Forum Dive Trek Group

Zastanów się zanim coś napiszesz - ktoś może to przeczytać...

 

 


"  Strona główna "  FAQ "  Szukaj "  Użytkownicy "  Grupy "  Statystyki "  Rejestracja "  Zaloguj "  Album

Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następny
Interesujący punkt widzenia?
Autor Wiadomość
Wojtek A. Filip Płeć:Mężczyzna
Site Admin
Autor Programu Świadome Nurkowanie


Stopień nurkowy: GUE T2+, Cave
Ilość nurkowań rocznie: 365
Stopień instruktorski: emeryt :)
Ubezpieczenie: DAN/PROGLD
Oznaczenie stage: WAF
Pomógł: 125 razy
Wiek: 53
Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 11932
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 30-08-2012, 21:28   Interesujący punkt widzenia? Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Hej.
Tomka Strugalskiego znam od wielu lat.
Ciekawy gość, ze swoimi poglądami na nurkowanie.

Napisał coś ostatnio na facebookowej stronie naszego forum i zostawił link do opisu swojej osoby na stronie www.bluelife.pl
Oto opis, który wprawił mnie w stan głębokiego zastanowienia:

Blelife.pl napisał/a:
Tomasz Strugalski. Instruktor nurkowania. Właściciel szkoły nurkowej.
Autor wielu pozycji książkowych na rynku związanych z tematyką nurkową.


Jest gorącym zwolennikiem zwracania uwagi na bezpieczeństwo w nurkowaniu, jest pierwszym w Polsce właścicielem szkoły nurkowej, który za własne pieniądze zakupił i ustawił w bazie komorę dekompresyjną. Były żołnierz zawodowy, z wykształcenia prawnik, aktualnie pracuje nad doktoratem pt.: „Deliktowa odpowiedzialność instruktora sportu za szkody na osobie”. Zwolennik wysokiej odpowiedzialności organizatora nurkowań za bezpieczeństwo wszystkich osób korzystających z jego bazy, nie tylko podczas nurkowań szkoleniowych, lecz także czysto turystycznych. Przeciwnik ograniczania tej odpowiedzialności w jakikolwiek sposób, np. za pomocą waiverów i disclaimerów. Przeciwnik nurkowań na mieszaninach z użyciem helu, ponieważ wymagają długotrwałej i wcześnie zaczynanej dekompresji, a więc rozbijają zespół nurków na pojedynczych, zajętych swoim losem solodiverów – zdaniem T. Strugalskiego partnerstwo nie istnieje w nurkowaniach na mieszaninach z udziałem helu, ponieważ np. gdy jeden z partnerów straci przytomność, drugi nie będzie w stanie go wydobyć z powodu konieczności wykonania własnej dekompresji. Dlatego, z przyczyny zniweczenia partnerstwa, najcenniejszej wartości w nurkowaniu, T. Strugalski jest przeciwnikiem nurkowań technicznych. Jest również przeciwnikiem nurkowań na rebreatherach, a w ich rozwoju widzi wyłącznie dążenie producentów sprzętu do wyrwania forsy z naiwnych klientów. Jest przeciwnikiem takich praktyk, w swoich książkach wielokrotnie przeciw nim występował. Jest zwolennikiem nurkowań na nitroxie, ponieważ gaz ten zwiększa obszar nurkowań bezdekompresyjnych, a tym samym etycznych – czyli takich, w których istnieje partnerstwo, ponieważ z powodu nieistnienia sufitu dekompresyjnego nad głową partnerzy mają szanse udzielić sobie nawzajem pomocy. Twórca terminów: „nurkowanie etyczne” i „nurkowanie nieetyczne”.


Cytat pochodzi z Bluelife.pl - całość znajduje się tu: klik


Pozdrawiam,
Wojtek

_________________
Bądź dobrej myśli, bo po co być złej Smile ?
S. Lem
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
   
TomS Płeć:Mężczyzna


Stopień nurkowy: -)
Stopień instruktorski: OWSDI, MSDT
Pomógł: 24 razy
Wiek: 54
Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 1577
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 30-08-2012, 21:35    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Taaa... też zwróciłem na to uwagę. Kolo chyba od jakiegoś czasu uczy wyłącznie innych zapomniawszy o sobie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
   
