Forum Dive Trek Group

Zastanów się zanim coś napiszesz - ktoś może to przeczytać...

 

 


"  Strona główna "  FAQ "  Szukaj "  Użytkownicy "  Grupy "  Statystyki "  Rejestracja "  Zaloguj "  Album

Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Następny
Boot 2018
Autor Wiadomość
Marcin Gajewski Płeć:Mężczyzna


Stopień nurkowy: P2
Oznaczenie stage: MAG
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 20 Lip 2015
Posty: 209
Skąd: Łódź
PostWysłany: 26-01-2018, 18:50    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Dzięki Wojtku za odpowiedź Smile
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Wojtek A. Filip Płeć:Mężczyzna
Site Admin
Autor Programu Świadome Nurkowanie


Stopień nurkowy: GUE T2+, Cave
Ilość nurkowań rocznie: 365
Stopień instruktorski: emeryt :)
Ubezpieczenie: DAN/PROGLD
Oznaczenie stage: WAF
Pomógł: 125 razy
Wiek: 53
Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 11932
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 26-01-2018, 20:14    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Dzisiaj był trudny dzień - zmęczenie się skumulowało i było mało czasu, ale...
stosowne różowości mam Smile



ku sporemu zaskoczeniu znalazłem na targach stoisko... Gavina.
Mam ciągle taki skuter, ale w wersji "nieco starszej tymczasem:
Wersja mniejsza




...i mocniejsza z 3x większym aku





Gaviny są obecnie produkowane w Niemczech. Przyznałem się do znajomości z producentem wersji amerykańskiej i... dostałem nalepkę Cool



Komputerów i mierników jest tutaj całe zatrzęsienie, więc nie wnikając w szczegóły kilka różnych.
Generalnie jest moda na bottom timery Wink










Nie brakuje też skuterów alternatywnych, np. takich Smile


znalazłem jeden z tych jacketów, który używałem kiedyś bardzo długo Smile


Dzisiaj - właśnie teraz na głównej scenie dzieje się duża impreza. Co ciekawe jest całe mnóstwo osób, które szaleć tam będą do północy - skąd mają na to siłę...?

_________________
Bądź dobrej myśli, bo po co być złej Smile ?
S. Lem
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
   
Wojtek A. Filip Płeć:Mężczyzna
Site Admin
Autor Programu Świadome Nurkowanie


Stopień nurkowy: GUE T2+, Cave
Ilość nurkowań rocznie: 365
Stopień instruktorski: emeryt :)
Ubezpieczenie: DAN/PROGLD
Oznaczenie stage: WAF
Pomógł: 125 razy
Wiek: 53
Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 11932
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 29-01-2018, 20:33    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Targi targi i po... głosie Evil or Very Mad
Jak zwykle po tak intensywnym okresie mam wiele przemyśleń, którymi z pewnością się z Wami niedługo podzielę.

Jednak to co napiszę niezależnie od przemyśleń związane jest z Wami - naszymi, moimi gośćmi.
Osobami, które znalazły czas na to, żeby wsiąść w samochód, samolot, pociąg, spędzić kilka godzin z nami i wrócić do domu Shocked
...a przecież mogliście zadzwonić albo napisać.
Jest to niezwykle budujące, kiedy znajdują się ludzie doceniający naszą pracę przez pryzmat poprawy jakości swoich nurkowań. Osoby zauważające, że nasza praca to nie tylko doskonalenie sprzętu, ale uważne wsłuchiwanie się w potrzeby nurków, którzy inspirują nas swoimi planami.

Bardzo, bardzo dziękuję notworthy


Serdeczne podziękowania składam także przedstawicielom firm, które są naszą konkurencją Smile . Fantastycznym osobom, które widzą, we "współzawodnictwie sprzętowym" możliwość dbania o wysoki poziom bezpieczeństwa nurkowego. Osobom, które wiedzą, że naszą prawdziwą konkurencją są chwile które nurek spędza poza wodą.
Od wielu lat spotykamy się na targach, otwarcie dyskutujemy o swoich pomysłach, problemach, pomagamy sobie wzajemnie.
Prywatnie pozostajemy przyjaciółmi, co mam nadzieję nigdy się nie zmieni.

Do zobaczenia!

