Forum Dive Trek Group

Zastanów się zanim coś napiszesz - ktoś może to przeczytać...

 

 


"  Strona główna "  FAQ "  Szukaj "  Użytkownicy "  Grupy "  Statystyki "  Rejestracja "  Zaloguj "  Album

Poprzedni temat :: Następny temat
Nowe wymagania wstepne do kursu Adv. Nitrox ?
Autor Wiadomość
Tomek Kuraś Płeć:Mężczyzna

Stopień nurkowy: Adv Ean + OWD
Pomógł: 3 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2009
Posty: 195
Skąd: Gdańsk
PostWysłany: 16-02-2012, 10:51   Nowe wymagania wstepne do kursu Adv. Nitrox ? Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Witam,
na stronie Psai Polska znalazłem nowe wymagania wstepne do kursu Adv. Nitrox :
- uprawnienia R.A.P.I.D. Program PSAI (Rescue, Accident Prevention & Intervention Diver PSAI)
- uprawnienia Advanced Buoyancy Control PSAI
Zniknęły natomiast wymagania AOWD, nitrox i deep.
Nowe wymagania obowiązują chyba od nowego 2012 roku.
Czy te wymagania są niezbędne do zrobienia adv nitrox psai ?. Czy nie trzeba już mieć uprawnień AOWD, nitrox i deep ?
Może jakieś uzasadnienie i komentarz ?
Pozdrawiam.
Tomek
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Bastian Płeć:Mężczyzna

Dołączył: 16 Lip 2011
Posty: 63
Skąd: Sieradz
PostWysłany: 22-02-2012, 15:10    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Jeśli ktoś ma ABC PSAI to wcześniej musiał mieć : Advanced Open Water Diver, oraz specjalizacji: Twin Set Diver , Dry Suit oraz Basic Nitrox.
Deep w PSAI jest i był nazywa się to NARCOSIS MANAGEMENT DIVER - DEEP AIR PSAI i to aż pięć różnych poziomów.
http://www.psai.pl/szkoleniaNarcosisManagementDiver.html
Organizacja rekomenduje również ukończenie Narcosis Management poziom III przed przystąpieniem do Advanced Nitrox Diver PSAI. Ale koniecznie trzeba mieć RAPID i ABC.
Trochę wydłużyła się ścieżka kariery w PSAI Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Tomek Kuraś Płeć:Mężczyzna

Stopień nurkowy: Adv Ean + OWD
Pomógł: 3 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2009
Posty: 195
Skąd: Gdańsk
PostWysłany: 22-02-2012, 20:25    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

No fakt, nie doczytałem tego w ABC. Dzięki za te info Bastian. Wygląda na to, że Adv Nitrox w PSAI robi się, hmm, elitarny Rolling Eyes . Zarówno pod względem wymagań jak i kosztów szkolenia (koszty ukończenia wszystkich potrzebnych kursów).
Pozdrawiam.
Tomek
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Bastian Płeć:Mężczyzna

Dołączył: 16 Lip 2011
Posty: 63
Skąd: Sieradz
PostWysłany: 22-02-2012, 23:10    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

To prawda nowy opis kursów wygląda interesująco. Ciekawe czy są gdzieś udostępnione szczegółowe wytyczne poszczególnych szkoleń oraz jakie należy mieć umiejętności żeby do nich przystąpić. Co do kosztów to myślę, że nie jest to najtańsza federacja, ale chyba też nie najdroższa. Poczytaj zakresy czasowe poszczególnych kursów np. OWD (moim zdaniem najważniejszy kurs) 15 godzin teorii, 15 godzin praktyki i jeszcze egzamin składający się z 4 nurkowań koszt z manualem i licencją 1445 zł.
http://www.psai.pl/sport01.html
Cena chyba mocno akceptowalna. Jak tak się zagłębić w to co masz za tą kasę to chyba nie jest tak źle. Choć jak pisałem wyżej chciałbym zapoznać się z księgą standardów.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Maciejs Płeć:Mężczyzna

Dołączył: 18 Cze 2008
Posty: 27
PostWysłany: 26-02-2012, 06:48    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Bastian - cena zawsze wynika wprost z ilosci nurkowań i poswięconego czasu.
Jeśli ma być po łebkach to będą 4 nurki i tanio a jesli pójdziesz do porządnego instruktora (obojetne jakiej federacji) to zapłacisz +- 2T i bedzie porzadnie. - dlatego w PSAI'u zrobili dodatkowy kurs żeby było porządnie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Tomek Kuraś Płeć:Mężczyzna