Adam Frajtak Płeć:Mężczyzna
GUE PSAI TMX FULL CAVE


Stopień nurkowy: GUE PSAI TMX Cave
Ilość nurkowań rocznie: 100
Ubezpieczenie: DAN
Pomógł: 11 razy
Wiek: 53
Dołączył: 25 Wrz 2007
Posty: 2601
Skąd: Śląsk
PostWysłany: 30-08-2012, 21:48    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

ja wypracowałem swój sposób na tego typu okazy, udaję że ich nie ma Idea nie czytam i nie słucham ich

_________________
Instruktor NAUI # 49419 http://www.naui.org
"God is at the bottom of the sea and I dive to find him" Enzo Maiorca
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
 
Numer Gadu-Gadu
100953
   
Adam Jaworski Płeć:Mężczyzna
Yavox


Stopień nurkowy: T1
Ilość nurkowań rocznie: 60
Ubezpieczenie: DAN Silver Sport
Pomógł: 39 razy
Wiek: 48
Dołączył: 31 Gru 2010
Posty: 2408
Skąd: Józefów k. W-wy
PostWysłany: 30-08-2012, 22:04    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

No jakby zaakceptować fakt, że Tomek może mieć swoje zdanie na temat nurkowań z sufitem deko i na trymiksie, to jakiejś wielkiej obrazy majestatu w tym opisie nie ma - choć domyślam się, że takie a nie inne poglądy zacytowane na forum technicznym, to wrzucenie Strugalskiego do akwarium z piraniami w samych kąpielówkach Smile Smile

Mam wrażenie, że kwestia nie jest we wspólnie podzielanych przez społeczność nurkową wartościach, takich jak bezpieczeństwo i partnerstwo, tylko w propozycji sposobu ich realizacji. Tam, gdzie inni uczą, jak robić nurkowania z dowolnym stropem aby jak najbardziej minimalizować ryzyko, jakie ze sobą niosą, Strugalski proponuje metodę o wiele prostszą - nie robić tego typu nurkowań wcale Smile Patrząc na statystyki wypadków zawsze będzie miał rację, bo nierobienie czegoś w ogóle zawsze da lepszy wynik w zakresie bezpieczeństwa niż robienie, choćby w najbardziej bezpieczny sposób Twisted Evil

Znam Tomka ładnych parę lat i spędziliśmy przez ten czas kilka nocy przy gąsiorach z różnym winem, zażarcie dyskutując o jego poglądach. Kosztowało mnie to wiele odwołanych nurkowań w dniu następnym Smile ale myślę, że było warto. Pewnie będzie zawiedziony, jak się kiedyś spotkamy i zobaczy, że jako jego wychowanek powoli idę tą drogą, którą on uważa za niewłaściwą i niezgodną ze swoim punktem widzenia, ale mam nadzieję, że jeżeli odpowiednio się przygotuję, uda mi się go przekonać do tego, że choćby w niewielkiej części tego, w co wierzy, nie do końca ma rację Smile

TomS napisał/a:
Taaa... też zwróciłem na to uwagę. Kolo chyba od jakiegoś czasu uczy wyłącznie innych zapomniawszy o sobie.


Tak, to prawda. Dla Strugalskiego czas się chyba trochę zatrzymał. Być może dlatego, że w nurkowaniu chyba bardziej ważne jest dla niego spędzanie czasu z ludźmi niż samo siedzenie gdzieś pod wodą (przynajmniej ja to tak odbieram) - a w tym zakresie technika niewiele poszła do przodu przez ostatnich kilkanaście lat Smile

Adam Frajtak napisał/a:
ja wypracowałem swój sposób na tego typu okazy, udaję że ich nie ma Idea nie czytam i nie słucham ich


Bardzo wygodna metoda na to, żeby się nie zastanawiać nad zasadnością poglądów niezgodnych z własnym punktem widzenia. Ja jej nie stosuję i mam nadzieję, że nigdy nie będę - wręcz przeciwnie, jestem bardzo ciekaw zwłaszcza tego, co mówią inni, mający zdanie odmienne od mojego ponieważ uważam, że w każdym podejściu tkwi ziarenko prawdy. Z tego powodu staram się również nie deprecjonować tych, których zdanie jest bardzo odmienne od mojego własnego Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Monika Płeć:Kobieta


Stopień nurkowy: T1, Full Cave
Ubezpieczenie: DAN/SPTGLD
Oznaczenie stage: SUS
Pomogła: 13 razy
Dołączyła: 07 Lut 2006
Posty: 960
Skąd: koniec świata:)
PostWysłany: 30-08-2012, 22:24    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Adam Jaworski napisał/a:
Tomek może mieć swoje zdanie na temat nurkowań z sufitem deko i na trymiksie


Adam Jaworski napisał/a:
kwestia nie jest we wspólnie podzielanych przez społeczność nurkową wartościach, takich jak bezpieczeństwo i partnerstwo, tylko w propozycji sposobu ich realizacji.


