Forum Dive Trek Group

Zastanów się zanim coś napiszesz - ktoś może to przeczytać...

 

 


"  Strona główna "  FAQ "  Szukaj "  Użytkownicy "  Grupy "  Statystyki "  Rejestracja "  Zaloguj "  Album

Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następny
Początkujący - specjalne miejsce na forum?

Czy tworzymy nowy dział dla nurków początkujących?
TAK
84%
 84%  [ 62 ]
NIE
15%
 15%  [ 11 ]
Głosowań: 73
Wszystkich Głosów: 73

Autor Wiadomość
Wojtek A. Filip Płeć:Mężczyzna
Site Admin
Autor Programu Świadome Nurkowanie


Stopień nurkowy: GUE T2+, Cave
Ilość nurkowań rocznie: 365
Stopień instruktorski: emeryt :)
Ubezpieczenie: DAN/PROGLD
Oznaczenie stage: WAF
Pomógł: 125 razy
Wiek: 54
Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 11932
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 08-02-2012, 14:45   Początkujący - specjalne miejsce na forum? Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Hej.

Co myślicie o tym, żeby założyć dział dla osób rozpoczynających przygodę z nurkowaniem?
Zwykle mają inne spojrzenie na wszystko to, co z nurkowaniem związane, często nie zauważają materiałów z jednymi słusznymi prawdami, a zadają wydawaćby się mogło banalne pytania. Zamiast pozostawiać początkujących aż popełnią wszystkie znane nam błędy, warto zadbać o szybszy rozwój ich świadomości nurkowej...


Dział, który mógłby powstać miałby za zadanie zgromadzenie materiałów absolutnie bazowych, przekazywanych również w taki własnie sposób: czyli dokładne wyjaśnienie tematu na poziomie nurka początkującego.
Nieakceptowane byłyby wszystkie odpowiedzi jakże oczywiste dla nas, starych wyjadaczy, czyli nic w stylu:
-ponurkujesz to się dowiesz
-albo bo co Ci dżaket kup płytę i uprząż
-czy wreszcie moje ulubione: kto ci dał uprawnienia Wink
-itp.

Zamiast tego rzeczowo, w sposób nie pozostawiający wątpliwości co do zrozumienia.
Chodzi mi nawet po głowie pomysł z "premiowaniem" postawy "Chętny do pomocy" - czyli jakiś konkurs z (oczywiście Rolling Eyes ) nagrodami na ilość posiadanych kliknięć "Pomógł".


Drodzy początkujący co Wy na to? Ktoś jest w ogóle zainteresowany?
Spróbujmy z ankietą, ale będę wdzięczny za wszelkie komentarze.


Pozdrawiam,
Wojtek

_________________
Bądź dobrej myśli, bo po co być złej Smile ?
S. Lem
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
   
Jarek Andrzejewski Płeć:Mężczyzna
Jarek Andrzejewski


Stopień nurkowy: AdvEAN
Ilość nurkowań rocznie: 41
Oznaczenie stage: PTJA
Pomógł: 51 razy
Wiek: 53
Dołączył: 08 Paź 2011
Posty: 2707
Skąd: Łódź
PostWysłany: 08-02-2012, 16:46    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Jestem za. Nurkuję od nieco ponad roku, więc może jeszcze nie wszystkie odpowiedzi na swoje "głupie pytania" zapomniałem Smile
Ale z drugiej strony studiowanie nawet długich wątków na wyższym poziomie (ok, powiedzmy, że szczegółowości) i początkującym pomaga.

