Stopień nurkowy: -)
Stopień instruktorski: OWSDI, MSDT Pomógł: 24 razy Wiek: 54 Dołączył: 02 Lut 2006 Posty: 1577 Skąd: Warszawa
Wysłany: 18-01-2009, 14:40
Po wypowiedzi Kangura poczytałem trochę przepisów antymonopolowych.
Moje przykłady (same w sobie faktycznie niezgodne z tym prawem (ale nie znam szczegółów ani umów ani tego prawa!!)) miały za zadanie obrazkowo przedstawić propozycję.
Adam Frajtak napisał/a:
w przypadku wspólnego ustalania polityki jakościowo cenowej przez członków jednej organizacji jest ustaleniem wewnątrzorganizacyjnym do czego mają prawo a właściwie obowiązek. Ustalenia kilku instruktorów tej samej organizacji bez znaczenia czy to jest organizacja non profit czy komercyjna, nie jest zmową
Wypowiedź Adama może nieśmiało uzupełnię o takie stwierdzenia:
- PADI ma pozycję "dominanta" na rynku stąd pozostałe organizacje nie podlegają kilku istotnym ograniczeniom
- Ustalenia wewnątrzorganizacyjne mimo iż dotyczą niezależnych dostawców usługi nie są zmową ze względu na istnienie nieograniczonej konkurencji ze strony innych organizacji
- Zmowa cenowa w przypadku usług pozostawia możliwość konkurowania na polu jakości usługi i to często starcza ale w tym przypadku zmuszenie się do konkurowania na polu jakości jest bezsprzecznie działaniem na korzyść odbiorcy końcowego (klienta) z konsekwencją życie/śmierć co w sądzie z pewnością zostanie odebrane przychylnie.
----------
Tu bardzo bym prosił o komentarz osoby mocno zorientowanej w temacie antymonopolowym
----------
Innymi słowy jest do przeprowadzenia legalnie akcja wprowadzenia ogólnokrajowego cennika usług nurkowych w ramach jednej organizacji. (prawdopodobnie nie dotyczy to PADI jako dominanta na rynku).
Czy tak?
********
Oddzielna sprawa, czy na pewno miało by to właściwy skutek (podstawowym dobrem klienta jest jego bezpieczeństwo).
Klient szukający ofert szkolenia nurkowego znajdzie w pierwszej kolejności PADI ( test: proszę wpisać w googlach - Największa organizacja szkoląca nurków rekreacyjnych lub szkoła nurkowania lub nauka nurkowania)
Wyniki testu.
Wyszukiwarka googla, słowo kluczowe - " szkoła nurkowania ".
Wynik wyszukiwania dla serwisów spozycjonowanych od 1 do 10.
1. PADI x7
2. CEMAS x 3
3. TDI x2 , IANTD x2
4. SDI x1, SSI x1, DSAT x1
Wnioski: nie jest tak żle, można coś wybrac.
Franchising usługowy w tej branży nie ma szans.
Formuła franchisingu przedsiębiorstwa ( business format ) to może pójsc.
Ta formuła oznacza przekazanie know-how dot. całościowego modelu biznesu tj. procedur funkcjonowania biznesu, szkolenia franczyzobiorcy, opieki i wsparcia.
Wojtek, szkoła GUE/DIR ma potencjał rynkowy. Na dzisiaj warto budowac dobry wizerunek tego systemu. Nie warto wikłac sie w nieistotne szczegóły. Jakiś czas temu, zobaczyłem film o technice pływania GUE. Komentarz w trzech słowach: bezpieczeństwo, precyzja, elegancja.
Po wypowiedzi Kangura poczytałem trochę przepisów antymonopolowych.
Moje przykłady (same w sobie faktycznie niezgodne z tym prawem (ale nie znam szczegółów ani umów ani tego prawa!!)) miały za zadanie obrazkowo przedstawić propozycję.
Tomek, Twój sposób myślenia dotyka kluczowych kwestii związanych z funkcjonowaniem PADI. Organizacja ta rozumie na czym polega korporacyjny globalizm. Więdzą i umieją stosowac lobbing, przenikanie do instytucji rządowych i pozarządowych.
Cytat.
... " 14 czerwca 2008 dr. P. Jonas z EUF Certification International wręczył przedstawicielom PADI certyfikat potwierdzający całkowitą zgodnośc PADI ze standardami ISO, dotyczącymi nurkowania rekreacyjnego. Niezależni inspektorzy odwiedzili biura PADI i po przeprowadzeniu dokładnej kontroli poświadczyli, że wszystkie trzy biura działające w Europie: PADI International Ltd., PADI Nordic i PADI Europe działają zgodnie z tymi standardami..." Zródło : Podwodny Świat nr. 5 z 2008 roku.
Na podstawie wytycznych EFU zostały przyjęte standardy ISO. Jak się to poczyta to jestem
pewny, że szwajcarskie PADI ma w tym udział. A co do samej procedury certyfikacji, bez komentarza.
