Forum Dive Trek Group

Zastanów się zanim coś napiszesz - ktoś może to przeczytać...

 

 


"  Strona główna "  FAQ "  Szukaj "  Użytkownicy "  Grupy "  Statystyki "  Rejestracja "  Zaloguj "  Album

Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
Kurs podstawowy, czyli "owd" w GUE
Autor Wiadomość
Wojtek A. Filip Płeć:Mężczyzna
Site Admin
Autor Programu Świadome Nurkowanie


Stopień nurkowy: GUE T2+, Cave
Ilość nurkowań rocznie: 365
Stopień instruktorski: emeryt :)
Ubezpieczenie: DAN/PROGLD
Oznaczenie stage: WAF
Pomógł: 125 razy
Wiek: 53
Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 11932
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 23-07-2012, 20:54   Kurs podstawowy, czyli "owd" w GUE Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Hej.
Zerknijcie na poniższy filmik.
Ciekawie zmontowany, zawiera sporo informacji, ale to co ważniejsze, szczególnie dla początkujących, to obraz.




Pozdrawiam,
Wojtek

_________________
Bądź dobrej myśli, bo po co być złej Smile ?
S. Lem
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
   
Darek DYNAR Płeć:Mężczyzna
SDI / TDI / IANTD


Stopień nurkowy: CCR, CAVE, TMX Diver
Ilość nurkowań rocznie: 150
Ubezpieczenie: PROSLV
Oznaczenie stage: DYNAR
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 20 Lut 2011
Posty: 473
Skąd: Nadarzyn
PostWysłany: 24-07-2012, 12:44    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

fajny filmik, robi wrażenie. Zatem kurs podstawowy w GUE zawiera wiele elementów, które występują niejednokrotnie w innych federacjach na kilku poziomach. Szanuję takie rozwiązania i szkolenia, sam w swoich szkoleniach stawiam wysoko poprzeczkę i myślałem, że jestem odosobniony w tym przypadku Wink . Ale poziom wiedzy i umiejętności jaki prezentują studenci, szczególnie w końcowej fazie filmiku, jest dla nich i ich bezpieczeństwa bezcenny. Gdybym dzisiaj jeszcze raz obierał ścieżkę nurkową, nie wiem czy bym nie postawił właśnie na GUE. Obserwując jak w różnych zakątkach świata się one odbywają, jak rozwijają się moi znajomi i przyjaciele, jak stawia się na bezpieczeństwo czy dba o detale to nabrałem wielkiego szacunku do nich scratch . Niby większa kasa i droższe koszty za taką ścieżkę, ale jak się policzy wszystkie kursy i specjalizacje, puste przebiegi treningowe zanim ktoś opanuje poziom z przypadkowymi nurkującymi oraz jaki ostatecznie jest reprezentowany poziom to ta kasa wcale nie jest większa a może nawet i mniejsza...a , że nie wspomnę o poświęconym czasie. W tych przemyśleniach szkolenie w/g standartów GUE zdecydowanie jest na korzyść. Wybiegając w przód z pytaniem, proszę nie doszukiwać się drugiego dna i nie odbierać tego jako krytykę systemów szkolniowych w najbardziej popularnych federacjach. Rolling Eyes

_________________
pozdrawiam
Dariusz Dynarzewski
www.sidemountdiving.pl
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
   
piotrkw Płeć:Mężczyzna


Pomógł: 41 razy
Wiek: 61
Dołączył: 09 Kwi 2008
Posty: 1269
Skąd: Trójmiasto
PostWysłany: 24-07-2012, 14:55    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Darek DYNAR napisał/a:
Niby większa kasa i droższe koszty za taką ścieżkę, ale jak się policzy wszystkie kursy i specjalizacje, puste przebiegi treningowe zanim ktoś opanuje poziom z przypadkowymi nurkującymi oraz jaki ostatecznie jest reprezentowany poziom to ta kasa wcale nie jest większa a może nawet i mniejsza...a , że nie wspomnę o poświęconym czasie.



