Forum Dive Trek Group

Zastanów się zanim coś napiszesz - ktoś może to przeczytać...

 

 


"  Strona główna "  FAQ "  Szukaj "  Użytkownicy "  Grupy "  Statystyki "  Rejestracja "  Zaloguj "  Album

Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Następny
Od manometru do filozofii w nurkowaniu
Autor Wiadomość
Wojtek A. Filip Płeć:Mężczyzna
Site Admin
Autor Programu Świadome Nurkowanie


Stopień nurkowy: GUE T2+, Cave
Ilość nurkowań rocznie: 365
Stopień instruktorski: emeryt :)
Ubezpieczenie: DAN/PROGLD
Oznaczenie stage: WAF
Pomógł: 125 razy
Wiek: 54
Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 11932
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 29-12-2012, 08:43    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Całkiem przy okazji:
Sławek Hałka napisał/a:
Czy to też jest dyrektywa DIR?

Co to są dyrektywy DIR?
Gdzie można je znaleźć?
Kto i po co z nich korzysta?

_________________
Bądź dobrej myśli, bo po co być złej Smile ?
S. Lem
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
   
Tomek Kalbarczyk Płeć:Mężczyzna
Prodiving Team


Stopień nurkowy: PSAI Adv.EAN
Ilość nurkowań rocznie: 100
Ubezpieczenie: DAN Silver
Oznaczenie stage: TJK
Pomógł: 2 razy
Wiek: 51
Dołączył: 22 Sie 2012
Posty: 267
Skąd: Sosnowiec
PostWysłany: 30-12-2012, 18:50    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Temat wydziełem z wątku o manometrze ktory można znaleźć tutaj
Tomek



Sławek Hałka napisał/a:
Pod tym względem D-ringi prostopadłe są najlepsze. Ale skoro stale sterczą, to czy przypadkiem nie stwarzają większego niebezpieczeństwa zaczepiania się o coś? Gdy stage jest przypięty, D-ring jest za nim "schowany". Ale gdy nurkujemy bez stage?

Stwarzają Sławku, ale ja idę na łatwiznę, z tym że robię to całkowicie świadomie Laughing
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Sławek Hałka Płeć:Mężczyzna
Osioł


Stopień nurkowy: P4 full TMX
Ilość nurkowań rocznie: 90
Pomógł: 8 razy
Wiek: 62
Dołączył: 11 Wrz 2012
Posty: 1082
Skąd: Koszalin
PostWysłany: 07-01-2013, 00:19    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Wojtek Filip napisał/a:
Co to są dyrektywy DIR?
Gdzie można je znaleźć?
Kto i po co z nich korzysta?


Doing It Right. Nieco idealistyczne i propagandowe wizje najlepszych (!?) wzorców, między innymi w zakresie wyposażenia. WKKP, Hogarth i czerpiący z nich już dla własnego biznesu GUE.
Propaganda polega na karmieniu ludzi poglądem, że istnieje najlepsza filozofia na bezpieczne nurkowanie.

Chciałbym Wojtek (całkiem przy okazji Smile), żebyś pomógł rozwiązać mi pewien sprzętowy problem.
Przed jednym z ostatnich nurkowań przebiłem sobie nożem suchara. Zestaw stał sobie na pomoście przygotowany do założenia. Przysiadłem na pomoście, żeby ubrać zestaw i poczułem ukłucie od spodu w lewe udo. Wstałem natychmiast i zobaczyłem, że kabura mojego noża sterczy pionowo ostrzem w górę. Przebiłem suchara, ocieplacz i bieliznę. Wystarczyły, aby uchronić moją skórę przed raną.

Szczegóły.
Nóż trzymam w elastycznej kaburze, która jest zamocowana do pasa biodrowego z lewej strony klamry. Nie zdejmuję go z uprzęży po nurkowaniu, po prostu zawsze tam jest. Nie muszę więc zakładać go przed nurkowaniem.
W przytoczonym przypadku stało się tak, że rozkładając zestaw do założenia ułożyłem na pomoście uprząż tak, że pas biodrowy był obrócony o 180 st. i nóż sterczał ostrzem w górę, czego nie zauważyłem przy zakładaniu uprzęży.

Jaka jest Twoja rada?
1. Zmienić miejsce mocowania noża.
2. Zmienić kaburę noża na sztywną. Taką, której nóż nie przebije.
3. Pozostawić tak jak jest, lecz bardziej uważać przy zakładaniu zestawu.
A może jakieś inne rady?...

