Forum Dive Trek Group

Zastanów się zanim coś napiszesz - ktoś może to przeczytać...

 

 


"  Strona główna "  FAQ "  Szukaj "  Użytkownicy "  Grupy "  Statystyki "  Rejestracja "  Zaloguj "  Album

Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następny
Kurs nitroksowy - dlaczego bez nurkowań
Autor Wiadomość
Robert Płociński Płeć:Mężczyzna
robi.ploc


Stopień nurkowy: Adv EANx
Pomógł: 1 raz
Wiek: 59
Dołączył: 28 Maj 2006
Posty: 242
Skąd: Nadarzyn (Wa-wa)
PostWysłany: 19-09-2011, 08:38   Kurs nitroksowy - dlaczego bez nurkowań Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Temat ten wydzieliłem z ogłoszenia o kursie nitroksowym. Ogłoszenie jest tu: klik
Wojtek








Inicjatywa fajna.

Tylko dlaczego to ma być kurs czysto teoretyczny. W nurkowaniach nitroxowych ważnym elementem jest kontrola pływalności i nie przekraczanie założonej głębokości nurkowania.
W moim szkoleniu odbywało się jedno nurkowania sprawdzające czy potrafię wykonać nurkowanie przy założonym limicie głębokości. Uświadamiało to przynajmniej kursantom zagrożenie i weryfikowało to ich umiejętności. Ćwiczenie to było połączone z symulowaną sytuacją zejścia poniżej założonej głębokości. Kto się nie zorientował to niestety ale musiał to powtórzyć.

Uważam że bez zejścia do wody sprawdzeniu przez instruktora podstawowych umiejętności z zakresu pływalności i wydawanie certyfikatu na gaz, który niesie istotne zagrożenia jest poważnym błędem.

Zwłaszcza, że jest to uprawnieniem, które zazwyczaj trafi do świeżo upieczonych nurków, którzy niestety mają podstawowe problemy z zachowaniem odpowiedniej głębokości.
Ponadto w nurkowaniach nitroxowyxh istotnym elementem jest zachowanie się partnerów przy pojawianiu się objawów zatrucia tlenowego. Minimum jest przynajmniej pokazanie jak postępować z poszkodowanym, a sukcesem byłoby przetrenowanie takiego zachowania.

To że organizacje dopuszczają takie szkolenie teoretyczne nie oznacza że należy to promować zwłaszcza na tym forum.

Sorry za brutalność Evil or Very Mad
Proponuje instruktorom ruszyć cztery litery, wejść do wody z przyszłymi adeptami i sprawdzić umiejętności kursantów, wykonać przynajmniej prezentacje postępowania z poszkodowanym, oraz wykonać ćwiczenia z akcji wydobywania osoby z objawami zatrucia tlenowego zanim wydadzą certyfikat.

Niech takie nurkowanie sprawdzające, uświadomi czy kursant jest gotowy do dalszych nurkowań z kolejnym plastikiem.

PS
Tego nie da się zrobić w 3 godziny. Proponuje urealnić przebieg szkolenia.

_________________
Robert
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
hubert68 Płeć:Mężczyzna
GUE T1+, C2, DPV1, Instr. TDI SDI # 15659


Stopień nurkowy: T1+,C2,DPV1/Av.TMX
Ilość nurkowań rocznie: 180
Stopień instruktorski: TDI TMX
Ubezpieczenie: DAN PROSLV
Oznaczenie stage: HUBI
Pomógł: 10 razy
Wiek: 56
Dołączył: 13 Wrz 2008
Posty: 877
Skąd: Svärtinge, Szwecja
PostWysłany: 19-09-2011, 18:25    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

robi.ploc napisał/a:
Proponuje instruktorom ruszyć cztery litery, wejść do wody z przyszłymi adeptami i sprawdzić umiejętności kursantów, wykonać przynajmniej prezentacje postępowania z poszkodowanym, oraz wykonać ćwiczenia z akcji wydobywania osoby z objawami zatrucia tlenowego zanim wydadzą certyfikat.

