Forum Dive Trek Group

Zastanów się zanim coś napiszesz - ktoś może to przeczytać...

 

 


"  Strona główna "  FAQ "  Szukaj "  Użytkownicy "  Grupy "  Statystyki "  Rejestracja "  Zaloguj "  Album

Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony 1, 2  Następny
Mam OWD i co dalej ?
Autor Wiadomość
seradam Płeć:Mężczyzna


Wiek: 47
Dołączył: 14 Sie 2009
Posty: 115
Skąd: Wolsztyn
PostWysłany: 25-08-2009, 21:01   Mam OWD i co dalej ? Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Na początku czerwca ukończyłem kurs OWD. Było nas kilku , a ja z moim kursowym partnerem nadal ze sobą nuramy. Staramy się jak najczęściej i wychodzi nam jakieś raz w tygodniu. Teraz do sedna sprawy. Chcę zrobić kolejny krok w przyszłym roku. Mój partner postanowił zrobić go już teraz we wrześniu. Nie jestem do końca zadowolony z mojego pierwszego kursu. Mój partner postanowił zrobić AOWD u tego samego instruktora. Ja natomiast zastanawiam się nad innymi wariantami.
Wielu z Was jest instruktorami ,a przynajmniej doskonale wyszkolonymi nurkami. Dla mnie bezpieczeństwo jest ważne i chcę się czuć pewnie pod wodą. Dlatego chciałbym mieć trudniejszy kurs i bardziej wymagającego instruktora. Pytanie nr 1 czy nie lepiej byłoby zmienić również organizację? Jakie są różnice w systemach szkolenia i jakie korzyści ?
Jak się przygotować do takiego kursu ? Jakie wykonywać ćwiczenia i na co zwracać szczególną uwagę? Czy znajdę gdzieś jakieś porównanie odpowiadających sobie kursów?
Mój cel na najbliższe lata to spokojne nurkowanie na powietrzu w okolicznych jeziorkach na max 40m i może jakieś wraki na Bałtyku. Takie rekreacyjne nurki. Większość w "akwarium" do 7m . Ale zależy mi na możliwości głębszego nura dlatego chcę zrobić drugi stopień. Długo i może niespójnie , ale już późno...
Co mi podpowiecie ? Co mam robić?
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
   
Sebastian Mroczkowski Płeć:Mężczyzna


Stopień nurkowy: IANTD Trimix
Stopień instruktorski: IANTD Normoxic Tmx
Ubezpieczenie: DAN
Pomógł: 2 razy
Wiek: 47
Dołączył: 11 Sie 2006
Posty: 492
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 25-08-2009, 22:01    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Można polecić dobrego instruktora co z pewnością wielu z forum zrobi. Co do samego kursu porównaj kwestie wielkości grupy, ilości czasu jaki poświęci Ci instruktor na kursie a w szczególności pod wodą i zakres tego co zostanie przećwiczone na proponowanych zajęciach.

Pozdrawiam,
Sebastian

_________________
Someday we are all gonna di(v)e..
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
   
Marcin Sójka Płeć:Mężczyzna
Alien


Stopień nurkowy: NTmx, Tech Wreck, Te
Stopień instruktorski: NTMX Inst IANTD, Gas
Oznaczenie stage: Alien
Wiek: 54
Dołączył: 27 Sty 2006
Posty: 416
Skąd: LV 462
PostWysłany: 26-08-2009, 10:04    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Jesli nie jestes zadowolony z poprzedniego instruktora, to lepiej go wymienic na lepszy model Smile . Zreszta wielu nurkow uwaza, ze dzieki takim zmianom spotykasz sie z roznym podejsciem do wielu nurkowych problemow. Wazna tez jest wielkosc grupy. Zreszta w tej kwestii moje zdanie jest takie jak Styxa
alien

_________________
Alien

do dna ... i z powrotem
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
3758827
   
busi Płeć:Mężczyzna


Pomógł: 1 raz
Wiek: 48
Dołączył: 25 Mar 2008
Posty: 214
Skąd: wawa
PostWysłany: 26-08-2009, 12:06    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

seradam napisał/a:
Pytanie nr 1 czy nie lepiej byłoby zmienić również organizację? Jakie są różnice w systemach szkolenia i jakie korzyści ?


Myślę że to nie ma znaczenia, dobry instruktor nauczy cię potrzebnych rzeczy niezależnie od tego jaki plastik Ci wystawi.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
3096165
   
seradam Płeć:Mężczyzna


Wiek: 47
Dołączył: 14 Sie 2009
Posty: 115
Skąd: Wolsztyn
PostWysłany: 26-08-2009, 15:15    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

A różnica w wiarygodności plastików? Przychodzi dwóch kolesi z różnymi plastikami o teoretycznie takim samym stopniu umiejętności i co dalej? Wydaje mi się , że są bardziej wiarygodne certyfikaty i bardziej lajtowe...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
   
Sebastian Mroczkowski Płeć:Mężczyzna


Stopień nurkowy: IANTD Trimix
Stopień instruktorski: IANTD Normoxic Tmx
Ubezpieczenie: DAN
Pomógł: 2 razy
Wiek: 47
Dołączył: 11 Sie 2006
Posty: 492
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 26-08-2009, 15:20    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

seradam napisał/a:
A różnica w wiarygodności plastików? Przychodzi dwóch kolesi z różnymi plastikami o teoretycznie takim samym stopniu umiejętności i co dalej? Wydaje mi się , że są bardziej wiarygodne certyfikaty i bardziej lajtowe...


