Forum Dive Trek Group

Zastanów się zanim coś napiszesz - ktoś może to przeczytać...

 

 


"  Strona główna "  FAQ "  Szukaj "  Użytkownicy "  Grupy "  Statystyki "  Rejestracja "  Zaloguj "  Album

Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony 1, 2  Następny
Pierwszy polski kurs jaskiniowy NACD na Florydzie.
Autor Wiadomość
Robert Klein Płeć:Mężczyzna


Wiek: 53
Dołączył: 02 Wrz 2008
Posty: 130
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 23-03-2010, 16:43   Pierwszy polski kurs jaskiniowy NACD na Florydzie. Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

W dniach 6-12 marca miałem przyjemność poprowadzić pierwszy całkowicie polski kurs jaskiniowy na Florydzie prowadzony według standardów NACD.

Jechałem na ten kurs z lekką tremą, bo tuż po wykupieniu biletów i zarezerwowaniu noclegów doszło do załamania pogody na Florydzie. Rzeki Santa Fe i Suwannee wylały, zalewając najczęściej nurkowane jaskinie, Peacock, Little River i Madison Blue, w których zamierzałem prowadzić większość z 7 dni kursu. W pozostałych warunki też miały być niejalepsze.

Kurs jednak się udał. Wykonaliśmy w sumie 13 nurkowań, spędzając w jaskiniach łącznie 19 godzin (nie wliczając dekompresji) - jak do tej pory rekord.

Zanurkowaliśmy w
systemie Devils Ear Devils Eye - w sumie 4 dni, ale za każdym razem innymi korytarzami

Madison Blue - otwartej tuż po naszym przyjeździe, wszyscy dali radę dojść aż 1500 stóp pod bardzo silny prąd

Manatee Springs - która tym razem prawie stała w miejscu

Jacskon Blue - gdzie dopiero można poczuć, co to znaczy prąd

Hole in the Wall - upstream i downstream, gdzie po raz pierwszy pękł kilometr w jaskini


Bardzo silny zespół w składzie

Krzysztof Niecko
Wojtek Filip
Michał Machalski

przetrwał zmagania z prądem, pułapki nawigacyjne i podstępne awarie sprzętu, i
wszyscy zostali nurkami NACD Cave Diver.

Udało się nam nie tylko zrealizować program kursu, ale przede wszystkim zrobić prawdziwe nurkowania jaskiniowe i zobaczyć kilka rzadziej odwiedzanych jaskiń a nie ćwiczyć tylko skilsy 100 m od wejścia. Zła pogoda ma więc czasami swoje dobre strony.

Gratulacje dla wszystkich uczestników.





Ekipa przed kultowym sklepem i stacją benzynową w Luraville



Przed nurkowaniem w Manatee


i po nurkowaniu w Devils (Ginnie)
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
 
Numer Gadu-Gadu
179635
   
TomS Płeć:Mężczyzna


Stopień nurkowy: -)
Stopień instruktorski: OWSDI, MSDT
Pomógł: 24 razy
Wiek: 54
Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 1577
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 23-03-2010, 20:25    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Brawo Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
   
Wojtek A. Filip Płeć:Mężczyzna
Site Admin
Autor Programu Świadome Nurkowanie


Stopień nurkowy: GUE T2+, Cave
Ilość nurkowań rocznie: 365
Stopień instruktorski: emeryt :)
Ubezpieczenie: DAN/PROGLD
Oznaczenie stage: WAF
Pomógł: 125 razy
Wiek: 53
Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 11932
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 23-03-2010, 23:10    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Hej.
Fajne szkolenie - tak najkrócej mogę określić moje dziurowe zmagania.
Każdy z naszej czwórki miał inne oczekiwania - moje były proste zaprzyjaźnić się z dziurami w sposób bezpieczny, a przy okazji zaglądnąć tu i tam Smile.


