Forum Dive Trek Group

Zastanów się zanim coś napiszesz - ktoś może to przeczytać...

 

 


"  Strona główna "  FAQ "  Szukaj "  Użytkownicy "  Grupy "  Statystyki "  Rejestracja "  Zaloguj "  Album

Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następny
nitrox robiony dla safari raz w roku_warto nie warto
Autor Wiadomość
szymon_gda Płeć:Mężczyzna


Wiek: 49
Dołączył: 09 Wrz 2009
Posty: 38
Skąd: Gdańsk
PostWysłany: 09-09-2009, 13:17   nitrox robiony dla safari raz w roku_warto nie warto Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

witam,
mam owd który w polsce mi wystarcza. ale moim celem co roku jest wyjazd w cieplejsze rejony. tam przy głebokim nurkowaniu, nie powiem, czuje sie lekko 'otępiały
mam ograniczone fundusze, ale bardzo zastanawiam sie nad zrobieniem kursu nitrox.
tu pytanie
jesli planuje raz w roku safari , to czy dla takiej osoby jest to zbędny wydatek czy inwestycja się "zwróci"?
dziękuje za radę z góry.

_________________
pozdrawiam
Szymon
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
TomS Płeć:Mężczyzna


Stopień nurkowy: -)
Stopień instruktorski: OWSDI, MSDT
Pomógł: 24 razy
Wiek: 54
Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 1577
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 09-09-2009, 13:21    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

O inwestycji i "zwracaniu" można mówić jeśli np. dzięki temu unikniesz leczenia z powodu DCS. A jest to prawdopodobne jeśli safari ma nurkowania bez limitu i będziesz się starał "to wykorzystać". Nitroks znacznie zmniejszy ryzyko jeśli będzie stosowany z głową a nie tylko do przedłużania czasów dennych.

Rób Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
   
PrzybylakMarcin Płeć:Mężczyzna
GUE DIR Fundamentals

Stopień nurkowy: były nurek :)
Dołączył: 05 Sie 2008
Posty: 674
Skąd: Wrocław
PostWysłany: 09-09-2009, 13:22    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

szymon_gda napisał/a:
tam przy głebokim nurkowaniu, nie powiem, czuje sie lekko 'otępiały

czyli jak głęboko? ile metrów?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
szymon_gda Płeć:Mężczyzna


Wiek: 49
Dołączył: 09 Wrz 2009
Posty: 38
Skąd: Gdańsk
PostWysłany: 09-09-2009, 14:41    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

PrzybylakMarcin napisał/a:
szymon_gda napisał/a:
tam przy głebokim nurkowaniu, nie powiem, czuje sie lekko 'otępiały

czyli jak głęboko? ile metrów?


przy 2 nurkowaniach dziennie. jedno na przykład dużo poniżej owd Smile 30m
nie zamierzam tak schodzic, ale na safari 3 nurki dziennie około 20 i efekt otumanienia moze sie powtrórzyc. mam go czasem na zimnym baltyku przy 20m.

_________________
pozdrawiam
Szymon
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
szymon_gda Płeć:Mężczyzna


Wiek: 49
Dołączył: 09 Wrz 2009
Posty: 38
Skąd: Gdańsk
PostWysłany: 09-09-2009, 14:43    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

TomS napisał/a:
O inwestycji i "zwracaniu" można mówić jeśli np. dzięki temu unikniesz leczenia z powodu DCS. A jest to prawdopodobne jeśli safari ma nurkowania bez limitu i będziesz się starał "to wykorzystać". Nitroks znacznie zmniejszy ryzyko jeśli będzie stosowany z głową a nie tylko do przedłużania czasów dennych.

Rób Smile

oczywiscie nie zamierzam wykorzystywac do nurkowan bez limitu, swoje mozliwosci znam.ale jesli 20 metrow przy zimnym baltyku konczy sie wzięciem apapu , to chyba cos nie tak. zastanawiam sie czy nitrox to poprawi. 400zl kurs plus gaz 200zł to dla mnie wydatek, więc...