Na pewno masz rację , ale jest to dla określonej grupy ludzi , którzy dalej chcą iść w tym kierunku . Nie wyobrażam sobie osoby chcącej ponurkować na tygodniowych wakacjach w Egipcie aby zdecydowała się na tego typu zajęcia . Target jest mocno zawężony.
Ja bym się na to nie zdecydował , preferuję " dłuższą drogę zdobywania umiejętności i doświadczeń.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Adam Jaworski Płeć:Mężczyzna
Yavox


Stopień nurkowy: T1
Ilość nurkowań rocznie: 60
Ubezpieczenie: DAN Silver Sport
Pomógł: 39 razy
Wiek: 48
Dołączył: 31 Gru 2010
Posty: 2408
Skąd: Józefów k. W-wy
PostWysłany: 24-07-2012, 15:16    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Darek DYNAR napisał/a:
Niby większa kasa i droższe koszty za taką ścieżkę, ale jak się policzy wszystkie kursy i specjalizacje, puste przebiegi treningowe zanim ktoś opanuje poziom z przypadkowymi nurkującymi oraz jaki ostatecznie jest reprezentowany poziom to ta kasa wcale nie jest większa a może nawet i mniejsza...a , że nie wspomnę o poświęconym czasie.


Powiem Ci, że coraz częściej dochodzę do podobnych wniosków - i mimo, że kryzys wieku średniego to jeszcze długo przede mną Smile to coraz częściej wydaje mi się, że chciałbym rozdzielić kwestię "uczenia się nurkowania" od "nurkowania dla przyjemności". Nie mam na myśli tego, że uczenie się nie jest przyjemnością, tylko taką obserwację, że w różnych kursach, w których biorę udział jest często mało pracy w samej pracy a dużo czynności towarzyszących, tak zwanego snucia się i szwędania dookoła. Dwa nury po godzinie, trochę omówienia przed, trochę po i generalnie pół doby zleciało - a przecież do jeziora jest 10 metrów... Coraz bardziej przekonuje mnie inny układ - typu "jak kurs to kurs, 8 godzin z przerwą na obiad cały czas na temat zasuwamy" a "jak turystyka to turystyka - wałęsamy się, ubieramy i szukamy różnych rzeczy godzinami, bez pośpiechu i bez stopera, bo nie o to w tym wszystkim chodzi" Smile

Taka moja luźna refleksja w tym temacie Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
leh Płeć:Mężczyzna


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 22 Sty 2009
Posty: 115
Skąd: wawa
PostWysłany: 24-07-2012, 16:43    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

piotrkw napisał/a:
Na pewno masz rację , ale jest to dla określonej grupy ludzi , którzy dalej chcą iść w tym kierunku

To prawda. Problem polega na tym, że przed kursem podstawowym, rzadko kto wie czy chce iść dalej w tym kierunku. Tak było ze mną - na OWD poszedłem trochę przypadkiem - od dawna chciałem zrobić ten kurs, ale bardziej na zasadzie zobaczenia z czym to się je i dodatku do innej pasji. A okazało się, że po kursie OWD to nurkowanie stało się główną pasją - ale wtedy tego jeszcze nie wiedziałem. I pewnie, gdybym wtedy zetknął się z taką ofertą to również bym się nie zdecydował. Natomiast wiedząc to, co wiem teraz....

Adam Jaworski napisał/a:
Dwa nury po godzinie, trochę omówienia przed, trochę po i generalnie pół doby zleciało - a przecież do jeziora jest 10 metrów...

Adam, skąd taka luźna refleksja? pig

_________________
Pozdrawiam,
leh
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Wojtek A. Filip Płeć:Mężczyzna
Site Admin
Autor Programu Świadome Nurkowanie


Stopień nurkowy: GUE T2+, Cave
Ilość nurkowań rocznie: 365
Stopień instruktorski: emeryt :)
Ubezpieczenie: DAN/PROGLD
Oznaczenie stage: WAF
Pomógł: 125 razy
Wiek: 53
Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 11932
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 24-07-2012, 19:16    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Darek DYNAR napisał/a:
Wybiegając w przód z pytaniem, proszę nie doszukiwać się drugiego dna i nie odbierać tego jako krytykę systemów szkolniowych w najbardziej popularnych federacjach.