Oj nie rozpętuj wojen federacyjnych Wink

Na poziomie rekreacyjnym to nieistotne a różnice w "spojrzeniu" wynikają z tego kto patrzy.

Pozdrawiam,
Sebastian

_________________
Someday we are all gonna di(v)e..
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
   
bubble Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 19 Kwi 2007
Posty: 38
Skąd: Dallas
PostWysłany: 26-08-2009, 15:32    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Wlasciwie to dobrze jest zaczac wpajac sobie "wlasciwe" elementy techniki nurkowania.
Nie kazda federacja ma odpowiednie standarty szkoleniowe.

Pozdrowienia,
Leszek
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Marcin Sójka Płeć:Mężczyzna
Alien


Stopień nurkowy: NTmx, Tech Wreck, Te
Stopień instruktorski: NTMX Inst IANTD, Gas
Oznaczenie stage: Alien
Wiek: 54
Dołączył: 27 Sty 2006
Posty: 416
Skąd: LV 462
PostWysłany: 26-08-2009, 15:32    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

seradam napisał/a:
A różnica w wiarygodności plastików? Przychodzi dwóch kolesi z różnymi plastikami o teoretycznie takim samym stopniu umiejętności i co dalej? Wydaje mi się , że są bardziej wiarygodne certyfikaty i bardziej lajtowe...


W nurkowaniu rekreacyjnym nie ma to wiekszego znaczenia. Ja osobiscie spojrze raczej na to kto byl instruktorem, ale i tak wszystko zrewiduje woda Mr. Green
alien

_________________
Alien

do dna ... i z powrotem
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
3758827
   
Kuba Jacewicz Płeć:Mężczyzna


Stopień nurkowy: tmx, cave, ccr
Wiek: 48
Dołączył: 09 Mar 2006
Posty: 317
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 26-08-2009, 15:33    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

styx napisał/a:
różnice w "spojrzeniu" wynikają z tego kto patrzy.


I generalnie nie ma zasad co do tych spojrzeń, np. niedawno w Jastarni wpisywałem się na listę przed wypłynięciem, a że pod ręką miałem akurat plastik CMASowy, to go wyjąłem i przepisałem stosowne dane.
Stojący obok instruktor CMAS, prowadzący właśnie kurs CMASowy, zerknął mi przez ramię i bardzo się skrzywił na widok logo swojej organizacji... scratch
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
seradam Płeć:Mężczyzna


Wiek: 47
Dołączył: 14 Sie 2009
Posty: 115
Skąd: Wolsztyn
PostWysłany: 26-08-2009, 16:01    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Czyli niby nie a jednak... Mam zrobić AOWD w PADI a doszkalać się niezależnie u renomowanych instruktorów? Trochę mi szkoda kasy na sam plastik dlatego pytam .
A co tak w realu może człowiek z PADI OWD w naszym kraju? Albo czego ciekawego nigdy nie zobaczę jak nie zrobię kolejnego stopnia?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
   
Marcin Sójka Płeć:Mężczyzna
Alien


Stopień nurkowy: NTmx, Tech Wreck, Te
Stopień instruktorski: NTMX Inst IANTD, Gas
Oznaczenie stage: Alien
Wiek: 54
Dołączył: 27 Sty 2006
Posty: 416
Skąd: LV 462
PostWysłany: 26-08-2009, 16:03    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Nieee ... zrobic kurs u dobrego instruktora (federacji nieistotnej)
alien

_________________
Alien

do dna ... i z powrotem
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
3758827
   
Sebastian Mroczkowski Płeć:Mężczyzna


Stopień nurkowy: IANTD Trimix
Stopień instruktorski: IANTD Normoxic Tmx
Ubezpieczenie: DAN
Pomógł: 2 razy
Wiek: 47
Dołączył: 11 Sie 2006
Posty: 492
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 26-08-2009, 16:24    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Alien napisał/a:
Nieee ... zrobic kurs u dobrego instruktora (federacji nieistotnej)
alien



popieram! choć z drugiej strony gdzieś widziałem fragment tekstu "zapraszamy nieważne z jakiej jesteś organizacji, i tak w końcu będzie to IANTD" Smile)

