Forum Dive Trek Group

Zastanów się zanim coś napiszesz - ktoś może to przeczytać...

 

 


"  Strona główna "  FAQ "  Szukaj "  Użytkownicy "  Grupy "  Statystyki "  Rejestracja "  Zaloguj "  Album

Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony 1, 2  Następny
Ze sprzętem za granicę
Autor Wiadomość
Monika Grochal
-Usunięty-
Gość

PostWysłany: 15-02-2014, 19:46   Ze sprzętem za granicę

Jak przewozicie swój sprzęt nurkowy wybierając się samolotem za granicę ?
Ostatnio przewiozłam cały swój sprzęt w bagażu głównym kosztem mojej rodziny, która miała ograniczony bagaż Smile
Interesują mnie kwestię, co jeśli mój sprzęt przewożony zostałby uszkodzony w bagażu głównym lub by zaginął ? Czy i jak walczyć wtedy od odszkodowanie i czy w ogóle mogę je uzyskać, skoro nie zgłaszałam sprzętu nurkowego.
Kolejna kwestia to jak nadać bagaż sportowy. Czy zgłaszam to dopiero na lotnisku, czy odpowiednio wcześniej. Gdzie i kiedy opłacam bagaż ? Jak się zachować za granicą z takim bagażem ? Czy jest on wydawany i zostawiany tam, gdzie bagaż główny ?
I kolejne pytanie czy zgłaszacie sprzęt jako nurkowy, czy może jakiś inny sportowy, który jest tańszy ? Czy podczas zgłoszenia podaje się dokładnie co przewozimy ? Czy taki bagaż jest dodatkowo ubezpieczony ?
Z góry dzięki za odpowiedź.
Przejdź na dół
   
Ewa Przybył Płeć:Kobieta

Stopień nurkowy: AdvNxPSI
Ilość nurkowań rocznie: 100
Wiek: 48
Dołączyła: 26 Sty 2012
Posty: 18
Skąd: Gliwice
PostWysłany: 15-02-2014, 21:27    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Najczęściej pakujemy do osobnej torby lecz waga nie może przekroczyć 32 kg. Nadaje się go na lotnisku. Niema potrzeby zgłaszania wcześniej. Opłatę za sprzęt sportowy wykonuje się też na lotnisku w wyznaczonym punkcie, najlepiej dowiedzieć się na miejscu gdzie. Odbiera się z głównym bagażem. Można zgłosić jako sprzęt nurkowy. Niema znaczenia jaki to sprzęt. Niema potrzeby zgłaszać co jest w torbie. W przypadku przewożenia butli nurkowych muszą one być puste z odkręconymi zaworami. W Islandii dodatkowo zażądali od nas oświadczenia że są puste i je sprawdzili ( prześwietlili i odkręcili zawory). koszt jednego bagażu sportowego to 100-200 zł, opłatę robisz tylko w Polsce UWAGA nie dotyczy krajów mniej cywilizowanych np. Egipt itp. Cena zależy od lini lotniczych.
Na Butle najlepiej dopłacić za ostrożną obsługę bo w Sztokholmie widzieliśmy jak nimi rzucali trzymając za gały
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
bpiotrek Płeć:Mężczyzna


Stopień nurkowy: GUE T1
Pomógł: 27 razy
Wiek: 41
Dołączył: 08 Cze 2010
Posty: 965
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 16-02-2014, 13:50   Re: Ze sprzętem za granicę Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Monika Grochal napisał/a:

Interesują mnie kwestię, co jeśli mój sprzęt przewożony zostałby uszkodzony w bagażu głównym lub by zaginął ? Czy i jak walczyć wtedy od odszkodowanie i czy w ogóle mogę je uzyskać, skoro nie zgłaszałam sprzętu nurkowego.


Za zniszczony/zgubiony bagaż obowiązują standardowe, dość niskie stawki. W regulaminach linie lotnicze zastrzegają, żeby nie przewozić w nim żadnych wartościowych rzeczy. Zresztą dość trudno byłoby uszkodzić sprzęt nurkowy który zazwyczaj wożę w bagażu (płetwy, skafander, jacket lub płyta).

Stawki za zgubiony bagaż w większości przypadków są "nagrodą pocieszenia" i jeśli nie podróżujesz z walizką zwykłych ciuchów to nie licz na to, że zwrócą np. koszt garnituru za 2000 zł, który był w środku. Odszkodowania na trasach europejskich o których słyszałem to 1000-1500 zł za cały bagaż.

Monika Grochal napisał/a:
Kolejna kwestia to jak nadać bagaż sportowy. Czy zgłaszam to dopiero na lotnisku, czy odpowiednio wcześniej. Gdzie i kiedy opłacam bagaż ? Jak się zachować za granicą z takim bagażem ? Czy jest on wydawany i zostawiany tam, gdzie bagaż główny ?
I kolejne pytanie czy zgłaszacie sprzęt jako nurkowy, czy może jakiś inny sportowy, który jest tańszy ? Czy podczas zgłoszenia podaje się dokładnie co przewozimy ? Czy taki bagaż jest dodatkowo ubezpieczony ?
Z góry dzięki za odpowiedź.