_________________
Pozdrawiam
-----------------------------------------------------
"Wiem tylko to, co sam widziałem." - Ernest Hemingway
"Zwieść cię może ciągnący ulicami tłum..." - Michał Zabłocki
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Adam Jaworski Płeć:Mężczyzna
Yavox


Stopień nurkowy: T1
Ilość nurkowań rocznie: 60
Ubezpieczenie: DAN Silver Sport
Pomógł: 39 razy
Wiek: 48
Dołączył: 31 Gru 2010
Posty: 2408
Skąd: Józefów k. W-wy
PostWysłany: 07-01-2013, 10:02    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Slawek, zobacz co mowia dyrektywy na temat rodzaju noza i budowy jego kabury. DIR-nozyk w DIR-kaburze nie zrobi Ci w tej sytuacji nie-DIR-dziury - i to na poziomie bardzo konkretnym, bez zadnego karmienia filozofia Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
hubert68 Płeć:Mężczyzna
GUE T1+, C2, DPV1, Instr. TDI SDI # 15659


Stopień nurkowy: T1+,C2,DPV1/Av.TMX
Ilość nurkowań rocznie: 180
Stopień instruktorski: TDI TMX
Ubezpieczenie: DAN PROSLV
Oznaczenie stage: HUBI
Pomógł: 10 razy
Wiek: 56
Dołączył: 13 Wrz 2008
Posty: 877
Skąd: Svärtinge, Szwecja
PostWysłany: 07-01-2013, 12:04    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Sławku, przepraszam ale patrząc na Twoje zdjęcie, to przedstawiona na nim konfiguracja ma niewiele wspólnego z dir. otyczy to także noża.

Problem polega na tym, że cały system jest kompletny i dotyczy zarówno sprzętu, jak i umiejętności. Nieda się wybrać z niego jakiegoś pojedynczego elementu i zastosować go w oderwaniu od reszty. A bardzo często krytycy dir własnie w taki sposób postępują...

_________________
Pozdrawiam,
Hubert Urbańczyk
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Adam Frajtak Płeć:Mężczyzna
GUE PSAI TMX FULL CAVE


Stopień nurkowy: GUE PSAI TMX Cave
Ilość nurkowań rocznie: 100
Ubezpieczenie: DAN
Pomógł: 11 razy
Wiek: 53
Dołączył: 25 Wrz 2007
Posty: 2601
Skąd: Śląsk
PostWysłany: 07-01-2013, 13:17    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Sławek Hałka napisał/a:


Jaka jest Twoja rada?
1. Zmienić miejsce mocowania noża.
2. Zmienić kaburę noża na sztywną. Taką, której nóż nie przebije.
3. Pozostawić tak jak jest, lecz bardziej uważać przy zakładaniu zestawu.
A może jakieś inne rady?...


Dobre miejsce jest na pasie brzusznym w większości nurkowań sprawdzi się nożyk tego typu

Ja na niektóre nurkowania szczególnie w zalanych obiektach wybudowanych przez człowieka stosuję "swój" nóż jest to Strider VB
w pochwie z Kydexu
Zamieściłem poglądowe foto grubości jego klingi. To jest nóż/łom którym nie dość że skutecznie można ciąć nawet grube wiązki starych przewodów do jeszcze idealnie nadaje się do wyłamywania,podważania i wyrywania elementów konstrukcji ( oczywiście nie myślę tu o bulajach czy kołach sterowych na starych żaglowcach Mr. Green )
Nóż to narzędzie więc dobór zależy od pracy jaką przewidujesz wykonać pod wodą
Dobrze też mi się sprawował model ZM z pochwą z Kydexu niestety został w tamtym roku gdzieś na wraczku u wybrzeży Sardynii

_________________
Instruktor NAUI # 49419 http://www.naui.org
"God is at the bottom of the sea and I dive to find him" Enzo Maiorca
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
 
Numer Gadu-Gadu
100953
   
Adam Frajtak Płeć:Mężczyzna
GUE PSAI TMX FULL CAVE


Stopień nurkowy: GUE PSAI TMX Cave
Ilość nurkowań rocznie: 100
Ubezpieczenie: DAN
Pomógł: 11 razy
Wiek: 53
Dołączył: 25 Wrz 2007
Posty: 2601
Skąd: Śląsk
PostWysłany: 07-01-2013, 14:25    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

No i zapomnialbym, gdybyś chciał do swojego noża dorobić pochwe kydexowa na szelke czy ramię to daj znac

_________________
Instruktor NAUI # 49419 http://www.naui.org
"God is at the bottom of the sea and I dive to find him" Enzo Maiorca
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
 
