Forum Dive Trek Group

Zastanów się zanim coś napiszesz - ktoś może to przeczytać...

 

 


"  Strona główna "  FAQ "  Szukaj "  Użytkownicy "  Grupy "  Statystyki "  Rejestracja "  Zaloguj "  Album

Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następny
czy to az tak wazne???
Autor Wiadomość
shell Płeć:Mężczyzna

Stopień nurkowy: DM
Ilość nurkowań rocznie: 500
Pomógł: 1 raz
Wiek: 52
Dołączył: 06 Cze 2012
Posty: 140
Skąd: Piotrkow Tryb
PostWysłany: 10-06-2012, 23:36   czy to az tak wazne??? Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Tak sobie czytam to forum i zastanawiam sie.....czy caly ten wybor sprzetu jest az tak wazny? Czy maska ma byc taka to a taka, pletwa taka a taka, latarka, zawory, automaty, komp....czy to nie jest tak, ze jak ktos plywac nie umie to mowi ze woda za rzadka? Czy na prawde widzicie roznice? Czy tylko ludzie chca sie w jakis sposob wyroznic...jakie macie zdanie na ten temat?
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Adam Jaworski Płeć:Mężczyzna
Yavox


Stopień nurkowy: T1
Ilość nurkowań rocznie: 60
Ubezpieczenie: DAN Silver Sport
Pomógł: 39 razy
Wiek: 48
Dołączył: 31 Gru 2010
Posty: 2408
Skąd: Józefów k. W-wy
PostWysłany: 10-06-2012, 23:44    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Mam takie zdanie, że jak mnie w pewnej federacji uczono pływania kraulem do przodu i zwiedzania szuwarów w jeziorze jako jedynej formy poprawnego nurkowania, to nic nie było ważne. Jacket był za duży, rękawiczki podarte a pierwszy raz pod termoklinę schodziłem na 20 metrów w paskowych płetwach założonych na gołe stopy. Kurs suchego robiłem w siedmiu parach damskich rajstop i bluzie z kapturem założonej na podkoszulek. Od tamtej pory trochę się nauczyłem - tak gdzieś z 1% tego, co bym chciał umieć. Trochę też kupiłem sprzętu. Argument za tym, żeby się sprzętem nie przejmować miał być właśnie taki, że dobry pilot to i na drzwiach od stodoły poleci a złej baletnicy... Biorąc pod uwagę, jak się czułem wtedy "przed" i teraz - już nie mówię, że "po" ale tak tylko delikatnie "w trakcie" - uwierz mi, JEST różnica.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
undefine Płeć:Mężczyzna
Andrzej Dopierała


Stopień nurkowy: początkujący
Ilość nurkowań rocznie: 40
Ubezpieczenie: DAN
Pomógł: 5 razy
Wiek: 43
Dołączył: 17 Gru 2011
Posty: 121
Skąd: Poznań
PostWysłany: 10-06-2012, 23:49   Re: czy to az tak wazne??? Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

shell napisał/a:
Tak sobie czytam to forum i zastanawiam sie.....czy caly ten wybor sprzetu jest az tak wazny? Czy maska ma byc taka to a taka, pletwa taka a taka, latarka, zawory, automaty, komp....czy to nie jest tak, ze jak ktos plywac nie umie to mowi ze woda za rzadka? Czy na prawde widzicie roznice? Czy tylko ludzie chca sie w jakis sposob wyroznic...jakie macie zdanie na ten temat?

Pożyczona zła maska - będzie ciec. Jak masz wadę wzroku - w niewłaściwej g.. zobaczysz.

