Forum Dive Trek Group

Zastanów się zanim coś napiszesz - ktoś może to przeczytać...

 

 


"  Strona główna "  FAQ "  Szukaj "  Użytkownicy "  Grupy "  Statystyki "  Rejestracja "  Zaloguj "  Album

Poprzedni temat :: Następny temat
Który CMAS to CMAS
Autor Wiadomość
Adam Joka Płeć:Mężczyzna

Stopień nurkowy: PE+PN1
Pomógł: 4 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Mar 2013
Posty: 145
Skąd: Mazury
PostWysłany: 10-05-2013, 17:01   Który CMAS to CMAS Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Witam

Czy ktoś może mi w jasny sposób wytłumaczyć jak się ma sprawa z Polskimi organizacjami w CMAS?
Jak to wygląda z akceptowaniem uprawnień wydanych przez jedną organizację CMAS przez drugą organizację CMAS?
Jak to jest z akceptacją uprawnień przez inne organizacje: PADI SSI/TDI, IANTD?

Co znaczy w CMAS:

PTTK KDP CMAS http://www.cmas.org/cmas/federations?id=138
CMAS Affiliation in
Scientific Committee with voting right
Technical Committee with voting right

P.Z.P.n CMAS http://www.cmas.org/cmas/federations?id=139
CMAS Affiliation in
Sport Committee with voting right
Technical Committee without voting right

KP-LOK CMAS http://www.cmas.org/cmas/federations?id=140
CMAS Affiliation in
Technical Committee without voting right

Czy to ma jakieś znaczenie, czy nie?
Jak to jest ze standardami, wymaganiami:

No i jak z tymi kursami. Co jest wymagane na P2?
Wg KP LOK
http://www.lok-cmas.org.pl/dokumenty%20dla%20instruktorow/Schemat_szkolenia_podstawowy_LOK-CMAS.pdf i http://www.lok-cmas.org.pl/dokumenty%20dla%20instruktorow/Schemat_szkolen_specjalistycznych_LOK-CMAS.pdf

Na P2 wymagane jest PNA-nawigacja, PNO-nocne i trzecie dowolne jedno z (PN1-nitrox 40%, PWM-wrakowo-morskie, PSS-suchy skafander, PPL-podlodowe lub PF1-fotograf)

PE-eksplorator jest do 40m. i jest jako dodatkowa specjalizacja po P2.

Natomiast wg KDP http://www.lok-cmas.org.pl/lista_instruktorow.html

Na P2 wymagane jest PNA-nawigacja, PNO-nocne, PE-eksplorator 30m.

Pytam się bo chciałbym podwyższyć uprawnienia i nie wiem czy zwracać na to uwagę, czy nie?
Znam dobrego wg mnie instruktora KP-LOK, a pod nosem mam też chwalonego instruktora KDP.
Może ktoś by mi jednoznacznie wyjaśnił co z czym jeść.

Pozdrawiam
Adam
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Bocian Płeć:Mężczyzna

Stopień nurkowy: Expedition TMX PSAI
Pomógł: 5 razy
Wiek: 37
Dołączył: 16 Maj 2009
Posty: 73
Skąd: Gdynia
PostWysłany: 10-05-2013, 18:02    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

W sumie na Twoje pytania powinien odpowiedzieć jakiś instruktor CMAS, ale jakoś wydaje mi się to mało prawdopodobne Wink
Nas (nurków scuba) interesuje głównie komitet techniczny ( choć nie tylko) CMAS.

Weryfikację stopni innych organizacji w KDP PTTK masz tu:
http://www.kdp.pttk.pl/szkolenie/stopnie-nurkowe-innych-organizacji-i-ich-weryfikacja
( choć nie wiem czy ta tabela jest nadal aktualna )

Na 99% Wink w KP LOK powinno być podobnie...

Co do PZPł to nie będę się wypowiadał.

Napewno z uprawnieniami(plastikami) CMAS-owskimi KDP/PTTK, i obecnie również KP LOK nie powinno być nigdzie kłopotu:ani za granicą, ani z crossowaniem do innych organizacji, niekoniecznie CMASowskich.

Natomiast jeśli chodzi o wymagania na P2 to i w KP LOK i w KDP/PTTK oprócz Eksploratora są one niemal identyczne...