Niewiele mogę dodać do tego co Ewa napisała powyżej. Wiele zależy od linii lotniczej. Najlepiej dowiedzieć się przed lotem. Nie liczyłbym też na znaczące ubezpieczenie. Lepiej wykupić coś takiego we własnym zakresie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Monika Grochal
-Usunięty-
Gość

PostWysłany: 16-02-2014, 17:36   

Właśnie o to mi chodziło. Czy jak nadaję bagaż sportowy to czy jest on dodatkowo ubezpieczony w ramach opłaty za bagaż. Ale z Waszych wypowiedzi już wywnioskowałam, że nie Smile

Dobrze też rozumiem, że za bagaż płacę tylko w Polce, a wracając z za granicy już nie ? Myślałam, że opłatę ponoszę tu i tu.

Ktoś wie, jak się ma sprawa w tych "mniej cywilizowanych" krajach ? Głównie to chyba te kraje mnie interesują Smile Interesuje mnie zwłaszcza powrót.
Powrót do góry
   
bpiotrek Płeć:Mężczyzna


Stopień nurkowy: GUE T1
Pomógł: 27 razy
Wiek: 41
Dołączył: 08 Cze 2010
Posty: 965
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 16-02-2014, 18:56    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Za bagaż sportowy płacisz za każdym razem kiedy go nadajesz. Jeśli lecisz z przesiadką to jeśli jest to transfer to płacisz raz, jeśli nadajesz bagaż jeszcze raz - płacisz ponownie.

Kraje niecywilizowane są po prostu nieprzewidywalne Smile Czasami wystarczy łapówka $10 i nadajesz bagaż, czasem będą chcieli $200 powołująć się na magiczne przepisy. Sztuka targowania i negocjacji Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Monika Grochal
-Usunięty-
Gość

PostWysłany: 17-02-2014, 10:30   

No właśnie coś mi nie pasowało w tym, co Ewa napisała
Cytat:
opłatę robisz tylko w Polsce
Wink
Że Egipt się rządzi swoimi prawami to wiem Mr. Green Dlatego zapytałam o Wasze doświadczenie Smile
Powrót do góry
   
WW Płeć:Mężczyzna


Stopień nurkowy: P3 + dodatki
Pomógł: 1 raz
Wiek: 68
Dołączył: 31 Mar 2006
Posty: 423
Skąd: Łódź
PostWysłany: 17-02-2014, 13:59    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Dobrym wyjściem jest ubezpieczyć bagaż na czas podroży. I to nie tyko samolotem.
Ja zawsze wykupuje specjalne ubezpieczenie nurkowe i w tym mam ubezpieczenie bagażu nurkowego od zniszczenia i kradzieży.
Jeszcze nie musiałem korzystać.

_________________
Pozdrawiam
Wojtek
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
 
Numer Gadu-Gadu
978858
   
Ewa Przybył Płeć:Kobieta

Stopień nurkowy: AdvNxPSI
Ilość nurkowań rocznie: 100
Wiek: 48
Dołączyła: 26 Sty 2012
Posty: 18
Skąd: Gliwice
PostWysłany: 17-02-2014, 20:45    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Do tej pory opłatę wykonywaliśmy tylko w Polsce poruszając się po krajach
Unii Europejskiej lecąc w obie strony tymi samymi liniami, bazując przy drodze powrotnej iż bagaż mieli zgłoszony. Zawsze się udawało
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Tomek Kalbarczyk Płeć:Mężczyzna
Prodiving Team


Stopień nurkowy: PSAI Adv.EAN
Ilość nurkowań rocznie: 100
Ubezpieczenie: DAN Silver
Oznaczenie stage: TJK
Pomógł: 2 razy
Wiek: 51
Dołączył: 22 Sie 2012
Posty: 267
Skąd: Sosnowiec
PostWysłany: 18-02-2014, 17:15    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

I ja coś dodam.
Byłem w Egipcie raptem 6 razy i nigdy nie zdarzyło mi się aby ktoś czegoś ode mnie żądał. Ale za 7 razem [11 luty b.r.] na lotnisku w Sharm, Pan zapytał - Diving equipment?
Yes - więc 40 USD się należy. Nie zapłacę , nie lecę. Było nas 11 osób, zapłaciły tylko te które miały torbę z logo firmy nurkowej. Oczywiście Pan wystawił kwitek , który pewnie później podarł [dlatego praca na lotnisku wymaga kontaktów] . Bingo Airways twierdzi , ze tak mają w OWP , co jest oczywiście bzdurą. Alfa Star też umyło ręce. Niestety dalej trzeba by brać prawnika, a to będzie droższe niż 40 USD i nie gwarantuje zwycięstwa. Ale sprawa jest w toku.
Aby uniknąć takiej historii należy torbę zawinąć czarnym stretchem, lub używać takiej obojętnej i nie przyznawać się że tam jest sprzęt. Lub spakować oddzielny bagaż, zapłacić w Polsce normalnie [100 PLN/rejs w Bingo] i ryzykować dużo większą opłatą np. w Egipcie. Znam ludzi, którzy byli w Egipcie ponad 20 razy i NIGDY im się to nie zdarzyło.