Darek - niepotrzebnie się asekurujesz przy każdej okazji.
Przecież nikt nie mówi, że to jest lepsze, a tamto gorsze. Porównałbym to raczej do sytuacji zakupu auta -> to, że kupiłem Jaguara, wcale nie oznacza, że każda inna marka jest gorsza, wręcz przeciwnie - ilość marek na rynku daje możliwość wyboru.
Lepszość czy gorszość kursu?
Trzeba zrobić jedno i drugie szkolenie, żeby móc się obiektywnie w ten sposób wyrażać o jakimkolwiek szkoleniu, a i tak będzie to raczej osobnicze porównanie, niż obiektywna ocena . Jeżeli jest inaczej, to jest to opinia "na oko" Smile.
piotrkw napisał/a:
Ja bym się na to nie zdecydował , preferuję " dłuższą drogę zdobywania umiejętności i doświadczeń.

To jest miejsce, którego baaardzo brakuje w naszej świadomości nurkowej - swobodny, ale w pełni świadomy wybór.

Mamy tu subfora kilkunastu organizacji - byłoby super, gdyby instruktorzy przedstawili opisy, charakterystykę swoich szkoleń właśnie po to, żeby potencjalny kursant mógł się bez presji rozejrzeć w okolicy.


Pozdrawiam,
Wojtek

_________________
Bądź dobrej myśli, bo po co być złej Smile ?
S. Lem
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
   
Jarek Andrzejewski Płeć:Mężczyzna
Jarek Andrzejewski


Stopień nurkowy: AdvEAN
Ilość nurkowań rocznie: 41
Oznaczenie stage: PTJA
Pomógł: 51 razy
Wiek: 53
Dołączył: 08 Paź 2011
Posty: 2707
Skąd: Łódź
PostWysłany: 24-07-2012, 20:14    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Wojtek Filip napisał/a:
Trzeba zrobić jedno i drugie szkolenie, żeby móc się obiektywnie w ten sposób wyrażać o jakimkolwiek szkoleniu, a i tak będzie to raczej osobnicze porównanie, niż obiektywna ocena .


A i to daremne, bo na pewno ocena będzie zależała od kolejności szkoleń Smile




Posty związane z tym jak efektywnie nauczyć się nurkować przeniosłem do nowego tematu: klik

Wojtek



Posty związane z tym ile czasu potrzeba na wyszkolenie kogoś na dobrego nurka przeniosłem do nowego tematu: klik
Wojtek

_________________
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
   
xspojlerx Płeć:Mężczyzna
Arek


Stopień nurkowy: SS+SM+EANx+Deep
Wiek: 34
Dołączył: 26 Cze 2012
Posty: 76
Skąd: Trójmiasto- Żukowo
PostWysłany: 07-08-2012, 19:59    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Kurcze, jak tak obejrzałem sobie ten filmik to trochę żałuję że zrobiłem OWD w innej organizacji, no ale wiadomo że na początku człowiek wie mało, więc ciężko jest samemu dobrze wybrać... Chociaż na samo centrum nurkowe narzekać nie mogę bo jest bardzo fajne Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Dagmara Beger Płeć:Kobieta


Stopień nurkowy: AOWD SSI
Dołączyła: 04 Paź 2012
Posty: 23
Skąd: Gdańsk
PostWysłany: 17-10-2012, 09:13    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

xspojlerx napisał/a:
Kurcze, jak tak obejrzałem sobie ten filmik to trochę żałuję że zrobiłem OWD w innej organizacji, no ale wiadomo że na początku człowiek wie mało, więc ciężko jest samemu dobrze wybrać... Chociaż na samo centrum nurkowe narzekać nie mogę bo jest bardzo fajne Smile


OWD w innej organizacji nie zamyka drogi szkoleniowej w GUE Wink Ja też z zainteresowaniem czytam relacje i ogladam filmy z kursów prowadzonych przez Wojtka. Prędzej czy później wybiorę się na na Fundy, bo lubię taką usystematyzowaną wiedzę.

Pozdrawiam,
Dagmara
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Wojtek A. Filip Płeć:Mężczyzna
Site Admin
Autor Programu Świadome Nurkowanie


Stopień nurkowy: GUE T2+, Cave
Ilość nurkowań rocznie: 365
Stopień instruktorski: emeryt :)
Ubezpieczenie: DAN/PROGLD
Oznaczenie stage: WAF
Pomógł: 125 razy
Wiek: 53
Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 11932
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 18-12-2013, 23:53    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Tymczasem Elena zrobiła kolejny film o szkoleniu podstawowym w GUE - zapraszam Smile .