Co mi się podobało?
Logistyka sprzętowa - mieliśmy twiny 2x19,5l? (2x125cf), które pozwalały na osiąganie długich czasów mimo jaskiniowej gospodarki gazami.
Lokalizacja - Floryda -> jednym słowem mniam... Odpowiada mi klimat, ludzie, oposy, nutry...
Różnorodność jaskiniowa, to moim zdaniem największa zaleta tego szkolenia: od wielkich "bram wiazdowych" i rozległych jaskiń, przez takie sobie "średniaczki" po ciaśniejsze z dyszami prądowymi. Duża swoboda jaką dawał Robert w poznawaniu jaskiń, a równocześnie sporo cennych wskazówek uczących nowego środowiska.


Co mnie zachwyciło?
Prąd w jaskiniach 8). Sporo czasu upłynęło od mojej rywalizacji z prądem egipskim, po której wydawało mi się, że sprawa została jako tako opanowana. Tutaj okazało się, że jaskinia może być rurą z dyszą na końcu, w której można zapomnieć o płynięciu z płetwy - oczywiście jak ktoś lubi - można. Prąd ma zmienną prędkość, często dzieli się na kilka "rzek" w jednym szerszym korytarzu. Wszystko to, co działo się w prądzie działało na mnie jak lody karmelowe - od poręczowania (otrzymałem zaszczytny tytuł miszcza kołowrocisty czy kokonisty... Wink ) przez działania w całkowitej ciemności po akcję wydobycia nurka na powierzchnię (czyt. akcję mającą na celu niewystrzelenie zespołu z jaskini ponad powierzchnię...). Kombinacja jak pokonać kilkaset metrów pod prąd i nie zmęczyć się wyszukując optymalną drogę przemieszczania się, nowe, techniki poruszania się to dla mnie powrót do działania z siłami natury w sposób jaki od dawna chodził mi po głowie. Z prądem nie można wygrać - jest zbyt silny, prąd można przechytrzyć - nie jest zbyt inteligentny Wink.
Prędkość z jaką się przemieszczaliśmy płynąc z prądem mogła dochodzić do ok. 2m/sek w najbardziej otwartych przestrzeniach, natomiast średnią prędkość oceniam na 0,5-0,7m/sek . Po przepłynięciu pierwszego kilometra pod stropem zacząłem się napalać coraz bardziej - - w jednej z jaskiń tak mi się spodobało pływanie pod prąd, że kilka razy wyrywałem do przodu jak młody bizon jaskiniowy... Rolling Eyes


Co mi się nie podobało?
Po raz kolejny jedzenie (choć zdałem tajny, indiański test na męskość Wink ), pewien komar, gwóźdź (jedyny w promieniu hm... kilkuset metrów), który ktoś wbił dokładnie tam gdzie usiadłem Evil or Very Mad, dziurawa kryza... Evil or Very Mad


Patrząc z perspektywy.
Zdaję sobie sprawę z mojej początkowej fascynacji jaskiniami i z pobłażliwych uśmieszków na twarzach starych wyjadaczy czytających ten tekst... Wink
Nie znam zbyt wielu jaskiń - o wielu słyszałem, jednak trudno wyobrazić mi sobie tego typu szkolenie w innych niż florydzkie jaskiniach. Spodziewałem się różnorodności, ale jej zakres całkowicie mnie zaskoczył. Małe, duże, płaskie, wysokie, ciasne i mega ciasne, oraz takie, że od jednej ściany jaskini nie widać drugiej... z widocznością ograniczoną siłą światła i takie, z czerwoną glinką, gdzie zerowa widoczność nabiera w pełni znaczenia tego określenia (świecenie HID'em w oczy z 10cm daje efekt... właściwie nie daje żadnego efektu - światła nie widać w ogóle - nawet lekkiej poświaty -> czerwona czarność).
Na chwilę obecną nie wyobrażam sobie lepszego jaskiniowego poligonu szkoleniowego niż Floryda.