Obawiam się Adam, że kwestia jest raczej w braku wiedzy. To pogląd na zasadzie "Nie znam, nie rozumiem więc neguję". Nie jest to jakaś nieznana reakcja. Szczęśliwie Tomek nie ma takiej siły rażenia by za odmienne poglądy (oparte na wnikliwszym zgłębieniu tematu) palić na stosie Wink Nie umiem takiego podejścia usprawiedliwić zwłaszcza u instruktora.


Generalnie uważam, że nie ma się czym podniecać. Może nie udaje jak Adam, że część braci nurkowej nie istnieje ale przypuszczam, że dochodzę do podobnego wniosku, że szkoda czasu.


Adam Jaworski napisał/a:
Dla Strugalskiego czas się chyba trochę zatrzymał. Być może dlatego, że w nurkowaniu chyba bardziej ważne jest dla niego spędzanie czasu z ludźmi niż samo siedzenie gdzieś pod wodą (przynajmniej ja to tak odbieram) - a w tym zakresie technika niewiele poszła do przodu przez ostatnich kilkanaście la


i byłoby ok gdyby nie próbował takimi wypowiedziami zatrzymać czasu dla wszystkich pozostałych, bo niektórzy może nie chcą być straszeni a woleliby zrozumieć i się nauczyć.


Adam Jaworski napisał/a:
ale mam nadzieję, że jeżeli odpowiednio się przygotuję, uda mi się go przekonać do tego, że choćby w niewielkiej części tego, w co wierzy, nie do końca ma rację


ale oczywiście życzę powodzenia Smile każdy ma prawo do swego utopijnego celu Wink Wink
Monika
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Adam Jaworski Płeć:Mężczyzna
Yavox


Stopień nurkowy: T1
Ilość nurkowań rocznie: 60
Ubezpieczenie: DAN Silver Sport
Pomógł: 39 razy
Wiek: 48
Dołączył: 31 Gru 2010
Posty: 2408
Skąd: Józefów k. W-wy
PostWysłany: 30-08-2012, 22:29    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Monika napisał/a:
Obawiam się Adam, że kwestia jest raczej w braku wiedzy. To pogląd na zasadzie "Nie znam, nie rozumiem więc neguję". Nie jest to jakaś nieznana reakcja. Szczęśliwie Tomek nie ma takiej siły rażenia by za odmienne poglądy (oparte na wnikliwszym zgłębieniu tematu) palić na stosie Wink Nie umiem takiego podejścia usprawiedliwić zwłaszcza u instruktora.


Spokojnie, wyślemy go do Wojtka na fundy, to się dowie - tylko trzeba jeszcze nad nim trochę popracować Smile I oczywiście z góry dziękuję za:

Monika napisał/a:
ale oczywiście życzę powodzenia Smile każdy ma prawo do swego utopijnego celu Wink Wink


bo to na pewno nie będzie łatwe Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
undefine Płeć:Mężczyzna
Andrzej Dopierała


Stopień nurkowy: początkujący
Ilość nurkowań rocznie: 40
Ubezpieczenie: DAN
Pomógł: 5 razy
Wiek: 43
Dołączył: 17 Gru 2011
Posty: 121
Skąd: Poznań
PostWysłany: 30-08-2012, 22:30    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Jak przeczytałem książkę na temat wypadków nurkowych Strugalskiego z wspominaną w co drugim zdaniu pogardą dla nurków innych CMAS - wykreowałem sobie obraz T jako kogoś za wszelką cenę dbającego o "porządek".

Będąc na mazurach - z ogromną ciekawością zdecydowałem się na nurka w jego bazie.
Odprawa - punkt 10. Ledwo kończąc śniadanie pognałem rodzinkę do samochodu, po drodze złamałem ileś przepisów drogowych tak by ok 10:03 prawie wyłamując barierkę w ośrodku zdążyć. Potem biegiem - z wizją ze zaraz mnie przegonią jako spóźnionego.

