Forum Dive Trek Group

Zastanów się zanim coś napiszesz - ktoś może to przeczytać...

 

 


"  Strona główna "  FAQ "  Szukaj "  Użytkownicy "  Grupy "  Statystyki "  Rejestracja "  Zaloguj "  Album

Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony Poprzedni  1, 2
3 osobowy zespół, gaz tracking, poprawny trym i inne zmiany
Autor Wiadomość
Paweł Kot Płeć:Mężczyzna

Stopień nurkowy: ...
Pomógł: 4 razy
Wiek: 35
Dołączył: 25 Lip 2014
Posty: 105
Skąd: Dąbrowa Górnicza
PostWysłany: 19-08-2015, 11:44    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Nikt mi nie odpowiedział, zapukałem do źródła - PADI EMEA:
Cytat:
We don´t have a deadline yet to start teaching the revised Open Water course. Instructors and Dive centres are allow to use all the remaining stock that they have of the classic materials. They can still teach the classic course and add skills as they feel confident teaching them, until they start teaching the revised course.

We have not change the Advanced Open Water course, it is still the same structure.


Podsumowując, decyduje instruktor/centrum nurkowe który wariant jest nauczany. AOWD bez zmian.
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Robert Langowski Płeć:Mężczyzna

Stopień nurkowy: OWD,Nitrox.
Pomógł: 2 razy
Wiek: 50
Dołączył: 02 Lis 2012
Posty: 159
Skąd: Bydgoszcz
PostWysłany: 20-08-2015, 16:57    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

A znam nurków technicznych ,którzy uważają że zespół trójkowy jest niewygodny, niebezpieczny wręcz. ,,Bo jak tu się ustawiać ,kto za kogo jest odpowiedzialny, co jak zgubi się-zasłabnie lider? W dwójce wszystko jest ,,jaśniejsze". Jak widać będzie trzeba dużych zmian w mentalności i procedurach.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Monika Płeć:Kobieta


Stopień nurkowy: T1, Full Cave
Ubezpieczenie: DAN/SPTGLD
Oznaczenie stage: SUS
Pomogła: 13 razy
Dołączyła: 07 Lut 2006
Posty: 960
Skąd: koniec świata:)
PostWysłany: 20-08-2015, 19:14    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Robert Langowski napisał/a:
A znam nurków technicznych ,którzy uważają że zespół trójkowy jest niewygodny, niebezpieczny wręcz. ,,Bo jak tu się ustawiać ,kto za kogo jest odpowiedzialny, co jak zgubi się-zasłabnie lider? W dwójce wszystko jest ,,jaśniejsze". Jak widać będzie trzeba dużych zmian w mentalności i procedurach.


Idę o zakład, że ci nurkowie, których znasz nigdy nie przeszli szkolenia w zespole trójkowym (widać to z samych pytań, które przytaczasz Smile ), a ich przekonanie wynika z doświadczeń pływania w trójkowym zespole, bez dostosowania nurkowania do zmiany w liczbie nurków w zespole. Trzeci w dobrym zespole wyłącznie ułatwia.

_________________
Nie bywam usatysfakcjonowana rozumieniem czegokolwiek, ponieważ wiem, że moja zdolność pojmowania może być jedynie nieskończenie małym ułamkiem tego, co chciałabym zrozumieć. (Ada Lovelace; 1815-1852)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Robert Langowski Płeć:Mężczyzna

Stopień nurkowy: OWD,Nitrox.
Pomógł: 2 razy
Wiek: 50
Dołączył: 02 Lis 2012
Posty: 159
Skąd: Bydgoszcz
PostWysłany: 20-08-2015, 19:21    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Jest też wśród nich instruktor Padi (nie chciałem ,ale wymusiłaś Wink )
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Monika Płeć:Kobieta


Stopień nurkowy: T1, Full Cave
Ubezpieczenie: DAN/SPTGLD
Oznaczenie stage: SUS
Pomogła: 13 razy
Dołączyła: 07 Lut 2006
Posty: 960
Skąd: koniec świata:)
PostWysłany: 20-08-2015, 19:48    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Robert Langowski napisał/a:
Jest też wśród nich instruktor Padi (nie chciałem ,ale wymusiłaś )


Nie rozumiem.

