Forum Dive Trek Group

Zastanów się zanim coś napiszesz - ktoś może to przeczytać...

 

 


"  Strona główna "  FAQ "  Szukaj "  Użytkownicy "  Grupy "  Statystyki "  Rejestracja "  Zaloguj "  Album

Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Następny
Kurs podstawowy, czyli "owd" w GUE
Autor Wiadomość
TomS Płeć:Mężczyzna


Stopień nurkowy: -)
Stopień instruktorski: OWSDI, MSDT
Pomógł: 24 razy
Wiek: 54
Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 1577
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 20-12-2013, 02:40    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Sławek Hałka napisał/a:
Dobry instruktor (nauczyciel) powinien umieć sprostać temu zadaniu.

taaa... być jednocześnie twórcą i tworzywem... Very Happy
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
   
Sławek Hałka Płeć:Mężczyzna
Osioł


Stopień nurkowy: P4 full TMX
Ilość nurkowań rocznie: 90
Pomógł: 8 razy
Wiek: 62
Dołączył: 11 Wrz 2012
Posty: 1082
Skąd: Koszalin
PostWysłany: 20-12-2013, 02:42    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

TomS napisał/a:
taaa... być jednocześnie twórcą i tworzywem... Very Happy

Przyznasz Toms, że jest to sztuka?... Smile

_________________
Pozdrawiam
-----------------------------------------------------
"Wiem tylko to, co sam widziałem." - Ernest Hemingway
"Zwieść cię może ciągnący ulicami tłum..." - Michał Zabłocki
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
TomS Płeć:Mężczyzna


Stopień nurkowy: -)
Stopień instruktorski: OWSDI, MSDT
Pomógł: 24 razy
Wiek: 54
Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 1577
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 20-12-2013, 02:46    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Nie, nie przyznam. Jest to błędnie zorganizowane szkolenie. I odczucia bogatego kursanta tego nie zmieniają. Są umiejętności a nawet kursy, gdzie 1:1 ma niepodważalne zalety. Ale na pewno, z całą cholerną pewnością, nie jest to kurs podstawowy. Ale np. może to być kurs z doskonalenia pływalności, z nawigacji...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
   
hubert68 Płeć:Mężczyzna
GUE T1+, C2, DPV1, Instr. TDI SDI # 15659


Stopień nurkowy: T1+,C2,DPV1/Av.TMX
Ilość nurkowań rocznie: 180
Stopień instruktorski: TDI TMX
Ubezpieczenie: DAN PROSLV
Oznaczenie stage: HUBI
Pomógł: 10 razy
Wiek: 56
Dołączył: 13 Wrz 2008
Posty: 877
Skąd: Svärtinge, Szwecja
PostWysłany: 20-12-2013, 05:01    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Sławek, wyjaśnij mi proszę, jak ocenić u takiego kursanta, podczas kursu solo, umiejętność podania gazu a następnie wynurzenia? Instruktor ze swoimi umiejętnościami, jako partner, będzie na tyle stabilnym punktem odniesienia, że o realnym sprawdzeniu poziomu umiejętności kontroli prędkości wynurzania nie ma co mówić. To pierwszy przykład, jaki przyszedł mi do głowy. I jeszcze drastyczniej - to samo ćwiczenie. Co ma zrobić instruktor partner, gdy taki kandydat na nurka, jako dawca gazu poda długi wąż a sam nie włoży sobie do ust automatu zapasowego? Nie uważasz, że pole manewru, w kwestii reakcji na błąd kursanta wręcz zagrażający życiu ma mocno ograniczone?

_________________
Pozdrawiam,
Hubert Urbańczyk
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Maciej Curzydło Płeć:Mężczyzna

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 27 Lut 2010
Posty: 57
Skąd: Kraków
PostWysłany: 20-12-2013, 06:52    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Co ma zrobić instruktor partner, gdy taki kandydat na nurka, jako dawca gazu poda długi wąż a sam nie włoży sobie do ust automatu zapasowego? Nie uważasz, że pole manewru, w kwestii reakcji na błąd kursanta wręcz zagrażający życiu ma mocno ograniczone?
Moim zdaniem najpierw sygnalizuje problem pokazując palcem wskazującym na swój automat co rozwiązuje problem w 90%, a jeżeli to nie pomaga to wyciąga prawą albo lewą rękę (którą ma wolną) i podaje przed usta automat kursanta wiszący na gumce, "przypominając" mu, że o czymś zapomniał. Smile
Chyba mamy różną ocenę tego co jest błędem zagrażającym życiu na kursie podstawowym ale to pewnie wynika z różnicy doświadczenia w uczeniu ludzi nurkowania od podstaw.

