Forum Dive Trek Group

Zastanów się zanim coś napiszesz - ktoś może to przeczytać...

 

 


"  Strona główna "  FAQ "  Szukaj "  Użytkownicy "  Grupy "  Statystyki "  Rejestracja "  Zaloguj "  Album

Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony 1, 2  Następny
Hańcza w poprzek przez 104m
Autor Wiadomość
Damass Płeć:Mężczyzna


Stopień nurkowy: TMX CCR
Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 95
Skąd: SJZ
PostWysłany: 24-07-2013, 10:55   Hańcza w poprzek przez 104m Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Gratulacje dla śląsko-warszawskiego teamu nurków CCR Michała (Pks) i Andrzeja (syn_biskupa)
którzy jako pierwsi na HH przeplyneli Hańcze w poprzek po dnie zaliczając 104 m. !!! W czasie 3.5 godz. KLIK



_________________
Pozdrawiam
Damass
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
3201687
   
Adam Frajtak Płeć:Mężczyzna
GUE PSAI TMX FULL CAVE


Stopień nurkowy: GUE PSAI TMX Cave
Ilość nurkowań rocznie: 100
Ubezpieczenie: DAN
Pomógł: 11 razy
Wiek: 53
Dołączył: 25 Wrz 2007
Posty: 2601
Skąd: Śląsk
PostWysłany: 24-07-2013, 11:59    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Gratulacje!!

_________________
Instruktor NAUI # 49419 http://www.naui.org
"God is at the bottom of the sea and I dive to find him" Enzo Maiorca
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
 
Numer Gadu-Gadu
100953
   
Darek DYNAR Płeć:Mężczyzna
SDI / TDI / IANTD


Stopień nurkowy: CCR, CAVE, TMX Diver
Ilość nurkowań rocznie: 150
Ubezpieczenie: PROSLV
Oznaczenie stage: DYNAR
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 20 Lut 2011
Posty: 473
Skąd: Nadarzyn
PostWysłany: 24-07-2013, 12:43    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Gratki, imponujące nurkowanie i wspaniałe wsparcie powierzchniowe Wink
Może udałoby się zamieścić relację z samego nura, myślę że spotka się z dużym zainteresowaniem Laughing

_________________
pozdrawiam
Dariusz Dynarzewski
www.sidemountdiving.pl
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
   
syn_biskupa Płeć:Mężczyzna


Stopień nurkowy: Mix 3 gazowy
Stopień instruktorski: NXINSTRPSAI
Pomógł: 5 razy
Wiek: 42
Dołączył: 17 Lip 2011
Posty: 123
Skąd: obywatel swiata
PostWysłany: 28-07-2013, 09:12    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Nurkowanie na drugi brzeg Hańczy było planowane już jakiś czas wstecz. Tym razem jednak plan miał być trochę inny. Nurkowanie na dno jeziora Hańcza po stoku wykonałem w zeszłym roku na OC z zachodniego brzegu osiągając głębokość 100m w 15 minucie- całe nurkowanie trwało około 2,5h (o ile dobrze sięgam pamięcią). W tegoroczny weekend czerwcowy wykonałem serie nurkowań ćwiczeniowych na CC ze wschodniego brzegu osiągając max 90m w 18 minucie. Pomysł nurkowania na dno jeziora Hańcza po stoku ze
wschodniej strony rzucił Michał. Nie zastanawiając się dołączyłem do jego projektu. Po gruntownym zaplanowaniu nurkowania określiliśmy miejsce wejścia do wody na trzecim parkingu, miejsce wyjścia na pierwszym , lub drugim polu, gazy na CC oraz gazy bailout'owe oraz czas odwrotu z setnego metra- czterdziesta minuta nurkowania. Droga powrotna z dna jeziora miała prowadzić po dnie z powrotem na wschodni brzeg Hańczy, lub w przypadku FUCKUP'u mięliśmy strzelić boję i wynurzać się w toni jeziora.
Opcja ta jednak nie napawała ani mnie ani Michała radością, ale tak było w planie. W niedzielę około południa spotkaliśmy się na trzecim parkingu, przygotowując się do nurkowania raz jeszcze przeanalizowaliśmy cały plan. Głębokość 100m osiągnęliśmy w 28 minucie od zanurzenia. Wszystko przebiegało zgodnie z planem. Warunki na dole były trudne. Widoczność nie przekraczała 0,5m wskazania kompasu nie były stabilne, mając jednak duży zapas czasu postanowiliśmy popłynąć dalej. Osiągnęliśmy max 104m.
Dochodziła czterdziesta minuta nurkowania. Orientacyjnie znajdowaliśmy się wtedy bliżej zachodniego, aniżeli wschodniego brzegu Hańczy. Mięliśmy do wyboru- boja, albo stok, który zaczął się nieznacznie rysować w kierunku przeciwnym aniżeli wskazania kompasów. Wybraliśmy opcje wynurzenia po stoku. Około 90 m widocznosc uległa znacznej poprawie. Po 52 minutach osiągnęliśmy 80m, dekompresja przebiegała
wynurzając się cały czas po stoku. Żałuje ze żaden z nas nie miał przyrządu z którego dałoby się odczytać profil- dałoby to zarys dna Hańczy. Po drodze na około 40 m znaleźliśmy ściankę skalna bardzo podobną do ścianki "księżycowej" znajdującej się pomiędzy drugim a trzecim parkingiem na brzegu wschodnim akwenu. Około 20m wyłączyłem latarkę i przełączyłem zasobnik od latry do zasilana ogrzewania.
W okolicach 11m widocznosc ponownie spadała do ok 2m. Komputery "wypuściły" Nas z wody po 220min od zanurzenia. Ja jednak z racji swego samopoczucia oraz znając swój organizm przedłużyłem dekompresje. Michał wynurzając się jako pierwszy na zachodnim brzegu poinformował nasz support o miejscu naszego wynurzenia.
Osiągnęliśmy dno jeziora Hańcza przepływając na drugi brzeg po 104m pomimo tego ze plan był inny- decyzja była świadoma. Nie były to błędy nawigacyjne, choć warunki i ukształtowanie dna znacznie utrudniały prawidłowe odczytywanie przyrządów.