Stopień nurkowy: Adv Ean + OWD
Pomógł: 3 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2009
Posty: 195
Skąd: Gdańsk
PostWysłany: 26-02-2012, 13:22    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

No nie wiem, czy cena tak wprost przekłada się na jakość kursów. Była już o tym dyskusja na forum. Ja robiłem kurs za znacznie poniżej 2T i było porządnie.
Ale nie widzę w sumie nic złego w tych dodatkowych wymaganiach PSAI. Wg mnie lepsze takie wymagania formalne, niż furtka w postaci "lub przekonanie instruktora" o swoich umiejętnościach, możliwe w innych federacjach.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Bastian Płeć:Mężczyzna

Dołączył: 16 Lip 2011
Posty: 63
Skąd: Sieradz
PostWysłany: 26-02-2012, 18:47    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Myślę, że raczej federacja zauważyła, że ciągu czterech nurkowań nie da się z nurka AOWD zrobić AdvEan wg PSAI (bo chyba ten AdvEan to jest różny w każdej federacji?). W starych wymaganiach było tylko AOWD + Basic Nitrox Diver oraz udokumentowane 50 nurkowań. Kurs praktyczny to były tylko cztery nurkowania. Teraz trzeba po drodze zrobić RAPID (5 godzin pod wodą z instruktorem), brakująca specjalizację np. Twin Set czy Dry suit ( 2 godziny pod wodą ) oraz ABC (4 całe dni ? z instruktorem ) Więc szanse na skutecznego pod wodą AdvEan wzrosły dość mocno. Moim zdaniem jeśli chodzi o proces szkolenia to dobry krok. Co do kosztów przebycia tej drogi to już mam mieszane uczucia. Trzeba wydać o jakieś 2,5 tys. więcej za teoretycznie ten sam plastik. Zgoda umiejętności powinny być lepsze. Ale to chyba jednak duża podwyżka – bo trzykrotna. Za to jeśli chodzi o kurs OWD to uważam ze PSAI chyba jest najtańszy. Oczywiście po przeliczeniu ceny i tego co instruktor powinien za to zaoferować czyli 15 h teorii, 15 h praktycznych nurkowań oraz 4 zejścia egzaminacyjne.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Maciejs Płeć:Mężczyzna

Dołączył: 18 Cze 2008
Posty: 27
PostWysłany: 28-02-2012, 12:33    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

TomKur napisał/a:
No nie wiem, czy cena tak wprost przekłada się na jakość kursów


Niestety nie zawsze ... ale powinna !
Albo może odwrotnie : to jakośc kursu powinna przekładać się na cenę.
Ale ja tu nie poruszałem kwestii jakości bo to jest bardzo subiektywne (jeden lubi dostać wycisk inny lubi dyskusję intelektualną) - ja tylko zwracam uwagę na ilość czasu poswięconego kursantowi (ilość nurkowań).
Bastian ja bym tak po aptekarsku tych godzin i wymagań teoretycznych nie rozliczał Smile Fakt że PSAI jako chyba jedyna federacja w kraju ma tak spójnie i logicznie wszystko rozpisane nie oznacza że instruktor jest robotem i np. będzie 5h tłumaczył kursantowi jak obliczać MOD mimo tego że kursant zatrybi idee po 10min.
Poza tym że PSAI dba o jakośc swoich szkoleń oraz dostępność materiałów szkoleniowych kładzie tez duży nacisk na podejście indywidualne.
Gdybys Bastian porównał standardy dotyczące np maksymalnej ilości kursantów dla instruktora PSAI vs inne federacje to byś zobaczył że tu chodzi o jakość a nie ilość.
Pozdrawiam !
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Przemek Modrzewski Płeć:Mężczyzna
Dear Diver


Stopień nurkowy: T1, tmx & cave
Ilość nurkowań rocznie: 90
Stopień instruktorski: Instr. GUE
Ubezpieczenie: DAN PROSLV
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 29 Wrz 2009
Posty: 245
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 05-03-2012, 15:38    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Rzeczywiście ścieżka kariery do adv. NX się wydłużyła, ale dzieki temu nurek adv. NX jest nurkiem praktycznie przygotowany do wszystkich innych kursów technicznych.

Kurs ABC jest bardzo podobny do kursu GUE Fundamentals. Przeszedłem oba wiec wiem co mówię. Zakres jest praktycznie taki sam. Oczywiście to w dużej mierze kwestia instruktora prowadzącego, ale sam zakres ma dużo sensu.

