Forum Dive Trek Group

Zastanów się zanim coś napiszesz - ktoś może to przeczytać...

 

 


"  Strona główna "  FAQ "  Szukaj "  Użytkownicy "  Grupy "  Statystyki "  Rejestracja "  Zaloguj "  Album

Poprzedni temat :: Następny temat
PŁYTA DO TWINA REV.8.5 LUTY 2011
Autor Wiadomość
TomS Płeć:Mężczyzna


Stopień nurkowy: -)
Stopień instruktorski: OWSDI, MSDT
Pomógł: 24 razy
Wiek: 54
Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 1577
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 12-02-2011, 04:08   PŁYTA DO TWINA REV.8.5 LUTY 2011 Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Przedstawiam najnowszą wersję mojej płyty. To już wersja rozwojowa 8.5 ukończona w lutym 2011. Jest przeznaczona do uprzęży jednotaśmowej i zestawu dwubutlowego. Ma jednak kilka cech, których nie ma żadna inna płyta. Jest komfortowa i stabilna, niemal przykuta do pleców po poprawnym wyregulowaniu uprzęży. Oczywiście jak zawsze ogromny nacisk położyłem na optymalizację poprowadzenia taśm i obróbki mechanicznej szczelin co radykalnie obniża niszczenie taśmy przez płytę i kombinezonu przez taśmę. Przekłada się to bezpośrednio na oszczędności finansowe. Płyta może być wykonana w trzech wysokościach S, M i L różniących się o 30 mm między sąsiednimi wielkościami. Rozmiar S jest odpowiedni dla osób do około 170 cm natomiast rozmiar L dla osób powyżej około 180 cm wzrostu. Rozmiar M to "standard" dla osób pomiędzy 165 cm a 185 cm wzrostu. Oczywiście kluczowa jest wysokość korpusu a nie wzrost; wielkość głowy ani długość nóg nie wpływają na dobór wielkości płyty.






Nowy układ szczelin górnych pozwala na wyprowadzenie szelek pod dużym kątem bez zaginania taśm w dwóch płaszczyznach w jednym miejscu. Szelki wyprowadzone szeroko z wysokiego punktu zbiegu poprawiają wygodę i stabilność. Podczas płynięcia na boku górna część pyty nie przesuwa się (zgodnie z grawitacją). Szelki leżą płasko na ramionach, nie wpijają się krawędziami. Nie mają tendencji do zsuwania się z ramion po ich opuszczeniu, na przykład gdy sięgamy do kieszeni, dolnych D-ringów czy płetw. Z drugiej zaś strony podniesienie ramion mniej wpływa na naprężenie szelek a za tym - pasa krocznego.

Podniesione do wysokości talii szczeliny przekształcające szelki w pas brzuszny pozwalają taśmie ułożyć się nad miednicą a nie na biodrach. Likwiduje to tendencję do zsuwania się pasa biodrowego do góry na talię i tym samym zmniejsza wyraźnie naprężenie pasa krocznego co w oczywisty sposób podnosi komfort, szczególnie u panów. Jednocześnie taśma w tym miejscu (po zmianie funkcji taśmy z szelki w pasek) jest poprowadzona skośnie ku dołowi aby możliwie naturalnie opasując talię trafiała do odpowiednio nisko położonego punktu zbiegu z pasem krocznym.

Zastosowanie czterech szczelin po każdej stronie wystarczająco stabilizuje taśmę - nie ma potrzeby stosowania w tym miejscu stoperów, które bardzo chętnie tną taśmę. Jednocześnie możliwa jest bardzo dokładna regulacja długości szelek, nawet po dłuższym okresie eksploatacji gdy taśma ma utrwalone zagięcia można przesunąć ją o małą wartość i będzie pewnie się trzymać w nowym położeniu. Kolejna cecha to możliwość zaplecenia pomiędzy dwie
zewnętrzne szczeliny D-ringów dających niezwykle poręczne miejsce na przyczepianie osprzętu, szczególnie polecam tę lokalizację dla kompaktowych aparatów fotograficznych. Aparat zamocowany na pośladku można przypadkowo przysiąść natomiast mocowany do lewego D-ringu biodrowego podczas płynięcia zwisa poniżej obrysu nurka i może o coś zahaczać. Mocowanie na wysokości talii ale tuż przy płycie jest najbezpieczniejsze dla aparatu a zarazem łatwe do sięgnięcia.