_________________
Nie bywam usatysfakcjonowana rozumieniem czegokolwiek, ponieważ wiem, że moja zdolność pojmowania może być jedynie nieskończenie małym ułamkiem tego, co chciałabym zrozumieć. (Ada Lovelace; 1815-1852)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Andrzej Piekarski Płeć:Mężczyzna


Stopień nurkowy: Fundamentals GUE
Ilość nurkowań rocznie: 50
Ubezpieczenie: DAN Sport Silver
Oznaczenie stage: Andy
Pomógł: 5 razy
Wiek: 44
Dołączył: 27 Lip 2010
Posty: 841
Skąd: Grodzisk Maz.
PostWysłany: 20-08-2015, 20:00    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Jak wiadomo w standardach Padi podniosło sie z kolan i stawia na pływalność wieć tym samym zespoły 3 wejda do szkolenia za milion dwieście trzydzieści pięć i poł lat pig

Nie ma roznicy czy instruktor czy nie bardziej stawiałbym tezę szkolony w zespole 3 albo nie.

Jak Monika zauważyła pytania same kreują odpowiedź , a czasem warto sprawdzić i miec zdanie oparte na faktach.

_________________
..." Więszość jest głupia, im większa większość tym głupsza. "

Mrożek
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Adam Jaworski Płeć:Mężczyzna
Yavox


Stopień nurkowy: T1
Ilość nurkowań rocznie: 60
Ubezpieczenie: DAN Silver Sport
Pomógł: 39 razy
Wiek: 48
Dołączył: 31 Gru 2010
Posty: 2408
Skąd: Józefów k. W-wy
PostWysłany: 20-08-2015, 21:51    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Robert, napiszę Ci tak. Jak robiliśmy Fundy, to pierwsze 2-3 nurkowania w zespole trójkowym to była dla mnie załamka totalna. Pamiętam, była taka akcja, że się trzy osoby mają ustawić twarzą do ścianki obok platformy, potem ten środkowy zdejmuje maskę, zespół musi zawrócić i oprowadzić go dookoła platformy aż na drugą stronę (sorry, nie chce mi się tego rysować) i potem jak już założy to się repozycjonujemy, żeby ktoś inny był w środku i tak w drugą itp. Całość mieliśmy zrobić tak, żeby w każdym momencie nurek będący z przodu widział światło tych z tyłu i tak dalej.

Jak się zaczęliśmy zastanawiać na brzegu, to chyba z 10 minut trwało ustalanie, kto w którą przepłynie, gdzie będzie świecić, w którą stronę będzie się obracać, kto wtedy jak ile metrów się wycofa, żeby dalej widzieć tych, co ich przez chwilę nie widzi itp. - no normalnie horror był.

Potem pod wodą kombinowanie - i wtedy pomyślałem sobie, że jak tak ma to nurkowanie wyglądać, to ja pierniczę takie wczasy i wracam do domu Twisted Evil Ale potem różne rzeczy zaczęły wychodzić i się okazało, że to po prostu coraz lepiej działa i coraz bardziej z automatu - i naprawdę nie trzeba się zastanawiać kto, z kim, kiedy, w którą stronę... Są tylko dwa małe "ale":

- po pierwsze, tego się nie da swobodnie zrobić z osobą, która w tym systemie nie ćwiczyła - prowadzi to nieodmiennie do frustracji wszystkich, bo rzeczy które w zgranej ekipie działały same po prostu nie działają wcale - więc wszyscy są wkurzeni albo co najmniej jest im niewygodnie

- po drugie, żeby to działało to niestety trzeba w ten sposób w miarę systematycznie pływać.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Robert Langowski Płeć:Mężczyzna

Stopień nurkowy: OWD,Nitrox.
Pomógł: 2 razy
Wiek: 50
Dołączył: 02 Lis 2012
Posty: 159
Skąd: Bydgoszcz
PostWysłany: 20-08-2015, 22:13    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Monika napisał/a:
Robert Langowski napisał/a: Jest też wśród nich instruktor Padi (nie chciałem ,ale wymusiłaś )



Nie rozumiem.


Nie chciałem po prostu wytykać ,,znów '' nurków Padi, ale skoro zmiany dotyczą Padi to ,,zadenuncjowałem" jednego z nich. Ale naprawdę niechcący Wink

Mi trudno się wypowiedzieć, co lepsze. Zastanawiam się tylko, czy trzech początkujących nurków się upilnuje ,skoro czasem nie potrafią upilnować się we dwóch.
Kurcze, furę trzeba zmienić, bo sprzęt dla trzech do kombiaka nie wejdzie scratch
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Adam Jaworski Płeć:Mężczyzna
Yavox


Stopień nurkowy: T1
Ilość nurkowań rocznie: 60
Ubezpieczenie: DAN Silver Sport
Pomógł: 39 razy
Wiek: 48
Dołączył: 31 Gru 2010
Posty: 2408
Skąd: Józefów k. W-wy
PostWysłany: 20-08-2015, 22:20    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Robert Langowski napisał/a:
Zastanawiam się tylko, czy trzech początkujących nurków się upilnuje ,skoro czasem nie potrafią upilnować się we dwóch.

