazwa instytucji wystawiającej, miejsce wystawienia oraz... wyniki egzaminów nie da się skuteczniekonta założyć. Rozumiem, że wyniki są istotne przy rekrutacji na studia pierwszego stopnia, ale na podyplomówkę! I to tak mało popularną to przesada.

Oj, wcale się nie dziwię, że uruchomili kierunku już przez dwa semestry. Jak się człowiek posługuje dyplomem wyższej uczelni to o świadectwie maturalnym raczej nie pamięta. U mnie trwa archeologia poszukiwawcza świadectwa. I nie ma pewności, że poszukiwania się zakonczą sukcesem.

Mo
bpiotrek - 11-02-2019, 21:44
Temat postu:
Niestety wygląda na to, że na tą edycję nie dam rady Crying or Very sad

Nie wygospodaruję w tym roku tyle czasu Evil or Very Mad
Monika Brzózka - 16-02-2019, 22:36
Temat postu:
Świadectwa maturalnego nie znalazłam ale udało się przebrnąć (czytaj obejść system) przez rekrutację. Dziś pierwsze zajęcia i póki co zapowiada się ciekawie.

Z ciekowostek, o ktorych nie miałam pojęcia:
- studia archeologii podwodnej są prowadzone pod auspicjami UNESCO w ramch projektu Podwodne dziedzictwo kulturowe - dla jasności dotyczy to nie tylko UW
- w ramach UNESCO powstała sieć UNITWIN zrzeszająca najbardziej prestiżowe programy edukacyjne i badawcze archeologii podwodnej
- podręcznik z metodologią badań podwodnych powstał właśnie w UNESCO jako załącznik do dokumentu z 2001 roku jakim jest Konwencja o ochronie podwodnego dziedzictwa kulturowego
- Polski nie ma wśród sygnatariuszy konwencji
- UNESCO współpracuje wyłącznie z jedną feredacją nurkową. Kto zgadnie z którą?

dobranoc, idę spać bo... jutro do szkoły Smile
Mo
bpiotrek - 19-02-2019, 22:48
Temat postu:
W wolnych chwilach wrzucaj relacje bo jestem bardzo zainteresowany Smile

Na razie chyba jednak muszę ograniczyć się do kursów online...
Monika Brzózka - 20-02-2019, 09:39
Temat postu:
Emil Sieńko napisał/a:
Jak kogoś to kręci to też fajnie wygląda plastik "nurek archeolog" KDP CMAS farao Choć nie gwarantuję, że teraz jest wydawany po zmianie formuły z kursu na studia podyplomowe.


Nie jest wydawany przez UW ale uczelnia potwierdza 'wynurkowanie' stosownej ilości w czasie praktyk oraz wskazuje do kogo się udać z wnioskiem o wystawienie takiego certyfikatu. Odpłatność za wydanie plastiku ponieść należy już bezpośrednio na rzecz KDP CMAS.

A skoro już przy CMAS jesteśmy to jest to odpowiedż na na moje pytanie
Monika Brzózka napisał/a:
- UNESCO współpracuje wyłącznie z jedną feredacją nurkową. Kto zgadnie z którą?

Prawdę powiedziawszy trochę mnie to zaskoczyło, że jednoznacznie wskazana jest wyłącznie jedna federacja CMAS właśnie oraz to, że GUE ze swoimi działaniami pro ekologicznymi i pro środowiskowymi pozostaje poza strefą zainteresowania. Może to kwestia wieku organizacji (UNESCO 1945, CMAS 1958, GUE 1999) albo amerykańskich a nie francuskich korzeni tej ostatniej a może najzwyczajniej - "zawsze tak było' Wink

Zdecydowanie polecam wykłady z historii nurkowania prowadzone przez Karinę Kowalską - Kustosza Muzeum Nurkowania w Warszawie. Ilość hisorycznego materiału - gigantyczna, a smaczki niektóre naprawdę zaskakująca choćby to dlaczego DaVinci nie wyprodukował zaprojektowanego przez siebie sprzętu do nurkowania albo tego, że niejaki Aleksander Wielki nurkował w dzwonie w celu sprawdzenia czy nie istnieją podwodne umocnienia w wejściu do portu, który zamierzał zająć.