_________________
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
   
Piotr Szpartaluk Płeć:Mężczyzna
Szpargał


Stopień nurkowy: AdvEAN
Ubezpieczenie: DAN/SPTSLV
Oznaczenie stage: SPG
Pomógł: 1 raz
Wiek: 53
Dołączył: 31 Sie 2011
Posty: 242
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 08-02-2012, 16:53    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Oczywiście jestem ZA! Przydało by się takie kompendium wiedzy. Myślę, że z uwagi na specyfikę forum wiele osób ma obawy przed zadaniem pytania, a w dziale dla żółtodziobów będzie to z definicji bezpieczne Very Happy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
busi Płeć:Mężczyzna


Pomógł: 1 raz
Wiek: 48
Dołączył: 25 Mar 2008
Posty: 214
Skąd: wawa
PostWysłany: 08-02-2012, 17:07    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Fajnie by było jakby na pytania w stylu jaki kupić jacket nie padały odpowiedzi w stylu:
- Zależy ile stejdży zabierasz.
- Do reba lepszy jest worek.
- Planujesz nurki głębsze niż 100m ?
- jacket i pianka zabija.
itp.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
3096165
   
Wojtek A. Filip Płeć:Mężczyzna
Site Admin
Autor Programu Świadome Nurkowanie


Stopień nurkowy: GUE T2+, Cave
Ilość nurkowań rocznie: 365
Stopień instruktorski: emeryt :)
Ubezpieczenie: DAN/PROGLD
Oznaczenie stage: WAF
Pomógł: 125 razy
Wiek: 54
Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 11932
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 08-02-2012, 21:04    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

busi napisał/a:
Fajnie by było jakby na pytania w stylu jaki kupić jacket nie padały odpowiedzi w stylu:

Szpargał napisał/a:
Myślę, że z uwagi na specyfikę forum wiele osób ma obawy przed zadaniem pytania, a w dziale dla żółtodziobów będzie to z definicji bezpieczne
Jakoś tak się dzieje, że nurkowie początkujący bywają traktowani, jako ci "mniej istotni", bo nic nie wiedzą, bo muszą się nauczyć, bo coś tam jeszcze.
Z mojego punktu widzenia warto się opiekować tymi, którzy zaczynają się uczyć. Przecież to nasi przyszli potencjalni partnerzy, członkowie zespołów, w których razem będziemy działać. Mocno nierozsądne jest opóźniać proces dojrzewania nurkowego - szkoda naszego wspólnego czasu.
Opiekować w moim rozumieniu oznacza pozwalać się rozwijać, czyli pokazywać możliwe wybory i pozwalać na nie.
99% początkujących nurków prawdopodobnie nie wie o nurkowaniu technicznym, jaskiniowym, twinie, super trymie czy konieczności zbudowania ołtarza z płytą i uprzężą z jednego kawałka taśmy, na który spływać będzie światłość super HIDowej latarki Pray . Nie pokazujmy im tego jako jedynej drogi na rozwój.
Dobry, bezpieczny nurek może pływać w sprzęcie skonfigurowanym w sposób świadomy, co nie oznacza, że musi on być koniecznie w czarnym kolorze DIR'u Rolling Eyes.
Bezpieczny nurek, to nurek świadomy, czyli taki, który dokładnie wie co robi, a tego nie nauczy się słysząc, że nie ma wyboru, a na dodatek musi kupić to i to, bo inaczej już po nim, a jeżeli przez przypadek nie posłucha, to jeszcze bardziej po nim, bo czyha już na niego podstępna dekompresja, której na pewno nie potrafi policzyć szybko w pamięci, a to...sleepy1
Jestem instruktorem kilku organizacji, prowadzę zajęcia zarówno dla początkujących, jak i dla instruktorów. W żadnej z nich nie spotkałem się z sytuacją, żeby przekonywać kogokolwiek, że jest lepsza niż inne. To nie tylko nieprofesjonalne, ale wręcz niegrzeczne - nawet najbardziej początkujący nurek myśli - nie róbmy z początkujących idiotów, którzy uwierzą w to, że jeżeli nie mają twina na plecach, to lepiej żeby zajęli się grą w bierki Evil or Very Mad.


Czyli nowy dział ma być bezpieczny dla początkujących.
Nad tym bezpieczeństwem ktoś musi czuwać, umiejętnie moderując tematy w sposób pozwalający początkującym z przyjemnością czytać i uczyć się bez stresu, że wybrali organizację "A", "B"czy nawet "Ł" zamiast "jedynej słusznej". Czytać wątek tematyczny, a nie 10 w 1 czyli temat o niczym.
Potrzebujemy zdolnego moderatora - jeżeli sam będę to robił, to w tydzień przekabacę wszystkich czytających i już po nich Wink, a tego przecież nie chcemy... Razz
Ktoś szuka pracy? Czuje, że urodził się po to żeby zostać moderatorem Twisted Evil ? Zapraszam na PW.