_________________
Bądź dobrej myśli, bo po co być złej Smile ?
S. Lem
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
   
Wojtek A. Filip Płeć:Mężczyzna
Site Admin
Autor Programu Świadome Nurkowanie


Stopień nurkowy: GUE T2+, Cave
Ilość nurkowań rocznie: 365
Stopień instruktorski: emeryt :)
Ubezpieczenie: DAN/PROGLD
Oznaczenie stage: WAF
Pomógł: 125 razy
Wiek: 53
Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 11932
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 13-02-2018, 10:42    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

się film pokazał jeszcze taki oto, naszą pracę podsumowujący Smile


_________________
Bądź dobrej myśli, bo po co być złej Smile ?
S. Lem
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
   
bpiotrek Płeć:Mężczyzna


Stopień nurkowy: GUE T1
Pomógł: 27 razy
Wiek: 41
Dołączył: 08 Cze 2010
Posty: 965
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 13-02-2018, 11:43    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Warto obejrzeć do końca Mr. Green

Wojtku,
Czy porównując poprzednie edycje Boot widzisz trend światowy, że nurkowanie nie jest już na topie, cool i trendy scratch jak było to 5-10 lat temu? Czy może to raczej specyfika naszego rynku?
Mniej centrów, mniej sklepów itp.

Ewentualnie może to moja własna obserwacja nie mająca odbicia w rzeczywistości Rolling Eyes
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Wojtek A. Filip Płeć:Mężczyzna
Site Admin
Autor Programu Świadome Nurkowanie


Stopień nurkowy: GUE T2+, Cave
Ilość nurkowań rocznie: 365
Stopień instruktorski: emeryt :)
Ubezpieczenie: DAN/PROGLD
Oznaczenie stage: WAF
Pomógł: 125 razy
Wiek: 53
Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 11932
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 13-02-2018, 12:31    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

bpiotrek napisał/a:
Ewentualnie może to moja własna obserwacja nie mająca odbicia w rzeczywistości
Twoja obserwacja jest trafna.
W biznesie nurkowym (zarówno tym związanym ze szkoleniem jak i sprzedażą sprzętu) obserwuje się dosyć charakterystyczny cykl sinusoidalny z okresem 4 letnim.
Najprościej mówiąc przez 4 lata jest ok, a kolejne 4 mniej ok Smile . Gdyby taki wykres narysować,a linię czasu zamienić na linię zainteresowania to ta pokazałaby trend ogólny.

Ten ostatni jest dla nas nurków niekorzystny do 2007/08 obserwowaliśmy stałą zwyżkę, po tym okresie linia zainteresowania wyrównała się, a obecnie opada.
Gdybym miał pokusić się o uśrednienie powodów takiego stanu rzeczy to powiązałbym 2.
1. Spadek zainteresowania aktywnością fizyczną w latach 2008-2012 wśród nurkujących
2. Wprowadzenie na rynek dużej ilości niekompetentnych instruktorów.

Nurkowanie raczej się nie skończy Wink, ale jak każda działalność wymaga pewnej dynamiki nawiązującej do potrzeb rynku.
Kiedy jakieś 5-6 lat temu wróciła z nową siłą moda na bycie fit (zerknij na FB jak to każdy zostawał maratończkiem, pływakiem, kolarzem etc.), nurkowanie stało znacznie niżej jako forma aktywności, niż 5 lat wcześniej. W rezultacie osoby dbające o swoje zdrowie (w tym osoby nowe, nie znające nurkowania) połączyły swoje wysiłki z aktywnościami podnoszącymi ich społeczny prestiż w rejonie "hobby i zainteresowania".
Jak na zawołanie pojawiła się liberalizacja zasad związanych z dostępnością broni, no i mamy przeniesienie części zainteresowanych nurkowaniem w rejon "samoobrona/broń" (możemy tutaj załadować wszystko co wiąże się z budowaniem poczucie bezpieczeństwa).
...a to tylko jeden z takich rejonów.