W sali odpraw byłem ok 10:05. A tam - luuuzik. Zostałem przydzielony do jeszcze jednego "nurka turysty", w trakcie dostaliśmy kurs pierwszej pomocy na manekinie i obsługi AED wraz z dawką teorii. Opłacając opłatę za nurkowanie spytałem się czy pokazać certyfikat - tylko spojrzał na mnie i stwierdził że nie potrzeba. A gdy się dopytywałem kiedy będziemy mogli wejść do wody - usłyszałem że "trochę chaosu jest potrzebne".

Szykując sprzęt(z względów rodzinnych swojego prawie nic nie miałem, więc szukałem bazy gdzie całość sprzętu wypożyczę) spytałem się o jakiś nóż/sekator na wypadek natknięcia się na żyłkę. Na co dostałem opieprz że noży się nie zabiera i że to nie jest bezpieczne.

Koniec końców poszliśmy z drugim nurkiem "samopas" i późnym popołudniem byłem wolny.

Tak oto zamiast wojskowego rygoru którego się spodziewałem "wdepnąłem" w sympatyczną, acz lekko dziwaczną ekipę Wink

(mimo planów - nurek tylko jeden - pod wodą ciemno, bez suchego zimno i w ogóle...)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Adam Jaworski Płeć:Mężczyzna
Yavox


Stopień nurkowy: T1
Ilość nurkowań rocznie: 60
Ubezpieczenie: DAN Silver Sport
Pomógł: 39 razy
Wiek: 48
Dołączył: 31 Gru 2010
Posty: 2408
Skąd: Józefów k. W-wy
PostWysłany: 30-08-2012, 22:34    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

undefine napisał/a:
usłyszałem że "trochę chaosu jest potrzebne"


A widzisz Monika - Strugalskiemu się poprawia! Niewiele jak na razie, ale zawsze. Jeszcze trzy lata i będzie śmigał na trymiksie, zobaczysz! Mr. Green
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
hubert68 Płeć:Mężczyzna
GUE T1+, C2, DPV1, Instr. TDI SDI # 15659


Stopień nurkowy: T1+,C2,DPV1/Av.TMX
Ilość nurkowań rocznie: 180
Stopień instruktorski: TDI TMX
Ubezpieczenie: DAN PROSLV
Oznaczenie stage: HUBI
Pomógł: 10 razy
Wiek: 56
Dołączył: 13 Wrz 2008
Posty: 877
Skąd: Svärtinge, Szwecja
PostWysłany: 31-08-2012, 06:32    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Zapoznajcie się z uwagami Pawła Poręby, na temat książki Tomka Strugalskiego o wypadkach nurkowych ("Analiza..."). Nie zawsze zgadzam się z Pawłem, niemniej te uwagi dobitnie pokazują, mówiąc delikatnie, "zacofanie" poglądów Tomka i jego braki merytoryczne. Swoją drogą nie można Tomkowi odmówić umiejętności kreowania swojego wizerunku...

_________________
Pozdrawiam,
Hubert Urbańczyk
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Tomek Płociński Płeć:Mężczyzna
kiedyś Plotek :)


Stopień nurkowy: ARTmx
Ilość nurkowań rocznie: 40
Ubezpieczenie: DAN
Pomógł: 28 razy
Wiek: 48
Dołączył: 18 Mar 2008
Posty: 2766
Skąd: w-wa
PostWysłany: 31-08-2012, 07:57    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Tylko nie rozpoczynajmy kolejnej nagonki.
Fakty są oczywiste: akcelerowana dekompresja, TMX i Reby to przyszłość nurkowania, nikt też nie może mi zabronić nurkowania w SM. Zresztą Tomek publikował gdzieś jeszcze kilka innych kontrowersyjnych opinii np. o latarkach i innych detalach.
Pewne dyskusje są z góry skazane na niepowodzenie, ponieważ niektórzy ludzie nie są skłonni do zmiany swoich poglądów. Zresztą dlaczego Tomek miałby zmieniać swoje poglądy skoro w nie tak mocno wierzy ... jego piaskownica jego zabawki.
Ja nikomu ze swoich znajomych, na których mi przynajmniej odrobinę zależy nie skieruję do jego bazy. Dla mnie podobnie jak dla Adama, gość może nie istnieć. Nie przepadam za fanatykami. Teraz można powiedzieć, że jest ekscentryczny ale nie niebezpieczny, no chyba, że komuś coś się stanie w jego komorze, wtedy to zupełnie kto inny powinien się nim zainteresować ...