Robert, Panowie, bardzo dziękuję za to szkolenie.

Wojtek

_________________
Bądź dobrej myśli, bo po co być złej Smile ?
S. Lem
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
   
TomM Płeć:Mężczyzna


Stopień nurkowy: full cave, full tmx
Ilość nurkowań rocznie: 70
Pomógł: 35 razy
Wiek: 60
Dołączył: 10 Lut 2006
Posty: 2578
Skąd: Katowice
PostWysłany: 23-03-2010, 23:52    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Wojtek Filip napisał/a:
twiny 2x19,5l? (2x125cf)


Liczyłem to z ciekawości. To były butle 125 cf@2500 psi, czyli twin zawierałby 7000 l przy ciśnieniu 172 bary. Tak określona pojemność wodna to 2x20,3 litra.
Napełnienia odbywały się do ciśnienia 240 bar, więc każdy z waszych twinów zawierał 9767 litrów gazu (idealnego), biorąc pod uwagę własności gazu rzeczywistego (EAN32) wasze twiny zawierały 11.8 kg EAN32, czyli 9828 litrów.
Tą ilość gazu w naszych realiach nabite na 200 miałyby twiny 2x24l Smile
Ja miałem ciut mniejszego, 2x121 cuft@2500 psi, czyli 2x19.5 litra,co po całym przeliczeniu jak wyżej dawało 9440 l (EAN32 van der Waalsem).

Wojtek napisał/a:
nutry...


To wymaga przetłumaczenia: Nuter to samiec nutrii, natomiast samica nutrii to nutra. No!
Dowcip jest sytuacyjny - kto nie był, nie zrozumie...

Wojtek Filip napisał/a:
choć zdałem tajny, indiański test na męskość


Nie tknąłeś hamburgera?

Wojtek napisał/a:
otrzymałem zaszczytny tytuł miszcza kołowrocisty czy kokonisty


Oba tytuły niezaleznie. Plątaj i bądź zaplątany...
Na zdjęciu miszcz się koncentruje przed zaklinaniem sznura...



Wojtek Filip napisał/a:
i z pobłażliwych uśmieszków na twarzach starych wyjadaczy


Akurat. Sprawa ma dwa aspekty.
Jeśli w ogóle ulegasz fascynacjom to znaczy, że jesteś młody.
Fakt, że jako zawodowy nurek ulegasz nurkowym fascynacjom - jest uroczy, ale świadczy o tym, że jesteś nurkiem, a nie rutyniarzem.
Bo jesteś.
Dotyczy to także Roberta.
Przyjemnie jest obserwować wasze fascynacje. Pouczająco. Zaraźliwie...
Zresztą wystarczy popatrzeć



Panowie!

Dziękujemy za wspólny wyjazd z wszelkimi przyległościami.
Każdy był w jakimś zakresie miszczem.
Wojtek - kołowrota (wszyscy żyją) i sufito-napierania (wszyscy dyszą)
Robert - balii z 40-konnym silnikiem (wszyscy żyją) i arcy-miszcz p-valva
Gosia - kopania się z butlą (wszyscy żyją)
Tomek - miszczem Manatów (wszyscy żyją) i nade wszystko miszczem strzałki
Michał - miszczem okrążonym w Peacock przez przeważające siły prawa (wszyscy żyją) i miszczem zdjętej płetwy (wszyscy żyją)
Krzycho - miszczem obiektywu (wszyscy mają foty) i był niezniszczalny (ADHD)
Byliście fajnymi kompanami, prawdziwi czekiści Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
arecki Płeć:Mężczyzna


Wiek: 48
Dołączył: 07 Kwi 2008
Posty: 199
Skąd: Lucaya Grand Bahama
PostWysłany: 24-03-2010, 00:42    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Gratulacje dla calej ekipy