_________________
Kto ma rację dzień wcześniej od in­nych, ten przez dobę uchodzi za idoiotę
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
leon Płeć:Mężczyzna


Stopień nurkowy: normoxic trimix
Ilość nurkowań rocznie: 250
Stopień instruktorski: TDI, SSI, SDI,
Ubezpieczenie: Dive Assure
Oznaczenie stage: LEON
Wiek: 53
Dołączył: 14 Lut 2007
Posty: 125
Skąd: Lublin
PostWysłany: 28-07-2013, 11:05    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Oczywiście wielkie gratulacje
syn_biskupa napisał/a:
Widoczność nie przekraczała 0,5m wskazania kompasu nie były stabilne, mając jednak duży zapas czasu postanowiliśmy popłynąć dalej.

mam pytanie o tą stabilność kompasu, bo może mi się to przydać kiedyś na dnie Hańczy. Dlaczego wskazania kompasów był niestabilne, czy to że byliście w głębokim leju miało wpływ ?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
   
syn_biskupa Płeć:Mężczyzna


Stopień nurkowy: Mix 3 gazowy
Stopień instruktorski: NXINSTRPSAI
Pomógł: 5 razy
Wiek: 42
Dołączył: 17 Lip 2011
Posty: 123
Skąd: obywatel swiata
PostWysłany: 28-07-2013, 13:46    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Prawdopodobnie ma to związek ze złożami rud jakiegoś metalu, na Hańczy sa miejsca gdzie kompas wskazuje niedokładnie- a przynajmniej z dużym opóźnieniem igła kieruje sie na północ

_________________
Kto ma rację dzień wcześniej od in­nych, ten przez dobę uchodzi za idoiotę
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
leon Płeć:Mężczyzna


Stopień nurkowy: normoxic trimix
Ilość nurkowań rocznie: 250
Stopień instruktorski: TDI, SSI, SDI,
Ubezpieczenie: Dive Assure
Oznaczenie stage: LEON
Wiek: 53
Dołączył: 14 Lut 2007
Posty: 125
Skąd: Lublin
PostWysłany: 28-07-2013, 14:38    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

syn_biskupa napisał/a:
Prawdopodobnie ma to związek ze złożami rud jakiegoś metalu, na Hańczy sa miejsca gdzie kompas wskazuje niedokładnie- a przynajmniej z dużym opóźnieniem igła kieruje sie na północ

Dziękuję, ciekawe info. Potrafisz wskazać te miejsca ?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
   
syn_biskupa Płeć:Mężczyzna


Stopień nurkowy: Mix 3 gazowy
Stopień instruktorski: NXINSTRPSAI
Pomógł: 5 razy
Wiek: 42
Dołączył: 17 Lip 2011
Posty: 123
Skąd: obywatel swiata
PostWysłany: 29-07-2013, 11:18    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Dokładnie nie sprecyzuje namiarów na te miejsca, ale sa to miejsca ponizej "ksiezycówki" około 75-80m, poniżej ścianki na drugim polu w granicach 60m no i okolice seki od strony trzeciego parkingu- jak sie ostatnio przekonałem. Byc moze miejsca takie istnieja tez płycej, ale pływajac na mniejszej głeboksci w tym akwenie rzadko zerkam na kompas.
Poczatkowo myslałem ze mam kompas zepsuty ale nie tylko ja miałem takie przygody z nawigacja. A na kompas potrafie sie poruszac - zeby nie było Smile

_________________
Kto ma rację dzień wcześniej od in­nych, ten przez dobę uchodzi za idoiotę
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Wojtek A. Filip Płeć:Mężczyzna
Site Admin
Autor Programu Świadome Nurkowanie


Stopień nurkowy: GUE T2+, Cave
Ilość nurkowań rocznie: 365
Stopień instruktorski: emeryt :)
Ubezpieczenie: DAN/PROGLD
Oznaczenie stage: WAF
Pomógł: 125 razy
Wiek: 54
Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 11932
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 29-07-2013, 12:49    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Tak się zastanawiam i przypomniała mi się historia chłopaków z Holandii.
Nurkując w jednym z lokalnych akwenów mieli kłopoty z nawigacją opartą na kompasie.
Jako, że miejsce odchyleń było stałe, to zbudowali siatkę i określili jego zasięg.