Niech takie nurkowanie sprawdzające, uświadomi czy kursant jest gotowy do dalszych nurkowań z kolejnym plastikiem.

No tak, tylko wtedy kurs nie mógłby kosztować 199 PLN... Ideą naszych działań jest promowanie stosowania nitroksu, nie darmowe nauczanie nurkowania. Zapraszam oczywiście chętnych na zajęcia z doskonałej pływalności czy technik pływania, bądź to jako warsztatów, bądź jako kurs.
A czy jest jakakolwiek różnica, czy ktoś "spadnie poniżej MOD-u" na EAN 32, czy na powietrzu?

_________________
Pozdrawiam,
Hubert Urbańczyk
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
muszkarz Płeć:Mężczyzna


Wiek: 61
Dołączył: 11 Paź 2009
Posty: 77
Skąd: Chorzów
PostWysłany: 19-09-2011, 19:30    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

hubert68 napisał "A czy jest jakakolwiek różnica, czy ktoś "spadnie poniżej MOD-u" na EAN 32, czy na powietrzu?" skoro już jako instruktor uczący tej specjalizacji zadałeś to pytanie scratch to mogę Ci dopomóc i poinformuję Cię że wynosi 23 metry, tylko jak nieodpowiedzialni muszą być nurkowie planujący nurkowanie na powietrzu w granicy jego modu, a w cenie 250 zł cheers można ten kurs zrobić w teorii i praktyce, to tak tylko na marginesie.
Pozdro M.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
koziolek Płeć:Mężczyzna


Wiek: 49
Dołączył: 30 Paź 2009
Posty: 108
Skąd: Bialystok
PostWysłany: 19-09-2011, 19:42    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Shocked

_________________
ʎɐqǝ uo pɹɐoqʎǝʞ ɐ ʎnq ı ǝɯıʇ ʇsɐן ǝɥʇ sı sıɥʇ
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
hubert68 Płeć:Mężczyzna
GUE T1+, C2, DPV1, Instr. TDI SDI # 15659


Stopień nurkowy: T1+,C2,DPV1/Av.TMX
Ilość nurkowań rocznie: 180
Stopień instruktorski: TDI TMX
Ubezpieczenie: DAN PROSLV
Oznaczenie stage: HUBI
Pomógł: 10 razy
Wiek: 56
Dołączył: 13 Wrz 2008
Posty: 877
Skąd: Svärtinge, Szwecja
PostWysłany: 19-09-2011, 20:28    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Nie mówię o różnicy głębokości, więc nie manipuluj. Mówię o tym, że jeżeli nurek przekroczy MOD, to niezależnie od tego, czy będzie nurkował na powietrzu, nitroksie 32 czy jakimkolwiek innym, ryzyko wypadku jest analogiczne.
Ten kurs ma przekazać określoną wiedzę, nic więcej.

_________________
Pozdrawiam,
Hubert Urbańczyk
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
wojtek_r Płeć:Mężczyzna


Stopień nurkowy: PSAI Tmx Lv.II
Ilość nurkowań rocznie: 80
Ubezpieczenie: DAN
Pomógł: 1 raz
Wiek: 47
Dołączył: 26 Sie 2008
Posty: 62
Skąd: Wrocław
PostWysłany: 19-09-2011, 20:34    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

muszkarz napisał/a:
tylko jak nieodpowiedzialni muszą być nurkowie planujący nurkowanie na powietrzu w granicy jego modu


Dlaczego nieodpowiedzialni? Po to jest MOD żeby go nie przekraczać właśnie. Nie ma żadnej reguły, że odpowiedzialnie to jest 5 metrów płycej niż MOD. Pomijam narkotycznośc azotu itp bo tu co kto lubi i jakie warunki akceptuje.
Z nieodpowiedzialnością nie ma to nic wspólnego.

