Forum Dive Trek Group

Zastanów się zanim coś napiszesz - ktoś może to przeczytać...

 

 


"  Strona główna "  FAQ "  Szukaj "  Użytkownicy "  Grupy "  Statystyki "  Rejestracja "  Zaloguj "  Album

Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony 1, 2  Następny
DIR w PADI czyli za dolary można wszystko ...
Autor Wiadomość
Robert Klein Płeć:Mężczyzna


Wiek: 53
Dołączył: 02 Wrz 2008
Posty: 130
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 28-12-2010, 22:43   DIR w PADI czyli za dolary można wszystko ... Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem



Jakiś czas w kwartalniku NACD znalazłem reklamę kursów jaskiniowych PADI i usiadłem. Teraz wypada się już tylko położyć i czekać na koniec świata ;-))
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
 
Numer Gadu-Gadu
179635
   
ElBacio Płeć:Mężczyzna
Klub nurkujących poziomo POZIOMKI


Stopień nurkowy: T2
Stopień instruktorski: IT
Pomógł: 6 razy
Wiek: 49
Dołączył: 23 Cze 2008
Posty: 521
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 28-12-2010, 23:29    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Klein napisał/a:
znalazłem reklamę kursów


Te specjalizacje PADI to już jakiś czas temu były obiektem żartów, np.:



Bezmaszcze:


SMB:


Trym:


Bacio
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
   
slawek290 Płeć:Mężczyzna
Użytkownik usunięty z forum


Dołączył: 12 Lis 2010
Posty: 322
Skąd: Andrychów
PostWysłany: 29-12-2010, 00:01    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Może trochę niemerytorycznie.
Nie trzeba dolarów za darmo też można wszystko. Ropa po 5 zeta tylko gratis -robienie z matołów osłów i nawet nie ryczą santa . Niech se tam każdy naszywa co chce nawet kosmite na tle księżyca z butlą jego sprawa.

_________________
"Choćbym szedł ciemną doliną, Zła się nie ulęknę, boś Ty ze mną..."
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Cerberiusz Płeć:Mężczyzna
Mikołaj


Wiek: 43
Dołączył: 25 Maj 2008
Posty: 160
Skąd: Otwock/Celestynów
PostWysłany: 29-12-2010, 13:37   Re: DIR w PADI czyli za dolary można wszystko ... Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Klein napisał/a:
Obrazek

Jakiś czas w kwartalniku NACD znalazłem reklamę kursów jaskiniowych PADI i usiadłem. Teraz wypada się już tylko położyć i czekać na koniec świata Wink)


Wpis o kursach jaskiniowych widziałem już u Ciebie kiedyś na facebooku. Ktoś zażartował, że będziemy teraz oglądać klęczących nurków w jaskini.

_________________
Pozdrawiam Cię Gość.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
 
Numer Gadu-Gadu
10913431
   
Tomek Płociński Płeć:Mężczyzna
kiedyś Plotek :)


Stopień nurkowy: ARTmx
Ilość nurkowań rocznie: 40
Ubezpieczenie: DAN
Pomógł: 28 razy
Wiek: 48
Dołączył: 18 Mar 2008
Posty: 2766
Skąd: w-wa
PostWysłany: 29-12-2010, 16:05    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Gratuluje zdolności tym, którzy podczas dwóch nurkowań ogarną program tej specjalizacji.

Z drugiej strony, zdaje się, że np. zarówno Wojtek jak i Dorota mają uprawnienia instruktorskie w PADI. Czy w takim razie ich kursant byłby szkolony zgodnie z zasadami DIR?

_________________
Pozdrav

"And remember; any diver can abort any dive at any time for any reason."
Moja strona www.podlustremwody.pl
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
kulas Płeć:Mężczyzna
PADI-IANTD-TDI-ACUC-NACD