Swoją drogą nie jestem zwolennikiem na początkowych szkoleniach konfiguracji która wymaga wyciągania automatu z ust kiedy partner prosi o powietrze. Jednak kiedyś dużo tak szkoliłem i nic się nie dzieje - ryzyko jest nie w tym, że ktoś sobie nie weźmie zapasu (zaraz weźmie), tylko że zapas nie działa (bo się podwinął zaworek wydechowy, ktoś zapomniał sprawdzić z partnerem albo źle sprawdził - to kurs podstawowy lub zaraz po takim kursie i ma zakręcony zawór od zapasu, itp). Czyli problem jest nie kursowy tylko zaraz po kursowy ale to osobna bajka.

Swoją drogą zgadzam się z TomemS, że kurs indywidualny nie jest zawsze najlepszym rozwiązaniem. Kurs indywidualny ma pewne zalety ale ma i wady.
Kurs indywidualny będzie najlepszy dla kogoś kto na danym etapie szkolenia ma jeszcze spore opory w psychice i nim popływa w zespole musi się opływać w pełnym komforcie. Kurs indywidualny najszybciej rozwija umiejętności własne kursanta.
Kurs w zespole, lepiej uczy wykorzystywania zdobywanych umiejętności w praktyce tak jak nurkujemy.
W zależności od trudności przygotowywanych nurkowań (poziomu szkolenia) to będzie 4-6 osób lub 2-4 osoby.

Tylko kurs solo divera jest idealnym kursem do szkolenia indywidualnego Smile
Tam się rozwija określone umiejętności a nie współpracę w zespole.

To tak z moich obserwacji.
MSC

_________________
Maciek "Szczęściarz" Curzydło
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
   
hubert68 Płeć:Mężczyzna
GUE T1+, C2, DPV1, Instr. TDI SDI # 15659


Stopień nurkowy: T1+,C2,DPV1/Av.TMX
Ilość nurkowań rocznie: 180
Stopień instruktorski: TDI TMX
Ubezpieczenie: DAN PROSLV
Oznaczenie stage: HUBI
Pomógł: 10 razy
Wiek: 56
Dołączył: 13 Wrz 2008
Posty: 877
Skąd: Svärtinge, Szwecja
PostWysłany: 20-12-2013, 07:08    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Maciej Curzydło napisał/a:
Chyba mamy różną ocenę tego co jest błędem zagrażającym życiu na kursie podstawowym ale to pewnie wynika z różnicy doświadczenia w uczeniu ludzi nurkowania od podstaw.
Akurat w tym wypadku posłużyłem się interpretacją podaną przez Osobę o wielokrotnie większym od Ciebie i ode mnie doświadczeniu...


Maciej Curzydło napisał/a:
ktoś zapomniał sprawdzić z partnerem albo źle sprawdził - to kurs podstawowy lub zaraz po takim kursie i ma zakręcony zawór od zapasu, itp
Przepraszam ale tu wychodzi Twój całkowity brak znajomości tematu. Obowiązek sprawdzenia swojego sprzętu ciąży na każdym nurku przed nurkowaniem a na instruktorze KONTROLI czy to sprawdzenie jest dokonane... W GUE robimy to w trakcie procedury nazywanej GUE EDGE. Sytuacja przez Ciebie opisana, tj. niedziałający automat zapasowy lub zakręcony zawór, to dla nurków stosujących właściwe procedury czysta abstrakcja. Maćku, wiem, że nie jesteś nurkoiem GUE ale jesteś instruktorem TDI a w TDI analogiczna procedura nazywa się START, prawda?


Maciej Curzydło napisał/a:
podaje przed usta automat kursanta wiszący na gumce
Uczono mnie, że takie rozwiązanie jest ostatecznością - najpierw należy w każdej sytuacji "aktywnie uczyć" czyli pokazać kursantowi, że ma włożyć sobie automat do ust. Ale jako biorca gazu masz rękę zajętą długim wężem, który jest między wami, poza tym utrzymywanie dystansu, na którym możesz kursantowi "wsadzić do ust" jego automat zapasowy jest niewłaściwe, z punktu widzenia dydaktyki - uczysz kursanta działania w zbyt bliskim dystansie.