Pojedynczy, klasyczny pas kroczny zastąpiła koncepcja "V". Pas jest podwójny i biegnie po pośladkach. W płycie, po każdej stronie, pas jest przeplatany przez system czterech szczelin. Nie wymaga dodatkowych stoperów i pozwala w razie potrzeby bezpiecznie podnosić uzbrojony w butlę i balast zestaw. Oczywiście można po każdej stronie na pośladku zastosować stoper z D-ringiem do przyczepiania osprzętu dodatkowego; dwa D-ringi lekko po bokach są lepsze od jednego (centralnego) ponieważ łatwiej do nich sięgnąć (nie są blokowane butlą), można więcej do nich przyczepić (2x więcej) i odseparować osprzęt tematycznie. Poprowadzenie pasa po pośladkach znacząco zmniejsza ucisk na krok przenosząc go nie dość, że na większą powierzchnię to jeszcze w przyjemniejsze miejsce. Ma to szczególne znaczenie podczas jazdy za skuterem gdy pas jest silnie naprężony przez długi czas (ale każdy odczuje różnicę). Ponadto podwójny pas stabilizuje bocznie dolną część płyty - podczas płynięcia na boku nie przesuwa się.

Reasumując: zarówno rozwiązanie szelek jak i pasa krocznego bardzo ograniczają przesuwanie się płyty na boki. Mocno rozbieżne szelki trzymają jej górną część a podwójny pas kroczny dolną. Dzięki temu podczas wymyślnych ewolucji płyta będzie zawsze na swoim miejscu.

Niski profil rynny centralnej Pozwala na zmieszczenie większej ilości ołowiu w postaci V-weighta między butlami a płytą. Standardowy rozstaw otworów (11") w połączeniu z rozciągniętym otworem dolnym (tolerancja +/- 5mm od punktu „0”) pozwala na zastosowanie dowolnego worka i twina z nieprecyzyjnie pozycjonowanymi obejmami. Wersje M i L mają po dwa zestawy otworów aby umożliwić regulację położenia butli względem płyty.

Otwory mocujące są umieszczone na płycie niżej niż w innych konstrukcjach. Dzięki temu zestaw może być ustawiony komfortowo (daleko od głowy) a zarazem płyta nie musi opadać niewygodnie za nisko. Ma to znaczenie szczególnie dla osób niższych niż ~ 177 cm wzrostu.

Płyty zostaną wykonane ze stopu aluminium 5754 bardzo wytrzymałego i niezwykle odpornego na korozję w morskiej wodzie (zastosowanie w przemyśle lotniczym i okrętowym). Po wycięciu laserem i pogięciu na krawędziowej giętarce cyfrowej płyty będą ręcznie szlifowane w celu zaokrąglenia wszelkich krawędzi. Tylko wielogodzinna, ręczna obróbka zapewnia (jak do tej pory) krawędzie całkowicie bezpieczne dla taśm i kombinezonu; proste fazowanie maszynowe nie daje takiej dokładności. Po oszlifowaniu płyty zostaną chemicznie wypolerowane lub satynowane i poanodowane na twardo (metoda 3), być może także będą barwione. Zastosuję najgrubszą możliwą warstwę anodową. Jest to proces kosztowny i stosowany tylko do wyjątkowych zastosowań. Twardość powierzchni porównywalna jest do hartowanej stali. Anodowanie dodatkowo zwiększa też znacząco odporność na korozję.





Zainteresowanych zamówieniem proszę o kontakt emailowy
tomasz . stryjecki @ gmail . com
(proszę pousuwać spacje z adresu)
Póki co pytania nie-komercyjne oczywiście dyskutujemy tu. O cenie nic jeszcze nie umiem powiedzieć, uzupełnię to najszybciej jak się da, ilość chętnych ma znaczenie.


A tu płyta singlowa
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
   
seradam Płeć:Mężczyzna


Wiek: 47
Dołączył: 14 Sie 2009
Posty: 115
Skąd: Wolsztyn
PostWysłany: 17-03-2011, 18:02    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Nie widać zdjęcia. Interesuje mnie Twoja płyta co już zresztą wiesz. Smile
Nie mam żadnej płyty i nie wiem jak powinna wyglądać przeplatanka taśmy przez te otwory? A szczególnie podwójny pas kroczny??? Czy można kupić taki gotowy? ewentualnie jak go zaplątać i z jakiej taśmy? Może jakieś rysunki by się dało zrobić dla zielonych? Może by się dało porównać kilka płyt prowadzenia taśmy i mocowań.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
   
TomS Płeć:Mężczyzna


Stopień nurkowy: -)
Stopień instruktorski: OWSDI, MSDT
Pomógł: 24 razy
Wiek: 54
Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 1577
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 17-03-2011, 18:37    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Tak, ponieważ wątek jest nieaktualny a rysunki wykonały swoje zadanie to je usunąłem. Płyty zaraz się pokroją, pewnie zamieszczę jakieś "real-foto" w innym dziale.

Pas "V" to zwykła, miękka taśma 50mm o długości około 1,9 m plus 1 stoper plus opcjonalnie D-ring do skutera. Bez szycia, proste jak.. coś prostego Smile
Fotki tegoż rozwiązania pokażę "na człowieku". Jednak nie znam innej płyty niż moje z serii 8.x przystosowane do tego rozwiązania.