Niezależne badania zlecane firmom śledzącym rynek przez gigantów sprzedających sprzęt nurkowy, dosyć jasno pokazywały powody odchodzenia od nurkowania i tworzenia reklamy "nie warto" przez odchodzących:
największa ilość osób odchodzących od nurkowania twierdziła, że dzieje się tak przez rozczarowanie postawą instruktorów: szybkie szkolenia, obniżanie cen do granic absurdu, traktowanie nurkowania jak towaru kojarzonego z rabatami (3 kursy w cenie jednego, a na dodatek wszystko w weekend).
Generalnie: nikt nie lubi być okłamywany. Nurkowanie uchodzi za jedną z najdroższych form spędzania wolnego czasu, a klient prędzej czy później zderza się z rzeczywistością no i mamy klops.
Był taki okres subiektywnej zwyżki połączonej z unikalnością sprzętu - pojawiły się rebreathery i cała otoczka z nimi związana. Temat ciekawy, ale jeżeli spojrzeć na rzeczywiste wyniki sprzedażowe producentów, można by powiedzieć: "jest jeszcze duuuużo do zrobienia" Wink .
To co mnie osobiście mocno interesuje, to rozgrywki zakulisowe np. sprzedaż jednego z największych producentów sprzętu nurkowego: Hollis Industries Shocked .


Piotrek pozwolę sobie zrobić to podsumowanie w wersji dla osób nie przepadających za czytaniem Wink.
Masz rację, rynek nurkowy jest obecnie w okresie spadku wiązanego. Czyli zarówno aktywność jak i sprzęt nie są tak popularne jak kiedyś.
To co jest pozytywne, to już za niedługo zacznie się powolny wzrost, jednak obawiam się, że trudno będzie myśleć o poziomie sprzed 6-8 laty...

_________________
Bądź dobrej myśli, bo po co być złej Smile ?
S. Lem
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
   
Jarek Andrzejewski Płeć:Mężczyzna
Jarek Andrzejewski


Stopień nurkowy: AdvEAN
Ilość nurkowań rocznie: 41
Oznaczenie stage: PTJA
Pomógł: 51 razy
Wiek: 53
Dołączył: 08 Paź 2011
Posty: 2707
Skąd: Łódź
PostWysłany: 13-02-2018, 12:44    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Z ciekawości: są na poparcie tych trendów jakieś liczby, wyniki tych badań? Czy to tylko producenci widzą?

BTW: okres w Twoim przypadku to 8 lat, nie 4.

_________________
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
   
Wojtek A. Filip Płeć:Mężczyzna
Site Admin
Autor Programu Świadome Nurkowanie


Stopień nurkowy: GUE T2+, Cave
Ilość nurkowań rocznie: 365
Stopień instruktorski: emeryt :)
Ubezpieczenie: DAN/PROGLD
Oznaczenie stage: WAF
Pomógł: 125 razy
Wiek: 53
Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 11932
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 13-02-2018, 13:09    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Jarek Andrzejewski napisał/a:
Z ciekawości: są na poparcie tych trendów jakieś liczby, wyniki tych badań? Czy to tylko producenci widzą?
Oczywiście, co lepsze na ich bazie prowadzone były (czas przeszły nie jest przypadkiem) konferencje związane z rozwojem biznesu nurkowego. Przez wiele lat właścicielem takich danych była firma Beyond the Sea.

Niezależne obserwacje prowadzą duże firmy nurkowe np. PADI czy wspomniany wcześniej Hollis. Tutaj dane są znacznie bardziej poufne i słyszymy to co "powinniśmy" Wink >
Jarek Andrzejewski napisał/a:
okres w Twoim przypadku to 8 lat, nie 4.
oczywiście, przepraszam za błąd salut .

_________________
Bądź dobrej myśli, bo po co być złej Smile ?
S. Lem
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
   
bpiotrek Płeć:Mężczyzna


Stopień nurkowy: GUE T1
Pomógł: 27 razy
Wiek: 41
Dołączył: 08 Cze 2010
Posty: 965
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 13-02-2018, 13:10    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Dziękuję Wojtku.

Jeszcze chodziło mi o porównanie Polska vs Europa? Świat?

Czy jesteśmy w podobnej fazie czy lekko opóźnieni?
Mam wrażenie, że obecne trendy, dzięki FB i ogólnie pojętemu social media i internetowi, powodują, że przejęcie jakichkolwiek nowości światowych to kwestia tygodni/miesięcy niż lat (jak było kiedyś).