_________________
Pozdrawiam,
Hubert Urbańczyk
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Adam Jaworski Płeć:Mężczyzna
Yavox


Stopień nurkowy: T1
Ilość nurkowań rocznie: 60
Ubezpieczenie: DAN Silver Sport
Pomógł: 39 razy
Wiek: 48
Dołączył: 31 Gru 2010
Posty: 2408
Skąd: Józefów k. W-wy
PostWysłany: 20-12-2013, 08:42    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

hubert68 napisał/a:
Co ma zrobić instruktor partner, gdy taki kandydat na nurka, jako dawca gazu poda długi wąż a sam nie włoży sobie do ust automatu zapasowego?

Moim zdaniem problem rozwiąże się sam, jeżeli taki instruktor po prostu wystarczająco długo poczeka.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Adam Jaworski Płeć:Mężczyzna
Yavox


Stopień nurkowy: T1
Ilość nurkowań rocznie: 60
Ubezpieczenie: DAN Silver Sport
Pomógł: 39 razy
Wiek: 48
Dołączył: 31 Gru 2010
Posty: 2408
Skąd: Józefów k. W-wy
PostWysłany: 20-12-2013, 09:57    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Sławek Hałka napisał/a:
Młodzi, przystojni i nienagannie ostrzyżeni instruktorzy.

Tak, mnie również to oburza. Uważam, że to jest w ogóle przeginka, żeby wprowadzać takie gejowskie zwyczaje w nurkowaniu, że instruktor jest zadbany, ostrzyżony i tak dalej. Może jeszcze powinien ładnie pachnieć? Fuj!

Instruktor powinien być nieuczesany, niedogolony, oczy jak szparki po ciężkiej nocy. Do tego powinien solidnie śmierdzieć, aby już na kilometr pod wiatr szło go zidentyfikować wonią niepranego od lat kilku ocieplacza. Takie podejście do sprawy od razu pozwala odróżnić instruktora doświadczonego (takiego, co cały czas nurkuje i nie ma czasu na pierdoły) od pozera - ten drugi bardziej dba o wizerunek własny i marketing, niż o rozwój swoich umiejętności.

Kryterium zapachu i wyglądu jest, po wprowadzeniu w sprawę, bardzo czytelne nawet dla osoby niedoświadczonej, która nie ma jeszcze "pojęcia o wyobrażeniu". Kierowanie się innymi przesłankami - np. federacją, programem czy liczbą zrealizowanych przez instruktora nurkowań, mogłoby być w przypadku takiego początkującego kursanta mocno mylące.

Sławek Hałka napisał/a:
Program kursu przebogaty: włącznie z nauką trymu i strzelaniem bojki.

To już nawet poprawny trym jest na kursach podstawowych? Matko Boska, koniec świata! Mr. Green Jeszcze trochę i kursanci na tych filmach będą, niczym na meetingach Amway'a, trzymali się za ręce... Czekaj, czekaj, to już chyba również było...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
piotrkw Płeć:Mężczyzna


Pomógł: 41 razy
Wiek: 61
Dołączył: 09 Kwi 2008
Posty: 1269
Skąd: Trójmiasto
PostWysłany: 20-12-2013, 10:05    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Sławek Hałka napisał/a:
Nie wiem w jakim czasie ma zmieścić się ten kurs. Z przyczyn ekonomicznych pewnie podobnie, jak w innych organizacjach?


Rec 1 : -5 dni 14 nurkowań

http://www.portofinodivers.com/training-rates.html

Przynajmniej tak to przedstawiono pod linkiem , a z tego co pamiętam ( pisał Wojtek ) to zarówna programy jak i ceny wszędzie w bazach GUE są stałe .
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Maciej Curzydło Płeć:Mężczyzna

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 27 Lut 2010
Posty: 57
Skąd: Kraków
PostWysłany: 20-12-2013, 10:18    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Czy to jest jak wygląda - 14 nurkowań bez basenów czy są wcześniej baseny na naukę podstaw tylko nie doczytałem?
MSC

_________________
Maciek "Szczęściarz" Curzydło
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
   
Wojtek A. Filip Płeć:Mężczyzna
Site Admin
Autor Programu Świadome Nurkowanie


Stopień nurkowy: GUE T2+, Cave
Ilość nurkowań rocznie: 365
Stopień instruktorski: emeryt :)
Ubezpieczenie: DAN/PROGLD
Oznaczenie stage: WAF
Pomógł: 125 razy
Wiek: 53
Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 11932
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 20-12-2013, 11:06    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Maciej Curzydło napisał/a:
14 nurkowań bez basenów czy są wcześniej baseny na naukę podstaw

Od samego początku stawiamy na naukę nurkowania w warunkach jak najbardziej zbliżonych do tych, w jakich później będzie nurkował kursant.
Jeżeli to tylko możliwe, zamieniamy wszystkie zajęcia basenowe, na bezpieczną wersję wód otwartych.