Dobrze, że jego wychowankowie są bardziej reformowalni Smile Smile

_________________
Pozdrav

"And remember; any diver can abort any dive at any time for any reason."
Moja strona www.podlustremwody.pl
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Marcin Sójka Płeć:Mężczyzna
Alien


Stopień nurkowy: NTmx, Tech Wreck, Te
Stopień instruktorski: NTMX Inst IANTD, Gas
Oznaczenie stage: Alien
Wiek: 53
Dołączył: 27 Sty 2006
Posty: 416
Skąd: LV 462
PostWysłany: 31-08-2012, 11:06    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Adam Frajtak napisał/a:
ja wypracowałem swój sposób na tego typu okazy, udaję że ich nie ma Idea nie czytam i nie słucham ich


Zgadzam się z poglądem Adama, choć ... może i dobrze, że na tym nudnym świecie są jeszcze orginały Wink
alien

_________________
Alien

do dna ... i z powrotem
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
3758827
   
ramzes78 Płeć:Mężczyzna
Artur


Stopień nurkowy: rekreacyjny
Ilość nurkowań rocznie: 70
Stopień instruktorski: -
Ubezpieczenie: -
Oznaczenie stage: AMW
Wiek: 46
Dołączył: 19 Cze 2009
Posty: 96
Skąd: Łódź
PostWysłany: 31-08-2012, 11:35    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Każdy reklamuje się jak umie, bezpośredni odbiorcy i tak ocenią w zaciszu swojego pokoju czy udać się do danego instruktora czy też nie.
Bardziej niepokojąca bez korekty była by książka o nitroksie- uwagi Pawła TUTAJ
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Adam Jaworski Płeć:Mężczyzna
Yavox


Stopień nurkowy: T1
Ilość nurkowań rocznie: 60
Ubezpieczenie: DAN Silver Sport
Pomógł: 39 razy
Wiek: 48
Dołączył: 31 Gru 2010
Posty: 2408
Skąd: Józefów k. W-wy
PostWysłany: 31-08-2012, 12:04    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Tomek Płociński napisał/a:
Dobrze, że jego wychowankowie są bardziej reformowalni Smile Smile


Dziękuję Heart

ramzes78 napisał/a:
Bardziej niepokojąca bez korekty była by książka o nitroksie- uwagi Pawła TUTAJ


Zgadzam się, bo o ile w odniesieniu do "Wypadków..." to Poręba się w większości miejsc generalnie czepia bardziej filozofii i sformułowań niż konkretów, to w przypadku "Nitroksu" jego uwagi w wielu miejscach tyczą się merytoryki.

Przyznając jednak Strugalskiemu sprawiedliwość warto pamiętać, że była to jedna z pierwszych publikacji propagujących nurkowanie na nitroksie i opisujących te zagadnienia, jakie były dostępne na polskim rynku. W czasie, kiedy Tomek pisał o nitroksie, o zachęcie do uprawiania takiego nurkowania ze strony jego środowiska (CMAS) można było zapomnieć. Co by więc o błędach nie pisać, była to publikacja w tamtych warunkach w pewnym sensie pionierska Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
WojtekC Płeć:Mężczyzna

Stopień nurkowy: iantd
Wiek: 42
Dołączył: 16 Mar 2008
Posty: 62
Skąd: Łódź
PostWysłany: 31-08-2012, 13:01    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Adam Jaworski napisał/a:
Przyznając jednak Strugalskiemu sprawiedliwość warto pamiętać, że była to jedna z pierwszych publikacji propagujących nurkowanie na nitroksie i opisujących te zagadnienia, jakie były dostępne na polskim rynku.


Shocked . No to porównaj ją z inną pozycją, która jeśli mnie pamięć nie myli to ukazała się w tym samym roku: NITROKS: PORADNIK DLA NURKÓW-J.KOT, T.ŻABIEREK...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Adam Jaworski Płeć:Mężczyzna
Yavox


Stopień nurkowy: T1
Ilość nurkowań rocznie: 60
Ubezpieczenie: DAN Silver Sport
Pomógł: 39 razy
Wiek: 48
Dołączył: 31 Gru 2010
Posty: 2408
Skąd: Józefów k. W-wy
PostWysłany: 31-08-2012, 13:10    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Książka Kota i Żabierka masakruje inne tego typu publikacje, co do tego nie ma wątpliwości. Zauważ, że napisałem "jedna z pierwszych publikacji".
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 7 Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następny
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku
Oznacz temat jako nieczytany

Skocz do:  

Powered by phpBB modified v1.9 by Przemo © 2003 phpBB Group

Akagahara style created by NashT.