Ogólnie traktuję nurkowanie jako rozrywkę za którą płacę, niż biznes na jakim zarabiam, więc cały temat traktuję jako interesującą ciekawostkę Smile

Ciekawostka, którą zauważyłem dopiero ostatnio, to fakt, że rok temu sprzedano PADI Shocked fakt, że należeli kiedyś do funduszu inwestycyjnego wiele tłumaczy Twisted Evil

Jarek, obawiam się, że takie analizy to jakiś mega-hiper sekret gigantów takich jak Johnston Outdoors.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Adam Frajtak Płeć:Mężczyzna
GUE PSAI TMX FULL CAVE


Stopień nurkowy: GUE PSAI TMX Cave
Ilość nurkowań rocznie: 100
Ubezpieczenie: DAN
Pomógł: 11 razy
Wiek: 53
Dołączył: 25 Wrz 2007
Posty: 2601
Skąd: Śląsk
PostWysłany: 13-02-2018, 13:33    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Wojtek A. Filip napisał/a:

To co mnie osobiście mocno interesuje, to rozgrywki zakulisowe np. sprzedaż jednego z największych producentów sprzętu nurkowego: Hollis Industries Shocked .


Pierwsze słyszę, kto ich kupił?

Wojtek A. Filip napisał/a:


trudno będzie myśleć o poziomie sprzed 6-8 laty...

Wojtek, nie ma szans.
Zgadzam się w ogólnym ujęciu z tym co napisałeś o trendach ale imho pominąłeś jeden element który według mnie jest ważny a mianowicie terroryzm, wojny, niepokoje społeczne.
Przy analizie trendów należałoby spojrzeć na temat wartościowo i ilościowo. Dotychczas wartość rynku spadała ale ilość nurków rosła- podstawa ekonomi. To jak z piłką nożną grają w nią "wszyscy" bo nic nie kosztuje.
W nurkowaniu stała się rzecz która w każdym biznesie zdarzyć się może -wartość biznesu spadła do granic opłacalności lub wręcz poniżej bo niektórzy łudzą się i czekają na falę wzrostu a ilość już nie rośnie w wręcz spada. To tak jakby obniżać cenę nart na Madagaskarze żeby ludziska wreszcie zaczęli szusować na stokach Mr. Green Tylko biznes nie idzie bo śniegu brak.
Sprzęt jest dostępny szkolenia też zarabiamy co raz więcej kryzys światowy minął tylko gorzej z pomysłami gdzie by tu polecieć i zanurać.

_________________
Instruktor NAUI # 49419 http://www.naui.org
"God is at the bottom of the sea and I dive to find him" Enzo Maiorca
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
 
Numer Gadu-Gadu
100953
   
Wojtek A. Filip Płeć:Mężczyzna
Site Admin
Autor Programu Świadome Nurkowanie


Stopień nurkowy: GUE T2+, Cave
Ilość nurkowań rocznie: 365
Stopień instruktorski: emeryt :)
Ubezpieczenie: DAN/PROGLD
Oznaczenie stage: WAF
Pomógł: 125 razy
Wiek: 53
Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 11932
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 13-02-2018, 14:22    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Adam Frajtak napisał/a:
Zgadzam się w ogólnym ujęciu z tym co napisałeś o trendach ale imho pominąłeś jeden element który według mnie jest ważny a mianowicie terroryzm, wojny, niepokoje społeczne.
Przy analizie trendów należałoby spojrzeć na temat wartościowo i ilościowo. Dotychczas wartość rynku spadała ale ilość nurków rosła- podstawa ekonomi. To jak z piłką nożną grają w nią "wszyscy" bo nic nie kosztuje.
Adam, nie wspomniałem o wielu elementach. Cała duża część mająca wpływ na rozwój biznesu nurkowego związana jest z bezpieczeństwem rodziny i podróżowaniem. Jak słusznie zauważyłeś to jeden z kluczowych elementów rozwoju, bo przecież najlepiej ciągle mają się aktywności pro rodzinne, a nurkowanie najlepiej ma się w grupie wiekowej 40+ .
Prawdę powiedziawszy załadowałem tu informacje mogące zainteresować w moim odczuciu każdego użytkownika naszego forum zainteresowanego głównie nurkowaniem.
bpiotrek napisał/a:
Ogólnie traktuję nurkowanie jako rozrywkę za którą płacę, niż biznes na jakim zarabiam, więc cały temat traktuję jako interesującą ciekawostkę
Dokładnie tak powinno być, ale w punkt w kontekście tego pisze powyżej Adam...