Różnica zawiera się w tym że w KDP/PTTK jest to w sumie taki ,,deep diver" do 30m i jest obowiązkowy na P2, a w KP LOK jest on już uznawany za kurs techniczny i jak sami w LOK go opisują:
Zakres umiejętności wykraczający poza PADI DEEP
DIVER, rozszerzony odpowiednik KDP PTTK „Płetwonurek Eksplorator” oraz „Płetwonurek w zestawie
butlowym”

Bliżej mu więc do PN2 w KDP, ale to też nie do końca tak Very Happy

edit: napisz gdzie masz P1 (KDP czy LOK) to będzie można coś konkretnego poradzić.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Adam Joka Płeć:Mężczyzna

Stopień nurkowy: PE+PN1
Pomógł: 4 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Mar 2013
Posty: 145
Skąd: Mazury
PostWysłany: 10-05-2013, 20:45    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

P1 robiłem w KP-LOK. Tylko czemu się pytasz?
Jeśli nie ma to znaczenia czy LOK czy KDP to po co pytasz? A jeśli ma znaczenie to też po co pytasz?
He he - widzę że w Polskim nurkowym CMAS jest wszystko ok. Gdzie dwóch Polaków tam trzy poglądy Wink
A wracając do wymagań, czy dobrze rozumiem, że wg CMAS:
CMAS Two Star Diver Training Programme Standard &Syllabus
Na P2 lub ** wymagane jest 10 nurków na głębokość 10-30 metrów i czasie trwania min 10 min. oraz 10 dodatkowych nurków na głębokość 20-40 metrów (nie bardzo wiem do czego te "provided for in Clause 3.2 of Standard 3.6 in Chapter 3" przypiąć)
O ile to dobrze zrozumiałem - jak to się ma do wymagań KDP i KP-LOK?
Żądza pieniądza ? Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Adam Joka Płeć:Mężczyzna

Stopień nurkowy: PE+PN1
Pomógł: 4 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Mar 2013
Posty: 145
Skąd: Mazury
PostWysłany: 10-05-2013, 21:33    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

A przy okazji czy ktoś mógłby mi wskazać program CMAS (tego CMAS przez duże C a nie polskich wersji) opisujący szkolenie, wymagania dla specjalizacji PE-eksplorator obojętne czy dla 30m czy dla 40m?
Szukam, szukam i nie mogę znaleźć. Może to wina mojej słabej znajomości angielskiego Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Bocian Płeć:Mężczyzna

Stopień nurkowy: Expedition TMX PSAI
Pomógł: 5 razy
Wiek: 37
Dołączył: 16 Maj 2009
Posty: 73
Skąd: Gdynia
PostWysłany: 10-05-2013, 22:14    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Tylko czemu się pytasz?
Jeśli nie ma to znaczenia czy LOK czy KDP to po co pytasz? A jeśli ma znaczenie to też po co pytasz?
He he - widzę że w Polskim nurkowym CMAS jest wszystko ok. Gdzie dwóch Polaków tam trzy poglądy

Uuuups Confused
Spytałem tylko po to by móc konkretnie napisać jak wyglądałaby przykładowa droga:
z P1 LOK do P2 LOK, i z P1 LOK do P2 KDP.
oraz
z P1 KDP do P2 KDP , i z P1 KDP do P2 LOK.

Cytat:
O ile to dobrze zrozumiałem - jak to się ma do wymagań KDP i KP-LOK?
Żądza pieniądza ?

Raczej nie - to poprostu ,,urok" CMAS 8) , i każda federacja może budować własny program wokół ,,ogólnych" standardów i wytycznych CMAS, przez co standardy poszczególnych federacji różnią się między sobą.
Tak jest nie tylko w PL...
Wystarczy np. na stronie:
http://www.cmas.org/technique/federations?comme=2
zobaczyć ile jest federacji CMAS w poszczególnych państwach,
(spójrz np. na Włochy) albo wejść np. na stronę za standardami francuskiej federacji FFESSM, np tu:
http://www.ffessm.fr/pages_manuel.asp
żeby zobaczyć że odpowiadające polskim ,,płetwonurkom eksploratorom 40m" są tam aż dwa szkolenia:
-,,plongeur encadre 40m" (w wolnym tłumaczeniu ,,nurek w zespole")
oraz
-,,plongeur autonomie 40m" ( taki ,,nurek solo")
Tak samo obok klasycznego P1,P2,P3 występuje jeszcze P4,P5,P6
(,,niveau 6" uprawnia do nurkowania do 60m na powietrzu Shocked )
Ale to już inna bajka...