_________________
Bądź dobrej myśli, bo po co być złej Smile ?
S. Lem
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
   
Sławek Hałka Płeć:Mężczyzna
Osioł


Stopień nurkowy: P4 full TMX
Ilość nurkowań rocznie: 90
Pomógł: 8 razy
Wiek: 62
Dołączył: 11 Wrz 2012
Posty: 1082
Skąd: Koszalin
PostWysłany: 19-12-2013, 02:33    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Wojtek Filip napisał/a:
Zerknijcie na poniższy filmik.
Ciekawie zmontowany, zawiera sporo informacji, ale to co ważniejsze, szczególnie dla
początkujących, to obraz.


Prawda, ciekawie zmontowany. Ciekawie zmontowany materiał ofertowy z cyklu "Zobacz jak u nas jest fajnie, jak wielu rzeczy i jak szybko się nauczysz w licznym, ale jakże miłym towarzystwie. Dostaniesz to, czego nie dostaniesz u innych." Amerykanie potrafią robić takie materiały, trzeba im to oddać. Zdecydowanie symboliczny wymiar mają moim zdaniem sceny, w których nurkowie ścieśniają się w kręgu i trzymają się za ręce. Młodzi, przystojni i nienagannie ostrzyżeni instruktorzy. Sala wykładowa, oklaski. Prezentacja kolorowej książeczki z materiałem kursowym, której za darmo przecież nie rozdają. Po amerykańsku zrobiona propaganda. Amerykanie wymyślili takie techniki marketingowe, więc i Amerykanie najłatwiej je kupują. Czy Polacy też tak łatwo to kupują?

Pytanie, do kogo ma trafić ta oferta. Skoro to OWD to raczej do potencjalnego klienta, który nie nurkował nigdy, albo ewentualnie odbył jakieś intro. Co z tej oferty zrozumie potencjalny klient? Z pewnością może dać się ponieść pozytywnym emocjom, budowanym w materiale: "Będzie łatwo i przyjemnie, a nauczysz się tak wiele". Ale co zrozumie? Co można zrozumieć ze specjalistycznej oferty, pokazującej elementy i techniki, w materii których nie ma się "pojęcia o wyobrażeniu"? Nic, albo niewiele. Można co najwyżej kupić wizję świetlanej przyszłości pokursowej, przedstawianą w materiale ofertowym.

Program kursu przebogaty: włącznie z nauką trymu i strzelaniem bojki. Nie wiem w jakim czasie ma zmieścić się ten kurs. Z przyczyn ekonomicznych pewnie podobnie, jak w innych organizacjach?

Jeżeli chodzi o kurs, nie ma nic lepszego jak nauka w towarzystwie doświadczonego i rozsądnego instruktora w siłach jeden do jednego. Instruktor może być z dowolnej organizacji. I najlepiej gdyby niekoniecznie przestrzegał materiału kursowego, do którego obliguje go organizacja. Który obserwuje swojego kursanta, wyciąga wnioski i odpowiednio (merytorycznie i w odpowiednim tempie) dozuje materiał.

Raczej nikt ze zbiorowego i krótkiego kursu nie nauczy się w praktyce elementów zawartych w programie kursu. Może zapamięta jakieś zasady. Im mniej przeładowany będzie program kursu, tym więcej tych zasad z pewnością zapamięta. Nawet jeżeli będzie to kurs GUE, kupiony po obejrzeniu sprytnie skrojonego amerykańskiego filmiku marketingowego.

Takie mam wrażenia z tego filmiku i takie mam własne doświadczenia kursowe i pokursowe. Nie w GUE. Może po kursach w GUE miałbym inne. Może...

_________________
Pozdrawiam
-----------------------------------------------------
"Wiem tylko to, co sam widziałem." - Ernest Hemingway
"Zwieść cię może ciągnący ulicami tłum..." - Michał Zabłocki
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
TomS Płeć:Mężczyzna


Stopień nurkowy: -)
Stopień instruktorski: OWSDI, MSDT
Pomógł: 24 razy
Wiek: 54
Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 1577
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 19-12-2013, 03:34    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Sławek Hałka napisał/a:
Nie wiem w jakim czasie ma zmieścić się ten kurs.
O ile dobrze odczytałem napisy na filmie - 10 dni.