bpiotrek napisał/a:
Jeszcze chodziło mi o porównanie Polska vs Europa? Świat?
Sprawa jest ciekawa Smile .
Wbrew wszechobecnym mediom społecznościowym nie do końca oczywista. Części danych z różnych względów nie mogę przedstawić, część to tylko moje prywatne obserwacje.
Część dotyczy rozwoju rynku szkoleniowego, a część sprzętowego.
Jednak to co lubimy my - nurkowie, to... plotki Twisted Evil , a te żyją własnym życiem i choć często niewiele mają wspólnego z prawdą, mogą na nią w pewien sposób wpływać.
Powszechnie wiadomo, że kłamstwo jest tym silniejsze im ilość zawartej w nim prawdy większa geek .
Może zatem trochę moich prywatnych obserwacji w formie haseł do indywidualnego rozpatrzenia.

Negatywy (bardzo chciałbym, aby było ich jak najmniej Sad )

-ilość nurków rezygnujących z nurkowania jest największa po uzyskaniu stopnia instruktora
-nurkowie techniczni to mniej niż 5% ogółu nurkujących
-w naszym kraju, jak chyba w żadnym innym nurkowie nie traktują nurkowania jako narzędzia, a jako cel
-w naszym kraju (co szczególnie dla mnie smutne) instruktorzy i nurkowie tech nie są zainteresowani programami związanymi z ochroną środowiska wodnego (nie mówię tu o sprzedaży kursów )
-pojawienie się nurkowych handlarzy (tanie kursy, promocje etc.) to najprostszy sposób na zniszczenie biznesu nurkowego - do nurkowania trafiają osoby, których mimo szczerych chęci na nie nie stać, a te które mogłyby być zainteresowane nie chcą rozmieniać się na drobne i słyszeć o kursie za 400zł i załatwieniu sprzętu po znajomości.
-ilość instruktorów nurkowania ma niewiele wspólnego z zapotrzebowaniem rynku
-ilość IT bardzo rzadko przekłada się na dbałość o rozwój celów organizacji, a niemal w ogóle na promowanie etyki nauczycielskiej
-instruktor (w swojej masie) nie jest zainteresowany nauczaniem, rozpatrywaniem ciekawych przypadków - jest zainteresowanym zrobieniem kasy
-"instruktor" nie jest stopniem nurkowym, a jednak posiadacz takiego plastiku zapytany o stopień mówi... Instruktor! Powinno to dać do myślenia IT, którzy w zasadzie nie weryfikują powodów dlaczego ktoś przystąpił do kursu instruktorskiego
-szkolenia w PL przyjęły bardzo niekorzystną formę rozpowszechnianą zarówno wśród instruktorów jak i kursantów: "daliśmy radę" albo "zaliczyliśmy". Bardzo, bardzo dawno nie słyszałem "nauczyliśmy się", "instruktor znalazł sposób na efektywne przekazanie wiedzy"
-największą obecnie organizacją skupiającą nurków i instruktorów na świecie jest FB Divers

Pozytywy - tutaj mam obserwację pozytywną Wink - ilość pozytywów rośnie Cool

-ilość nurków OWD/REC1/P1 jest w miarę stała na przestrzeni blisko 20 lat
-najdynamiczniej rozwijającym się trendem w nurkowaniu jest kombinacja rec-tec czyli jestem nurkiem rekreacyjnym, ale chciałbym co najmniej wyglądać jak techniczny
-nurkowie nurkujący w wodzie coraz częściej szukają wzorców w nurkowaniu z lat kiedy nurkowanie było częścią przygody na którą się czekało
-wielu instruktorów chce doskonalić swój warsztat
-pojedynczy IT są zainteresowani wprowadzeniem metodologii nauczania do swoich kursów

Na koniec kategoria Nadzieje i marzenia (mrzonki? Wink ) - hm... tutaj to takie moje prywatne widzimisię ale spróbujmy

-chciałbym, aby każdy z nas zrobił choć jedną rzecz aby poprawić świadomość dotyczącą środowiska wśród nurków
-chciałbym żeby nurkowie identyfikowali się ze środowiskiem wodnym, a nie zdjęciem w swojej jednostce (tak nazywa się czasem rebreather) i zrzutem profilu nurkowego na FB
-chciałbym aby organizacje naukowe miały wsparcie wśród nurków w obszarach związanych z pozyskiwaniem danych do badań nad środowiskiem wodnym
-chciałbym, żeby organizacje nurkowe postawiły na standaryzację
-chciałbym, żeby organizacje zweryfikowały poziom nauczania IT, ITT, ITTTT etc. oraz instruktorów
-chciałbym żeby IT byli pasjonatami przekazywania wiedzy i zarażali swoją pasją instruktorów
-chciałbym aby każdy wypadek nurkowy był dokładnie omówiony i zamieszczony w ogólnodostępnej bazie wypadków
-chciałbym...
-chciałbym....