Mo
Monika Brzózka - 02-03-2019, 18:37
Temat postu:
Dzisiejsze zajęcia to przede wszystkim krótki przegląd badań podwodnych, prowadzonych przez prelegentów. I to uważam za największą wartość dodaną studiów ponieważ, nazwyczajniej, nie miałam pojęcia, że aż tyle się dzieje w tym obszarze. A co najciekawsze - nie trzeba być studentem Archeologii Podwodnej żeby do któregoś z projektów dołączyć.

Chorwacki AdriaS Project, w zakładce Related Fieldwork relacje z prowadzonych prac w portach, jaskiniach i wrakach.
W celu uzyskania dpdatkowych informacji o projekcie, możliwości zaangażowania się w projekt oraz działań terenowych należy się kontaktować bezpośrednio z Asst. Prof. Dr Irena Radić Rossi z University of Zadar, Department of Archaeology (irradic@unizd.hr) lub mail projektu: adrias.project.unizd@gmail.com.

Polsko-ukraińskie badania podwodne w strefie ujścia Dniepru do Morza Czarnego prowadzone pod kierownictwem Vyacheslava Gerasimova : Mierzeja Tendra, Półwysep Kinburn, Wyspa Berezań. W ciągu dwóch tygodni w ubiegłym sezonie namierzono 50 miejscówek do weryfikacji w tym rejonie. Duża ich ilość jest na baaardzo rekreacyjnych głębokościach nastu metrów!
Gdyby ktoś chciał się wybrać Vyacheslav będzie tam od czerwca do września. Dokładny plan czyli wybór stanowisk będzie znany około kwietnia.

Mgr Karolina Trusz prowadzi projekty badawcze w Turcji i także zaprasza chętnych do udziału,
e-mail: karolina.torusu@gmail.com

pozdrawiam,
Mo

PS. Idę przeszukać biurko córki w poszukiwaniu linijek, ekierek, ołówków i gumki - jutro warsztaty z rysunku. Co ciekawe kazali też przynieść... suwmiarkę.
Wojtek A. Filip - 03-03-2019, 19:41
Temat postu:
Monika - bardzo dziękuję za te raporty.
Śledzimy je z dużą uwagą i zainteresowaniem salut .
Monika Brzózka - 17-04-2019, 15:52
Temat postu:
Dzień dobry,

W szkole nadal interesująco, choć nie wszystkie tematy równie pasjonujące. Fizyka moją ulubioną dzidziną nie jest ale zajęcia o działaniu i użytkowaniu sonarów rozwijające Smile.

Rysowanie zabytków za to bardzo mi podeszło, w szczególności tych szklanych. Praktycy mówią, że to się zmienia już na wykopaliskach. Głównie tych z duż ilością fantów - do wyciągania z wody chętnych nie brakuje ale zadokumnetowanie tego na rysunkach to już pańszczyzna.

Ostatnia niedziela została opanowana Uniwersytet Mikołaja Kopernika z Torunia a dokładnie przez dr hab. Andrzej Pydyn, który poza archeologią podwodną Morza Śródziemnego oraz śródlądzia przybliżył wczesną żeglugę i najstarsze środki transportu wodnego a także zapraszał na warsztaty do Torunia. W planie fotogrametria, modelowanie 3D, skanowanie laserowe i temu podobne działania.



Ponieważ jednak skalowanie obrazka mnie przerosło proszę kliknąć tu

Mo
bpiotrek - 18-04-2019, 13:18
Temat postu:
Chyba fajnie się całość rozwija.

Planujecie już jakieś podwodne praktyki?
Monika Brzózka - 18-04-2019, 16:09
Temat postu:
bpiotrek napisał/a:
Planujecie już jakieś podwodne praktyki?

