Forum Dive Trek Group

Zastanów się zanim coś napiszesz - ktoś może to przeczytać...

 

 


"  Strona główna "  FAQ "  Szukaj "  Użytkownicy "  Grupy "  Statystyki "  Rejestracja "  Zaloguj "  Album

Poprzedni temat :: Następny temat
Podziękowania dla TomaS
Autor Wiadomość
TomM Płeć:Mężczyzna


Stopień nurkowy: full cave, full tmx
Ilość nurkowań rocznie: 70
Pomógł: 35 razy
Wiek: 61
Dołączył: 10 Lut 2006
Posty: 2578
Skąd: Katowice
PostWysłany: 12-04-2007, 21:30   Podziękowania dla TomaS Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Jakiś czas temu TomS opisał na forum i zilustrował zdjęciami proces produkcji v-weighta z użyciem bardzo specyficznej formy - wykonanej z blachy miedzianej giętej na butlach i ostatecznie formy wykonanej z pudełka po Eclairsach, gipsy i miedzianej blachy.
W związku z przejściem Michała na płytę alu (skończyły się możliwości korekty trymu, a wymagania wzrosły Smile ) poprosiłem TomaS o udostepnienie formy.
TomS przysłał formę juz uzywana (co najmniej 2 odlewy do chwili w której forme dostałem w swoje ręce). Po drodze TePe wycyganił ode mnie tą forme i odlał w niej 2 klocki dla siebie: 2,8+3,8 kg. Nie miałem czasu się tym zająć, byłem w Dahabie itd itp, ale w końcu zabrałem się do dzieła.

Na początek odlałem balast dla Michała - 7 kg w postaci X-weighta, po jednej stronie 2,5 kg, po drugiej 4,5 kg. Cały balast ma 13 cm długości i jest zamontowany na końcach butli. Alu płyta + ten balast = perfekcyjny trym Michała (nareszcie!)
Następnie na potrzeby jednego z moich kolegów odlaliśmy jeszcze 3 klocki o ciężarach 3-3,8 kg.
Na tym wydolność formy się zakończyła. Właściwie od początku miała tendencje do podciekania, ale po odlaniu (co najmniej) 9 ciężarków zaczęla juz przeciekać masywnie (ok. 1 kg ołowiu wyciekał między blachę a gips).
Zabrałem się więc za odtworzenie formy.
Wykułem pracowicie cały gips, wyprostowałem blachy boczne, przywróciłem prawidłowy kształt środkowej kształtce.
Zalałem pudełko po Eclairsach gipsem, włozyłem największy z posiadanych ciężarków do kształtki i wcisnąłem wszystko do pudełka. Jak gips zaczął wiązać, usunąłem ołowiany klocek. Po około godzinie formę włożyłem do piekarnika i suszyłem najpier 1/2 godz w temp 100 stopi, potem 1/2 godz w temp. 150 stopni, w końcu 1/2 godz w temperaturze 250 stopni.
Całośc prac renowacyjnych zajęła ok. 3 godziny. Po tym czasie stopiłem ołów (2,5 kg) i wlałem do formy. Nie przeciekło zupełnie nic, po odwróceniu formy klocek wypadł ze środka, kształtka pozostała na miejscu. Zachęcony powodzeniem odlałem kolejny ciężarek 3,5 kg. Teraz już klocek wypadł razem z kształtką, okazało się, że z jednej strony nieznacznie przeciekło (minimalna ilość).
Tak dobrych ciężarków jeszcze nie widzieliśmy do tej pory, pasują idealnie, ciężarek długości 13 cm może ważyć nawet 4,7 kg!!
Sam pomysł na zbudowanie formy jest świetny, faktem jest że forma nie jest trwała, ale chyba i tak jetj wytrzymałośc przekracza oczekiwania konstruktora.
Rekonstruując formę doceniłem kunszt i precyzję TomaS - mnie nie udało się odtworzyc formy tak idealnej jak ta, która wykonał pomysłodawca, jednak doceniłem jaka pracę koncepcyjna i realna wykonał.
Niniejszym wyrazy uznania i podziekowania dla TomaS.
PS. Zobaczymy ile odlań tym razem wytrzyma forma.
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Dorota i Wojtek
Site Admin


Dołączył: 23 Gru 2005
Posty: 2519
Skąd: Egipt/Polska
PostWysłany: 12-04-2007, 21:53    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Tutaj opis tworzenia formy przez konstruktora Toma'S .