Nie. Nie upilnują się bez szkolenia i treningu i nie upilnują się bez komunikacji dobrze dobranym, wąsko skupionym światłem. Skończy się tak, że pójdą tyralierą - jeden w środku kręcący się to w prawo to w lewo, ciągle szukając tych po bokach. Póki jeszcze będą płynąć do przodu, będzie to jakoś działało. Jeżeli spróbują zawisnąć w miejscu a ktokolwiek będzie miał jakieś problemy z pływalnością, zapomnij Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Monika Płeć:Kobieta


Stopień nurkowy: T1, Full Cave
Ubezpieczenie: DAN/SPTGLD
Oznaczenie stage: SUS
Pomogła: 13 razy
Dołączyła: 07 Lut 2006
Posty: 960
Skąd: koniec świata:)
PostWysłany: 20-08-2015, 22:41    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Robert Langowski napisał/a:
Zastanawiam się tylko, czy trzech początkujących nurków się upilnuje ,skoro czasem nie potrafią upilnować się we dwóch.


Widzisz zawsze pokutuje to przekonanie, że nurkowie początkujący, to są jacyś ułomni. Moim zdaniem nurkowie początkujący są tacy, jakich się ich po kursie podstawowym wypuści Smile

Wielu rekreacyjnych jest lepszych technicznie niż wypasieni full trimix. Znam osobiście.

I znam też co najmniej kilka przykładów zespołów nurków rekreacyjnych (z czasów kiedy zaklinałam się, że ja to pianka wyłącznie i do 18 m, bo nic mi więcej nie potrzeba), którym zależało na dobrym partnerstwie i tego partnerstwa się uczyli.

Warto podglądnąć choćby te: http://www.divetrek.com.pl/forum/viewtopic.php?t=425&start=0


Oczywiście, że dwójce łatwiej "się upilnować" tylko, że nie w tym miejscu leży baza do tej rozmowy. Jeśli zespół wchodzi do wody z nadzieją, że jakoś się upilnują to nie jest nawet zespołem dwójkowym.

Nurkuje w dwójkę i w trójkę, i w żadnym z tych zespołów nie pilnuje partnerów w tym sensie żeby się za nimi rozglądać. Dbam o swoje miejsce w zespole i o to, żeby reszta wiedziała, gdzie jestem.

I jeszcze jedno - zaczynałam od Padi, na późniejszych kursach nie musiałam wracać do nauki podstawowych umiejętności. Tak, wiem że miałam szczęście Smile niemniej oznacza to, że to co najmniej możliwe.

pozdrawiam
Monika

_________________
Nie bywam usatysfakcjonowana rozumieniem czegokolwiek, ponieważ wiem, że moja zdolność pojmowania może być jedynie nieskończenie małym ułamkiem tego, co chciałabym zrozumieć. (Ada Lovelace; 1815-1852)


Ostatnio zmieniony przez Monika dnia 20-08-2015, 22:48, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Monika Płeć:Kobieta


Stopień nurkowy: T1, Full Cave
Ubezpieczenie: DAN/SPTGLD
Oznaczenie stage: SUS
Pomogła: 13 razy
Dołączyła: 07 Lut 2006
Posty: 960
Skąd: koniec świata:)
PostWysłany: 20-08-2015, 22:42    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Adam Jaworski napisał/a:
Nie upilnują się bez szkolenia i treningu i nie upilnują się bez komunikacji


Bo zespół w ogóle nie jest od pilnowania się tylko od nurkowania. Smile

Adam Jaworski napisał/a:
Jeżeli spróbują zawisnąć w miejscu a ktokolwiek będzie miał jakieś problemy z pływalnością, zapomnij


A jak jeden ma problem ma z pływalnością, to zespół wie jaka jest głębokość operacyjna i ładnie czeka aż się ten jeden ogarnie a nie lata za nim. Nie mówiąc już o sposobach na płynięcie w ciasnej trójce tak, żeby temu słabszemu zapewnić komfort.

Pływanie w zespole nie jest zerojedynkowe, że jest zespół albo go wcale nie ma. Budowanie zespołu to proces jak każda inna nauka.

_________________
Nie bywam usatysfakcjonowana rozumieniem czegokolwiek, ponieważ wiem, że moja zdolność pojmowania może być jedynie nieskończenie małym ułamkiem tego, co chciałabym zrozumieć. (Ada Lovelace; 1815-1852)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 2 z 2 Idź do strony Poprzedni  1, 2
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku
Oznacz temat jako nieczytany

Skocz do:  

Powered by phpBB modified v1.9 by Przemo © 2003 phpBB Group

Akagahara style created by NashT.