Numer Gadu-Gadu
100953
   
Wojtek A. Filip Płeć:Mężczyzna
Site Admin
Autor Programu Świadome Nurkowanie


Stopień nurkowy: GUE T2+, Cave
Ilość nurkowań rocznie: 365
Stopień instruktorski: emeryt :)
Ubezpieczenie: DAN/PROGLD
Oznaczenie stage: WAF
Pomógł: 125 razy
Wiek: 54
Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 11932
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 07-01-2013, 18:29    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Sławek Hałka napisał/a:
Doing It Right. Nieco idealistyczne i propagandowe wizje najlepszych (!?) wzorców, między innymi w zakresie wyposażenia. WKKP, Hogarth i czerpiący z nich już dla własnego biznesu GUE.
Propaganda polega na karmieniu ludzi poglądem, że istnieje najlepsza filozofia na bezpieczne nurkowanie.

Mam nadzieję, że nikt nie bierze tego poważnie - swoją drogą ciekawe kto to wymyśla Rolling Eyes - ludzie czytają i ktoś może rzeczywiście w to uwierzyć Laughing .
Sławek Hałka napisał/a:
Jaka jest Twoja rada?
Patrzeć gdzie siadasz?

Jeżeli mówisz o konfiguracji ze zdjęcia w Twoim profilu, to poprawne dopasowanie pasa brzusznego znacznie poprawi komfort używania noża.
Stosowny temat był już opisywany na forum.



Pozdrawiam,
Wojtek

_________________
Bądź dobrej myśli, bo po co być złej Smile ?
S. Lem
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
   
Piotr Szpartaluk Płeć:Mężczyzna
Szpargał


Stopień nurkowy: AdvEAN
Ubezpieczenie: DAN/SPTSLV
Oznaczenie stage: SPG
Pomógł: 1 raz
Wiek: 53
Dołączył: 31 Sie 2011
Posty: 242
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 07-01-2013, 19:43    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Wojtek Filip napisał/a:

Co to są dyrektywy DIR?
Gdzie można je znaleźć?
Kto i po co z nich korzysta?


http://www.amazon.com/Doing-Right-Fundamentals-Better-Diving/dp/0971326703

Mr. Green Mr. Green Mr. Green
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Adam Jaworski Płeć:Mężczyzna
Yavox


Stopień nurkowy: T1
Ilość nurkowań rocznie: 60
Ubezpieczenie: DAN Silver Sport
Pomógł: 39 razy
Wiek: 48
Dołączył: 31 Gru 2010
Posty: 2408
Skąd: Józefów k. W-wy
PostWysłany: 07-01-2013, 20:16    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Piotr Szpartaluk napisał/a:
http://www.amazon.com/Doing-Right-Fundamentals-Better-Diving/dp/0971326703



Product Details

Paperback: 164 pages
Publisher: Global Underwater Explorers ; (September 6, 2001)


Toż to ma już wartość zabytkową prawie! Smile

Mogliby się chłopaki postarać i wypuścić nową wersję - 12 lat doświadczeń zapewne zaowocowało nowymi przemyśleniami. Chyba, że to jest teraz tylko na kursach GUE dostępne i jako wiedza tajemna nie doczeka się publicznego update Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Wojtek A. Filip Płeć:Mężczyzna
Site Admin
Autor Programu Świadome Nurkowanie


Stopień nurkowy: GUE T2+, Cave
Ilość nurkowań rocznie: 365
Stopień instruktorski: emeryt :)
Ubezpieczenie: DAN/PROGLD
Oznaczenie stage: WAF
Pomógł: 125 razy
Wiek: 54
Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 11932
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 07-01-2013, 22:08    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Szppargał - daj spokój. Sławek gotów to przeczytać, a wtedy nie pomoże tłumaczenie, że wszystko 7 razy się zmieniło Wink


Adam, wszelkie podręczniki robimy w wersji elektronicznej. Maksymalna dostępność, różne wersje językowe, łatwo modyfikowalne. Jak ktoś lubi drukuje sobie na papierze dowolnej jakości i załatwione salut
Przy założeniu otwartości na zmiany, ciągłej pracy nad poprawą standardów szkoleniowych, a co za tym idzie koniecznością wprowadzania zmian w materiałach, to chyba najlepsze rozwiązanie.