Płetwa? Bez sprężyn - trudniej zakładać. Z sprężynami łatwiej.
Latarka? Jak źle świeci - niewiele oświetlisz. A mina partnera z "zwykłą" latarką po włączeniu i oświetleniu obiektu porządną latarką (mimo iż to tylko tani backup - kxmax) - bezcenna.
Automatu - ja tam dużej różnicy nie widziałem pomiędzy moim a wypożyczanymi. Komputera nie mam, więc się nie wypowiem Wink
Jeszcze tylko dodam odnośnie skrzydła/jacketu - mam jacket,bo... instruktor ma. Ale teraz bym zapewne kupił skrzydło. Dużo trudniejsze wytrymowanie się w jackecie jest widoczne - ale by to zauważyć trzeba zrozumieć co daje trym...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Bogdan WEG Płeć:Mężczyzna


Stopień nurkowy: MSD
Ubezpieczenie: DAN SIlver
Pomógł: 4 razy
Wiek: 50
Dołączył: 10 Lis 2011
Posty: 201
Skąd: Zakopane
PostWysłany: 10-06-2012, 23:53    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Cytat:


500 nurkowan rocznie ? Gratuluje.
Chyba tylko Wojtek ma lepszy wynik, chociaż zdarza mu sie czasem narzekać "szkoda ze dziś dzień serwisowy" Laughing

Tak samo jak we wszystkim w życiu (ubrania, jedzenie czy RTV) są rzeczy lepsze i gorsze.
Lepiej lub gorzej wykonane.

O tych różnicach m.in. tu sobie dyskutujemy, bo dla jednych "prawie " ją robi, dla innych nie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
   
shell Płeć:Mężczyzna

Stopień nurkowy: DM
Ilość nurkowań rocznie: 500
Pomógł: 1 raz
Wiek: 52
Dołączył: 06 Cze 2012
Posty: 140
Skąd: Piotrkow Tryb
PostWysłany: 10-06-2012, 23:58    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Nie no...roznica jest, ale czy nie odnosisz wrazenia, ze to co widac na roznych nurowiskach bardziej wyglada na rweie mody? Czasem mnie to smieszylo jak rozni " fachFcy" zachwalaja to co maja, doradzaja co najlepiej kupic...wygladaja jak z katalogu sprzetu Wink wchodza w sloneczny dzien z trzema latarkami ktorych stan oczywiscie sprawdzaja przed wejsciem do wody... Dziesiatki zaczepow na jackecie a na kazdym cos wisi...pewnie sami nie wiedza po co to maja:-) Rozumiem techniczne nury, ale...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
shell Płeć:Mężczyzna

Stopień nurkowy: DM
Ilość nurkowań rocznie: 500
Pomógł: 1 raz
Wiek: 52
Dołączył: 06 Cze 2012
Posty: 140
Skąd: Piotrkow Tryb
PostWysłany: 11-06-2012, 00:06   Re: czy to az tak wazne??? Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Dużo trudniejsze wytrymowanie się w jackecie jest widoczne - ale by to zauważyć trzeba zrozumieć co daje trym...[/quote]
Dla mnie nie ma roznicy czy mam jacket, skrzydlo czy sam noszak i plywam tylko na suchym...dlatego tak mnie to zastanawia
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
bpiotrek Płeć:Mężczyzna


Stopień nurkowy: GUE T1
Pomógł: 27 razy
Wiek: 41
Dołączył: 08 Cze 2010
Posty: 965
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 11-06-2012, 00:09    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

shell napisał/a:
Dziesiatki zaczepow na jackecie a na kazdym cos wisi...pewnie sami nie wiedza po co to maja:-)


Jeśli tak to wygląda, to IMHO nie jest dobra droga. Sprzęt: funkcjonalny (robi to czego ja chcę), trwały i tani (w tej kolejności). Jeśli nie wiem po co jest dany element, albo nie wiem jak (nie umiem) go użyć -> zostawiam na brzegu.