Sama decyzja o obowiązkowym RAPID jest też słuszna. Nie wyobrażam sobie, że pójdę na głęgszego nurka z osobą, która nie ma umiejętności ratowniczych bo jest to po prostu, lekko mówić, niebiezpieczne Wink

Osobiście uważam, że to dobra droga. Zobaczymy jak przyjmie to rynek, w kwestii ceny. Czy cena jest determinantem wyboru kursu czy przygotowanie i nabyte umiejętności.

_________________
Jak ktoś nie umie wytłumaczyć tematu prostymi słowami to znaczy, że go nie rozumie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
   
Bastian Płeć:Mężczyzna

Dołączył: 16 Lip 2011
Posty: 63
Skąd: Sieradz
PostWysłany: 07-03-2012, 19:53    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Faktycznie to odniosłem takie wrażenie, że opis kursu jest bardzo podobny do GUE Fundamentals. Tak na to patrząc to cena nie jest aż taka zła .....
W przypadku rzetelnie przeprowadzonego ABC powinno się więc nabyć solidne podstawy do dalszego rozwoju. Takie praktyczne przejście od nurkowania typowo rekreacyjnego. Możesz krótko opisać jak wyglądały te cztery dni szkoleniowe?
Myślisz ze PSAI zacznie wymagać od każdego nurka chcącego iść ścieżką techniczną zaliczenia ABC, bez względu na to co za plastik ma w innej organizacji ? Coś jak w GUE zaliczenie Fundamentals ?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Przemek Modrzewski Płeć:Mężczyzna
Dear Diver


Stopień nurkowy: T1, tmx & cave
Ilość nurkowań rocznie: 90
Stopień instruktorski: Instr. GUE
Ubezpieczenie: DAN PROSLV
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 29 Wrz 2009
Posty: 245
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 09-03-2012, 12:54    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Na kursie ABC są między innymi, nie w kolejności:

Nauka pływania żabą (wszystkie warianty) + modyfikacje kraula
Nauka utrzymania pływalności podczas wszystkich ćwiczeń oraz dostosowanie sprzętu do nurkowań technicznych.

Inne aspekty:

Basic 5
V-driil
S-drill
Pływanie partnerskie
strzelanie bojki


Trzeba mieć Twinset, suchy skafander oraz kilka innych elementów konfiguracji. Wszystko jest opisane tutaj:
http://www.psai.pl/techd13.html

Praktycznie jest to ten sam zakres co GUE F, które też jest przygotowaniem do nurkowania. Zresztą ten zakres jest czymś oczywistym w kursach jaskiniowych i nikt tutaj nie odkrywa Ameryki. Oczywiście wszystko zależy od prowadzącego instruktora i tutaj leży pies pogrzebany.

_________________
Jak ktoś nie umie wytłumaczyć tematu prostymi słowami to znaczy, że go nie rozumie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
   
Przemek Modrzewski Płeć:Mężczyzna
Dear Diver


Stopień nurkowy: T1, tmx & cave
Ilość nurkowań rocznie: 90
Stopień instruktorski: Instr. GUE
Ubezpieczenie: DAN PROSLV
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 29 Wrz 2009
Posty: 245
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 09-03-2012, 13:02    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Bastian napisał/a:

Myślisz ze PSAI zacznie wymagać od każdego nurka chcącego iść ścieżką techniczną zaliczenia ABC, bez względu na to co za plastik ma w innej organizacji ? Coś jak w GUE zaliczenie Fundamentals ?



Nie wiem czy będzie wymagane posiadanie ABC, jeśli przechodzimy z innego organizacji. Jak ktoś ma GUE F to ja bym tylko z taką osobą zrobił nurka kontrolnego i przeszedł do adv. NX.

Z mojego punktu widzenia ten kurs ma budować bezpieczeństwo w późniejszych nurkowaniach a nie utrudniać nurkom życie. Dla mnie przeciętny nurek AOWD nie jest gotowy do nurkowań technicznych i musi przejść przez jakiś "bufor" przygotowaczy a nie od razu po 20 nurkowaniach (tyle trzeba mieć min na AOWD) brać się na twina, suchy, stage i obliczanie deco. Nie tędy droga moim zdaniem.

Chyba, że od OWD przez AOWD ktoś zaczyna od razu w twinie i w suchym i ma instruktora, który od razu przygotowuje nas pod kontem nurkowań overhead czy tech. Ale to nie jest raczej praktykowanie raczej w większości federacji.