Stopień nurkowy: Full Cave
Ubezpieczenie: DAN
Oznaczenie stage: AK
Pomógł: 4 razy
Wiek: 57
Dołączył: 17 Wrz 2007
Posty: 429
Skąd: Ottawa Ontario
PostWysłany: 29-12-2010, 17:34    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Przez krotki okres czasu PADI w polowie lat 70-tych mialo Cave Diver program,
ktory byl prowadzony przez Sheck Exley, Rory Dickens and Jim Wayatt.
Ale to bylo dawno temu. Wink

http://www.cavediveflorida.com/jw.htm

_________________
Pozdrawiam

Adam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
   
Wojtek A. Filip Płeć:Mężczyzna
Site Admin
Autor Programu Świadome Nurkowanie


Stopień nurkowy: GUE T2+, Cave
Ilość nurkowań rocznie: 365
Stopień instruktorski: emeryt :)
Ubezpieczenie: DAN/PROGLD
Oznaczenie stage: WAF
Pomógł: 125 razy
Wiek: 53
Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 11932
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 29-12-2010, 19:08    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Plotek napisał/a:
Czy w takim razie ich kursant byłby szkolony zgodnie z zasadami DIR?

Tu wiele zależy od tego co określa się mianem DIR - zauważ, że GUE, które wypromowało akronim DIR odeszło od niego właśnie dlatego, że DIR stał się na tyle modny, że trudno określić na chwilę obecną co oznacza, a dokładniej oznacza niemal wszystko... Sklepy sprzedają dirowy sprzęt, nurkowie - dirowcy mają długie węże i twiny, na forach toczą się dyskusje o tym na co DIR pozwala, a na co nie...
Pytanie - kto jest w stanie to zweryfikować i ocenić jako mniej lub bardziej dirowe?

Czy dirowcem może być ktoś kto nie ma czarnych jetów? A może dirowiec ma mieć worek w kształcie podkowy, a jeżeli trzyma maskę na czole to...
Dir mówi to, dir mówi tamto - czy ktoś tego dira zna? Smile

Pozdrawiam,
Wojtek

_________________
Bądź dobrej myśli, bo po co być złej Smile ?
S. Lem
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
   
Beeker Płeć:Mężczyzna
D-Diver


Wiek: 54
Dołączył: 15 Mar 2006
Posty: 517
Skąd: Lublin
PostWysłany: 29-12-2010, 23:55    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Nurkujacych z kwitami od PADI w konfiguracji DIR/Hoghartian i wedlug zblizonych don zasad to tu troche chyba jest ... Prawda?

Pierwszy! Smile

Kwity i kursy GUE rulez - to jasne jak slonce, ale PADIR nurasy przeciez sa, nie? Niekoniecznie po tej specjalizacji Wink

A i najwazniejsze: liczy się ona do MSD? Wink

_________________
Pozdrawiam
Piotr "Beeker" Braune
diabetesdivers.com
Klub Płetwonurków PASKUDA przy Politechnice Lubelskiej
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Monika Płeć:Kobieta


Stopień nurkowy: T1, Full Cave
Ubezpieczenie: DAN/SPTGLD
Oznaczenie stage: SUS
Pomogła: 13 razy
Dołączyła: 07 Lut 2006
Posty: 960
Skąd: koniec świata:)
PostWysłany: 30-12-2010, 10:36    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Beeker napisał/a:
Nurkujacych z kwitami od PADI w konfiguracji DIR/Hoghartian i wedlug zblizonych don zasad to tu troche chyba jest ... Prawda?


Ja zrobiłam OWD w Padi w konfiguracji DIR/Hoghartian Smile. Co prawda potem się zGUEowałam wiec już pewnie nie mogę dopisać że DRUGA!! Wink

_________________
Nie bywam usatysfakcjonowana rozumieniem czegokolwiek, ponieważ wiem, że moja zdolność pojmowania może być jedynie nieskończenie małym ułamkiem tego, co chciałabym zrozumieć. (Ada Lovelace; 1815-1852)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Tomek Płociński Płeć:Mężczyzna
kiedyś Plotek :)


Stopień nurkowy: ARTmx
Ilość nurkowań rocznie: 40
Ubezpieczenie: DAN
Pomógł: 28 razy
Wiek: 48
Dołączył: 18 Mar 2008
Posty: 2766
Skąd: w-wa
PostWysłany: 30-12-2010, 10:39    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Wojtek Filip napisał/a:
Tu wiele zależy od tego co określa się mianem DIR - zauważ, że GUE, które wypromowało akronim DIR odeszło od niego właśnie dlatego, że DIR stał się na tyle modny, że trudno określić na chwilę obecną co oznacza, a dokładniej oznacza niemal wszystko... ....