Mamy nadzieję, że forma przyda się jeszcze wielu "odtylnieniedociążonym" Wink.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
   
TomM Płeć:Mężczyzna


Stopień nurkowy: full cave, full tmx
Ilość nurkowań rocznie: 70
Pomógł: 35 razy
Wiek: 61
Dołączył: 10 Lut 2006
Posty: 2578
Skąd: Katowice
PostWysłany: 12-04-2007, 22:38    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Jeszcze jedna sprawa: stabilizacja x-weighta. Była już o tym mowa kiedyś.
Obecna wersję stabilizujemy po prostu kawałkiem tasmy od uprzęży (wymyślił TePe).
W kawałku taśmy wypalam lutownica dwa otwory, jeden nakładam na dolną śrubę twina, przez drugi otwór zakłądam szpilkę v-weighta. Taśma musi mieć lekki luz, dopiero założona płyta ją naciąga. Długość taśmy tak wyliczona, że pasuje idealnie.
Ciężarki TomaS maja taka ceche/zaletę, że sa bardzo krótkie (13 cm), więc wewnętrzny ciężarek nie wchodzi w ogóle pod płytę, na butlach 12-tkach od dolnej krawędzi płyty do ciężarka jest jeszcze dużo miejsca. Oczywiście wewnętrzny nie może być zbyt gruby - co najwyżej do płaszczyzny płyty. Ale to ok. 3 kg Smile Zewnętrzny może być znacznie grubszy, byle całość nie wystawała ponad zewnętrzny obrys twina (co oznacza 4,5 kg ze śrubą niewpuszczaną i 4,7 kg ze śrubą wpuszczaną (zagłebioną) w ciężarek.
W sumie korzystniej by było, żeby większość ciężaru była po stronie wewnętrznej (a powyżej 5 kg tak nie jest), za to efekt trymowy jest maksymalny możliwy (odczuwalnie lepszy niż poprzednie ciężarki wypełniające całą długość od dolnej obejmy do zwężenia butli)
Nasze wewnętrzne maja 2,5 kg, więc taśma uprzęży mieści się z luzem. Jakoś bardziej eleganckie to rozwiązanie niż sznurek i ułatwia montowanie balastu na twinie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
TomS Płeć:Mężczyzna


Stopień nurkowy: -)
Stopień instruktorski: OWSDI, MSDT
Pomógł: 24 razy
Wiek: 54
Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 1577
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 13-04-2007, 02:29    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

No bardzo mi miło Very Happy
Odlewajcie chłopaki ile wlezie. Ja nie planuję kolejnych X-w. Jak by co to się upomnę Wink

Dla "prawdziwych singlowców" szykuję niespodziankę koncepcyjną ale jeszcze potrzebuję czasu.

Idąc na łatwiznę: czy ktoś mógł by sprzedać mi (tanio Wink ) 10 do 20 kilo złomu ołowianego do przetopu? Jakoś nie mam kiedy polować w skupach złomu; wogóle praca strasznie przeszkadza mi teraz w nurkowaniu... Laughing
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
   
Mania Płeć:Kobieta


Dołączyła: 27 Sty 2006
Posty: 348
PostWysłany: 13-04-2007, 09:18    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

TomS
Bede w sobote wymieniac opony. Moj wulkanizator juz kilkakrotnie deklarowal, ze moze oddac olow. Mam sie pytac? Daj znaka

Mania
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
amalcz Płeć:Mężczyzna


Wiek: 48
Dołączył: 21 Lut 2006
Posty: 25
PostWysłany: 13-04-2007, 23:00    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Mania, jak za free to i ja poproszę parę kg. Smile

_________________
Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
 
Numer Gadu-Gadu
8905509
   
Mania Płeć:Kobieta


Dołączyła: 27 Sty 2006
Posty: 348
PostWysłany: 14-04-2007, 12:53    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Jest 50 kilo do odebrania, TomS ma szczegoly na PW, wiec podzielcie sie....

Mania
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
amalcz Płeć:Mężczyzna


Wiek: 48
Dołączył: 21 Lut 2006
Posty: 25
PostWysłany: 14-04-2007, 13:24    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

dzięki Maniu, wiadomość poszła na priva do TomS

_________________
Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
 
Numer Gadu-Gadu
8905509
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku
Oznacz temat jako nieczytany

Skocz do:  

Powered by phpBB modified v1.9 by Przemo © 2003 phpBB Group

Akagahara style created by NashT.