Piszcie o Waszych pomysłach związanych z takim działem. Będziemy w nim hołdować zasadzie, że nie ma głupich pytań, ale jest bezwzględna konieczność odpowiedzenia na nie w sposób prosty i przyjazny początkującemu.
Jeżeli ktoś woli realizować się udowadniając, że moja prawda jest moja i najmojsza, to lepiej żeby trzymał się daleko stąd... Laughing

Jeszcze dla zwolenników Facebooka - jeżeli temat Wam się podoba, a macie potrzebę polubienia czegoś, to zapraszam do lubienia właśnie tego tematu na fejsbukowej stronie naszego forum : miejsce do lubienia Smile


Napisałem tzn. hołg (czt, hawgh) czy jakoś tak...
Udanego wieczoru,
Wojtek

_________________
Bądź dobrej myśli, bo po co być złej Smile ?
S. Lem
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
   
busi Płeć:Mężczyzna


Pomógł: 1 raz
Wiek: 48
Dołączył: 25 Mar 2008
Posty: 214
Skąd: wawa
PostWysłany: 08-02-2012, 21:21    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Cza by też pomysleć nad lekkim liftingiem imidżu divetreka, bo wydaje mi się że poczatkujący nurkowie trochę się boją naszego forum.

Ja jak się tu pojawiłem to kompleksów tylko nałapałem shakng2
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
3096165
   
Wojtek A. Filip Płeć:Mężczyzna
Site Admin
Autor Programu Świadome Nurkowanie


Stopień nurkowy: GUE T2+, Cave
Ilość nurkowań rocznie: 365
Stopień instruktorski: emeryt :)
Ubezpieczenie: DAN/PROGLD
Oznaczenie stage: WAF
Pomógł: 125 razy
Wiek: 54
Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 11932
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 08-02-2012, 21:26    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

busi napisał/a:
Ja jak się tu pojawiłem to kompleksów tylko nałapałem

To pewnie przez Martina Wink, albo przez to, że nieśmiały jesteś 8).

Imidż... widzę to prosto - drugi dział od góry, czyli tuż pod FO będzie dla początkujących, więc zanim się zanurzą w te wszystkie zakamarki, już mają to, czego szukali Smile.
Może tak być, czy masz na myśli, coś grubszego (motyle, kwiaty, różowe kolory...Wink ) ?

_________________
Bądź dobrej myśli, bo po co być złej Smile ?
S. Lem
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
   
busi Płeć:Mężczyzna


Pomógł: 1 raz
Wiek: 48
Dołączył: 25 Mar 2008
Posty: 214
Skąd: wawa
PostWysłany: 08-02-2012, 21:29    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Oczywiście motyle i kwiaty cheers

Ale może pod tym jakże pięknym napisem

Zastanów się zanim coś napiszesz. Wypowiedzi odbiegające od tematu będą usuwane...

dopisać jeszcze coś w stylu

Nie bój się zapytać ...

tudzież inną łagodną kwestię compress
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
3096165
   
Wojtek A. Filip Płeć:Mężczyzna
Site Admin
Autor Programu Świadome Nurkowanie


Stopień nurkowy: GUE T2+, Cave
Ilość nurkowań rocznie: 365
Stopień instruktorski: emeryt :)
Ubezpieczenie: DAN/PROGLD
Oznaczenie stage: WAF
Pomógł: 125 razy
Wiek: 54
Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 11932
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 08-02-2012, 21:36    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

busi napisał/a:
tudzież inną łagodną kwestię

forum klakier ? rendeer

Już zmieniłem - może być?