Jeśli chcesz moją płytę to zostało Ci kilkadziesiąt godzin na dopięcie sprawy, jest szansa jeszcze coś dorzucić do zamówienia. Później zapewne znów kilka miesięcy przerwy bo mam nadzieję wrócić do Hrg.

Pisz PW lub email jeśli postanowisz "dać radę" Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
   
Adam Jaworski Płeć:Mężczyzna
Yavox


Stopień nurkowy: T1
Ilość nurkowań rocznie: 60
Ubezpieczenie: DAN Silver Sport
Pomógł: 39 razy
Wiek: 48
Dołączył: 31 Gru 2010
Posty: 2408
Skąd: Józefów k. W-wy
PostWysłany: 17-03-2011, 20:25    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Pytania początkującego - czy do takiej płyty da się założyć ten worek, co go Wojtek Filip opisał, że jest na końcowym etapie wymyślania, czy coś takiego?

Czy możliwe jest do tego zastosowanie tego systemu Halcyona, żeby uprząż nie była z jednego kawałka taśmy, tylko odpinana?

Adam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
TomS Płeć:Mężczyzna


Stopień nurkowy: -)
Stopień instruktorski: OWSDI, MSDT
Pomógł: 24 razy
Wiek: 54
Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 1577
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 17-03-2011, 20:45    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Można zastosować każdy worek do twina, także ten nasz, który jest już uszyty i testowany Smile

Halcyon nie ma odpinanej uprzęży. System Chinch jest "poluźniany-dociągany" ale nadal z jednego kawałka.

Nie, nie można go zastosować. Uważam ten pomysł za niepotrzebną komplikację (z naciskiem na niepotrzebną) i stanowczo nie zamierzam iść w tym kierunku.
Poza tym zastosowanie go odebrało by mojej płycie inne zalety.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
   
Adam Jaworski Płeć:Mężczyzna
Yavox


Stopień nurkowy: T1
Ilość nurkowań rocznie: 60
Ubezpieczenie: DAN Silver Sport
Pomógł: 39 razy
Wiek: 48
Dołączył: 31 Gru 2010
Posty: 2408
Skąd: Józefów k. W-wy
PostWysłany: 17-03-2011, 21:17    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

TomS napisał/a:

Halcyon nie ma odpinanej uprzęży. System Chinch jest "poluźniany-dociągany" ale nadal z jednego kawałka.

Nie, nie można go zastosować. Uważam ten pomysł za niepotrzebną komplikację (z naciskiem na niepotrzebną) i stanowczo nie zamierzam iść w tym kierunku.
Poza tym zastosowanie go odebrało by mojej płycie inne zalety.


A czy jest w takim razie jakiś patent na to, żeby mieć (z Twoją płytą) możliwość łatwego pozbycia się / założenia sprzętu w wodzie w konfiguracji, która jednocześnie nie będzie zabroniona w ramach robienia GUE f-t i kolejnych?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
TomS Płeć:Mężczyzna


Stopień nurkowy: -)
Stopień instruktorski: OWSDI, MSDT
Pomógł: 24 razy
Wiek: 54
Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 1577
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 17-03-2011, 22:04    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Oczywiście - ćwiczenia Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
   
Adam Jaworski Płeć:Mężczyzna
Yavox


Stopień nurkowy: T1
Ilość nurkowań rocznie: 60
Ubezpieczenie: DAN Silver Sport
Pomógł: 39 razy
Wiek: 48
Dołączył: 31 Gru 2010
Posty: 2408
Skąd: Józefów k. W-wy
PostWysłany: 17-03-2011, 22:19    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Jaki jest w tej chwili status produkcji tego wynalazku? Masz jakieś aktualne zdjęcia albo linki do najbardziej aktualnych? Da się kupić w okolicach wakacji?

Edit: a anodowanie HAII będzie dostępne? Albo HAIII ale w jakimś ciekawym kolorze?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
TomS Płeć:Mężczyzna


Stopień nurkowy: -)
Stopień instruktorski: OWSDI, MSDT
Pomógł: 24 razy
Wiek: 54
Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 1577
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 17-03-2011, 22:30    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Zerknij wyżej na odpowiedź dla seadama : "natychmiast lub nie mam pojęcia kiedy".
Troszkę więcej czasu miał byś decydując się na płytę stalową w wersji surowej (stalowych nie obrabiam); jakieś 7 dni więcej. Jak się zdecydujesz to napisz email bo sporo mamy do omówienia.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku
Oznacz temat jako nieczytany

Skocz do:  

Powered by phpBB modified v1.9 by Przemo © 2003 phpBB Group

Akagahara style created by NashT.