Generalnie stawiam na młodych nurków i nauczycieli nurkowania, to od nich zależy i do nich należy przyszłość nurkowego świata.

Adam Frajtak napisał/a:
Pierwsze słyszę, kto ich kupił?

Paaanie Hollis, Oceanic Aeris - całe konsorcjum poszłooo... do Amerykanów .

_________________
Bądź dobrej myśli, bo po co być złej Smile ?
S. Lem
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
   
Wojtek A. Filip Płeć:Mężczyzna
Site Admin
Autor Programu Świadome Nurkowanie


Stopień nurkowy: GUE T2+, Cave
Ilość nurkowań rocznie: 365
Stopień instruktorski: emeryt :)
Ubezpieczenie: DAN/PROGLD
Oznaczenie stage: WAF
Pomógł: 125 razy
Wiek: 53
Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 11932
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 13-02-2018, 14:37    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

aaa....

na końcu filmu powiedziałem "w fujarkę" żeby nie było jakiś niedomówień Wink .

_________________
Bądź dobrej myśli, bo po co być złej Smile ?
S. Lem
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
   
Jarek Andrzejewski Płeć:Mężczyzna
Jarek Andrzejewski


Stopień nurkowy: AdvEAN
Ilość nurkowań rocznie: 41
Oznaczenie stage: PTJA
Pomógł: 51 razy
Wiek: 53
Dołączył: 08 Paź 2011
Posty: 2707
Skąd: Łódź
PostWysłany: 13-02-2018, 14:50    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Wojtek A. Filip napisał/a:
-największą obecnie organizacją skupiającą nurków i instruktorów na świecie jest FB Divers

Smile


Wojtek A. Filip napisał/a:
-chciałbym aby organizacje naukowe miały wsparcie wśród nurków w obszarach związanych z pozyskiwaniem danych do badań nad środowiskiem wodnym

To pozwolę sobie wtrącić (nie wiem, może lepszy nowy temat? Zdecyduj proszę):
https://malerzeki.wordpress.com/2017/07/07/szukamy-rakow/
To bardzo ciekawa inicjatywa, bo właściwie każdy nurek, a nawet i snorkler może pomóc.
Link dla FB Divers: https://www.facebook.com/malerzeki
Link dla leniwszych FB Divers: https://www.facebook.com/malerzeki/photos/a.1465932783655479.1073741828.1464715907110500/2006936012888484

_________________
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
   
Wojtek A. Filip Płeć:Mężczyzna
Site Admin
Autor Programu Świadome Nurkowanie


Stopień nurkowy: GUE T2+, Cave
Ilość nurkowań rocznie: 365
Stopień instruktorski: emeryt :)
Ubezpieczenie: DAN/PROGLD
Oznaczenie stage: WAF
Pomógł: 125 razy
Wiek: 53
Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 11932
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 13-02-2018, 17:06    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Jarek Andrzejewski napisał/a:
To bardzo ciekawa inicjatywa, bo właściwie każdy nurek, a nawet i snorkler może pomóc.
Super - bardzo dziękuję.

Jarku, kłopot leży w innymi miejscu.
Takie inicjatywy powinny rodzić się pęczkami w głowach IT i Instruktorów jako cel nurkowania.
Tymczasem jeżeli cel nie jest krótki czasowo i "spektakularny" w rozumieniu nurkowego tłumu to co to za cel? Sad
Wybierz 10 najlepszych polskich instruktorów i IT - kryterium najlepszości absolutnie dowolne.
Teraz spróbuj dotrzeć do opublikowanych przez te osoby materiałów związanych z pracą nad środowiskiem wodnym.
Gdyby poszło słabo, weźmy tych, co to lubią w ciszy Smile .Szkoleniowcy RB - mają rewelacyjne możliwości na promowania zagadnień środowiskowych przez pryzmat nie podnoszenia sedymentu, zaburzania podwodnej ciszy, obserwacji życia na dużych głębokościach etc.
No dobra, to może jakieś sławy nurkowe - nie koniecznie instruktorzy.
Mamy przecież odkrywców, eksploratorów, osoby na które młody nurek patrzy z niekłamanym podziwem.