Więc jak widzisz to nie tak prosto odpowiedzieć na Twoje pytania Razz

Zresztą CMAS to nie np.PADI gdzie (przynajmniej w teorii) na całym świecie masz taki sam program...
Wbrew pozorom podobnie jest i z niektórymi innymi organizacjami nurkowymi,
A standardy szkolenia CMAS są tak samo różne jak różne jest np. nurkowanie w zimnym, ciemnym Bałtyku i ciepłym Morzu Czerwonym Wink
No może prawie... Laughing
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Adam Joka Płeć:Mężczyzna

Stopień nurkowy: PE+PN1
Pomógł: 4 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Mar 2013
Posty: 145
Skąd: Mazury
PostWysłany: 11-05-2013, 11:24    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Adam Joka napisał/a:
Cytat:
Tylko czemu się pytasz?
Jeśli nie ma to znaczenia czy LOK czy KDP to po co pytasz? A jeśli ma znaczenie to też po co pytasz?


Bocian napisał/a:
Uuuups Confused
Spytałem tylko po to by móc konkretnie napisać jak wyglądałaby przykładowa droga:
z P1 LOK do P2 LOK, i z P1 LOK do P2 KDP.
oraz
z P1 KDP do P2 KDP , i z P1 KDP do P2 LOK.


Mam nadzieję, że Cię nie uraziłem Wink Rozmowa na forum nie pozwala na pełną ekspresję. Nie traktuj tego jako zaczepki, ataku czy coś takiego.
Po prostu pytałem z czystej ciekawości. Daleki jestem od kłótni, spierania się itp.
Każde forum traktuję po prostu jak skarbnicę wiedzy z której czerpię ile się da.
A wszelkie wypowiedzi traktuję zawsze z nastawieniem pozytywnym.
To tyle w kwestii wyjaśnień, mojej wypowiedzi, mojego charakteru i mojego nastawienia.

Wracając do tematu - czyli robić P2 gdziekolwiek się da? Wybrać lepszego instruktora, lepszą ścieżkę (LOK-KDP, KDP-LOK). A jak dostanę plastik P2 to obojętne czy LOK, czy KDP wszędzie i przez wszystkich będzie jednakowo traktowany?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Sebastian Dobrowolski Płeć:Mężczyzna
www.speleodiving.com


Stopień nurkowy: instructor trainer
Stopień instruktorski: full tmx, full cave
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 22 Cze 2010
Posty: 29
Skąd: Ostrowiec Św.
PostWysłany: 11-05-2013, 14:51    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Wybór lepszego instruktora zawsze jest najlepszym wyjściem - bez znaczenia jaką federację reprezentuje. Nie powinieneś mieć żadnego problemu z akceptowaniem zdobytych uprawnień w wymienionych organizacjach jeżeli będą one poparte właściwymi dla nich umiejętnościami. Nawet najbardziej wypasione plastyki będą podważane po pierwszym nurkowaniu jeżeli nie będą stały za nimi adekwatne umiejętności nurkowe. Smile

Optymalnie będzie jeśli instruktor jednocześnie prowadzi Klub zrzeszający ludzi, z którymi będziesz potem mógł jeździć na nurkowania. Dzięki temu czerpanie wiedzy nie skończy się na kilkudniowym kursie a będzie następowało ewolucyjnie.

Co do lepszych i gorszych ścieżek - różnią się one na tyle kosmetycznie i prowadzą w gruncie rzeczy do tego samego efektu, że nie powinny być głównym faktorem w podejmowaniu decyzji.

To pisałem ja,
Instruktor KDP/CMAS Wink

_________________
Sebastian Dobrowolski
www.speleodiving.com
www.idf-global.com
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
 
Numer Gadu-Gadu
9139203
   
Adam Joka Płeć:Mężczyzna

Stopień nurkowy: PE+PN1
Pomógł: 4 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Mar 2013
Posty: 145
Skąd: Mazury
PostWysłany: 11-05-2013, 15:17    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Dziękuję bardzo Bocianowi i Sebastianowi za wyjaśnienie spraw związanych zarówno z CMAS, CMAS Polska i szkoleniem.
Pozdrawiam i do zobaczenia nad i pod wodą.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku
Oznacz temat jako nieczytany

Skocz do:  

Powered by phpBB modified v1.9 by Przemo © 2003 phpBB Group

Akagahara style created by NashT.