Pytanie - kto jest w stanie to zweryfikować i ocenić jako mniej lub bardziej dirowe?


Dla mnie określenie pojęcia DIR jest oczywiste, to konfiguracja hoghartian plus umiejętność obsługi własnego sprzętu. Jest to określenie dość ogólne i może być różnie interpretowane ale w zasadzie określa dążenie do wykonywania nurkowań zgodnie z najlepszymi standardami, jednak tych standardów jednoznacznie nie specyfikuje, ponieważ pojęcie DIR określa bardziej podejście do nurkowania, ale nie jest samo w sobie żadną organizacją nurkową. Dlatego wiele organizacji takich jak TDI, IANTD czy GUE mogą być DIR'owe.
Wg. mnie jest zasadnicza różnica pomiędzy GUE i DIR, ponieważ GUE określa nie tylko sprzęt ale również specyfikuje dokładnie jakie umiejętności powinien posiadać nurek oraz dokładnie określa zasady planowania nurkowań poprzez specyficzny system szkoleń.
Dlatego GUE nie równa się DIR, DIR jest częścią GUE.
Oczywiście inne "DIR'owe" organizacje również starają się precyzyjnie określić wszystkie zasady związane z nurkowaniem jednak robią to w inny sposób, dlatego GUE nie równa się IANTD, ale DIR jest częścią IANTD, itp.

_________________
Pozdrav

"And remember; any diver can abort any dive at any time for any reason."
Moja strona www.podlustremwody.pl
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
klon Płeć:Mężczyzna


Stopień nurkowy: ccr/oc tmx
Stopień instruktorski: ccr/oc ntmx
Ubezpieczenie: DAN
Oznaczenie stage: klon
Pomógł: 2 razy
Wiek: 48
Dołączył: 09 Paź 2009
Posty: 530
Skąd: Poznań
PostWysłany: 30-12-2010, 10:54    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Plotek napisał/a:
Dlatego GUE nie równa się DIR


dam się wkręcić... (lubię dyskusje na tego typu tematy)

jeżeli ja wymyślam zbiór zasad o nazwie "ABC" to jest to tylko i wyłącznie ten zamknięty zbiór...
jeżeli robisz coś podobnego / zbliżonego, ale nie dokładnie to samo to dla mnie nie jesteś "ABC" - możesz to nazwać jak sobie życzysz, ale to nie jest ten zbiór zasad co "ABC"...

i teraz kwestia, jeżeli GUE określiło i wylansowało zbiór SWOICH zasd, konfiguracji i procedur i nazwało to "DIR" to dla mnie dir'em jest tylko i wyłącznie ten ścisle określony zbiór

cała reszta może i bardzo by chciała ale... nie jest i pewnie stąd tyle cierrpiętniczych interpretacji naciągających coś w swoją stronę (bo bym chciał, ale nie jestem... więc trzeba to tak światu przedstawić, że w sumie... jestem)

całe to podejście ma jedną zasadniczą słabą stronę:
kwestia - czy rzeczywiście GUE może sobie przypisać prawo do wymyślenia zbioru zasad o nazwie "DIR" czy nie - ale to już historia, która mnie akurat niezwykle mało interesuje i jej nie zgłębiałem

moja wypowiedź dotyczy tylko i wyłącznie prostej operacji na zamkniętym zbiorze - albo wszystkie jego elementy (i tylko te elementy bez innych) albo to już nie ten zbiór...

_________________
Pozdrawiam
Krzysiek "klon" Smoliński

www.potatos.pl
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
   
TomM Płeć:Mężczyzna


Stopień nurkowy: full cave, full tmx
Ilość nurkowań rocznie: 70
Pomógł: 35 razy
Wiek: 60
Dołączył: 10 Lut 2006
Posty: 2578
Skąd: Katowice
PostWysłany: 30-12-2010, 11:17    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Plotek napisał/a:
określenie pojęcia DIR jest oczywiste, to konfiguracja hoghartian plus umiejętność obsługi własnego sprzętu