Tymczasem...
kto by się przejmował jakimiś rakami, albo zanieczyszczeniem Hańczy - płacę za parking, to nich właściciel sprząta nad czy pod wodą.
Ja za to będę wykonywał nurkowania na swojej jednostce...

Gdyby osoby odpowiedzialne za szkolenie były zainteresowane środowiskiem wodnym, nie odważyłbym się pisać w tym temacie.
Jednak przypadkowość naszych szkoleniowców osiągnęła poziom, w który nie wierzyłem, że jest możliwy wśród profesjonalistów działających i wykorzystujących finansowo określone środowisko.

Smutne? Owszem, dla mnie wręcz porażające.
Jarku, jeżeli organizacja i jej trenerzy będą sobie za cel stawiali sprzedaż największej ilości certyfikatów, a jedyną formą obcowania ze środowiskiem wodnym będzie konieczność wykorzystania wody do realizacji planu kursu, to nic się nie zmieni, mało tego, moim zdaniem takie organizacje będą stopniowo tracić klientów w postaci ludzi młodych, zainteresowanych promowaniem i uczestnictwem w zagadnieniach ochrony wody.
Ostatnie ogniowo, czyli kursanci uczą się od swoich nauczycieli.

Przykłady z naszego podwórka?
Projekty AWARE, BUR, Ghost Fishing czy Project Baseline u nas nie działają.
Moglibyśmy w nich wystartować? Oczywiście, ale znacznie prościej jest zrobić sobie foto na fejsa i udawać, że mnie to nie dotyczy, niż się zaangażować.
Jeździmy na konferencje, targi - dlaczego jakoś tak zwykle jest, że na prelekcjach o rekordzie świata, najgłębszym nurkowania, najdłuższym przebywaniu brakuje miejsc, a tematy traktujące o zagrożeniach środowiskowych albo nie są w ogóle podnoszone, a jeżeli już, to spychane są do najmniejszych sal, gdzie i tak jest zawsze sporo wolnych krzeseł...?


Tak czy inaczej nie ma co marudzić Smile .
Każdy działa najlepiej jak może, a ja niezmiennie wierzę w edukację młodych salut .

_________________
Bądź dobrej myśli, bo po co być złej Smile ?
S. Lem
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
   
Jarek Andrzejewski Płeć:Mężczyzna
Jarek Andrzejewski


Stopień nurkowy: AdvEAN
Ilość nurkowań rocznie: 41
Oznaczenie stage: PTJA
Pomógł: 51 razy
Wiek: 53
Dołączył: 08 Paź 2011
Posty: 2707
Skąd: Łódź
PostWysłany: 13-02-2018, 18:24    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Wojtek A. Filip napisał/a:
Wybierz 10 najlepszych polskich instruktorów i IT - kryterium najlepszości absolutnie dowolne.
Teraz spróbuj dotrzeć do opublikowanych przez te osoby materiałów związanych z pracą nad środowiskiem wodnym.

Próbowałem przez chwilę... i może znam za mało IT, ale wspomnę o Wigrach, które tak bardzo lubię i inicjatywie Ewy, Emila, Łukasza, Huberta, Miłosza (mam nadzieję, że nie pominąłem nikog?) - (Wy)nurzeni.
Co do BUR, to sam przyznaję się do winy... Sad

Wiem, że to mało, ale nagłaśniajmy, naśladowcy się znajdą, mam nadzieję. A naprawdę mamy spore możliwości przekazać przyrodnikom informacje, o których nie mają pojęcia: http://sudawcy.blogspot.com/2016/06/mamy-piekielnice-potwierdzamy-jej.html (wcześniej w ogóle ichtiolodzy nie wiedzieli, że ten gatunek jest w rzece).

_________________
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 3 z 4 Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Następny
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku
Oznacz temat jako nieczytany

Skocz do:  

Powered by phpBB modified v1.9 by Przemo © 2003 phpBB Group

Akagahara style created by NashT.