A idea kursu fajna, tylko zeby ten nitrox był jeszcze łatwo w naszych polskich bazach dostępny Sad
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Klaudiusz Cichoński Płeć:Mężczyzna


Stopień nurkowy: GUE Tech2/TDI AdvTMX
Ilość nurkowań rocznie: 150
Ubezpieczenie: DAN PRO SLVR
Pomógł: 1 raz
Wiek: 52
Dołączył: 11 Wrz 2008
Posty: 177
Skąd: Sosnowiec
PostWysłany: 20-09-2011, 06:12    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

muszkarz napisał/a:
hubert68 napisał "A czy jest jakakolwiek różnica, czy ktoś "spadnie poniżej MOD-u" na EAN 32, czy na powietrzu?" skoro już jako instruktor uczący tej specjalizacji zadałeś to pytanie to mogę Ci dopomóc i poinformuję Cię że wynosi 23 metry


Witam,

Wiem, że to OOT ale... Czy możesz krótko wyjaśnić jak wyliczyłeś MOD 23m dla EAN32??? Chyba, że źle interpretuję Twoją wypowiedź i piszesz o różnicy w MOD pomiędzy powietrzem a EAN32?

Klaudiusz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
4464917
   
krzkus Płeć:Mężczyzna

Stopień nurkowy: Trimix, ER, Solo
Ilość nurkowań rocznie: 80
Wiek: 50
Dołączył: 07 Wrz 2011
Posty: 17
Skąd: Katowice
PostWysłany: 20-09-2011, 07:18    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Porażacie mnie, może by się tak zastanowić znim coś się napisze na forum, liczenie MOD to zadanie dla dzieci w 3 klasie, pisze wyraźnie ze chodzi o róznice na powietrzu czy EAN 32, nie wiem jak można to inaczej zinterpretować.
tak dla ppo2max 1,4 powietrze ma MOD 56 a EAN32 33 czyli róznica 23m panie GUE Tech2 proponuje jednak kurs u Huberta.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Wojtek Kubissa Płeć:Mężczyzna


Stopień nurkowy: Adv. Nitrox
Ilość nurkowań rocznie: 60
Wiek: 51
Dołączył: 06 Lip 2011
Posty: 41
Skąd: Płock
PostWysłany: 20-09-2011, 07:28    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

hubert68 napisał/a:
Mówię o tym, że jeżeli nurek przekroczy MOD, to niezależnie od tego, czy będzie nurkował na powietrzu, nitroksie 32 czy jakimkolwiek innym, ryzyko wypadku jest analogiczne.


56 metrow na powietrzu = analogiczne ryzyko z 33 m na EAN 32? Jakos innaczej to widze Sad

Pozdr, WK
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Robert Płociński Płeć:Mężczyzna
robi.ploc


Stopień nurkowy: Adv EANx
Pomógł: 1 raz
Wiek: 59
Dołączył: 28 Maj 2006
Posty: 242
Skąd: Nadarzyn (Wa-wa)
PostWysłany: 20-09-2011, 09:44    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Czy w szkoleniu niroxowym chodzi tylko o nieprzekraczaniu MOD i sposobie jego wyliczania ?

Raczej nie.

Uważam że, jak instruktor daje kolejny plastik to przede wszystkim weryfikuje już zdobyte umiejętności, które pozwalają mu z czystym sumieniem powiedzieć:
-Tak jesteś gotowy do nurkowań z takim to a takim gazem,
-Twoje umiejętności są odpowiednie do stosowanie tego czy innego gazu,
a zatem nic nie stoi na przeszkodzie by używać takiego gazu.
-Jeżeli jest inaczej to sygnał sorry ale musisz popracować nad tym czy innym elementem.

To że ktoś nie potrafi utrzymać odpowiedniej głębokości w nurkowaniu oznacza że musi cofnąć się do tyłu i najpierw opanować tę umiejętność by szkolić się dalej ( patrz omawiany kurs). Tego nie da się sprawdzić w sali wykładowej.

Idąc tym torem myślenia, że przecież nie ma różnicy czy ktoś przekroczy MOD na powietrzu czy nitroxie to:
Zrobienie fundów oznaczałoby tylko zrobienie zajęć teoretycznych na T1 ( oczywiście w uproszczeniu bo do końca nie znam programu szkolenia)
To samo można by było powiedzieć o innych szkolenia.