_________________
arekpers.com
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
   
Wojtek A. Filip Płeć:Mężczyzna
Site Admin
Autor Programu Świadome Nurkowanie


Stopień nurkowy: GUE T2+, Cave
Ilość nurkowań rocznie: 365
Stopień instruktorski: emeryt :)
Ubezpieczenie: DAN/PROGLD
Oznaczenie stage: WAF
Pomógł: 125 razy
Wiek: 53
Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 11932
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 24-03-2010, 08:27    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Dziękuję za gratulacje (reszta się wstydzi i nic nie napisze Wink).
Tomek zapomniał wymienić jeszcze jednego miszcza:

pani odprawiaczka bagażu - miszczyni ciętej riposty... (szczęśliwie przeżyła).


aaa...
Zapomniałem dodać w swoim opisie w kategoriach "achy i echy":
Złożoność jaskiń !!!... a więc nawigacja 8)
Słuchajcie, jaskinie są tam rozbudowane tak, że jeżeli ktoś lubi wędrówki po zakamarkach, to znajdzie ich całą masę. W większości z nich oprócz gold line można znaleźć dziesiątki jumpów lub "T", a przeglądając dokładniej mapy łatwo znaleźć miejsca bardzo rzadko nurkowane.
Np. w Ginnie większość nurków pływa bardzo blisko wejścia poruszając się tylko po gold line, albo robiąc małe pętle. Tymczasem bez większego trudu można znaleźć ciekawostki w stylu "white room" czy boczne ciągi korytarzy w których poręczówka już dłuuugi czas nie oglądała nurków.
Poniżej schematyczna mapka jednego z systemów jaskiniowych


Zabawa przednia, a jeżeli zabrać ze sobą skuter/skutery, odpowiednio duży zapas gazu, to mamy orgazmotron na całego...



Pozdrawiam,
Wojtek

_________________
Bądź dobrej myśli, bo po co być złej Smile ?
S. Lem
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
   
Adam Frajtak Płeć:Mężczyzna
GUE PSAI TMX FULL CAVE


Stopień nurkowy: GUE PSAI TMX Cave
Ilość nurkowań rocznie: 100
Ubezpieczenie: DAN
Pomógł: 11 razy
Wiek: 53
Dołączył: 25 Wrz 2007
Posty: 2601
Skąd: Śląsk
PostWysłany: 24-03-2010, 10:42    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

gratuluję atestowanym penetratorom nowych zachwytów a kursantom megawypasionego kursu !!
Niestety muszę dorzucić odrobinę życiowego dziegciu - Od teraz nic już nie będzie takie jak przed wyjazdem na FL tongue4 Ja od listopada do tej pory jeszcze nie doszedłem do siebie do stanu przedwyjazdowego Mr. Green

_________________
Instruktor NAUI # 49419 http://www.naui.org
"God is at the bottom of the sea and I dive to find him" Enzo Maiorca
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
 
Numer Gadu-Gadu
100953
   
Sławek Paćko Płeć:Mężczyzna
Paco


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 15 Kwi 2009
Posty: 428
Skąd: Żelechów, Żabia Wola
PostWysłany: 24-03-2010, 13:13    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Gratulacje dla Instruktora i kursantów. Tak trzymać!
Adam Frajtak napisał/a:
Od teraz nic już nie będzie takie jak przed wyjazdem na FL

Pociesz się że po wyjeździe na Yucatan może być jeszcze gorzej Mr. Green

_________________
Filmiki nurkowe w HD: http://vimeo.com/groups/hdtdv/videos
http://vimeo.com/channels/hdtdv
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
WolfEeel Płeć:Mężczyzna
Skype: marcin-k2010


Dołączył: 07 Lut 2006
Posty: 114
Skąd: Pickering, Canada
PostWysłany: 24-03-2010, 18:27    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Adam Frajtak napisał/a:
Od teraz nic już nie będzie takie jak przed wyjazdem na FL tongue4 Ja od listopada do tej pory jeszcze nie doszedłem do siebie do stanu przedwyjazdowego Mr. Green