Stąd ostatnio moja skrzynka ciągle pełna, a kieszenie suchara pełne jedynie wody Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Wojtek A. Filip Płeć:Mężczyzna
Site Admin
Autor Programu Świadome Nurkowanie


Stopień nurkowy: GUE T2+, Cave
Ilość nurkowań rocznie: 365
Stopień instruktorski: emeryt :)
Ubezpieczenie: DAN/PROGLD
Oznaczenie stage: WAF
Pomógł: 125 razy
Wiek: 54
Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 11932
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 11-06-2012, 00:11    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Wiele zależy od punktu widzenia i podejścia do tematu.
Są osoby, którym sprzęt/zasady nie przeszkadzają w nurkowaniu.
Sam uczę i stosuję zasadę, że świadomy nurek składa się z 3 elementów:
-wiedzy
-doświadczenia
-sprzętu
Pomiędzy nimi dążymy do stanu równowagi.

_________________
Bądź dobrej myśli, bo po co być złej Smile ?
S. Lem
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
   
Wojtek A. Filip Płeć:Mężczyzna
Site Admin
Autor Programu Świadome Nurkowanie


Stopień nurkowy: GUE T2+, Cave
Ilość nurkowań rocznie: 365
Stopień instruktorski: emeryt :)
Ubezpieczenie: DAN/PROGLD
Oznaczenie stage: WAF
Pomógł: 125 razy
Wiek: 54
Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 11932
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 11-06-2012, 00:14    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Dopiero teraz doczytałem.
Shell - napisałeś, że robisz 500 nurkowań rocznie? Pracujesz pod wodą?

Dlaczego w takim razie założyłeś ten temat?

_________________
Bądź dobrej myśli, bo po co być złej Smile ?
S. Lem
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
   
shell Płeć:Mężczyzna

Stopień nurkowy: DM
Ilość nurkowań rocznie: 500
Pomógł: 1 raz
Wiek: 52
Dołączył: 06 Cze 2012
Posty: 140
Skąd: Piotrkow Tryb
PostWysłany: 11-06-2012, 00:18    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Podoba mi sie to, ze sprzet napisales na ostatniej pozycji;-) to utwierdza mnie w moim przekonaniu
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
shell Płeć:Mężczyzna

Stopień nurkowy: DM
Ilość nurkowań rocznie: 500
Pomógł: 1 raz
Wiek: 52
Dołączył: 06 Cze 2012
Posty: 140
Skąd: Piotrkow Tryb
PostWysłany: 11-06-2012, 00:21    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Tak, pracuje... w wiekszosci w takich warunkach, ze wiekszosc nie weszla by do wody...
Na samym poczatku napisalem skad ten temat...z czystej ciekawosci
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Adam Jaworski Płeć:Mężczyzna
Yavox


Stopień nurkowy: T1
Ilość nurkowań rocznie: 60
Ubezpieczenie: DAN Silver Sport
Pomógł: 39 razy
Wiek: 48
Dołączył: 31 Gru 2010
Posty: 2408
Skąd: Józefów k. W-wy
PostWysłany: 11-06-2012, 00:25    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

shell napisał/a:
wchodza w sloneczny dzien z trzema latarkami ktorych stan oczywiscie sprawdzaja przed wejsciem do wody... Dziesiatki zaczepow na jackecie a na kazdym cos wisi...


Co do zaczepów to ja się poddaję - w jackecie czuję się tak, jakbym się wygrzebał ze śmietnika i nie wszystko by jeszcze ze mnie odpadło - więc na wszelki wypadek jacketów unikam i nie nurkuję.

Co do reszty sprzętu - staram się przywiązywać wagę do różnych rzeczy (jak się niedawno okazało, ciągle niewystarczającą) - ale nie dlatego, żeby przywiązywać do nich wagę tylko dlatego, żeby nie musieć do nich przywiązywać wagi. Uważam, że warto zainwestować trochę czasu w przemyślenie i dopasowanie tego i owego właśnie w takiej intencji, żeby później w czasie nurkowania już nie musieć o tym myśleć, tylko żeby się samo wszystko dobrze układało.