Cytat.
..." Celem Stowarzyszenia jest:
1) reprezentowanie instruktorów, osób prowadzących centra nurkowe PADI i innych osób związanych z
organizacją PADI w stosunku do organów administracji państwowej i samorządowej oraz innych podmiotów i organizacji,
2) wypracowywanie płaszczyzn współdziałania z organami administracji rządowej, samorządowej oraz
innymi organizacjami w sprawach dotyczących płetwonurkowania,
3) działanie na rzecz upowszechnienia idei płetwonurkowania w systemie PADI"....
Żródło :statut Padi Polska
PADI wie jak i gdzie zabiegac o swój biznes. Innym to idzie różnie. THE END
Stopień nurkowy: CCR TMX
Ilość nurkowań rocznie: 120
Stopień instruktorski: TDI-SDI #15068
Oznaczenie stage: PKG
Dołączył: 03 Mar 2008 Posty: 246 Skąd: Warszawa
Wysłany: 18-01-2009, 16:30
Adam Frajtak napisał/a:
Przykład importera podany przez TomS jest przykładem zmowy cenowej ale w przypadku wspólnego ustalania polityki jakościowo cenowej przez członków jednej organizacji jest ustaleniem wewnątrzorganizacyjnym do czego mają prawo a właściwie obowiązek. Ustalenia kilku instruktorów tej samej organizacji bez znaczenia czy to jest organizacja non profit czy komercyjna, nie jest zmową tak samo jak ustalenie cen przez kilku menadżerów różnych zupełnie samodzielnych pionów tej samej firmy.
Adam
Oczywiscie, ze masz racje.
Do momentu, gdy podmioty (w tym wypadku instruktorzy), dzialajace w ramach tych uzgodnien, NIE prowadza ODDZIELNEJ dzialalnosci gospodarczej. Czyli do momentu, gdy organizacja zrzeszajaca stanowi jedna osobowosc prawna, a osoby podporzadkowane wiaza relacje sluzbowe czy tez stosunek pracy z ta organizacja. Lub np. sa to oddzialy tej samej firmy.
Jesli natomiast jest to zrzeszenie osob prawnych/fizycznych prowadzacych oddzielne dzialalnosci gospodarcze i w ramach tej organizacji nastepuje zjawisko podporzadkowania cenowego lub tez porozumienie cenowe "w celu uzyskania korzysci", to nie jest nic innego jak wlasnie w najczystszej formie zmowa cenowa scigana prawnie.
Oczywiscie jest tutaj jeszcze kwestia jej udowodnienia, choc ostatnie wyroki UOKiK'u pokazuja, ze wlasciwie nie ma z tym problemu.
Dlatego tez - co napisalem na poczatku - podchodzil bym do tej kwestii bardzo ostroznie.
A jesli faktycznie jest tak jak piszesz, to stapacie po cienkim lodzie i juz na pewno nie chwalilbym sie tym publicznie.
Stopień nurkowy: CCR TMX
Ilość nurkowań rocznie: 120
Stopień instruktorski: TDI-SDI #15068
Oznaczenie stage: PKG
Dołączył: 03 Mar 2008 Posty: 246 Skąd: Warszawa
Wysłany: 18-01-2009, 16:38
TomS napisał/a:
- Ustalenia wewnątrzorganizacyjne mimo iż dotyczą niezależnych dostawców usługi nie są zmową ze względu na istnienie nieograniczonej konkurencji ze strony innych organizacji
Nie ma to znaczenia.
Oczywiscie wazna jest kwestia interpretacji "rynku" i za kazdym postepowaniem taka jest robiona.
Natomiast podam dla przykladu wspominany przeze mnie Polifarb, ktory stworzyl ogolnopolski cennik detaliczny dla podmiotow obracajacych ich produktami. Dla UOKiK'u zupelnie nie mialo znaczenia, ze na rynku farb sa i inni producenci jak np. Sniezka, ICI itp. i klient nie byl "skazany" tylko na wyroby Polifarbu.
Stopień nurkowy: -)
Stopień instruktorski: OWSDI, MSDT Pomógł: 24 razy Wiek: 54 Dołączył: 02 Lut 2006 Posty: 1577 Skąd: Warszawa
Wysłany: 18-01-2009, 17:52
Mam wewnętrzne przeświadczenie, że w przypadku usług nie jest tak drastycznie.
Do kogo zwrócić się z tą kwestią?
Jest jakiś urząd odpowiadający na pytania "zwykłych przedsiębiorców" czy ich planowane działanie będzie sprzeczne z prawem antymonopolowym i zrobi to bardzo obiektywnie?
***
Kangur, jeśli rzeczywistość jest taka jak opisujesz (Polifarb) to wkrótce będzie można robić zakupy tylko w internecie i z paki furgonetki. Cięcie kosztów w pościgu za ogonkiem królika niskiej ceny rozwali rynek klasycznych sklepów dość skutecznie. U nas "sprzedaż internetowa" załatwiła kilka grup asortymentu. Już ich nie ma. Klient wpadał popatrzeć, pomacać, dużo się dowiedzieć i ... kupował komputerem Teraz nie ma czego oglądać... Na szczęście produkt główny wymaga przymiarki i konsultacji ale to może być kwestia czasu i pazerności...