_________________
Bądź dobrej myśli, bo po co być złej Smile ?
S. Lem
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
   
Monika Płeć:Kobieta


Stopień nurkowy: T1, Full Cave
Ubezpieczenie: DAN/SPTGLD
Oznaczenie stage: SUS
Pomogła: 13 razy
Dołączyła: 07 Lut 2006
Posty: 960
Skąd: koniec świata:)
PostWysłany: 07-01-2013, 22:15    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Wojtek Filip napisał/a:
Sławek gotów to przeczytać, a wtedy nie pomoże tłumaczenie, że wszystko 7 razy się zmieniło


ale po co czytać? jak dobrze pogugla to znajdzie zestawienie wszystkich niewybaczalnych błędów, które JJ popełnił i wszystkich niezgodności - przecież każdy nowy sezon przynosi wojowników o wolność myślenia w nurkowaniu i wyzwolenie od guru Wink Mr. Green

_________________
Nie bywam usatysfakcjonowana rozumieniem czegokolwiek, ponieważ wiem, że moja zdolność pojmowania może być jedynie nieskończenie małym ułamkiem tego, co chciałabym zrozumieć. (Ada Lovelace; 1815-1852)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Fox. Płeć:Mężczyzna

Pomógł: 9 razy
Wiek: 60
Dołączył: 17 Kwi 2011
Posty: 647
Skąd: swiat
PostWysłany: 07-01-2013, 23:07    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

slawek. dobrze wiedziec o przecieku gazu na wysokim ´cisnieniu .... manometr i przewod. nie dla tego ze úcieknie gaz on bedzie uchodzil bardzo wolno..ale w wyniku tego twoj najlepszy nawet pierwszy stopien nie bedzie juz tak pracowal jak powinien...po prostu cisnienie w pierwszym stopniu nie bedzie takie jak powinno byc przy normalnej jego pracy. Bedzie zaklicone.

Zamiast nozy zakup sobie dobry sekator.... jak idziesz gdzies w dziory to zabieraj ze soba lomik ja zabieram taki 35cm zaczepiam go do lydki prawej nogi... nie zastapisz tego jakimkolwiek drogim nozem Rambo. i bezpieczniej jak ktos Ci nie pasuje to p.....) tez mu mozesz w plery Very Happy

Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
   
Adam Jaworski Płeć:Mężczyzna
Yavox


Stopień nurkowy: T1
Ilość nurkowań rocznie: 60
Ubezpieczenie: DAN Silver Sport
Pomógł: 39 razy
Wiek: 48
Dołączył: 31 Gru 2010
Posty: 2408
Skąd: Józefów k. W-wy
PostWysłany: 07-01-2013, 23:13    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Fox. napisał/a:
slawek. dobrze wiedziec o przecieku gazu na wysokim ´cisnieniu .... manometr i przewod.


Ale jakim przecieku? Gdzie cieknie, komu, kiedy i z jakiego powodu?

Fox. napisał/a:
nie dla tego ze úcieknie gaz on bedzie uchodzil bardzo wolno..ale w wyniku tego twoj najlepszy nawet pierwszy stopien nie bedzie juz tak pracowal jak powinien...po prostu cisnienie w pierwszym stopniu nie bedzie takie jak powinno byc przy normalnej jego pracy. Bedzie zaklicone.


Myślisz, że z HP może być taki szybki wyciek, żeby to miało wpływ na pracę pierwszego stopnia - zasilanego, w porównaniu ze średnicą otworka w wężu HP, z otworu szerokiego jak tunel metra?

Fox. napisał/a:
Zamiast nozy zakup sobie dobry sekator.... jak idziesz gdzies w dziory to zabieraj ze soba lomik ja zabieram taki 35cm zaczepiam go do lydki prawej nogi...


A jak idziesz do rekinów, zamiast łoma bierz parasol. Czytałem kiedyś w pewnej ruskiej książce, że niczego tak atakujący rekin się nie boi, jak szybko otwieranego przed nim parasola Smile

Fox - ile waży takie 35cm łomika i w jakich dziurach się przydaje? Możesz podać jakiś konkretny przykład niezbędnego łomowania?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Fox. Płeć:Mężczyzna

Pomógł: 9 razy
Wiek: 60
Dołączył: 17 Kwi 2011
Posty: 647
Skąd: swiat
PostWysłany: 07-01-2013, 23:18    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Fak jest ktos taki jak ty w poblizu Very Happy Czytaj uwaznie.

Pozdrawiam.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 11 Idź do strony 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Następny
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku
Oznacz temat jako nieczytany

Skocz do:  

Powered by phpBB modified v1.9 by Przemo © 2003 phpBB Group

Akagahara style created by NashT.