_________________
Jak ktoś nie umie wytłumaczyć tematu prostymi słowami to znaczy, że go nie rozumie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
   
Darek DYNAR Płeć:Mężczyzna
SDI / TDI / IANTD


Stopień nurkowy: CCR, CAVE, TMX Diver
Ilość nurkowań rocznie: 150
Ubezpieczenie: PROSLV
Oznaczenie stage: DYNAR
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 20 Lut 2011
Posty: 473
Skąd: Nadarzyn
PostWysłany: 09-03-2012, 14:20    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

[quote="Przemek"]
Bastian napisał/a:

Chyba, że od OWD przez AOWD ktoś zaczyna od razu w twinie i w suchym i ma instruktora, który od razu przygotowuje nas pod kontem nurkowań overhead czy tech. Ale to nie jest raczej praktykowanie raczej w większości federacji.


Dobrze, że to dodałeś, Przemku. Wcale nie mało osób obiera taką ścieżkę, sam widziałeś efekty prowadzenia studenta prawie od początku. Nie chodzi tutaj o ścieżkę tech ( do którego to, notabene ona prowadzi) ale o ścieżkę świadomego i bezpiecznego nurkowania, które jest podstawą nurków wykonujących bardziej złożone nurkowania. Do wielu osób to trafia, plus koszty dobierania sprzętu i nieuniknionej jego wymiany niemalże w 100 procentach na pewnym etapie. Fajnie, że kolejne federacje stawiają w swoich standardach na bezpieczeństwo. Pzdr Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
   
mmaszun Płeć:Mężczyzna


Stopień nurkowy: AdvNx
Ilość nurkowań rocznie: 50
Oznaczenie stage: MASZUN
Wiek: 33
Dołączył: 04 Sie 2011
Posty: 10
Skąd: Bydgoszcz
PostWysłany: 07-05-2012, 09:29    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Witam; jestem w trakcie kursu ABC PSAI. Jak narazie ćwiczyliśmy:
*Basic 5
*S-drill na sucho, w wodzie, w wodzie bez maski, z gonieniem partnera z maską i bez maski;
*V-drill;
*wynurzenie bez bojki z 21m i 1 min przystankami co 3 m; z bojką to samo, ale z S-drillem na 9m i wyciekiem gazu z manometru u dawcy na 6m.
Zabawy co nie miara.
Na stronie PSAI jest napisane, że czas trwania to 4 nurkowania przy max 4 uczestnikach. My we 3 mamy już zrobione 4 nury ćwiczeniowe i zaczyna się przecierać; więc myślęm że w przyszły weekend się ogarniemy z końcem szkolenia.
Śmiało mogę polecić ten kurs! Very Happy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
   
Przemek Modrzewski Płeć:Mężczyzna
Dear Diver


Stopień nurkowy: T1, tmx & cave
Ilość nurkowań rocznie: 90
Stopień instruktorski: Instr. GUE
Ubezpieczenie: DAN PROSLV
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 29 Wrz 2009
Posty: 245
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 12-07-2012, 00:51    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

mmaszun napisał/a:
Witam; jestem w trakcie kursu ABC PSAI. Jak narazie ćwiczyliśmy:
*Basic 5
*S-drill na sucho, w wodzie, w wodzie bez maski, z gonieniem partnera z maską i bez maski;
*V-drill;
*wynurzenie bez bojki z 21m i 1 min przystankami co 3 m; z bojką to samo, ale z S-drillem na 9m i wyciekiem gazu z manometru u dawcy na 6m.
Zabawy co nie miara.
Na stronie PSAI jest napisane, że czas trwania to 4 nurkowania przy max 4 uczestnikach. My we 3 mamy już zrobione 4 nury ćwiczeniowe i zaczyna się przecierać; więc myślęm że w przyszły weekend się ogarniemy z końcem szkolenia.
Śmiało mogę polecić ten kurs! Very Happy


Dopiero co też zakończyłem jeden kurs i wyszło 10 nurkowań. Po prostu trzeba wszystko doprowadzić do stanu bardzo dobrego, sprawnego nurka. Albo przynajmniej silnych podstaw do dalszych ćwiczeń Wink Ten kurs to jeden z fajniejszych jakie znam

_________________
Jak ktoś nie umie wytłumaczyć tematu prostymi słowami to znaczy, że go nie rozumie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku
Oznacz temat jako nieczytany

Skocz do:  

Powered by phpBB modified v1.9 by Przemo © 2003 phpBB Group

Akagahara style created by NashT.