Pozdrawiam.
Tomek.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Tomek Płociński Płeć:Mężczyzna
kiedyś Plotek :)


Stopień nurkowy: ARTmx
Ilość nurkowań rocznie: 40
Ubezpieczenie: DAN
Pomógł: 28 razy
Wiek: 48
Dołączył: 18 Mar 2008
Posty: 2766
Skąd: w-wa
PostWysłany: 18-02-2014, 18:21    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Tomek Kalbarczyk, ile sztuk bagażu miałeś?
Istnieje coś takiego jak opłata za bagaż sportowy, ale to jest za dodatkową sztukę bagażu. Tak przynajmniej ja to rozumiem.
Jeśli ma się dodatkowy bagaż, to warto wykupić go w pl w obydwie strony, bo późniejsze negocjacje w Egipcie w moim przypadku zaczęły się od 200 Euro a skończyły na 60.

_________________
Pozdrav

"And remember; any diver can abort any dive at any time for any reason."
Moja strona www.podlustremwody.pl
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Monika Grochal
-Usunięty-
Gość

PostWysłany: 18-02-2014, 20:14   

Tomek Kalbarczyk chyba wracałeś z moją znajomą. Opowiadała mi właśnie, że jak teraz wracała to za bagaż zapłaciły osoby, które miały torby z logo nurkowym. Jeżeli nie wracaliście razem to znaczy, że robią tak systematycznie. Aż ją zapytam, którego wracała.

Tomek Płociński dzięki za cenne informację, że bagaż nurkowy mogę wykupić w Polsce w obie strony Smile
Powrót do góry
   
Tomciuch Płeć:Mężczyzna

Stopień nurkowy: instruktor SDI TDI
Ubezpieczenie: DAN
Dołączył: 10 Kwi 2011
Posty: 21
Skąd: Wrocław
PostWysłany: 18-02-2014, 20:29    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Monika Grochal napisał/a:
znaczy, że robią tak systematycznie.

Potwierdzam nas to spotkało w zeszłym roku w maju
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
   
Ewa Przybył Płeć:Kobieta

Stopień nurkowy: AdvNxPSI
Ilość nurkowań rocznie: 100
Wiek: 48
Dołączyła: 26 Sty 2012
Posty: 18
Skąd: Gliwice
PostWysłany: 18-02-2014, 20:52    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

jak jesteśmy na safari w Egipcie zawszę robimy ściepę po 10-20 Euro od łba (cała grupa) i facet przy nadawaniu bagażu macha tylko ręką – następny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Tomek Kalbarczyk Płeć:Mężczyzna
Prodiving Team


Stopień nurkowy: PSAI Adv.EAN
Ilość nurkowań rocznie: 100
Ubezpieczenie: DAN Silver
Oznaczenie stage: TJK
Pomógł: 2 razy
Wiek: 51
Dołączył: 22 Sie 2012
Posty: 267
Skąd: Sosnowiec
PostWysłany: 18-02-2014, 21:12    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Tomek Płociński napisał/a:
Tomek Kalbarczyk, ile sztuk bagażu miałeś?
Istnieje coś takiego jak opłata za bagaż sportowy, ale to jest za dodatkową sztukę bagażu. Tak przynajmniej ja to rozumiem.
Jeśli ma się dodatkowy bagaż, to warto wykupić go w pl w obydwie strony, bo późniejsze negocjacje w Egipcie w moim przypadku zaczęły się od 200 Euro a skończyły na 60.


Miałem tylko jedną sztukę i nie przekroczyłem dopuszczalnej wagi.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Tomek Kalbarczyk Płeć:Mężczyzna
Prodiving Team


Stopień nurkowy: PSAI Adv.EAN
Ilość nurkowań rocznie: 100
Ubezpieczenie: DAN Silver
Oznaczenie stage: TJK
Pomógł: 2 razy
Wiek: 51
Dołączył: 22 Sie 2012
Posty: 267
Skąd: Sosnowiec
PostWysłany: 18-02-2014, 21:14    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Monika Grochal napisał/a:
Tomek Kalbarczyk chyba wracałeś z moją znajomą. Opowiadała mi właśnie, że jak teraz wracała to za bagaż zapłaciły osoby, które miały torby z logo nurkowym. Jeżeli nie wracaliście razem to znaczy, że robią tak systematycznie. Aż ją zapytam, którego wracała.


Sądząc po Twoim mieście - to wszystko na to wskazuje.
Świat jest taki mały.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 2 Idź do strony 1, 2  Następny
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku
Oznacz temat jako nieczytany

Skocz do:  

Powered by phpBB modified v1.9 by Przemo © 2003 phpBB Group

Akagahara style created by NashT.