Obawiam się, że taka definicja jest mocno ryzykowna. Popularnośc tego terminu związana jest z osobą George'a Irvine'a (Mr DIR) i jego aktywnościami nurkowymi i internetowymi. Przez pewien czas GI był dyrektorem projektu Wakulla, w ramach którego zrealizował rekordowe podówczas nurkowania, z JJ jako partnerem. W swojej książce sprzed lat 10 JJ zastosował pojęcie "nurek DIR" nieskończoną liczbę razy, średnio 12 razy na stronę Smile
U Irvine'a definicja DIR była holistyczna, co skutkuje niezliczonymi anegdotami na ten temat. Nurek DIR nie zapada na DCi, jeśli tak sie stało, to nie był DIR Smile
Zatem ograniczenie pojęcia do sprzętu i jego obsługi jest co najmniej nieuprawnione.
To raczej podejście do nurkowania, kondycja fizyczna, zespołowość, planowanie nurkowań, ratio deco, gazy standardowe, realizacja nurkowań tylko w zespole DIR (do not dive with strokes or take a body bag), pewna sekciarskość uksztatowały postrzeganie akronimu DIR.
GUE jak juz powstało, nawiązywało bezpośrednio do zasad ukształtowanych w czasach projektu Wakulla z okresu panowania Mr DIRa (co chyba nie dziwne), ale negatywne konotacje społeczne ważnych DIR postaci (Mr DIR Irvine'a albo R. Buchaly'ego) oraz zarzuty o zawłaszczaniu DIR spowodowały odejście od szermowania tym akronimem i od sekciarskiego podejścia. Przy okazji odejście z GUE kilku znanych i istotnych postaci podważyło początkową zasadę że DIR=GUE, a GUE=DIR, chocby dlatego, że znani DIRowcy zaczęli funkcjonować pod szyldem np. 5th Dimension, NAUI, Inner Space czy NAUI.
Co to jest DIR, to dziś trudno powiedzieć. Jednak wystarczy poczytac Irvine'a sprzed lat 10, aby sobie zbudowac obraz co ten akronił znaczył AD 1999.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Wojtek A. Filip Płeć:Mężczyzna
Site Admin
Autor Programu Świadome Nurkowanie


Stopień nurkowy: GUE T2+, Cave
Ilość nurkowań rocznie: 365
Stopień instruktorski: emeryt :)
Ubezpieczenie: DAN/PROGLD
Oznaczenie stage: WAF
Pomógł: 125 razy
Wiek: 53
Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 11932
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 30-12-2010, 12:17    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

O ile dobrze pamiętam, to chyba w 2005? roku rozmawialiśmy z ówczesnym szefem działu kontroli jakości w PADI - Erickiem Albinsonem - po dokładnej analizie standardów stwierdził, że nie widzi przeszkód, żeby kursy PADI były robione w konfiguracji "dirowej". OWD w twinie też nie był problemem.

Kłopot z jakim się stykam do dziś, to pytania młodych instruktorów co mają zrobić z sugestiami CD w czasie kursów instruktorskich aby szkolić w konfiguracji "klasycznej", a oni chcieliby uczyć "świadomego nurkowania" - bo przecież standardy PADI na to pozwalają.
Myślę, że jest to kwestia czasu - obserwowałem dosyć dokładnie rozwój Tec Rec'a, w którym z biegiem czasu wiele rzeczy dopracowano/zmieniono mimo, że początkowo nastawienie było całkiem inne.


Pozdrawiam,
Wojtek

_________________
Bądź dobrej myśli, bo po co być złej Smile ?
S. Lem
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
   
ElBacio Płeć:Mężczyzna
Klub nurkujących poziomo POZIOMKI


Stopień nurkowy: T2
Stopień instruktorski: IT
Pomógł: 6 razy
Wiek: 49
Dołączył: 23 Cze 2008
Posty: 521
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 30-12-2010, 12:54    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Wojtek Filip napisał/a:
obserwowałem dosyć dokładnie rozwój Tec Rec'a, w którym z biegiem czasu wiele rzeczy dopracowano/zmieniono mimo


Polecam świeży wątek na ScubaBoard dotyczący szkolenia podstawowego w pływalności neutralnej ("pivotowej").

http://www.scubaboard.com/forums/instructor-instructor/362958-important-announcement-related-instructional-practices.html

Myślę, że nowy "The Undersea Journal" będzie ciekawy.