Sławek Hałka napisał/a:
Jeżeli chodzi o kurs, nie ma nic lepszego jak nauka w towarzystwie doświadczonego i rozsądnego instruktora w siłach jeden do jednego.
Bardzo się z tym nie zgodzę. Bardzo nierozsądnie jest być zarazem instruktorem i partnerem a na owd wiele ćwiczeń wymaga partnera (niemal wszystkie?). Zatem moje optimum to 1 instruktor na 1 zespół (max 2 pary w ładnych warunkach).
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
   
Jacek Zachara Płeć:Mężczyzna


Stopień nurkowy: instruktor SSI/CMAS
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 14 Gru 2012
Posty: 139
Skąd: Kraków
PostWysłany: 20-12-2013, 01:30    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Sławek Hałka napisał/a:

...
Takie mam wrażenia z tego filmiku i takie mam własne doświadczenia kursowe i pokursowe. Nie w GUE. Może po kursach w GUE miałbym inne. Może...

Dużo racji jest w tym co piszesz dodam tylko ze to wielka granda że w różnych organizacjach jest tak różny poziom szkolenia podstawowego i nie tylko. Tak się porobiło że w jednych trwa to cztery dni w drugich 10. Mało tego często kursy te znacząco różnią się końcowym poziomem wyszkolenia.
Dlaczego niczego nieświadomy kandydat nie dostaje kompletnego wyszkolenia tylko dawkuje się mu wiedzę jak wodę na pustyni ?
Dlaczego po szkoleniu w organizacji A nie ma dobrego trymu a po szkoleniu w organizacji B ma ?
Uważam że te negatywne zjawiska występujące obecnie na rynku nurkowym a spowodowane totalnym bałaganem decyzyjnym odbijają się negatywnie na poziomie wyszkolenia. Bałaganem decyzyjnym nazwał bym tutaj brak jakichkolwiek między-organizacyjnych ustaleń co do wymaganego poziomu takich kursów i poziomu zdobytych umiejętności.
Każda organizacja sobie sama ustala takie poziomy i wypuszcza "swoich" nurków zupełnie nie przejmując się tym co robią inni.
Pozdrawiam Jacek 8)

_________________
www.moana-sub.com.pl
+48 694 727 188
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
   
Sławek Hałka Płeć:Mężczyzna
Osioł


Stopień nurkowy: P4 full TMX
Ilość nurkowań rocznie: 90
Pomógł: 8 razy
Wiek: 62
Dołączył: 11 Wrz 2012
Posty: 1082
Skąd: Koszalin
PostWysłany: 20-12-2013, 01:57    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

TomS napisał/a:
Bardzo się z tym nie zgodzę. Bardzo nierozsądnie jest być zarazem instruktorem i partnerem a na owd wiele ćwiczeń wymaga partnera (niemal wszystkie?). Zatem moje optimum to 1 instruktor na 1 zespół (max 2 pary w ładnych warunkach).


Toms, patrzysz na to ze swojego instruktorskiego punktu widzenia. Mój kliencki punkt widzenia jest nieco odmienny. Jeżeli mnie stać, zapłacę instruktorowi za to, żeby potrafił być jednocześnie moim nauczycielem i partnerem. Dobry instruktor (nauczyciel) powinien umieć sprostać temu zadaniu.

_________________
Pozdrawiam
-----------------------------------------------------
"Wiem tylko to, co sam widziałem." - Ernest Hemingway
"Zwieść cię może ciągnący ulicami tłum..." - Michał Zabłocki
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Sławek Hałka Płeć:Mężczyzna
Osioł


Stopień nurkowy: P4 full TMX
Ilość nurkowań rocznie: 90
Pomógł: 8 razy
Wiek: 62
Dołączył: 11 Wrz 2012
Posty: 1082
Skąd: Koszalin
PostWysłany: 20-12-2013, 02:38    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Jacek Zachara napisał/a:
Każda organizacja sobie sama ustala takie poziomy i wypuszcza "swoich" nurków zupełnie nie przejmując się tym co robią inni.

Cóż Jacek, walka o pozycję rynkową. Biznes, nie mam złudzeń.

_________________
Pozdrawiam
-----------------------------------------------------
"Wiem tylko to, co sam widziałem." - Ernest Hemingway
"Zwieść cię może ciągnący ulicami tłum..." - Michał Zabłocki
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 4 Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku
Oznacz temat jako nieczytany

Skocz do:  

Powered by phpBB modified v1.9 by Przemo © 2003 phpBB Group

Akagahara style created by NashT.