Po dokładnym sprawdzeniu dna, okazało się, że ktoś zatopił tam jakieś ferromagnetyki.
Mam nadzieję, że Hańcza to całkiem inny przypadek.


Wojtek

_________________
Bądź dobrej myśli, bo po co być złej Smile ?
S. Lem
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
   
leon Płeć:Mężczyzna


Stopień nurkowy: normoxic trimix
Ilość nurkowań rocznie: 250
Stopień instruktorski: TDI, SSI, SDI,
Ubezpieczenie: Dive Assure
Oznaczenie stage: LEON
Wiek: 53
Dołączył: 14 Lut 2007
Posty: 125
Skąd: Lublin
PostWysłany: 29-07-2013, 20:04    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

syn_biskupa napisał/a:
poniżej ścianki na drugim polu w granicach 60m

miałem kiedyś tam problem z kompasem, a dokładnie przez jakiś czas nie potrafiłem płynąć azymutem powrotnym na wprost, coś działo się z kompasem, wskazówka uciekała, byłem przekonany że to narkoza... Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
   
martin Płeć:Mężczyzna


Stopień nurkowy: Tech.Cave
Ubezpieczenie: DAN/VDST
Pomógł: 55 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 3501
Skąd: NUE
PostWysłany: 29-07-2013, 20:13    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Wojtek Filip napisał/a:
Tak się zastanawiam i przypomniała mi się historia chłopaków z Holandii.


A mi sie przypomina historia kumpla, ktory plywal na okolo magnetycznego wylacznika do latarki Wink

Podobne psikusy moga tez robic kable od latarki/ogrzewania.

_________________
[quote:e1aa1c559f="KasiaK"]ja sie nie boje siebie
boje sie tych z ktorymi mialabym plywac[/quote]
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
syn_biskupa Płeć:Mężczyzna


Stopień nurkowy: Mix 3 gazowy
Stopień instruktorski: NXINSTRPSAI
Pomógł: 5 razy
Wiek: 42
Dołączył: 17 Lip 2011
Posty: 123
Skąd: obywatel swiata
PostWysłany: 29-07-2013, 22:02    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

kompas mam na prawej rece a latarke niemal zawsze na lewej, ogrzewania rekawic nie bralem, ale masz racje - czynniki te moga zaburzyc odczyt kompasu

_________________
Kto ma rację dzień wcześniej od in­nych, ten przez dobę uchodzi za idoiotę
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
martin Płeć:Mężczyzna


Stopień nurkowy: Tech.Cave
Ubezpieczenie: DAN/VDST
Pomógł: 55 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 3501
Skąd: NUE
PostWysłany: 29-07-2013, 22:09    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Niekoniecznie Ciebie mialem na mysli - wrzutka byla w ramach "nauki na bledach innych".

_________________
[quote:e1aa1c559f="KasiaK"]ja sie nie boje siebie
boje sie tych z ktorymi mialabym plywac[/quote]
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
GarwolG Płeć:Mężczyzna

Stopień nurkowy: Instr
Wiek: 50
Dołączył: 27 Gru 2010
Posty: 64
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 30-07-2013, 00:38    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Wielki szacun.
IMHO
A możecie opowiedzieć cos na temat wyglądu dna Hańcz?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
syn_biskupa Płeć:Mężczyzna


Stopień nurkowy: Mix 3 gazowy
Stopień instruktorski: NXINSTRPSAI
Pomógł: 5 razy
Wiek: 42
Dołączył: 17 Lip 2011
Posty: 123
Skąd: obywatel swiata
PostWysłany: 30-07-2013, 00:53    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Tak naprawdę nic tam nie ma ciekawego, muł, muł muł i jeszcze raz muł pofalowana płaska powierzchnia z brazowawo-zielonymi nalotami przypominającymi nieco galarete. Dla widoku nie ma po co tam isc- jest wiele ładniejszych miejsc na Hanczy. Chociazby scianka w drodze powrotnej.

_________________
Kto ma rację dzień wcześniej od in­nych, ten przez dobę uchodzi za idoiotę
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 2 Idź do strony 1, 2  Następny
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku
Oznacz temat jako nieczytany

Skocz do:  

Powered by phpBB modified v1.9 by Przemo © 2003 phpBB Group

Akagahara style created by NashT.