Stopień nurkowy: GUE PSAI TMX Cave
Ilość nurkowań rocznie: 100
Ubezpieczenie: DAN Pomógł: 11 razy Wiek: 53 Dołączył: 25 Wrz 2007 Posty: 2601 Skąd: Śląsk
Wysłany: 18-01-2009, 22:37
kangur napisał/a:
Dlatego tez - co napisalem na poczatku - podchodzil bym do tej kwestii bardzo ostroznie.
A ja nie. Bo ustalenie poziomu cenowego z ceną detaliczną sugerowaną bez sankcji w przypadku nie stosowania tej ceny zarówno w górę jak i w dół nie jest zmową cenową. Przykład o którym piszesz był zmową cenową ponieważ dystrybutor który sprzedał poniżej ustalonej ceny nie otrzymywał rabatu retro oraz tracił rabat na zakupy przyszłe - To była sankcja która decydowała o kwalifikacji jako zmowy cenowej. Umówienie się kilu podmiotów co do poziomu cen bez sankcji taką zmową nie jest. Jeżeli jeden z tych sygnatariuszy się wyłamie to co najwyżej może być nielubiany przez pozostałych .. i co z tego wynika?
Fakt prowadzenia działalności gospodarczej i bycie jednocześnie członkiem innej organizacji (nurkowej) i działanie w niej na różnych płaszczyznach np przy ustalaniu cennika nie zmienia nic - Członkowie tej samej organizacji mogą a nawet powinni monitorować rynek pod względem jakości usług oraz poziomu cenowego konkurencji i muszą to uwzględniać przy ustalaniu oferty tej właśnie organizacji - to nie zmowa tylko wypełnianie oczywistych obowiązków. Brak takich działań mogłoby być uznane przez prokuratora jako lekceważenie elementarnych zasad rynkowych i narażenie organizacji na straty
kangur napisał/a:
A jesli faktycznie jest tak jak piszesz, to stapacie po cienkim lodzie i juz na pewno nie chwalilbym sie tym publicznie.
Kompletnie nie wiem o co chodzi zdaje się że z kimś mnie pomyliłeś, wygląda na to że mnie błędnie podłączyłeś do jakiejś grupy trzymającą władzę lub co gorsza cenę
_________________ Instruktor NAUI # 49419 http://www.naui.org
"God is at the bottom of the sea and I dive to find him" Enzo Maiorca
Stopień nurkowy: CCR TMX
Ilość nurkowań rocznie: 120
Stopień instruktorski: TDI-SDI #15068
Oznaczenie stage: PKG
Dołączył: 03 Mar 2008 Posty: 246 Skąd: Warszawa
Wysłany: 18-01-2009, 23:30
Adam Frajtak napisał/a:
Przykład o którym piszesz był zmową cenową ponieważ dystrybutor który sprzedał poniżej ustalonej ceny nie otrzymywał rabatu retro oraz tracił rabat na zakupy przyszłe - To była sankcja która decydowała o kwalifikacji jako zmowy cenowej.
Nie do konca tak bylo w tym przypadku. Taki byl glowny zamiar, ale potem ewaluowal w innym kierunku. Ale nie chce wchodzic glebiej w szczegoly, poniewaz nadal ta sprawa jest nie zakonczona.
Adam Frajtak napisał/a:
Umówienie się kilu podmiotów co do poziomu cen bez sankcji taką zmową nie jest. Jeżeli jeden z tych sygnatariuszy się wyłamie to co najwyżej może być nielubiany przez pozostałych .. i co z tego wynika?
Tak. Nic z tego nie wynika. Jesli konczy sie jedynie na nielubieniu.
Adam Frajtak napisał/a:
Fakt prowadzenia działalności gospodarczej i bycie jednocześnie członkiem innej organizacji (nurkowej) i działanie w niej na różnych płaszczyznach np przy ustalaniu cennika nie zmienia nic - Członkowie tej samej organizacji mogą a nawet powinni monitorować rynek pod względem jakości usług oraz poziomu cenowego konkurencji i muszą to uwzględniać przy ustalaniu oferty tej właśnie organizacji - to nie zmowa tylko wypełnianie oczywistych obowiązków. Brak takich działań mogłoby być uznane przez prokuratora jako lekceważenie elementarnych zasad rynkowych i narażenie organizacji na straty
Chyle czola. Jedna z firm tak sie wlasnie broni w jednym z postepowan.
Adam Frajtak napisał/a:
zdaje się że z kimś mnie pomyliłeś, wygląda na to że mnie błędnie podłączyłeś do jakiejś grupy trzymającą władzę lub co gorsza cenę
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Nie możesz ściągać załączników na tym forum