Bacio

Edycja: ten wątek jest dostępny tylko dla Instruktorów zarejestrowanych jako instruktorzy przez ScubaBoard, więc kopiuję:

Some of you may recall some conversations that we have had in the past about instructional practices related to confined water sessions. Specifically, some people have argued that we should not be doing skills anchored to the bottom on the knees but should instead be doing them in a forward leaning (near fin pivot) position. Some people have argued strenuously against that, even suggesting that doing so violates PADI standards.

This summer, a group of instructors from around the world engaged on a project related to that. We co-wrote an article on this topic and submitted it to PADI with the hope of having it published in its professional publication, The Undersea Journal. I sent it first to the training department, where it was received very positively. They then forwarded it to the UJ. They said that even if it were not to be published, it made them think about changes they would make in the future related to instructor training and student visual materials.

Once it was being considered for the UJ, I got into lengthy discussions with their key educational theorist. Through that process, a number of changes were made to the draft we sent, which was far, far too long for publication in a magazine. We finally arrived at a draft that was officially submitted for consideration.

I was just told that it will be published in the "next" edition, by which I assume they mean this spring, since the true next edition has to be on its way to the printer by now.

The list of contributors is fairly long, but I want to thank some ScubaBoard members who were especially helpful. Andy Connor (AndyNZ) and Rob Turner (roturner) were very helpful from the very outset--they were part of the original idea. Marcie Fisk Ong (Quero), was extremely helpful in going over drafts and working on the wording. Peter Rothschild (PeterGuy) and Lynne Flaherty (TS&M) contributed ideas and editing. Dr. Sam Miller, Jim Garin (PufferFish), and George Watson (rookers) contributed valuable information about the history of scuba instruction (all of which was edited out--sorry!) There were others, too, but I wanted to give a shout to the people who were especially active.

EDIT: I should have mentioned Dave Herbert (*dave*).

There will be further editing, so I don't know what the final draft will look like yet, but I am fairly jazzed, as you might guess.
__________________
John Adsit
Boulder, Colorado
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
   
Tomek Płociński Płeć:Mężczyzna
kiedyś Plotek :)


Stopień nurkowy: ARTmx
Ilość nurkowań rocznie: 40
Ubezpieczenie: DAN
Pomógł: 28 razy
Wiek: 48
Dołączył: 18 Mar 2008
Posty: 2766
Skąd: w-wa
PostWysłany: 30-12-2010, 21:08    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

klon napisał/a:
dam się wkręcić... (lubię dyskusje na tego typu tematy)


Mam nadzieję, że oprócz tego, że lubisz to jednocześnie podchodzisz do tego z dystansem Smile

klon napisał/a:
i teraz kwestia, jeżeli GUE określiło i wylansowało zbiór SWOICH zasd, konfiguracji i procedur i nazwało to "DIR" to dla mnie dir'em jest tylko i wyłącznie ten ścisle określony zbiór


TomM ładnie opisał historię oryginalnego pojęcia DIR. Niewątpliwie GUE wypromowało to DIR, ale z czasem zarówno GUE ewoluowało jak i inne organizacje zaczęły stosować podobne podejście.

TomM napisał/a:
GUE jak juz powstało, nawiązywało bezpośrednio do zasad ukształtowanych w czasach projektu Wakulla z okresu panowania Mr DIRa (co chyba nie dziwne), ale negatywne konotacje społeczne ważnych DIR postaci (Mr DIR Irvine'a albo R. Buchaly'ego) oraz zarzuty o zawłaszczaniu DIR spowodowały odejście od szermowania tym akronimem i od sekciarskiego podejścia. Przy okazji odejście z GUE kilku znanych i istotnych postaci podważyło początkową zasadę że DIR=GUE, a GUE=DIR, chocby dlatego, że znani DIRowcy zaczęli funkcjonować pod szyldem np. 5th Dimension, NAUI, Inner Space czy NAUI.


Młodsi nurkowie, tacy jak ja, raczej nie identyfikują DIR z Irvinem. Teraz prawie każdy postrzega DIR na swój sposób i wg. mnie to właśnie ten brak jednoznacznego określenia odróżnia DIR od GUE.

_________________
Pozdrav

"And remember; any diver can abort any dive at any time for any reason."
Moja strona www.podlustremwody.pl
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 2 Idź do strony 1, 2  Następny
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku
Oznacz temat jako nieczytany

Skocz do:  

Powered by phpBB modified v1.9 by Przemo © 2003 phpBB Group

Akagahara style created by NashT.