Osoby zainteresowane szczegółami programowymi zachęcam do przeglądnięcia ogólnodostępnych Standardów GUE .
Unikniemy w ten sposób dyskusji w stylu "bo w GUE to...", która zazwyczaj budzi sporo emocji, a mimo, że prowadzona czasem przez adeptów naszych kursów może się różnić od jasnych zasad, które stosujemy w czasie szkoleń GUE.

Emocje towarzyszące wymagającym treningom nurkowym, a takie przecież są szkolenia GUE, mogą powodować, że czasem element kursu, któremu dany adept poświęcić musiał więcej czasu, wygląda w jego ocenie na "najważniejszy na kursie" (i tak jest potem przez niego w dobrej wierze opisywany), a w opinii osoby prowadzącej szkolenie, jest normalną składową kursu.

Mam nadzieję, że tym sposobem uda się uniknąć choćby części plotek o naszej organizacji Smile .

_________________
Bądź dobrej myśli, bo po co być złej Smile ?
S. Lem
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
   
Monika Płeć:Kobieta


Stopień nurkowy: T1, Full Cave
Ubezpieczenie: DAN/SPTGLD
Oznaczenie stage: SUS
Pomogła: 13 razy
Dołączyła: 07 Lut 2006
Posty: 960
Skąd: koniec świata:)
PostWysłany: 20-12-2013, 11:42    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

@ Yavox Smile

obserwuje u kolegi przedświąteczną zwyżkę formy Wink


Jacek Zachara napisał/a:
Dużo racji jest w tym co piszesz dodam tylko ze to wielka granda że w różnych organizacjach jest tak różny poziom szkolenia podstawowego i nie tylko. Tak się porobiło że w jednych trwa to cztery dni w drugich 10. Mało tego często kursy te znacząco różnią się końcowym poziomem wyszkolenia.
Dlaczego niczego nieświadomy kandydat nie dostaje kompletnego wyszkolenia tylko dawkuje się mu wiedzę jak wodę na pustyni ?
Dlaczego po szkoleniu w organizacji A nie ma dobrego trymu a po szkoleniu w organizacji B ma ?
Uważam że te negatywne zjawiska występujące obecnie na rynku nurkowym a spowodowane totalnym bałaganem decyzyjnym odbijają się negatywnie na poziomie wyszkolenia. Bałaganem decyzyjnym nazwał bym tutaj brak jakichkolwiek między-organizacyjnych ustaleń co do wymaganego poziomu takich kursów i poziomu zdobytych umiejętności.
Każda organizacja sobie sama ustala takie poziomy i wypuszcza "swoich" nurków zupełnie nie przejmując się tym co robią inni.


Pachnie mi to chęcią regulacji w miejscach zupełnie niepotrzebnych. Nurkują zwykle dorośli ludzie, moim zdaniem każdy ma prawo wybrać poziom jaki mu pasuje. Wszystko zależy od tego jakie kryteria wyboru zastosuje.

I jeszcze jedno:

Cytat:
Tak się porobiło że w jednych trwa to cztery dni w drugich 10. Mało tego często kursy te znacząco różnią się końcowym poziomem wyszkolenia.


I co w tym niewłaściwego?

pozdrawiam
Monika

_________________
Nie bywam usatysfakcjonowana rozumieniem czegokolwiek, ponieważ wiem, że moja zdolność pojmowania może być jedynie nieskończenie małym ułamkiem tego, co chciałabym zrozumieć. (Ada Lovelace; 1815-1852)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Adam Jaworski Płeć:Mężczyzna
Yavox


Stopień nurkowy: T1
Ilość nurkowań rocznie: 60
Ubezpieczenie: DAN Silver Sport
Pomógł: 39 razy
Wiek: 48
Dołączył: 31 Gru 2010
Posty: 2408
Skąd: Józefów k. W-wy
PostWysłany: 20-12-2013, 12:05    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Monika napisał/a:
@ Yavox Smile

obserwuje u kolegi przedświąteczną zwyżkę formy Wink

Oj, bo widzisz, ja z korzeni to prosty chłopak po Politechnice jestem. I instruktor, żeby mieć autorytet, to powinien jak kiedyś kowboj - "guniem, kuniem i tytuniem" śmierdzieć, cała reszta to jest po prostu amerykańskie mizdrzenie się do kamery i tyle. W ostateczności mogę zaakceptować stare jeansy i koszulę flanelową. W okresie szczególnie gorącym - podkoszulek na lejcach, tzw. rosyjską gimnastiorkę.