Pozdrawiam,
Sebastian

_________________
Someday we are all gonna di(v)e..
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
   
Zwierz Płeć:Mężczyzna


Wiek: 48
Dołączył: 16 Lip 2006
Posty: 43
Skąd: Józefosław - Piaseczno
PostWysłany: 26-08-2009, 17:10    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Witam.
Dobry* instruktor to podstawa.
Ja uprawniwnia robię sukcesywnie. OWD - trochę ponurałem, następnie NITROX i AOWD. Z mojego punktu widzenia wydaje mi się że, przede wszystkim nuranie nuranie i nuranie - trening i szkolenie.
Nie spiesz się z robieniem kursów. Kiedy już uznasz że jest czas na kolejny krok wtedy przystąp do kolejnego kursu.
Po każdym wykonanym nurkowaniu masz mniejszy stres i większy fan z nurania.

* Instruktor który nie odpuszcza i nie przymyka oka przy zaliczeniach ćwiczeń.
Dobrze tłumaczy i poświęca czas dla Ciebie.

_________________
Pozdrawiam
__Zwierz__
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
 
Numer Gadu-Gadu
72016
   
Tomek Płociński Płeć:Mężczyzna
kiedyś Plotek :)


Stopień nurkowy: ARTmx
Ilość nurkowań rocznie: 40
Ubezpieczenie: DAN
Pomógł: 28 razy
Wiek: 48
Dołączył: 18 Mar 2008
Posty: 2766
Skąd: w-wa
PostWysłany: 26-08-2009, 17:30    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

seradam napisał/a:
A różnica w wiarygodności plastików? Przychodzi dwóch kolesi z różnymi plastikami o teoretycznie takim samym stopniu umiejętności i co dalej? Wydaje mi się , że są bardziej wiarygodne certyfikaty i bardziej lajtowe...


Nigdzie na świecie się z tym nie spotkałem, poza polską, ale to tylko w jednym miejscu, a wiadomo, że wyjątek potwierdza regułę Smile
W większości CN plan pierwszego nurka będzie lajtowy, i na podstawie to co robisz pod wodą a nie na podstawie tego co pokazujesz na plastiku, DM oceniają Twój poziom.

_________________
Pozdrav

"And remember; any diver can abort any dive at any time for any reason."
Moja strona www.podlustremwody.pl
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Kacper Płeć:Mężczyzna


Stopień nurkowy: Adv EAN
Wiek: 44
Dołączył: 19 Mar 2007
Posty: 114
Skąd: Sochaczew
PostWysłany: 26-08-2009, 17:36    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

seradam napisał/a:
A różnica w wiarygodności plastików? Przychodzi dwóch kolesi z różnymi plastikami o teoretycznie takim samym stopniu umiejętności i co dalej? Wydaje mi się , że są bardziej wiarygodne certyfikaty i bardziej lajtowe...


i po raz kolejny (sorki że powtórzę): "najważniejszy jest instruktor"
plastik jakim będziesz machał w bazach komuś przed oczami wg mnie nie ma znaczenia. Ja swoje zbieranie plastików zakończyłem jakieś 2 lata temu, bo tak naprawdę to nie jest istotne. I tak najczęściej (jak już wspomniałeś, że nurkujesz z kolegą) nurasz, będziesz nurał z jakąs paczką znajomych, która będzie znała Twój poziom, wiec po co Ci plastik?
Zdarzyło mi się poznać i nurać z osobami legitymującymi się plastikami z powaznych organizacji a pod wodą okazywało się że gość jest Master of disaster (bez wdawania się w szczegóły)

I tak jak napisał Alien :"woda zweryfikuje wszystko"
ważne żebyś Ty się czuł tam dobrze i bezpiecznie, i potrafił ogarnąć temat, bo może się zdarzyć ,że będziesz musiał pod wodą zająć się także swoim przypadkowym partnurem jeszcze chwilę temu wymachującym Ci przed oczami zajebistym plastikiem zajebistej organizacji. Uwierz - i mówię to z własnego doświadczenia i obserwacji - plastik nie jest odzwierciedleniem stopnia wyszkolenia.
A robiąc kurs u dobrego instruktora zawsze jakiś tam plastik, jakiejś organizacji dostaniesz, więc nurając na wyjeździe czy w jakiejś obcej bazie zawsze będziesz miał czym machnąć komuś przed oczami, bo czy będziesz miał aowd z padi, ssi czy iantd to i tak masz aowd i tak będziesz mógł zanurać do 30 metrów. Standardy szkoleniowe są we wszystkich organizacjach bardzo podobne, kwestia tego jak się Tobą zajmie instruktor, ile czasu Ci poświęci i jak Ci przekaże wiedzę.

Powodzenia w wyborze słusznej drogi Very Happy Very Happy Very Happy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 2 Idź do strony 1, 2  Następny
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku
Oznacz temat jako nieczytany

Skocz do:  

Powered by phpBB modified v1.9 by Przemo © 2003 phpBB Group

Akagahara style created by NashT.