_________________
Bądź dobrej myśli, bo po co być złej Smile ?
S. Lem
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
   
busi Płeć:Mężczyzna


Pomógł: 1 raz
Wiek: 48
Dołączył: 25 Mar 2008
Posty: 214
Skąd: wawa
PostWysłany: 08-02-2012, 21:43    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Ładnie, chociaż po poprzednim napisie łezka się w oku kręci. Mr. Green
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
3096165
   
Wojtek Komocki Płeć:Mężczyzna


Stopień nurkowy: ISSF Instr.+ GUE Fun
Ubezpieczenie: DAN
Oznaczenie stage: WJK
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 05 Mar 2011
Posty: 401
Skąd: Toruń, Warszawa
PostWysłany: 08-02-2012, 22:27   początkujący Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Słuszna idea bo:
- każdy z nas zaczynał
- każdy z nas zaczynał z różnym skutkiem
- każdy z nas zaczynając naraził się na różnego rodzaju docinki czy wręcz zachowania starszych kolegów opisane powyżej ........ / bez komentarza /
- ja uważam że nadal się uczę i nie mam obaw zadawać pytania bo wg mojej wiedzy mogą być tylko "głupie odpowiedzi" a nie odwrotnie
- nikt z nas nie ma monopolu na 100% wiedzy a stare powiedzenie mówi: uczysz się całe życie i umierasz głupim

No dobra dość tych wywodów - JESTEM ZDECYDOWANIE NA TAK i jesli będe mógł komuś w czyms pomóc to będe z tego dumny

Wojtek

BTW - zamiast kwiatków oże bardziej delfinki ....... Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
   
ZielonySmok Płeć:Mężczyzna
Rafał Jackiewicz


Stopień nurkowy: MSD
Ilość nurkowań rocznie: 60
Pomógł: 27 razy
Wiek: 50
Dołączył: 16 Wrz 2011
Posty: 986
Skąd: Łódź
PostWysłany: 09-02-2012, 18:27    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

DIR for begginers bounce
Było by super zrobić coś takiego, lecz w jaki sposób dobrać wiedzę? Jak pogodzić opinie np. o piance i suchym geek
Jak uniknąć promowania ulubionych firm, a może nie unikać i promować?
Zadanie może okazać się bardzo ambitne... i równie potrzebne.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
crowley Płeć:Mężczyzna


Stopień nurkowy: Technical Cave Diver
Stopień instruktorski: SDI/IDF Instructor
Oznaczenie stage: STASZEK
Pomógł: 19 razy
Wiek: 39
Dołączył: 05 Sty 2008
Posty: 1017
Skąd: Gdańsk
PostWysłany: 09-02-2012, 19:03    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

wg mnie dobrze jest jak jest. więc dział niepotrzebny. ale to moje osobiste zdanie;]
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
 
Numer Gadu-Gadu
4054774
   
Wojtek A. Filip Płeć:Mężczyzna
Site Admin
Autor Programu Świadome Nurkowanie


Stopień nurkowy: GUE T2+, Cave
Ilość nurkowań rocznie: 365
Stopień instruktorski: emeryt :)
Ubezpieczenie: DAN/PROGLD
Oznaczenie stage: WAF
Pomógł: 125 razy
Wiek: 54
Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 11932
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 09-02-2012, 20:43    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

ZielonySmok napisał/a:
DIR for begginers

Znajdziesz go w każdym sklepie - tam wszystko jest dirowe, o filozofiach i super tachnikach nie wspominając Rolling Eyes. Generalnie DIR oznaczać może wszystko i nic, to słowo wytrych gdzie absolutnie każdy udowodni Ci, że jego rozwiązanie jest bardziej dirowe, więc na wszelki wypadek trzymam się od niego na dystans.
ZielonySmok napisał/a:
lecz w jaki sposób dobrać wiedzę? Jak pogodzić opinie np. o piance i suchym
Świadomość. Zamiast przekonywać o wyższości jednego nad drugim pokazać na czym polegają różnice i pozwolić wybrać.
ZielonySmok napisał/a:
Jak uniknąć promowania ulubionych firm, a może nie unikać i promować?
Czy obiektywnie rzecz biorąc jest coś złego w promocji dobrego produktu? Nurkujesz od 100lat doszedłeś wreszcie do tego, że najlepszy nurkowy kaptur robi firma ChrumChrum - masz na to masę dowodów - czy zapytany przez młodego nurka odpowiesz, że nie wiesz kto robi najlepsze Twoim zdaniem kaptury czy powiesz, że nie wiesz, czy może ukradkiem napiszesz nazwę firmy patykiem na piasku żeby nikt nie dostrzegł w tym cienia jakieś komercji czy reklamy?