Epatowanie nienaganną fryzurą i nieskromnym uśmiechem sugeruje, że instruktor jest z życia nieprzyzwoicie zadowolony - co w naszych polskich warunkach buduje niekorzystny, lanserski wizerunek całej organizacji. Dziwić się potem, że w percepcji środowiska nurek GUE uważa się ponoć za kogoś lepszego, skoro ryba psuje się od głowy - instruktorzy zadowoleni, sprzęt sprawny, żadnego przyczepiania balastu trytytkami. Nawet Jarrod jak robił prezentację na Baltictechu, to mu wszystko wyszło - slajdy się nie rozjechały, film się odtworzył, nawet sobie światło niebieskie kazał włączyć na scenie, żeby wszystko ładniej wyglądało i jeszcze, o zgrozo, się uśmiechał. Od razu widać, że zadufany w sobie buc. No i z tego się później biorą te historie, że jakieś dzieci-kwiaty się na kursie pod wodą trzymają za ręce.


Dla naszej szerokości geograficznej powinny być przygotowywane specjalne materiały dydaktyczne, żeby ludzi nie wkurzać.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Paweł Boruta Płeć:Mężczyzna


Stopień nurkowy: Deco proc & CCR
Ilość nurkowań rocznie: 100
Stopień instruktorski: MSDT PADI
Ubezpieczenie: NFZ
Oznaczenie stage: Pawel B
Pomógł: 5 razy
Wiek: 48
Dołączył: 30 Cze 2012
Posty: 208
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 20-12-2013, 16:22    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

A ja bym chciał zobaczyć tych ludzików na kursie GUE na PIERWSZYCH zajęciach. Wierzę w to, że po 14 nurkowaniach można dawać sobie radę tak jak na filmie. Bardzo mi się to podoba Smile.

Jednak jako początkujący instruktor chciałbym zobaczyć jak "starzy wyjadacze" ogarniają ćwiczenia na 1 zajęciach . Moim skromnym zdaniem, delikwent na 1 zajęciach jest tak zakręcony samym faktem, że jest w wodzie i oddycha, wszystko jest tak bardzo nowe, że zrobienie ćwiczeń np. wisząc a nie na kolanach czy leżąc jest praktycznie niemożliwe. No chyba, że od tego się zaczyna cały terening i delikwent najpierw przez 5 godzin tłucze pływalność, a potem zaczyna robić skillsy.

Jacek Zachara napisał/a:
w organizacjach typu Put Another Dolar In


Jacku, a czy czasem dzięki tej organizacji sam nie zarabiasz dolarów Wink ?

Pozdrawiam, Paweł

_________________
Więc od­wiąż li­ny, opuść bez­pie­czną przys­tań. Złap w żag­le po­myślne wiat­ry. Podróżuj, śnij, odkrywaj.
Mark Twain
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
   
Tomek Płociński Płeć:Mężczyzna
kiedyś Plotek :)


Stopień nurkowy: ARTmx
Ilość nurkowań rocznie: 40
Ubezpieczenie: DAN
Pomógł: 28 razy
Wiek: 48
Dołączył: 18 Mar 2008
Posty: 2766
Skąd: w-wa
PostWysłany: 20-12-2013, 22:04    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

hubert68 napisał/a:
Przepraszam ale tu wychodzi Twój całkowity brak znajomości tematu.

Hubert fajnie, że się chcesz dzielić swoją wiedzą ale wyluzuj proszę, odmienność zdania nie świadczy o tym, że instruktor, który jednak kilku nurków wyszkolił "nie zna" tematu, a jedynie opisuje go na podstawie swoich doświadczeń, nabytych podczas szkolenia w innej organizacji.

hubert68 napisał/a:
posłużyłem się interpretacją podaną przez Osobę

Dla mnie bezimienna "Osoba" ma zerowy autorytet scratch

Adam Jaworski napisał/a:
Moim zdaniem problem rozwiąże się sam, jeżeli taki instruktor po prostu wystarczająco długo poczeka.

Mr. Green Mr. Green Mr. Green

_________________
Pozdrav

"And remember; any diver can abort any dive at any time for any reason."
Moja strona www.podlustremwody.pl
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 2 z 4 Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Następny
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku
Oznacz temat jako nieczytany

Skocz do:  

Powered by phpBB modified v1.9 by Przemo © 2003 phpBB Group

Akagahara style created by NashT.