Jednak w różny organizacjach istnieje element polegający na weryfikacji umiejętności praktycznych i instruktorzy na to zwracają uwagę przy podnoszeniu kwalifikacji w kolejnych szkoleniach.
Nieważne czy ktoś skończył Fundy i ma T1 jeżeli nie wykaże się odpowiednimi umiejętnościami podstawowymi to teoretycznie i praktycznie nie przejdzie kursu C1 czy T2.

Dlatego uważam że zdobywanie kolejnego plastiku ma być nie tylko poświadczeniem, że zdobyłem nowe umiejętności teoretyczne, ale również poświadczeniem że dotychczasowe umiejętności są na właściwym poziomie.

Co do kasy
To czy życie ludzkie jest warte 199 PLN,
lub
Bardziej egoistycznie jak ktoś ulegnie wypadkowi to ja za to płace i dlatego oczekuję iż ci co szkolą będą szanowali moje pieniądze z których jest opłacana akcja ratownicza i koszty leczenia.
Dlatego tłumaczenie, że inaczej to drogo, to trochę nie poważne w stosunku do kursantów jak i tych co płacą ubezpieczenia.

_________________
Robert
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Klaudiusz Cichoński Płeć:Mężczyzna


Stopień nurkowy: GUE Tech2/TDI AdvTMX
Ilość nurkowań rocznie: 150
Ubezpieczenie: DAN PRO SLVR
Pomógł: 1 raz
Wiek: 52
Dołączył: 11 Wrz 2008
Posty: 177
Skąd: Sosnowiec
PostWysłany: 20-09-2011, 12:08    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

krzkus napisał/a:
Porażacie mnie, może by się tak zastanowić znim coś się napisze na forum, liczenie MOD to zadanie dla dzieci w 3 klasie, pisze wyraźnie ze chodzi o róznice na powietrzu czy EAN 32, nie wiem jak można to inaczej zinterpretować.
tak dla ppo2max 1,4 powietrze ma MOD 56 a EAN32 33 czyli róznica 23m panie GUE Tech2 proponuje jednak kurs u Huberta.

krzkus napisał/a:
Porażacie mnie, może by się tak zastanowić znim coś się napisze na forum, liczenie MOD to zadanie dla dzieci w 3 klasie, pisze wyraźnie ze chodzi o róznice na powietrzu czy EAN 32, nie wiem jak można to inaczej zinterpretować.
tak dla ppo2max 1,4 powietrze ma MOD 56 a EAN32 33 czyli róznica 23m panie GUE Tech2 proponuje jednak kurs u Huberta.


Drogi Kolego Krzkus (piszę z dużej litery, choć sam piszesz Swój nick z małej...)

MOD potrafię policzyć. Odejmować także potrafię. Nie mam także problemów z czytaniem ze zrozumieniem. Jednak post "muszkarza" jakoś mnie zbił z tropu Very Happy Może dlatego, że czytałem go rano, w dodatku przed kawą...

Nie rozumiem natomiast Twojego zdenerwowania wywołanego tymże postem i tej swego rodzaju "obrony Częstochowy". Tym bardziej, że wyraźnie zadałem pytanie czy tak właśnie mam tenże post interpretować.

Słyszałem kiedyś takie zdanie: "Nie ważne co powiesz/napiszesz - ważne co inni usłyszą/przeczytają..."

Ponadto na forum nie występuje jako Pan GUE Tech 2 ale wyraźnie podpisuję się swoim własnym imieniem.

Tylko tyle i aż tyle...

Mimo wszystko pozdrawiam

Klaudiusz

P.S. Z całym szacunkiem dla Huberta, nie uważam za konieczne ponownego odbywania kursu nitroksowego - Hubert, mam nadzieję, że zrozumiesz Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
4464917
   