Paco napisał/a:
Pociesz się że po wyjeździe na Yucatan może być jeszcze gorzej Mr. Green


No wlasnie, te wrzystkie jaskine nalezalo by pozamykac bo tylko mlodziesz balamuca Mr. Green
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
19130074
   
Marcin Sójka Płeć:Mężczyzna
Alien


Stopień nurkowy: NTmx, Tech Wreck, Te
Stopień instruktorski: NTMX Inst IANTD, Gas
Oznaczenie stage: Alien
Wiek: 53
Dołączył: 27 Sty 2006
Posty: 416
Skąd: LV 462
PostWysłany: 24-03-2010, 18:45    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Też się przyłączam z gratulacjami (i podziękowaniami - wtajemniczeni wiedzą za co Very Happy ) dla całej ekipy alien

_________________
Alien

do dna ... i z powrotem
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
3758827
   
TomekR Płeć:Mężczyzna


Pomógł: 8 razy
Dołączył: 30 Paź 2008
Posty: 567
Skąd: Connecticut, USA
PostWysłany: 24-03-2010, 20:30    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Duze brawa dla was wszystkich!
Tomek
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
arecki Płeć:Mężczyzna


Wiek: 48
Dołączył: 07 Kwi 2008
Posty: 199
Skąd: Lucaya Grand Bahama
PostWysłany: 25-03-2010, 03:22    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

a kiedy bahamy panowie?
to tak dla zachety

_________________
arekpers.com
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
   
Wojtek A. Filip Płeć:Mężczyzna
Site Admin
Autor Programu Świadome Nurkowanie


Stopień nurkowy: GUE T2+, Cave
Ilość nurkowań rocznie: 365
Stopień instruktorski: emeryt :)
Ubezpieczenie: DAN/PROGLD
Oznaczenie stage: WAF
Pomógł: 125 razy
Wiek: 53
Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 11932
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 25-03-2010, 09:13    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Fuj... strasznie niefajny film Wink - i te wszystkie niefajne rzeczy wystające z dołu i góry i widoczność... i na pewno są pająki Shocked
Arek wywierasz szkodliwy wpływ na oglądaczy, ale przecież... o to chodzi salut

arecki napisał/a:
a kiedy bahamy panowie?

Spoko spoko - się przecież zapowiedziałem, zaatakuję znienacka Twisted Evil .


Do zobaczenia,
Wojtek

_________________
Bądź dobrej myśli, bo po co być złej Smile ?
S. Lem
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
   
hubert68 Płeć:Mężczyzna
GUE T1+, C2, DPV1, Instr. TDI SDI # 15659


Stopień nurkowy: T1+,C2,DPV1/Av.TMX
Ilość nurkowań rocznie: 180
Stopień instruktorski: TDI TMX
Ubezpieczenie: DAN PROSLV
Oznaczenie stage: HUBI
Pomógł: 10 razy
Wiek: 56
Dołączył: 13 Wrz 2008
Posty: 877
Skąd: Svärtinge, Szwecja
PostWysłany: 25-03-2010, 21:02    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Gratulacje salut

_________________
Pozdrawiam,
Hubert Urbańczyk
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Michał Iwicki Płeć:Mężczyzna
GUE T2


Stopień nurkowy: GUE T2
Wiek: 48
Dołączył: 27 Sty 2006
Posty: 575
Skąd: Gdynia
PostWysłany: 26-03-2010, 10:45    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Gratulacje dla wszystkich uczestników.

_________________
Friendship is like pishing your pants, everyone can see it, but only you can feel the true warmth.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 2 Idź do strony 1, 2  Następny
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku
Oznacz temat jako nieczytany

Skocz do:  

Powered by phpBB modified v1.9 by Przemo © 2003 phpBB Group

Akagahara style created by NashT.