Zerknij na rynek motoryzacyjny - dlaczego ktoś wybiera vana, inny auto sportowe, a jeszcze inny terenowe? Bo lubi, bo mu się podoba, bo sprawdził i przeanalizował statystyki wypadkowe i wszystkie modele w których zacierają się nieużywane podnośniki Wink?
Każdy może wybrać, każdy trafi na grupę zwolenników i przeciwników takich czy innych rozwiązań, wreszcie każdy może zapytać tu i tam i wyrobić sobie jakieś zdanie.
Nurkowanie nie jest inne.
Jako, że niesie za sobą emocje niezwykłości i wyjątkowości naszego hobby, to wiele osób rozumie to jako przyzwolenie do określania, że wiedzą na czym polega nurkowanie bo spróbowali jakieś jego części i ta wydała się idealna - zatem czas na głoszenie dobrej nowiny -> od dzisiaj nurkujcie tak jak ja, inaczej... no właśnie Confused .

Tymczasem młodzi nurkowie czytają, słuchają i nie wiedzą o co chodzi - przecież dopiero co udało im się zanurzyć na 14m, przedmuchać maskę - jest super, a tu okazuje się, że nie, bo są w śmiertelnym niebezpieczeństwie?

Jeżeli każdy z nas wyrazi swoje zdanie na jakiś temat w formie opisowej, pozwalającej na porównanie, wybór, to zaczynamy kształtować świadomość nurkową, a tego moim zdaniem najbardziej nam brakuje.
crowley napisał/a:
wg mnie dobrze jest jak jest. więc dział niepotrzebny.

Dziękuję za komentarz - możesz go jakoś rozwinąć?

_________________
Bądź dobrej myśli, bo po co być złej Smile ?
S. Lem
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
   
Andrzej Wardziukiewicz Płeć:Mężczyzna


Stopień nurkowy: IDCS
Ilość nurkowań rocznie: 400
Ubezpieczenie: DAN
Pomógł: 1 raz
Wiek: 45
Dołączył: 26 Mar 2010
Posty: 100
Skąd: Reykjavik, Islandia
PostWysłany: 09-02-2012, 21:05    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Wojtek Filip napisał/a:
ZielonySmok napisał/a:
DIR for begginers

Generalnie DIR oznaczać może wszystko i nic, to słowo wytrych gdzie absolutnie każdy udowodni Ci, że jego rozwiązanie jest bardziej dirowe, więc na wszelki wypadek trzymam się od niego na dystans.

Między innymi dlatego kliknąlem na TAK.

Kiedy kupowałem swój pierwszy sprzęt, działał na mnie skrót DIR.
Na szczęście wrodzona upierdliwość pozwoliła mi uniknąć większych błędów.
To jednak tylko sprzęt.

Jak większość początkujących, którzy nie zostali "wciągnięci" do wody przez znajomych nurków, musiałem mozolnie szukać informacji w sieci.
W końcu trafiłem tutaj i sporo mi sie w głowie poukładało. Dosyć szybko podjąłem decyzję, że chcę to robić do końca życia, więc taka "ścieżka zdrowia" przez informacje była dobrym rozwiązaniem.
Nie mniej dla nurków poczatkujących i szukających podstawowej wiedzy taki dział pozwoli na szybszy dostęp do informacji.

Proponowałbym aby moderator dołączał do danego watku link np.: "szczegóły tutaj" lub "więcej informacji o ... tutaj ".

Mam spore doświadczenie w moderowaniu bardzo dużego forum, ale nie wiem czy podołam obowiązkom zawodowym i moderacji dwu for.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 6 Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następny
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku
Oznacz temat jako nieczytany

Skocz do:  

Powered by phpBB modified v1.9 by Przemo © 2003 phpBB Group

Akagahara style created by NashT.