krzkus Płeć:Mężczyzna

Stopień nurkowy: Trimix, ER, Solo
Ilość nurkowań rocznie: 80
Wiek: 50
Dołączył: 07 Wrz 2011
Posty: 17
Skąd: Katowice
PostWysłany: 20-09-2011, 14:29    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Szanowny kolego Klaudiuszu,
zauważ proszę, że w tym mailu nie użyłem Twojego imienia, nie zacytowałem ani Ciebie ani nikogo innego oraz użyłem liczby mnogiej (Porażacie mnie) - dotyczyło to całej tej dyskusji, która mnie poraziła. Trudno czytać jak ludzie wypowiadają się na temat szkolenia ile ma trwać ile kosztować itd. kompletnie nie kumając bazy.
Chodziło mi raczej o inną wypowiedź - ale też nie chce jej w tej chwili cytować.
A jeśli uraziło Cie GUE tech 2, to przyjmij proszę moje przeprosiny, postaram się pamiętać, że tzw. stopnie forumowicze podają tylko dla jaj i nie mają one nic wspolnego wogóle z niczym, jestem tu nowy i nie wiedziałem o tym.

pozdrawiam
Krzysiek
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Klaudiusz Cichoński Płeć:Mężczyzna


Stopień nurkowy: GUE Tech2/TDI AdvTMX
Ilość nurkowań rocznie: 150
Ubezpieczenie: DAN PRO SLVR
Pomógł: 1 raz
Wiek: 52
Dołączył: 11 Wrz 2008
Posty: 177
Skąd: Sosnowiec
PostWysłany: 20-09-2011, 14:41    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Krzysiek,

To co prawda znowu OOT ale może Hubert się nie obrazi... Ja się wcale nie obrażam... Po prostu nie zwracam się do nikogo per "Panie Deep" Very Happy Miło jest dyskutować wiedząc z kim się to robi Smile

Pozdrawiam i już nie będę zakłócał swoimi OOT postami dyskusji w tym wątku Smile

Klaudiusz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
4464917
   
martin Płeć:Mężczyzna


Stopień nurkowy: Tech.Cave
Ubezpieczenie: DAN/VDST
Pomógł: 55 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 3501
Skąd: NUE
PostWysłany: 21-09-2011, 16:15    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Troszku mi sie wydaje, ze demonizujecie zawartosc podstawowego kursu nitroxowego. Na tym kursie nie ma wiecej niz liczenie MOD, EAD, NDL przy uzyciu wzbogaconego gazu. Bez problemu mozna zrobic to w trzy godziny na sucho. Nie widze tez koniecznosci weryfikacji umiejetnosci w wodzie - sa one identyczne jak na PADI OWD.

_________________
[quote:e1aa1c559f="KasiaK"]ja sie nie boje siebie
boje sie tych z ktorymi mialabym plywac[/quote]
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
hubert68 Płeć:Mężczyzna
GUE T1+, C2, DPV1, Instr. TDI SDI # 15659


Stopień nurkowy: T1+,C2,DPV1/Av.TMX
Ilość nurkowań rocznie: 180
Stopień instruktorski: TDI TMX
Ubezpieczenie: DAN PROSLV
Oznaczenie stage: HUBI
Pomógł: 10 razy
Wiek: 56
Dołączył: 13 Wrz 2008
Posty: 877
Skąd: Svärtinge, Szwecja
PostWysłany: 21-09-2011, 18:24    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

martin napisał/a:
Na tym kursie nie ma wiecej niz liczenie MOD, EAD, NDL przy uzyciu wzbogaconego gazu. Bez problemu mozna zrobic to w trzy godziny na sucho. Nie widze tez koniecznosci weryfikacji umiejetnosci w wodzie - sa one identyczne jak na PADI OWD.

Dokładnie o to chodzi. A kurs "na sucho" jest zdecydowanie tańszy, można go zrobić "po kosztach" za naprawdę niewielkie pieniądze. A popularyzacja nurkowania zamiat powietrza może przyczyni się do tego, że tak jak "w tropikach" można będzie przeczytać w ofercie bazy: EAN do 40% w cenie powietrza, jeśli jesteś certyfikowany.

_________________
Pozdrawiam,
Hubert Urbańczyk
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 5 Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następny
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku
Oznacz temat jako nieczytany

Skocz do:  

Powered by phpBB modified v1.9 by Przemo © 2003 phpBB Group

Akagahara style created by NashT.