_________________
pozdrawiam
Szymon
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
PrzybylakMarcin Płeć:Mężczyzna
GUE DIR Fundamentals

Stopień nurkowy: były nurek :)
Dołączył: 05 Sie 2008
Posty: 674
Skąd: Wrocław
PostWysłany: 09-09-2009, 14:44    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

jakie masz zużycie gazu?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
hubert68 Płeć:Mężczyzna
GUE T1+, C2, DPV1, Instr. TDI SDI # 15659


Stopień nurkowy: T1+,C2,DPV1/Av.TMX
Ilość nurkowań rocznie: 180
Stopień instruktorski: TDI TMX
Ubezpieczenie: DAN PROSLV
Oznaczenie stage: HUBI
Pomógł: 10 razy
Wiek: 56
Dołączył: 13 Wrz 2008
Posty: 877
Skąd: Svärtinge, Szwecja
PostWysłany: 09-09-2009, 14:49    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Szymon wiem, że Nitrox w ogóle nie jest tani. Ale zdrowszy. Dużo zdrowszy. Odkąd zgodnie z zaleceniami GUE zacząłem nurkować praktycznie wyłącznie na EAN 32 dużo lepiej funkcjonuję po nurkowaniu. Wcześniej, nawet przy płytkich nurkowaniach powietrznych miewałem subkliniczne objawy DCS-u. Dziś wiem, że to było właśnie to, wtedy "wiedziałem", ze senność i zmęczenie po nurkowaniu jest czymś normalnym.

_________________
Pozdrawiam,
Hubert Urbańczyk
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Sebastian Mroczkowski Płeć:Mężczyzna


Stopień nurkowy: IANTD Trimix
Stopień instruktorski: IANTD Normoxic Tmx
Ubezpieczenie: DAN
Pomógł: 2 razy
Wiek: 47
Dołączył: 11 Sie 2006
Posty: 492
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 09-09-2009, 14:50   Re: nitrox robiony dla safari raz w roku_warto nie warto Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

szymon_gda napisał/a:
witam,
mam owd który w polsce mi wystarcza. ale moim celem co roku jest wyjazd w cieplejsze rejony. tam przy głebokim nurkowaniu, nie powiem, czuje sie lekko 'otępiały
mam ograniczone fundusze, ale bardzo zastanawiam sie nad zrobieniem kursu nitrox.
tu pytanie
jesli planuje raz w roku safari , to czy dla takiej osoby jest to zbędny wydatek czy inwestycja się "zwróci"?
dziękuje za radę z góry.



Generalnie warto nurkować na nitroxie jeśli jest taka możliwość, w mojej opinii to się "zwróci", szczególnie że nitrox często się łączy z jakimś innym kursem więc nie jest to jakaś niesamowita inwestycja.

Pozdrawiam,
Sebastian

_________________
Someday we are all gonna di(v)e..
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
   
Wojtek A. Filip Płeć:Mężczyzna
Site Admin
Autor Programu Świadome Nurkowanie


Stopień nurkowy: GUE T2+, Cave
Ilość nurkowań rocznie: 365
Stopień instruktorski: emeryt :)
Ubezpieczenie: DAN/PROGLD
Oznaczenie stage: WAF
Pomógł: 125 razy
Wiek: 54
Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 11932
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 09-09-2009, 14:58    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Witaj Szymon.
Zapoznaj się z tym materiałem .
Proponuję także zmniejszyć prędkość wynurzania do maksymalnie 9m/min w zakresie głębszej części wynurzania (do 50% głębokości) a następnie do 3m/min i tak aż do powierzchni.

Zakładam, że nurkujesz bez obligatoryjnej dekompresji utrzymując w miarę stabilną głębokość (nie pływasz w górę i w dół).