Jak najbardziej Smile na jedną z miejscówej (Ukraina) to chyba konkurs świadectw trzeba będzie zrobić bo więcej chętnych niż miejsc. Przejrzę notatki i zobaczę co mam spisane (nie ukrywam, że nie zapisywałam wszystkich bo i nie wszystkie mnie interesowały).
Mo
Monika Brzózka - 09-06-2019, 09:57
Temat postu:
bpiotrek napisał/a:
Planujecie już jakieś podwodne praktyki?


W dużym skrócie rocznik 2019 Archeologii Podwodnej można będzie spotkać akcji w następujących miejscach:

5-16 sierpnia, j. Białe Augustowskie
15-26 lipca j. Lubanowo
5-12 października Vis, Chorwacja
25/08-9/09 Oczaków, Ukraina
przełom listopada i grudnia j.Piłakno

Rozważałam kiedyś szkolenie GUE Documentation ale po rozmowie z JP i zapoznaniu się z tym, czym to szkolenie jest odpuściłam sobie. Zdecydowanie bardziej rozwijające , w moim odczuciu, są te studia. Zwłaszcza jeśli chodzi o metodykę badań.

Na ostatnim przedwakacyjnym zjeździe mieliśmy sporo zajęć na świezym powietrzu czyli metodologię w praktyce Smile. Można było zdobyć 'sprawność młodego geodety". Zapewne kojarzycie karajobraz pola, po którym pomyka człowiek z biało-czerwoną albo biało-czarną deską z podziałką a drugi stoi nad trójnogiem z żółtym ustrojstwem na jego szczycie. Tak właśnie wygląda praca z niwelatorem, który pozwala określić wysokość komkretnego punktu (a w naszym wypadku zabytku). Niestey pod wodę się tego urządzenia zabrać nie da ale nasze głębokościomierze pozwalają na prostsze określenie na jakiej wysokości (w tym wypadku oczywiście pod powierzchnią) leżą skarby. Nie mniej jednak doświadczenie bardzo ciekawe.

Rozstawianie siatki pomiarowej to także interesujace zajęcie. I zdecydowanie konieczne jest oanowanie tego na sucho bowiem w pierwszym podejściu można zużyć cały gaz zanim jeszcze chociaż jeden kwadrat powstanie. Serio!

Rozstawianie siatki zaczynamy od trzech szpilek, szpulki z linką, taśmy mierniczej i twierdzenia Pitagorasa w głowie. Czyli najpierw 'rysujemy' za pomocą szpilek i linki trójkąt prostokątny, później z trójkąta kwadrat i kolejne. Oczywiście przypomniały mi się "szable" używane do rozłożenia poręczówki do wypływania dystanów w Kulce. Tym samy poddałam pod wątpliwość uzyteczność 30cm szpilek w przypadku miękkiego dna. Bujająca się w mulistym zboczu szpilka to spore prawdopodobienstwo ustawienia trójąta, w sposób taki, że Pitagoras ptrzekręci się w grobie, a wszystkie kwadraty będa przypominać romby Wink

Kolejne użyteczne narzędzie to magistrala czyli zorientowana północ-południe linka, z oznaczona podziałką 1m. Służy do zorientowania zabytków (lub innych elementów) które chcemy zadokumnetować na planie. Mierzona jest odległość każdego z takich elementów w stosunku do dwóch najbliższych punktów podziałki na magistrali i powstaje całkiem dokładny szkic sytuacyjny. Tą metodą są dokumnetowane pola szczątków wraków czyli wszystko to co się 'rosypało' w okolicy samego wraku.

Siatka i domierzanie to także narzędzie do narysowania dużych elementów czyli jak nanieść schematyczny rysunek odwzorowujący kształt zabytku/elementu na siatce i zebranie pomiarów pozwalających na dokładniejszy rysunek już na lądzie.





Fotografia czyli co musi się znależć na zdjęciu żeby było dokumentacją np. numerki czy oznaczenie północy albo fakt, że nie artystyczne ma być ze światłocieniem i perspektywą ale rzut z góry



Do tego oczywiście całe multum biurokracji w postaci wypełniania kart zabutku czy stanowiska archeologicznego. Czyli jak posługiwać się tabelką, którą ktoś zrobił w taki spsoób, że (w jego mniemaniu) obejmuje wszystkie możłiwe przypadki archeologiczne na kartce A4.