Jeżeli chodzi o latarkowców, na razie mam jedną latarkę ale odczuwam niedosyt - bo kiedy zacząłem nurkować robiąc różne "konkretne" rzeczy (realizując jakiekolwiek zadania w zepole, a nie tylko tak po prostu nad krzakami) to mi rekreacyjna latarka i konieczność jej ciągłego trzymania po prostu przeszkadza, bo zbyt często brakuje ręki. Przy pierwszej możliwej okazji wymienię na kanister i głowicę na goodmanie - nie dlatego, że moda, tylko dlatego, że wygodniejsze i praktyczniejsze.

Co do "obwieszonych" - na ten moment wchodzę do wody z większą ilością sprzętu, niż muszę - np. nie rozstaję się z kompasem czy bojką - bynajmniej nie z powodu mody, tylko po to, aby nawet przy okazji bardzo łatwych nurków móc sobie coś poćwiczyć, przyzwyczajać się do tego, gdzie w pełnej konfiguracji mam który sprzęt itp. Być może podobna motywacja przyświeca pewnej części tych "obwieszonych"?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
shell Płeć:Mężczyzna

Stopień nurkowy: DM
Ilość nurkowań rocznie: 500
Pomógł: 1 raz
Wiek: 52
Dołączył: 06 Cze 2012
Posty: 140
Skąd: Piotrkow Tryb
PostWysłany: 11-06-2012, 00:35    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Z moich obserwacji wynika, ze czym wieksze doswiadczenie tym mniej roznych dziwnych rzeczy podczas nurkowania. Poprostu tylko to co jest potrzebne do danego miejsca i warunkow
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Adam Jaworski Płeć:Mężczyzna
Yavox


Stopień nurkowy: T1
Ilość nurkowań rocznie: 60
Ubezpieczenie: DAN Silver Sport
Pomógł: 39 razy
Wiek: 48
Dołączył: 31 Gru 2010
Posty: 2408
Skąd: Józefów k. W-wy
PostWysłany: 11-06-2012, 00:42    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

No to jest na pewno docelowy ideał.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
hubert68 Płeć:Mężczyzna
GUE T1+, C2, DPV1, Instr. TDI SDI # 15659


Stopień nurkowy: T1+,C2,DPV1/Av.TMX
Ilość nurkowań rocznie: 180
Stopień instruktorski: TDI TMX
Ubezpieczenie: DAN PROSLV
Oznaczenie stage: HUBI
Pomógł: 10 razy
Wiek: 56
Dołączył: 13 Wrz 2008
Posty: 877
Skąd: Svärtinge, Szwecja
PostWysłany: 11-06-2012, 16:12    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

shell napisał/a:
wchodza w sloneczny dzien z trzema latarkami ktorych stan oczywiscie sprawdzaja przed wejsciem do wody...

Cóż, ja właśnie tak robię. I myślę, że większość nurków GUE tak postępuje... Jakbyś nie zauważył, to forum przede wszystkim właśnie nurków i sympatyków GUE...
Napiszę Ci dlaczego:
Nurkuję ZAWSZE partnersko. A światło jest podstawowym sposobem komunikacji podwodnej z moimi partnerami.
A co do zabierania niepotrzebnego sprzętu pełna zgoda. Mam prośbę, napisz, co wg Ciebie, z tego co zabieram poza latarkami (po co latarki wyjaśniłem), płetwami, maską, butlami, automatami i skafandrem jest niepotrzebne.
Nurkowania "Open water":
- bojka + szpulka;
- zapasowa maska;
- wetnotes;
opcjonalnie:
- skuter;
- kołowrotek;
- kamerę;
- aparat fotograficzny.
Do jaskini:
j.w. z tym, że nie biorę bojki;
Zawsze biorę:
- kołowrotek;
- szpulkę bezpieczeństwa;
- markery jaskiniowe;
- jeszcze nie biorę do jaskini skutera.
Bardzo proszę, napisz co z tego uważasz za niepotrzebne?

_________________
Pozdrawiam,
Hubert Urbańczyk
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 6 Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następny
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku
Oznacz temat jako nieczytany

Skocz do:  

Powered by phpBB modified v1.9 by Przemo © 2003 phpBB Group

Akagahara style created by NashT.