Powodzenia,
Wojtek

_________________
Bądź dobrej myśli, bo po co być złej Smile ?
S. Lem
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
   
nurek Płeć:Mężczyzna

Stopień nurkowy: drugi
Wiek: 55
Dołączył: 22 Sie 2007
Posty: 111
Skąd: stad
PostWysłany: 09-09-2009, 14:58    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Wlasnie na safari, robiac 3-4 nurkowania dziennie uzywajac nitrosku, osiagasz najwiekszy "zysk".
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
szymon_gda Płeć:Mężczyzna


Wiek: 49
Dołączył: 09 Wrz 2009
Posty: 38
Skąd: Gdańsk
PostWysłany: 09-09-2009, 14:58    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

PrzybylakMarcin napisał/a:
jakie masz zużycie gazu?

w jeziorze 5-8 m 15 litrów starcza mi na 60min, w zimnym baltyku 20m na 45min. w egipcie gorzej na początku bylo. na przyklad: 44 min/20m, 50 min/21m,44 min 18m. potem juz starczalo na dluzej. oczywiscie w egipcie butla 12l

_________________
pozdrawiam
Szymon
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Konrad Dubiel Płeć:Mężczyzna
złomiarz


Pomógł: 24 razy
Dołączył: 12 Lis 2008
Posty: 1326
Skąd: Szczecin
PostWysłany: 09-09-2009, 15:05    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Łeb po nurkowaniu może boleć z powodu podtruwania się CO2, a sprzyja temu 'oszczędne' oddychanie.

_________________
http://www.youtube.com/KonradDubiel
http://www.vimeo.com/user390685
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
szymon_gda Płeć:Mężczyzna


Wiek: 49
Dołączył: 09 Wrz 2009
Posty: 38
Skąd: Gdańsk
PostWysłany: 09-09-2009, 15:40    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Konrad Dubiel napisał/a:
Łeb po nurkowaniu może boleć z powodu podtruwania się CO2, a sprzyja temu 'oszczędne' oddychanie.


Reasumując rady: 1. warto zainwestować w nitrox. Przy okazji 2. wolniej się wynurzać, 3. więcej oddychać , by nie podtruwać sie CO2... ale wtedy potrzebna 15l. butelka by starczylo, a jej koszt na safari jest dokładnie taki sam jak Nitroxu Wink
a więc nitrox wygrał.
Dziękuje za rady. Przeliczę portfel.

_________________
pozdrawiam
Szymon
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
arecki Płeć:Mężczyzna


Wiek: 48
Dołączył: 08 Kwi 2008
Posty: 199
Skąd: Lucaya Grand Bahama
PostWysłany: 09-09-2009, 16:00    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

szymon_gda napisał/a:
a więc nitrox wygrał.

Nitrox nie rozwiaze problemu podtruwania sie CO2
popracuj nad plywalnoscia, staraj sie nie wykonywac zbednych ruchow, opanuj stres i emocje, oddychaj normalnie nie oszczedzajac gazu a bol glowy po nurkowaniu zniknie

_________________
arekpers.com
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
   
Tomek Tatar Płeć:Mężczyzna
instruktor AKP Krab AGH


Stopień nurkowy: nTmx, Cave
Ilość nurkowań rocznie: 90
Stopień instruktorski: CMAS M2, DAN
Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 580
Skąd: Kraków
PostWysłany: 10-09-2009, 09:57    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

szymon_gda napisał/a:
400zl kurs plus gaz 200zł to dla mnie wydatek

Strasznie drogo jak na podstawowy kurs nitroksowy. Może poszukaj innych ofert. Jeśli jest to zwykły kurs nitroksowy z dwoma nurkowaniami, to nie widzę powodu, żeby kosztował więcej niż 300 zł za kurs + 100 zł za nitroks. Chyba, że w cenie jest jeszcze wypożyczenie całego sprzętu, wypłynięcia na Bałtyk itp.

Serdecznie pozdrawiam.

_________________
Tomek Tatar
Akademicki Klub Podwodny "Krab" AGH, Kraków
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 6 Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następny
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku
Oznacz temat jako nieczytany

Skocz do:  

Powered by phpBB modified v1.9 by Przemo © 2003 phpBB Group

Akagahara style created by NashT.