Temat geolokalizacji i softów GPS tylko pośrednio w działaniach podwodnych jest do wykorzystania ze względów wiadomych ale to także ciekawy obszar.

Zdecydowanie bardzo wartościowe umiejętności. Do tego stopnia, że gdyby zostały reaktywowane treningi GUE to pokusiłabym się o włączenie do nich właśnie takich warsztatów. A jeśli byli zainteresowani tematem to mogę podpytać nurkującą prowadzącą Małgorzatę Mileszczyk o udział w takim przedsięwzięciu.

pozdrawiam,
Mo
Monika Brzózka - 12-10-2019, 19:09
Temat postu:
Praktyki, praktyki i po praktykach na Vis niestety. Dla mnie - rewelacja! Człowiek sobie nawet nie wyobraża, że tyle amforowej tłuczki wokół wyspy i okolic się wala. W takich okolicznościach przyrody ćwiczenia z rysowania i fotografowania czy choćby pływania w tyraliereze w celu przeszukiwania dna to sama przyjemność. Podwodna zabawa z twierdzenim Pitagorasa przy rozkładaniu siatki archeologicznej nieco trudniejsza niż w wersji lądowej ale praca zespołowa daje radę.
W najbliższy weekend wracamy do szkoły ale szkoda, że ciąg dalszy będzie znowu w sali wykładowej a nie w plenerze Sad .
Jeżeli będziecie mieli kiedyś możliwość uczestniczyć w takich działaniach - polecam! Zwłaszcza jeżeli zdarza się taka gratka jak nam, że akurat pojawia się w bazie prowadząca badania archelożka Tei Katunarić i pozwala zanurkować na całkiem jeszcze dziewiczym, nowo namierzonym stanowisku archeologicznym! Doświadczenie jedyne w swoim rodzaju! Możliwość bezpośredniego obcowania z takim dziedzictwem robi wrażenie! Choć niewątpliwie robiłoby większe gdyby zamiast singla mieć na plecach twina i stage z 50% Smile.
Mo
Wojtek A. Filip - 12-10-2019, 19:35
Temat postu:
cheers bomba!
bpiotrek - 12-10-2019, 21:05
Temat postu:
Mo, foty Smile
kjar - 13-10-2019, 10:01
Temat postu:
Monika Brzózka napisał/a:
... najpierw 'rysujemy' za pomocą szpilek i linki trójkąt prostokątny, później z trójkąta kwadrat i kolejne.....


Zainteresowało mnie to od strony geometrycznej. W przypadku, gdy ukształtowanie dna zbliżone jest do płaszczyzny, wszystko wydaje się oczywiste. Co jednak gdy w obrębie oczka (kilku bliskich oczek) siatki dno jest wyraźnie "niepłaszczyznowe"? W takiej sytuacji bowiem, twierdzenie Pitagorasa traci ważność. Czy rozłożenie siatki koryguje się jeszcze pod wodą (np tak, by jej rzut na płaszczyznę powierzchni wody zachował prostopadłość linii siatki? Czy może korektę uwzględnia się dopiero przy przenoszeniu planu na papier uwzględniając dokładnie zmiany głębokości ?
Monika Brzózka - 13-10-2019, 18:26
Temat postu:
bpiotrek napisał/a:
Mo, foty Smile

Piotrek dopiero co dojechałam do domu po drodzę zahaczając o komisję wyborczą. Jakieś fotki będa ale... niestety większość jest reglamentowana ze względu na to, że te dziewiczą są jeszcze nie opublikowane przez samych archeologów nigdzie.

[quote="kjar"]
Monika Brzózka napisał/a:
Zainteresowało mnie to od strony geometrycznej. W przypadku, gdy ukształtowanie dna zbliżone jest do płaszczyzny, wszystko wydaje się oczywiste. Co jednak gdy w obrębie oczka (kilku bliskich oczek) siatki dno jest wyraźnie "niepłaszczyznowe"? W takiej sytuacji bowiem, twierdzenie Pitagorasa traci ważność. Czy rozłożenie siatki koryguje się jeszcze pod wodą (np tak, by jej rzut na płaszczyznę powierzchni wody zachował prostopadłość linii siatki? Czy może korektę uwzględnia się dopiero przy przenoszeniu planu na papier uwzględniając dokładnie zmiany głębokości ?

Dno na którym pracowalismy opadało łągodnie i w takim przypadku zmiana nachylenia jest pomijalna. NIe wiem jak by to było przy dużych różnicach - ale nie omieszkam zadać tego pytania Smile.
Intuicyjnie i na podstawie obejrzanych wykopalisk lądowych (ściany budynkow na stromych zboczach) wydaje się, że raczej byłoby to dzielenie na mniejsze kwadraty (nawet 10x10 cm) i układanie ich tarasowo. Ale to domniemanie tylko.
My mieiśmy za zadanie rozstawić oczka 3x3m Smile

Mo
Monika Brzózka - 05-03-2020, 10:40
Temat postu:
Dla zainteresowanych rekrutacja na kolejną edycję podyplomowej Archeologii podwodnej ruszyła 1 marca
https://irk.oferta.uw.edu.pl/pl/offer/PODYPL2020/programme/SP-ARCHEOP/?from=field:AR
bpiotrek - 05-03-2020, 11:02
Temat postu:
kusisz Very Happy Jakie są twoje odczucia po zakończeniu całości studiów?
Monika Brzózka - 05-03-2020, 15:03
Temat postu:
bpiotrek napisał/a:
kusisz Very Happy Jakie są twoje odczucia po zakończeniu całości studiów?

85% bardzo fajne, ciekawe i użyteczne (dla mnie) rzeczy:
- metodologia prowadzenia dokumentacji i procedury wykopaliskowe
- skondensowana pigułka wiedzy o starożytności w kontekście wodnym
- pojęcie o fotografii podwodnej
- fotogramertia czyli rzecz o modelach 3D
- praktyki! i to zarówno możliwość sprawdzenia nabytych umiejętności w warunkach wodnych (pomiary, rozstawianie siatek, rysowanie, fotografia), jak i możliwość nurkowania na stanowiskach jeszcze nie zbadanych (rekonesansowe nurkowania)
- kooperacja z Instytutem Oceanografii - w tym możliwość uczestnictwa w rejsie statkiem badawczym Oceanograf (kolejny rocznik będzie miał więcej interakcji z tą instytucją z tego co mi wiadomo)

10% to tematy, które są poza moim obszarem zainteresowań oraz nie widzę zastosowań praktycznych. Szkutnictwo antyczne. Sorry ale ilość zachowanych do naszych czasów drewnianych wraków (zwłaszcza takich, na które możemy się natknąć na przypadkowym nurkowaniu) jest tak znikoma, że wiedza o tym czy jednostkę zbudowano najpierw stawiając szkielet a później poszycie czy odwrotnie jest... delikatnie rzecz ujmując wtórna. I traktować ją należy jako ciekawostkę. Dodatkowo "charyzma" prowadzącego nie powalała.

5% totalne badziewie. Ot choćby coś szumnie nazwanego fitopatologią dla archeologów, gdzie zakres wiedzy o tym jak woda wpływa na ciało był na poziomie informacji z OWD. Być może dla archeologów, którzy nurkami nie są rzecz ciekawa, dla mnie strata czasu.

A ja sobie właśnie piszę pracę dyplomową z moich ukochanych jaskiń meksykańskich (tak, takie tematy także można wybrać) i stanowisk archeologicznych w nich.
Generalnie polecam Smile

Mo
offshore - 25-03-2020, 13:38
Temat postu:
Jak wirus potrwa jeszcze dłużej i przez kolejne parę miesięcy nie bede mógł zejść z platformy to potem zrobie sobie rok przerwy i przy okazji te studia.....

2.0 Powered by phpBB modified v1.9 by Przemo © 2003 phpBB Group and little modified v 0.1 by Mariusz